ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Що таке грижа диска і чим вона відрізняється від протрузії диска, пролапсу і екструзії

Грыжа межпозвоночного диска

Грижа міжхребцевого диска – це випинання пульпозного ядра за край суміжних хребців. Випинання тканини диска відбувається через мікротріщини фіброзного кільця, як показано на малюнку нижче.

Що таке грижа диска і чим вона відрізняється від протрузії диска, пролапсу і екструзії

Тріщини зсередини фіброзного кільця можуть збільшуватися при певних навантаженнях. Наприклад, при згинанні або підйомі тяжкостей.

Спочатку відбувається легке випинання диска, яке може протікати безсимптомно.

Що таке грижа диска і чим вона відрізняється від протрузії диска, пролапсу і екструзії

Такий стан виникає при дегенерації диска. Таке незначне випинання називають протрузією диска.

Фрагменти пульпозного ядра проникають глибше в тріщини фіброзного кільця, в результаті чого виникає значне випинання – пролапс диска.

Більш виражене випинання диска називається пролапсом. Пролапс диска – це та ж протрузія, але значно більш виражена. При пролапсі фіброзне кільце диска розтягнуте, але залишається цілим.

Що таке грижа диска і чим вона відрізняється від протрузії диска, пролапсу і екструзії

Біль при пролапсі диска обумовлена травмою задньої поздовжньої зв’язки хребта. Ця зв’язка рясно іннервована, що дає біль в спині або відображену біль, наприклад, в ногах. Якщо пролапс диска здавлює нервовий корінець, то може виникнути біль в нозі, в сідниці, іноді відчувається оніміння ноги та ін.

Екструзія диска – малюнок нижче. Пульпозне ядро диска виходить за межі розірваного фіброзного кільця. Симптоматика може бути різною, вона залежить від локалізації розмірів і напрямку зсуву пульпозного ядра.

Що таке грижа диска і чим вона відрізняється від протрузії диска, пролапсу і екструзії

Крайній ступінь «зміщення диска» – це секвестрація диска. Коли значна частина пульпозного ядра переміщається в хребетний канал.

Що таке грижа диска і чим вона відрізняється від протрузії диска, пролапсу і екструзії

Симптоматика при цьому найрізноманітніша: біль в спині, біль в сідниці, біль в нозі. Разом з тим трапляється, що секвеструвала грижа протікає безсимптомно. Все залежить від розмірів секвестру і його розташування.

Для грижі в початкових стадіях розвитку характерна біль в попереку. Цей біль може з’являтися вранці, під час руху, в положенні сидячи, при зміні положення тіла, особливо при нахилах вперед. По мірі збільшення грижі біль може почати поширюватися в кінцівки, в пальці, уздовж ребер (опоясуючи болі). Характерним є посилення болю при незручних позах, нахилах вперед, при підйомі тяжкості, після глибокого прогріву (гарячої ванни).

Як діагностувати грижу диска?

Грижа або протрузія диска діагностується за допомогою МРТ або УЗД хребта. Обов’язковим є облік неврологічного статусу хворого для планування подальшого лікування (хірургічного або консервативного). Слід пам’ятати, що при КТ або МРТ можуть бути неточності, облік яких дозволить уникнути операції.

Особливості лікування міжхребцевої грижі диска хребта

Світова статистика свідчить, що операції з приводу грижі диска потребують не більше 2% хворих з болями в спині, виключно, коли грижа хребта є дуже великих розмірів в поєднанні з відповідною неврологічною симптоматикою. Наявність грижі, як такої, не є 100% показанням до операції.

Чому не варто поспішати видаляти грижу диска

Не варто поспішати з видаленням грижі. Грижу можна вилікувати і без операції. Питання тактики лікування грижі визначає лікар після ретельного неврологічного огляду і аналізу результатів обстеження. Як правило, такі заходи як фізіотерапія, мануальна терапія при наявності показань і відсутності протипоказань, витягування, ЛФК, медикаментозна терапія в 98% випадків бувають більш корисні для хворого, ніж хірургічне лікування. Так що, грижа диска не завжди вирок.

Слід зазначити, що хірургічне лікування має свої недоліки. Наприклад, у більш ніж 60% прооперованих хворих розвивається рубцьово-спайковий процес не залежно від того, традиційним або мікрохірургічним методом була проведена операція. При цьому прооперовані хворі також потребують подальших реабілітаційних заходів. Операція досить часто закінчується ускладненнями. Практика показує, якщо ці заходи провести до операції, операція може не знадобитися. Абсолютними показаннями до операції є наступні ознаки: оніміння промежини, фасцікулярне посмикування м’язів нижніх кінцівок, порушення функції тазових органів (гостра затримка або нетримання сечі), виражений радикулярний синдром з дефіцитом функції (наприклад, повисла стопа) і ряд інших ознак, які визначає лікар.

При відсутності абсолютних показань до операції з приводу грижі диска правильно використовувати доступні нехірургічні методи лікування і, таким чином, постаратися допомогти хворому. Різноманітні методи реабілітації з урахуванням особливостей грижі у кожного пацієнта, як правило, досить ефективні і можуть допомогти уникнути операції. Грижа з високим ступенем ймовірності може зменшитися або повністю зникнути. У цьому випадку важлива правильна діагностика для вирішення питання перспективності і тактики нехірургічного лікування міжхребцевої грижі диска.

Грыжа межпозвоночного диска Грыжа межпозвоночного диска
Попереково-крижовий відділ хребта,
грижа міжхребцевого диска (іл. справа).
Шийний відділ хребта,
протрузії міжхребцевих дисків (іл. вище).

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі. Діагностика та лікування грижі міжхребцевого диска проводиться в Центрі “Меддіагностика”.

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать