ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Лікування болю в попереку в Києві

Що робити при болю в спині і попереку?

Для того, щоб вилікувати біль в спині,
потрібно визначити його причину.

Біль в попереку – це всього лише симптом, зовнішній прояв якого-небудь захворювання або патології. Будь-який біль має свою причину. Причин болю в спині багато.

Нерідко пацієнтам пояснюють, що біль в спині викликаний перевантаженням м’язів і зв’язок. На жаль, якби причина була тільки в м’язах, то зняти біль було б дуже просто. Наприклад, масажем, який повинен принести полегшення. Але масаж не завжди допомагає тому, що не прибирає причину болю.

Різкий біль в спині може виникнути через грижі міжхребцевого диска або протрузії диска. Якщо грижа диска правобічна, то може виникнути біль в спині справа, біль у боці праворуч або біль у правій нозі (радикуліт при великій грижі). Якщо грижа лівостороння, то може відчуватися біль в спині зліва, може турбувати біль в лівому боці. NB! Грижі диска в 98% випадків лікуються без операції

Якщо грижа велика і здавлює лівий поперековий корінець (радикуліт зліва), то може виникнути простріл в ліву ногу і початися біль в лівій нозі. Велика грижа частіше викликає порушення постави у вигляді перекосу тулуба з гострим «вивертаючим» болем, коли неможливо випрямитися і розігнутися (так звана антологічна установка тулуба).

Біль у спині справа внизу може бути результатом, як проблем з грижею або з правими суглобами хребта, так і патологією області крижів (правого клубово-крижового зчленування).

Біль в області лопатки зліва (або біль під лопаткою зліва) може бути наслідком грижі або патології суглобів, а також результатом проблем з серцем. Такі болі можуть викликати стенокардія та інфаркт. Біль між лопатками буває не тільки при патології хребта і остеохондрозі, а й при хворобах шлунка (гастрит, виразка, рак та ін.) І нерідко – кишківника.

Холецистит і жовчнокам’яна хвороба частіше провокують біль в спині справа і біль під правою лопаткою. Патологія жовчного міхура частіше проявляється болем під правим ребром. Потрібна діагностика.

Протрузії дисків, частіше бувають випадковими знахідками на МРТ, які можуть протікати взагалі без болю. Грижа диска – не така вже й часта причина різкого болю в спині. Хоча, утворення грижі, наприклад, при підйомі тяжкості, дійсно викликає поперековий або грудний простріл (різкий біль в спині). У разі постійного ниючого болю в спині, грижа, яку знайшли на МРТ, може бути взагалі ні до чого. Причини такої симптоматики найчастіше в іншому. Таких причин понад 60!, про що можна читати нижче. Допоможе розібратися діагностика.

Тому, для того, щоб ефективно вилікувати біль в спині і попереку, необхідно:

 1. Встановити причину болю в попереку (встановити діагноз).
 2. Про можливі причини болю в попереку читати нижче.
 3. Причину болю в попереку встановить доктор невролог, доктор ортопед-травматолог з навичками в області вертебрології і вертеброневрології, або вертебролог (вертеброневролог). Діагноз встановлюється за допомогою клінічного та апаратного обстеження.
 4. Тактика лікування болю в попереку залежить від діагностованої причини.
 5. При болю в попереку важливо зробити так, щоб біль не повторювався. Для цього ми пропонуємо різні методи, включаючи фізичну реабілітацію хребта.

Хто в клініці «Меддіагностика» лікує болі в попереку, в хребті і в суглобах

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора

Наше обладнання для діагностики

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Клініка лікує захворювання опорно-рухового апарату, болі в хребті, суглобах і неврологічну патологію з 1978 року.

Вартість послуг

Біль у попереку. Чому болить поперек?

До болю в попереку відноситься біль, який локалізується в області між 12-й парою ребер і сідничними складками. Біль такого роду вже є соціальною проблемою. Справа в тому, що поперек – це той відділ хребта, який найбільше навантажується і витримує перевантаження щодня і щогодини. 85% людей хоча б раз у житті відчували біль в ділянці нирок. У чому ж причина?

Боли в спине пояснице

Біль у ділянці нирок може мати багато причин. Найбільш часті причини – остеохондроз, грижа міжхребцевого диска, радикуліт, патологія суглобів попереку.

Остеохондроз

Остеохондроз – природне старіння тканин хребта.

Прийнято вважати, що остеохондроз є ознакою захворювання хребта, яке супроводжується болем. Це трохи не так.

На малюнку нижче показано, що нормальний диск пошкоджується (див. Пошкоджений диск на картинці). Ці ушкодження можуть прискорити старіння диска і він починає втрачати свою висоту (див. «Звуження міжхребцевої щілини»). Далі старіння починає зачіпати саму кісткову тканину хребців, ростуть остеофіти (див. «Остеофіти» на зображенні).

Раніше вважалося, що остеохондроз пов’язаний з болем. Тому в той час намагалися пояснити причину болю в хребті і в попереку зокрема остеохондрозом. З цієї причини навіть постало питання в Росії про неспроможність вертеброневрології. У 1978 році нами була створена перша в СРСР науково-дослідна лабораторія проблем остеохондрозу хребта,  яка більше 10 років вивчала питання остеохондрозу і довела, що причина болю не в остеохондрозі, а в патології суглобів. Читати більше про остеохондроз і про вирішення кризи в вертеброневрології нашою клінікою.

Остеохондроз не супроводжується болем тому, що диск не має нервових закінчень. Тому болю при остеохондрозі немає.

Лікування болю в попереку в Києві

Про реальні причини болю при так званому остеохондрозі можна ознайомитися тут:

 1. Больовий фасеточний синдром. Гонгальский В.В. (2016)
 2. Ранні сегментарні неврологічні прояви остеохондрозу грудного хребцевого стовпа Гонгальский В.В. (1990)
 3. Механізми формування вертеброневрлогічних проявів при функциональному блокуванні хребетних рухових сегментів Гонгальский В.В. (1994)

Грижа диска

Грижа диска, як можлива причина болю. На малюнку вище наведено кілька гриж диска – маленька грижа (протрузія) і велика грижа диска. Сама по собі грижа диска не болить.

Лікування болю в попереку в КиєвіЛікування болю в попереку в Києві

Диск не має нервових закінчень (НЕ иннервирований). Біль при грижі диска або протрузії виникає, коли грижове випинання тисне на іннервовані тканини. Наприклад, на корінець або на задню поздовжню зв’язку. У першому випадку виникає корінцевий біль – радикуліт (див. далі). У другому, при подразненні рецепторів задньої поздовжньої зв’язки з’являється біль в спині (люмбалгія) або гострий біль – люмбаго (простріл).

Лікування болю в попереку в Києві

Грижу диска частіше вдається вилікувати без операції.

Спондилоартроз

Спондилоартроз – це артроз суглобів хребта. Сам по собі артроз характеризується захворюванням хряща суглобів. При цьому хрящ зменшується по висоті (дегенерує, «висихає»), кісткові суглобові поверхні втрачають захисний хрящовий шар. Суглоби хребта починають хворіти. Цей біль відчувається, як біль в попереку.

Лікування болю в попереку в Києві

Радикуліт

Радикуліт – це запалення корінця. Радикуліт частіше виникає при травмі корінця, спричиненою грижею диска або суглобами хребта. Зазвичай виникає не стільки біль в попереку, скільки біль в нозі, сідниці і біль або оніміння навіть в пальцях ноги.

Лікування болю в попереку в Києві

Радикуліт найбільш ефективно лікується шляхом звільнення корінця. Якщо він виник через грижу диска – потрібно зменшить грижу, яка тисне на корінець.

Біль у спині і в попереку при патології внутрішніх органів

Біль у спині можлива при патології внутрішніх органів. Наприклад, болі в попереку у жінок можуть бути наслідком захворювань органів малого таза.

Біль в попереку у жінок

Біль в попереку у жінок може бути викликана запальними захворюваннями жіночих статевих органів.

Якщо у жінки болить таз і поперек, то завжди потрібно пам’ятати про гінекологію. Запальні захворювання жіночих статевих органів нерідке явище. Причиною може бути запалення придатків, запальні захворювання піхви і вульви, сальпінгіт, сальпінгоофорит, ендометрит, бактеріальний вагініт та ін. Найчастіше такі запальні захворювання у жінок викликані інфекцією статевої сфери, в тому числі інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Якщо ниє і болить поперек і при цьому турбують болі внизу живота, то жінці потрібно перевіритися у гінеколога. Обов’язково пройти гінекологічне УЗД для первинного уточнення діагнозу.

Постійні тягнучі болі в попереку виникають і при онкології в гінекології.

Рак і біль в попереку у жінок

Рак спочатку не болить. Коли з’явиться біль в попереку або в області крижів – може бути вже пізно.

Багато хто думає, що пухлини супроводжуються болем. Це не так. У початкових стадіях розвитку пухлин людина не відчуває болю. Людина відчуває себе практично здоровою. Наприклад, рак шийки матки протікає з боку статевих органів безсимптомно. Починає себе проявляти при розростанні пухлини. При цьому біль нерідко з’являється саме в попереку і нижче попереку. Біль у нозі при ходьбі – ще в області крижів.

При раку сильні болі в області попереку спочатку не турбують. Швидше за все поперек не болить, а ниє. Такий біль може бути першим дзвінком, який допоможе жінці не допустити критичного розростання пухлини і своєчасно встановити правильний діагноз. Якщо поперек або крижі болять постійно – приділіть цьому особливу увагу, щоб не пропустити катастрофу.

На жаль, якщо не звертати уваги на ниючий біль або дискомфорт в попереку, то наступною ознакою раку шийки матки може бути маткова кровотеча. Це стадія початку розпаду пухлини, коли можуть бути вже і метастази. У тому числі і в хребет, коли турбує вже сильний біль в попереку.

Важливий висновок: якщо болить поясниця, то це необов’язково остеохондроз або грижа диска. І ніколи не зайве профілактично пройти консультацію гінеколога. Адже виявлена при огляді ерозія шийки матки є передракових станом.

Чому болить спина при урологічних або урогінетальних проблемах (запаленнях)?

Гострий біль в попереку може бути наслідком захворювання нирок

Сильно болить поперек при такому захворюванні нирок, як пієлонефрит.

Пієлонефрит – це інфекційне захворювання, частіше викликане висхідною інфекцією. Він може мати відношення як до інфекцій, що передаються статевим шляхом, так і інших видів побутових інфекції, що передаються через басейни, ванну, предмети особистої гігієни. Наприклад, в невипраному рушнику живе все і довго.

Запалення активує больові рецептори м’яких тканин органів малого таза. Больовий сигнал (імпульс) через чутливі корінці доходить до хребта, активуючи його тканини. Рефлекторно набрякають (запалюються) м’які тканини хребта, місця прикріплення м’язів спини. І починає боліти поперек.

Постійно болить спина і поперек при дисфункції і інших захворюваннях органів шлунково-кишкового тракту

При спазмі кишківника, при його здутті, при виразці або виразковому коліті, при виразці шлунка і гастриті як правило болить спина.

Рак шлунка супроводжується болем в спині

Лікування спини при болях, викликаних патологією шлунково-кишкового тракту не дасть поліпшення. Лікувати потрібно причину.

Ще одна можлива причина болю в попереку – це перевантаження спини

Надлишкове навантаження на поперек – є частою причиною болю в спині або його загострень. Перевантаження частіше стосується суглобів попереку, зв’язок попереку, сухожиль або м’язів. Причому м’язи в попереку при навантаженні працюють активно. Тому, якщо у вас виник біль у хребті в області попереку після навантаження, то зовсім не обов’язково це хвороба. Це може бути м’язова крепатура. Якщо ж цей біль не пройшов протягом 1-2 днів, то слід подумати про проблеми з поперековим відділом хребта. Особливо, якщо ця біль посилюється при русі.

Причиною таких болів – частіше за все є перевантажувальне запалення м’язів і їх прикріплення. Або – запалення капсул суглобів.

NB! Якщо таке загострення трапляється більше, ніж один раз на рік, слід пошукати причину таких загострень. Для цього недостатньо тільки консультації лікаря і проведення маніпуляцій, прийому знеболюючих таблеток, масажів та інших процедур.

Потрібно обстеження для установлення причини таких частих загострень.

Травма м’яких тканин попереку

Різкий біль в попереку при незручному русі або при підйомі тяжкості – це швидше за все травма хребта.

Якщо при цьому турбує біль з одного боку, наприклад, біль в попереку праворуч, то слід думати про патологію суглоба, розташованого праворуч. Або про правобічні грижі поперекового відділу хребта.

Види болю в попереку

Болі, враховуючи тривалість, бувають гострими, хронічними, або ж періодичними, які носять транзисторний характер.

Болі бувають наступними:

 • Локальні болі – біль виключно в попереку.
 • Відображені болі – коли біль має місце не тільки в попереку, але наприклад – в сідниці, в області малого тазу. Або, патологія внутрішніх органів викликає біль в попереку. У таких випадках говорять про відображені болі.
 • Радикулярні болі – відрізняються значною інтенсивністю, і локалізуються в межах іннервації корінця (від хребта до периферії). Причиною виникнення є порушення (розтяг, стиск, викривлення, здавлювання) нервового корінця спинномозкового нерва. Рухливість або навіть кашель підсилюють біль через так званий кашлевий поштовх. Це сильний біль в попереку, який може прострілювати (віддавати) в ногу.
 • Міофасціальний біль – є результатом рефлекторного м’язового спазму. Підставами виникнення міофасціальних болів можуть бути захворювання внутрішніх органів, або пошкодження самого хребта. М’язовий спазм істотно порушує біомеханіку рухів людини. А також хронічні м’язові спазми можуть породжувати ниючий і судомний поперековий біль.

Боли в поясничной области

У яких випадках потрібно звертатися до лікаря при болю в попереку і що робити?

 • при різкому (гострому) болю в області попереку;
 • якщо болі в спині, попереку триватимуть більше ніж 3 дні;
 • якщо біль в спині з’явився після травми;
 • якщо біль локалізується одночасно в попереку, стопі і в гомілці;
 • якщо біль у ділянці нирок поєднується з онімінням в стегні, сідниці, нозі, стопі, паху;
 • якщо біль в поперековому відділі супроводжується посмикуванням (фасцикуляцією) м’язів кінцівок;
 • якщо порушується функція сечовипускання і дефекації (затримка, нетримання сечі, часте сечовипускання або помилкові позиви до сечовипускання);
 • якщо оніміла проміжність;
 • якщо біль у спині або нижче спини (крижі) постійний, посилюється вранці.

Що робити, якщо турбує біль в попереку?

Причини болю в попереку різноманітні, тому лікування поперекового болю повинно проводитися тільки після діагностики і після поставленого діагнозу кваліфікованим лікарем. Будь-який біль в області хребців вимагає лікарського обстеження та уточнення причини її виникнення.

Відвідування лікаря переслідує 3 завдання:

 1. Встановити правильний діагноз.
 2. Усунути біль.
 3. Сформулювати заходи, які дозволять зберегти здоров’я пацієнта для того, щоб біль не повторювався.

Можливі причини болю в попереку

Перераховані нижче захворювання можуть бути причиною Ваших скарг на біль в області попереку:

Лікування болю в попереку (болі в спині)

На етапі первинного звернення з болями в попереку (спині) встановлюється первинний діагноз. Це робиться на підставі опитування, збору анамнезу, неврологічного і ортопедичного оглядів. На цьому етапі можуть бути прописані медикаменти для зменшення болю, зняття набряку тканин, протизапальна терапія загальної дії. Ефективна рефлексотерапія, локальний медикаментозний вплив, регіонарна анестезія, різні ін’єкційні методи лікування болю в попереку, лазеротерапія та ін. В гострому і підгострому періодах важливий спокій на тлі медикаментозної терапії. Не показані фізіотерапія, масаж, мануальна терапія, які можуть загострити процес (див. Ускладнення мануальної терапії). У гострому періоді також не використовують витягування: апаратне, на похилих дошках, шведській стінці.

Для більш ефективного лікування болю в попереку потрібно розуміння причини. Для цього пацієнта дообстежують з метою уточнення діагнозу. Причин болів в поперековому відділі може бути багато. Орієнтовний перелік захворювань, які супроводжуються болем у попереку та спині перераховано вище. Кожному з них відповідає свій протокол лікування з переліком найбільш ефективних підходів, медикаментів і процедур. Також протоколи містять дані про методи, які не відображаються при даному захворюванні. Наприклад, при запальних захворюваннях хребта (спондиліт, спондилоартропатія, спондилоартрит, міозит, лігаментит та ін.) – мануальна терапія, масаж, фізіотерапія не показані зважаючи на неефективність і ризик появи ускладнень. Потрібно виявити причину запалення і лікувати її.

Лечение боли в пояснице

Знайдений на рентгенограмах спондильоз може протікати без клінічної симптоматики і нерідко маскувати більш складне захворювання. Тому спондильоз лікувати марно і нерідко небезпечно: кісткові розростання в хребті прибрати не реально. Хворий може зіткнутися з екзотичними діагнозами, такими як «пошкодження м’язів», «спазм м’язів», «пошкодження зв’язок». На жаль, розмови про м’язові спазми, як про причину больового синдрому не завжди відповідають дійсності. М’язовий спазм околохребтових м’язів є рефлекторним актом і супроводжує, як правило, більшість захворювань, в тому числі, що не мають відношення до хребта. М’язи активно включені в сегментарний рефлекторний процес і можуть реагувати на будь-які подразнення як в хребті, так і поза ним. Так звані «спазми» повинні бути віддиференційовані від відображених або проекційних болів в попереку, які можуть бути обумовлені патологією внутрішніх органів: захворюваннями органів малого тазу, зачеревного простору, нирок, підшлункової та передміхурової залоз, гінекологічними захворюваннями запального або пухлинного генезу, захворюваннями аорти, крововиливом в зачеревну клітковину і багато ін. Остеопатичні методики роботи з вдруге спазмованими паравертебральними м’язами може на рефлекторному рівні на час полегшити стан. Мануальна терапія, остеопатічні техніки, похила дошка, масаж, витягування, фізіотерапія, наприклад, при простатиті або аденоматозі не допоможуть. «Лікувальне зняття» так званих «М’язових спазмів» при цьому – всього лише бажання маніпулятора.

Лікування гриж і протрузій дисків в попереку

Нерідко на МРТ виявляють грижу або протрузію, яку трактують як причину болю в попереку. Тут же виникає питання: видаляти грижу або спробувати впоратися без операції?

Перше, що потрібно зробити – уточнити, наскільки ця грижа клінічно значуща. Справа в тому, що якщо взяти 100 абсолютно здорових людей без болю в попереку або спині і провести МРТ діагностику, то виявиться, що у 80% з них є ті чи інші випинання дисків ( «грижі»), які не дають ніякої симптоматики.

Нерідко грижа диска може бути випадковою знахідкою, на яку часто списують іншу причину болю.

При цьому, практика показує, що не всі грижі клінічно значущі. Для уточнення причин болю ретельно збирають анамнез, проводять неврологічний огляд для виявлення неврологічного дефіциту, уточнюють роботу органів малого таза та ін.

Виявляється, що далеко не всі грижі і протрузії дисків потрібно оперувати. Хворих, які потребують такої операції не більше 2% (читати більше).

Нейрохірургами прописані абсолютні показання до операції, які чітко визначені. Найчастіше наявність грижі диска не є приводом для екстреної операції.

Існує достатній арсенал лікування гриж і протрузій дисків, включаючи витягування, формування стійких рухових стереотипів в спині, методи локальної та загальної медикаментозної терапії, фізіотерапії, рефлексотерапії та ін. Вивірене лікування без хірургічного втручання частіше супроводжується регресом симптоматики, а грижа (протрузія) з часом може зменшитися (читати більше про лікування без операції).

Болит поясница. Лечения грыж и протрузий дисков в поясничном отделе

При прийнятті рішення про операцію потрібно враховувати відносні показники для оперативного лікування, які офіційно прописані нейрохірургами. Кожен конкретний випадок розглядається окремо з урахуванням клінічної симптоматики, історії хвороби, анамнезу, неврологічного і ортопедичного оглядів, результатів апаратного і лабораторного обстеження. Читати більше про грижу міжхребетного диска.

Слід особливо відзначити, що хірургічне втручання нерідко пов’язане з рядом ускладнень, з якими після операції доводиться боротися в рази інтенсивніше, ніж лікувати біль до операції (про ускладнення операції читати більше).

Дегенеративні зміни в хребті – такі, як остеохондроз, спондилоартроз, спондильоз та ін. лікуються виходячи з визначення пускових механізмів больового синдрому. Така діагностика до тонкощів відпрацьована в діагностичному відділі Меддіагностика (діагностичний відділ Українського Інституту М’язово-скелетної медицини і неврології).

Масаж, мануальна терапія – досить дієві методи лікування при наявності показань для їх використання (читати більше про мануальну терапію). Протягом останніх трьох десятиліть в Інституті відпрацьовані оптимальні протоколи ведення хворих з болем у попереку з урахуванням можливого спектра їх причин.

Доктор медичних наук
Керівник Українського Інституту м’язово-скелетної медицина та неврології,
професор НМУ
В.В.Гонгальский

Читати більше про діагностику та лікування болю в спині.

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі.

Діагностика та лікування болю в поперековому відділі проводиться в Центрі «Меддіагностика»: Київ, лівий берег, 250 метрів від метро Дарниця, провулок Будівельників, буд.4

Записаться на приём Как проехать

Лікарі

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать