ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Лікування захворювань (болів) суглобів в Києві

Причина болю в суглобі не завжди пов’язана з знахідками на МРТ. Наприклад, виявлене розшарування меніска не є причиною болю. Нерідко причину болю потрібно шукати в інших анатомічних утвореннях суглоба.

В этой статье:

Що робити при болю в суглобах?

Біль не єдина ознака захворювання суглобів. Біль в суглобі може супроводжуватися порушенням його функції, зміною форми, набряком. Можлива поява сторонніх звуків в суглобі, наприклад, хрускоту. На хворобливість і хрускіт в суглобах при русі слід звернути пильну увагу незалежно від віку. Навіть незначний ниючий біль, наприклад, при зміні погоди, може бути ознакою початку хвороби. Зменшити біль можна за допомогою мазей або протизапальних таблеток, які знімають симптоми, але не зачіпають причину хвороби. Встановити реальну причину болю в суглобі допоможе лікарське і апаратне обстеження.

Дії при болях в суглобах:

 1. Головне – встановити причину болю в суглобах (встановити діагноз).
 2. Причину болю в суглобах встановить лікар ортопед-травматолог або ревматолог. Діагноз встановлюється за допомогою клінічного та апаратного обстеження. Можливі причини болю в суглобах.
 3. Тактика лікування болю в суглобах залежить від діагностованої причини.
 4. Кінцевий етап – це зробити так, щоб біль не повторювався. Для цього існують різні методи, переважно фізична, фізіотерапевтична та медикаментозна реабілітації.

Який лікар лікує суглоби, захворювання суглобів

Суглоби лікує лікар – ортопед (ортопед-травматолог) і доктор ревматолог. Краще, коли ортопед-травматолог розбирається в питаннях ревматології. Лікування колінних, тазостегнових, плечових і інших суглобів в Центрі «Меддіагностика» проводять:

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Шитюк Михайло Юрійович
Лікар ортопед-травматолог, вертебролог
Жандаров Сергій Володимирович
Лікар-кардіолог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора

Як лікувати біль у суглобах визначає тільки лікар після клінічної діагностики, апаратного обстеження. При наявності показань підключається лабораторна діагностика.

Як проводити діагностику причин болю в суглобах?

Діагностика причин болю в суглобах проводиться на підставі клінічного огляду та тестування пацієнта з використанням діагностичного обладнання Центру «Меддіагностика». Такий підхід дозволяє виявити причини болю в суглобах

Діагностичне обладнання Центру «Меддіагностика»

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Відгуки про лікування суглобів в Центрі “Меддіагностика”

Причини болю в суглобах

Тактика лікування залежить від причин болю в суглобі.

Артроз суглоба – це порушення харчування суглоба, яке супроводжується ураженням і руйнуванням хряща. Деформуючий артроз із залученням кісткової тканини.

Чому болять суглоби при артрозі, якщо хрящ не має нервових закінчень? В суглобі є багато рясно іннервованих тканин, які і викликають біль. Їх потрібно знайти за допомогою сучасної діагностики.

 • Артрит – запалення тканин суглоба, збільшення кількості суглобової рідини.
  Патологія м’яких тканин суглоба, періартрит. Хворіти можуть зв’язки, місця прикріплення м’язів, локальні травми і капсули та ін. Гострий біль в суглобах буває при їх травмі. Мігруюча біль в суглобах характерна для поліентезіту і поліартриту, нерідко болі відчуваються в суглобах рук і ніг. Якщо після травми біль в суглобі не проходить протягом певного часу (приблизно тиждень-два), то швидше за все є інші причини, які підтримують запалення і супроводжуються болем. Ці причини треба виявити (провести діагностику).
 • Відображені або проекційні болі – це болі в суглобі викликані ураженням нервової системи. Рівні ураження бувають різні: хребет, утиск нерва в м’язово-фасциальному каналі (тунельний синдром), травма нервового стовбура на будь-якому рівні проходження нерва до суглобу, порушення харчування нерва (наприклад, передавлення судини, що живить нерв – так звана нейропатія) та ін .
 • До інших причин болю в суглобі можуть належати: онкологічні захворювання (паранеопластичний процес); патологія судин; аутоімунні захворювання, обмінні порушення, інфекційні, вірусні захворювання і багато іншого.

Багато які з перерахованих вище захворювань суглобів мають відношення до порушення трофіки суглоба, тобто порушення його харчування (див. порушення трофіки колінного суглоба).

Лікування (допомога) при болю в суглобах

Лікування болю в суглобі при артрозі і лікування артрозу

Зняття болю в суглобі при артрозі і лікування самого артрозу – процеси різні. Загальноприйняті методи лікування при артрозі відомі, вони описані нижче.

Артроз суглоба – характеризується поступовою втратою хряща суглобом. Це так званий дегенеративно-дистрофічний процес в хрящі і прилеглих до хряща кісткових тканинах. На рентгенограмі нижче показані деякі стадії артрозу колінного суглоба.

Артроз (остеартроз) коленного сустава
Артроз (остеартроз) колінного суглоба
Артроз тазобедренного сустава
Артроз кульшового суглоба

Найефективніше лікування артрозу – це регуляція харчування суглоба за рахунок поліпшення кровотоку і обміну синовіальної рідини. Розробки Українського Інституту М’язово-скелетної медицини та неврології дозволяють впливати на причину артрозу, покращуючи кровопостачання суглоба і обмін синовіальної рідини. Ці методи відчутно збільшують ефективність лікування артрозу, зменшують біль і скорочують терміни реабілітації.

Читати про артроз (остеоартроз) суглобів, про стадії, прояв захворювання і деякі особливості лікування

Медикаментозне лікування болю в суглобі і зняття запалення

Традиційний підхід до нехірургічного лікування артрозу – це зменшення болю в суглобі. Наприклад, шляхом постійного прийому протизапальних препаратів. Таких, як ібупрофен, німесулід, парацетамол, диклофенак та ін.

Рекомендована доза ібупрофену не більше 400 мг тричі на день. Якщо ж великі дози ібупрофену не приносять полегшення, від цього препарату відмовляються і розглядають прийом, наприклад, диклофенаку в дозі від 75 до 100 мг на добу.

Важливо врахувати сумісність нестероїдних протизапальних препаратів з іншими препаратами, які приймаються у зв’язку з іншими захворюваннями (особливо літніми людьми): гіпотензивні, бета-блокатори, антикоагулянти, антидепресанти і снодійні, сечогінні, гіпоглікемічні препарати, серцеві глікозиди та ін.

Протизапальні препарати нестероїдного ряду зменшують біль і знімають запалення. Але вони не впливають на стан хряща.

Побічною дією НПЗП є їх несприятливий вплив на шлунок, печінку і кров. Тому приймати їх можна дозовано, погодивши режим прийому зі своїм лікуючим лікарем.

Хондропротектори

Метод фармакологічного підживлення хряща хонропротекторами застосовується широко. Ці препарати містять хондріотінсульфат і глюкозамін. Вважається, що вони є будівельним матеріалом для хряща і уповільнюють розвиток артрозу. Це такі препарати, як Структум, Инолтра, Дона, Остеніл, Терафлекс і багато ін. Хондропрототектори також входять до складу харчових добавок.

Ефективність хондропротекторів потребує індивідуальної оцінки.

Останні дослідження показали, що ефективність хондропротекторів оскаржується. У 2007 році формулярним комітетом Російської Академії медичних наук хондропротектри були віднесені до препаратів з недоведеною ефективністю (Резолюція засідання президії Формулярного комітету РАМН 16.03.2007).

Хондропротектори також можуть мати побічні ефекти: алергічні реакції, діарея (розлад кишківника, пронос), головний біль, токсичний вплив на печінку та ін.

Фізіотерапія і бальнеотерапія

Методи фізіотерапії та бальнеотерапії входять в комплекс реабілітаційних заходів. Ці методи можуть поліпшити харчування хряща. Головні з них – електрофорез з медикаментами, грязелікування, ванни, магнітотерапія, світло- і лазеротерапія, КВЧ-терапія, ЛФК та ін.

Такі підходи покращують стан суглоба.

Курси фізіотерапії та бальнеотерапії проводяться 2 рази на рік. Не всі методи фізіотерапії та бальнеотерапії показані при загостренні процесу. Раціональне лікування повинно супроводжуватися з урахуванням причини захворювання.

Засоби ортопедичної корекції

Засобами ортопедичної корекції називають різного роду пристосування, які зменшують навантаження на суглоб. Такі, як наколінники, тростини, милиці, еластичні бинти для стабілізації суглоба, ортопедичні вкладиші і ортопедичне взуття яке компенсує довжину кінцівки і коригує дефекти стопи (плоскостопість, плоска стопа та ін.). Всі вони є допоміжними.

Введення замінників синовіальної рідини

Використання замінників синовіальної рідини (так званого протеза синовіальної рідини) – метод введення в порожнину суглоба високомолекулярного розчину гіалуронової кислоти з синтетичними добавками. Метод ефективний, здатний підтримати хрящ, поліпшити на час мастило суглоба.

Плазмотерапія

Це введення власної плазми в порожнину суглоба.

Метод покращує мастило суглоба. Важливо, що метод плазмотерапіі безпечний щодо використання власної плазми пацієнта.

Плазма крові мало чим відрізняється від суглобової (синовіальної) рідини. З тією різницею, що у власній плазмі немає високомолекулярних гликозаміногликанів, які підвищують в’язкість синовіальної рідини.

Продукцію власних гликозаміногликанів можна збільшити

Для проведення плазмотерапіі береться кілька мілілітрів  крові, які Центрифугують з метою відокремлення плазми від формених елементів. Вводиться в суглоб одна плазма.

Різновид плазмотераріі, яка використовується в Центрі «Меддіагностика» для лікування артрозів суглобів – це введення в суглоб власної плазми з підвищеним вмістом тромбоцитарного фактора росту (PDGF A + B). Фактор зростання має важливу лікувальну властивість – він виконує роль «замазки» для лікувального заповнення дефекту хряща і кісткової тканини, наприклад для загоєння і лікування ерозій.

Лікування артрозу суглобів плазмотерапією.

Власна плазма поповнює синовіальну рідину і покращує мастило хряща.

Ендопротезування

Ендопротезування суглоба, як кардинальний спосіб лікування артрозу суглоба використовується при повної втраті функції суглоба. Ендопротезування використовують при повній втраті хряща і при критичній втрати суглобом рухової функції.

Наявність болю в суглобі не є показанням до заміни суглоба. Бувають ситуації, коли досить знайти причину болю і вилікувати її для того щоб відновити функцію суглоба.

Ендопротезування корисна операція при втраті рухової функції суглоба, наприклад при 4 стадії артрозу. Але, вона досить складна, не байдужа для організму і пов’язана з низкою особливостей. Ендопротезування вимагає достатнього обстеження і ретельної підготовки. Наприклад, операція при артриті або остеопорозі може мати ускладнення і не бути успішною. Тому, погоджуючись на того роду лікування, пацієнту показані ретельний аналіз поточного стану, повноцінне обстеження та адекватна підготовка.

Артроскопія

За сучасними уявленнями застосування артроскопії має досить обмежені свідчення.

Артроскопія може вирішувати питання відновлення цілісності розірваних або відірваних (НЕ частково пошкоджених) анатомічних структур суглоба – зв’язки, сухожилля, іноді – меніска.

Питання «чистки хряща» артроскопічно досить проблематичне. Будь-який додатковий вплив на хрящ – це його додаткова травма. В той час, як хрящ треба оберігати і не травмувати.

Питання бурситів, тендинітів (в тому числі кальцифікуючих), адгезивного капсуліту, артритів, артрозів, періартитів лікуються без хірургічного (в тому числі артроскопічного) втручання.

Застосування артоскопіі при адгезивному капсуліті також проблематичне. Сама операція може викликати той же адгезивний капсуліт.

Артроскопією артроз вилікувати неможливо.

Чи потрібно оперувати суглоб і які при цьому «підводні камені»?

Збереження і відновлення хряща

Найраціональніший на сьогодні метод лікування і профілактики артрозу – це збереження суглобового хряща і нарощування висоти хряща. Ці методи показали свою ефективність і використовуються відділом реабілітації Центру «Меддіагностика», м. Київ.

Метод не хірургічний, розроблений Українським інститутом М’язово-скелетної медицини та неврології. Він заснований на управлінні синтезом власний синовіальної рідини суглоба, підвищення її в’язкості, дозволяє поліпшити стан хряща за рахунок забезпечення змащення суглоба, підживити хрящ, «залатати» деякі дефекти хрящової тканини.

Центр «Меддіагностика» використовує комплексний вивірений підхід для оптимізації кровообігу в суглобі, забезпечення адекватного обміну синовіальної рідини, підвищення її в’язкості і поліпшення стану хрящової тканини. Такий підхід дозволяє підтримати стан суглоба на належному функціональному рівні і поліпшити якість життя пацієнта.

Артрит. Лікування болю в суглобах при артриті

Як себе проявляють артрити? Запаленням тканин суглоба. Починається артрит з запалення синовіальної оболонки. Кількість синовіальної рідини збільшується. При артриті сильно болять і «ломлять» суглоби, турбує постійний дискомфорт. У ряді випадків видно набряк м’яких тканин суглоба, шкірний покрив суглоба може червоніти (більш виражений артрит). Підвищується місцева температура. Функція суглоба спочатку порушується через біль. У пізніх стадіях артриту відбуваються більш складні зміни в суглобі, які також ускладнюють його рух.

Хронічний артрит нерідко веде до розвитку артрозу (див. Артрит і артроз)

Для зменшення болю при артриті застосовують нестероїдні протизапальні препарати, стероїдні засоби шляхом їх введення в тому числі в порожнину суглоба, призначають фізіотерапію. Ці методи приносять полегшення, але частіше тимчасове, оскільки не зачіпається причина артриту.

Наприклад, лікування артриту в ревматології проводиться шляхом застосування трьох груп препаратів:

 • нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП),
 • стероїдні препарати,
 • базисна терапія.

Суть цих методів полягає в прямої протизапальної дії, а також в опосередкованому придушенні запалення шляхом пригнічення власної бурхливої імунної відповіді (в тих випадках, коли він напружений і підтримує так звані аутоімунні запальні процеси в організмі – суть ревматології). Така терапія тривала, ефект настає не відразу.

Якісне лікування артриту починається з встановлення його причини.

Артрити бувають посттравматичні, перевантажувальні, ревматоїдні, ревматичні (артралгії), обмінні (мілкокристалічні, метаболічні), реактивні та ін. Причина встановлюється шляхом клінічної, апаратної та лабораторної діагностики.

Оптимальним рішенням питання болю в суглобах при артритах – це діагностика (виявлення) реальної причини запалення. Ефективність лікування найвища при точковому усуненні причини запалення.

Що не можна робити при гострих артритах, особливо при загостренні артритів, так це давати інтенсивне фізичне навантаження, гріти суглоби, зловживати фізіотерапією і місцевою стероїдною терапією. Краще звернутися до лікаря.

Періартрит. Лікування навколосуглобових м’яких тканин

Для ефективного лікування цього виду болю в суглобах потрібно встановити діагноз і чітко визначити локалізацію і характер причини болю; існує вивірений алгоритм діагностики артриту суглобів.

Лікування періартріту проводиться точково, з урахуванням характеру виявленої патології. Наприклад, використовується фізіотерапія, включаючи ударно-хвильову терапію, масаж, постізометричні методики, локальні вібро- і вакуумпроцедури, багато інших методів. Вибір впливу залежить від результатів діагностики.

В якому віці болять суглоби? Особливості патології суглобів в молодому і більш старшому віці

Суглоби можуть хворіти в будь-якому віці. Навіть у підлітків при так званому ювенільному артриті. Наприклад, у молодих людей біль в суглобах частіше виникає при їх запаленні. Причина – як правило травма, обмінні порушення або поразки ревматичної властивості (ревматологія). У більш старшому віці причиною болю в суглобах може бути артроз, артрозо-артрит, артрит.

Причина болю в суглобі встановлюється шляхом клінічного огляду, апаратної діагностики, використання додаткових, в тому числі лабораторних методів обстеження при наявності на те показань.

На будь-який біль в суглобі слід звернути увагу незалежно від віку. Навіть незначний ниючий біль, наприклад, при зміні погоди, може бути ознакою початку хвороби. Безумовно, можна зменшити або зняти біль за допомогою мазей або протизапальних препаратів. Якщо ж біль продовжує турбувати, зверніться до лікаря для встановлення діагнозу.

Чи потрібно оперувати суглоб?

Суглоб потрібно оперувати при важкій травмі, яка призвела до повного розриву або відриву зв’язок, сухожиль або інших анатомічних структур, при деяких ускладнених переломах і вивихах. Оперуються суглоби, коли порушена його функція. Наприклад, ендопротезування проводиться при остеоартрозі 3-4 ступеня, коли відсутній або повністю постраждав рух у суглобі. Коли повністю втрачений суглобовий хрящ і мають місце кісткові деформації, що призводять до різкого обмеження (або відсутності) рухів в суглобі і вираженого зниження якості життя.

Пошкодження меніска не є 100% показанням до операції. Меніск слід оперувати при його грубій травмі, коли відірваний фрагмент порушує рухову функцію суглоба. При розшаруванні заднього рогу меніска як правило операція не потрібна.

NB! Біль в суглобі при початкових стадіях артрозу, так само як МРТ ознаки розриву меніска абсолютними показаннями до операції не є. Причина болю може бути в іншому.

Знайти причину болю в більшості випадків не складно при наявності достатньої діагностики.

ПОРАДА: зберіть кілька думок. Перед прийняттям рішення про тактику лікування болю в суглобі, корисно знайти причину болю і постаратися вилікувати суглоб без операції. Операція має свої проблеми і може бути пов’язана з достатньою кількістю складнощів і ускладнень. Як пише джерело не все так однозначно з хірургічним посібником.

Як зробити візит до лікаря більш ефективним і прискорити діагностику

 1. Перед відвідуванням лікаря запишіть Ваші прізвище, ім’я та по батькові, вік, адресу, спеціальність, характер Ваших навантажень (фізичні або розумові, чи мають місце психоемоційні перевантаження і стреси).
 2. Сформулюйте письмово Ваші скарги, уточніть супутні ознаки захворювання.
 3. Запишіть, коли виникла проблема і з чим ви її пов’язуєте.
 4. Коротко сформулюйте, як і чим лікувалися. Напишіть список ліків, які ви приймали і приймаєте: препарати, вітаміни, харчові добавки, процедури (фізіотерапія, масаж, ванни, мануальна терапія та ін.), які ви приймали і приймаєте. Що з них допомагало (і як на довго), а що викликало загострення.
 5. Сформулюйте питання (5-7 ключових питань), які ви хотіли б задати лікарю щодо вашого захворювання.
 6. Візьміть з собою всі результати досліджень, які у Вас є на руках.

Часті питання при болю в суглобах

 • Що можна зробити самостійно при травмі суглоба?

Відповідь: холод, знерухомити суглоб (тейпування, панчіх що фіксує, наколінник), дати спокій (обмежити або виключити навантаження), прийняти нестероїдний протизапальний препарат (NB! Безсистемний прийом будь-яких медикаментів може нашкодити вашому здоров’ю).

 • Чи потрібен спокій при травмі суглоба?

Відповідь: Знерухомлення суглоба і спокій при гострій травмі обов’язкові. Зверніться до лікаря і проведіть діагностику, яку вам порадить лікар. Додаткове травмування суглоба зменшить консультація та діагностика, проведені в одній будівлі. Це також заощадить Ваш час і кошти на пересування.

 • У мене болить не тільки травмований суглоб, але і інші суглоби.

Відповідь: Загострення болю в суглобі, навіть при мінімальному травмуванні або незручному русі може свідчити про системні процеси, які лежать в площині, наприклад, ревматології. Перед відвідуванням лікаря сформулюйте (запишіть) ваші скарги. Згадайте при цьому, як давно вони у вас. Це допоможе спеціалісту встановити діагноз.

Задавайте питання лікарю. Достатній контакт зі спеціалістом буде корисний для обох!

Ми лікуємо захворювання опорно-рухового апарату (болі в хребті і суглобах) і неврологічну патологію з 1978 року.

Можна також прочитати.

Доктор медичних наук, В.В.Гонгальский

Український Інститут м’язово-скелетної медицини та неврології

www.gongalsky.com.ua

Вартість послуг

Лікування болю в суглобах в Києві проводять відділи ортопедії та ревматології Центру “Меддіагностика” за адресою м.Київ, провулок Будівельників, будинок 4, лівий берег, 250 м від метро Дарниця.

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать