ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Цифровий рентген черепа

Череп – це кісткова частина голови людини, яка є захисною оболонкою для мозку. Складається з двох відділів:

 1. Вісцерального (лицьового) – до складу неї входять такі кістки як: сошник, нижня і верхня щелепи, під’язикова, нижні носові раковини, піднебінна, 2 виличні, носова, слізна.
 2. Мозгового (черепної коробки) – цей складається з: склепіння черепа і основи черепа.

Всі кістки черепа з’єднані між собою швами. Нижня щелепа прикріплюється до черепа за допомогою рухомих скронево-нижньощелепних суглобів.

Для діагностики патології кісток черепа застосовуються в основному рентген і КТ. Найшвидшим і простим є рентгенографія черепа. Тому, при наявності скарг або при травмі, лікар насамперед призначає рентген голови.

рентгенографія черепа

показання

Показаннями для рентгена черепа є:

 1. гостра травма голови
 2. вроджена або придбана асиметрія лицьових кісток
 3. вроджені патології кісток черепа
 4. ендокринні зміни

Протипоказання і обмеження

Рентгенографія голови, як і будь-який вид рентгенівського обстеження, є процедурою з дещо підвищеною радіаційної навантаженням. Так як мозок є вкрай чутливим до радіації органом, проводити дану процедуру потрібно тільки за призначенням лікаря. Захист від іонізуючого випромінювання в цьому випадку застосовується тільки на прилеглих частинах тіла. Сам мозок не захищений нічим. Вагітним жінкам рентген черепа призначається тільки у виняткових випадках за життєвими показаннями (травма).

В іншому ж, особливої ​​небезпеки дана процедура не несе. Імпульс рентгенівського випромінювання з випромінювача рентген-апарату триває долі секунди, і при цьому використовується «м’яке», відфільтроване випромінювання.

Види рентгенографії черепа

Залежно від області, що цікавить існують такі види рентгена черепа:

 1. Оглядове дослідження – найпоширеніший метод, при якому видно структуру всього черепа (лобова кістка, лицьові кістки, потилична). У цьому випадку проводиться рентгенографія в 2-ух проекціях: прямій (в носо-лобному або носо-підборідному положенні) і бічний (бічна сторона голови притиснута до приймача рентген-апарату). Ці знімки призначають неврологи, нейрохірурги …
 2. Рентген черепної коробки на предмет візуалізації турецького сідла. В ямці, яка через свою форми, так і називається: «турецьке сідло», що знаходиться всередині черепа, знаходиться важливий орган мозку – гіпофіз. Він відповідає за вироблення гормонів в нашому організмі. Якщо лікар-ендокринолог підозрює розлад в роботі гіпофіза, то призначає рентген турецького сідла. Робиться такий знімок тільки в бічній проекції. Даний орган цікавить ендокринологів.
 3. Рентген лицьових кісток:
  • кістки носа – робляться дві бічних проекції кожної сторони (робиться найчастіше при травмі носа). Їх призначають хірурги, травматологи, Лори.
  • навколоносових і лобові пазухи – робиться знімок в прямій носо-підборіддя проекції. Пацієнт сидить притулившись до приймача носом і підборіддям, при цьому широко повинен бути відкритий рот (цей вид рентгена голови в основному потрібен для діагностики патологій в цих пазухах). Знімки робляться тільки в сидячому або стоячому положенні пацієнта. Бо, якщо голова буде лежати, вміст пазух (гній, серозна рідина і т.п.) просто розтечеться по внутрішньому об’єму пазухи, і лікар не зможе визначити рівень рідини). Найчастіше призначаються ЛОРамі.
  • виличні і очноямкові кістки – знімки робляться в прямій, бічній і косою проекціях на предмет патологічних змін в виличні кістках (найчастіше травматичного характеру). Основні напрямки на них йдуть від хірургів, травматологів.
  • скроневі кістки (по Шюллеру) – робляться окремі дві бічні проекції для правого і лівого суглобів. Пацієнт лежить на животі на процедурному столі, голова повернута на бік, випромінювач рентген-апарату скошений по відношенню до голови. На рентгенівських знімках черепа в даній проекції проглядаються сосковидні відростки, слуховий прохід, скронево-нижньощелепних суглоби. Ці області цікавлять стоматологів, лорів.
  • носові раковини – даний рентген черепа проводиться для візуалізації носової перегородки. Найчастіше окремо не робиться. Перегородка прекрасно видно на знімку навколоносових пазух.

Чи небезпечний рентген голови?

З таким питанням часто стикаються лікарі-фахівці, коли для постановки діагнозу направляють пацієнта на дане дослідження.

В процесі рентгенографії голови (незалежно від області, що цікавить) пацієнт отримує підвищену (у порівнянні з природним) дозу опромінення. Але сучасні рентгенівські апарати, засновані на цифрових технологіях, видають набагато меншу кількість іонізуючого випромінювання, ніж апарати старого зразка. Завдяки цьому, зменшилося навантаження на пацієнта, і рентген черепа став досить безпечний. Але все одно, зловживати цим дослідженням не варто. Але, в будь-якому випадку, для своєчасної діагностики патологій черепа лікар може призначити необхідну кількість досліджень.

Особливості рентгена голови у дітей

Основним показанням для рентгенографії черепної коробки у дітей є травма. Навіть немовлята можуть бути спрямовані на це дослідження, якщо у лікаря-педіатра є підстави підозрювати родову травму, яка може бути смертельно небезпечна для малюка. Також призначаються знімки для діагностування вроджених патологій черепа, виявлення ступеня асиметрії черепних кісток.

Важливим моментом при рентгені голови дитини є забезпечення його радіаційної безпеки. Тіло дитини максимально накривається захисними засобами. Сам дитина повинна бути зафіксований на процедурному столі. Це потрібно для його знерухомлення, щоб з першого разу отримати якісний рентген-знімок черепа, так як діти не можуть лежати нерухомо на прохання рентгенолога. А повторне опромінення малюка (а особливо голови) не припустимо. Умови апарату при рентгенографії черепної коробки у дітей, підбираються максимально щадні.

Якщо лікар-фахівець призначив Вам рентген голови, в клініці Меддіагностика можна це зробити на сучасному цифровому апараті. За допомогою цього апарату, можна зробити рентген-знімок черепа в реальному розмірі. Це важливо для лікаря-ендокринолога при дослідженні гіпофіза, який знаходиться в турецькому сідлі.

Подивитися ціни на рентген черепа

Акції

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: