ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Вертебрологія. Вертеброневрологія. Інститут вертебрології

У цій статті ми розглянемо поняття «вертебрологія» і «вертеброневрологія», «інститут вертебрології». Торкнемося історії питання в вертебрології в Україні і в Києві. Дізнаємося, де знайти кваліфікованого вертебролога в Києві. Також дізнаємося яким обсягом знань повинен володіти лікар вертебролог і що входить в консультацію вертебролога (вертеброневролога).

Вертебрологія. Хто такий лікар-вертебролог і вертероневролог. Трохи історії

Вертебрлогія – наука про хребет. З клінічної точки зору «Вертебологія» – це наука про захворювання хребта та їх лікування.

Для початку необхідно уточнити, що до лікаря пацієнта призводять скарги.

Скарги, пов’язані з хребтом – це біль в області хребта, деформації хребта (порушення постави, сколіоз), різного роду дисфункції в організмі. Такі, як «безпричинні», незрозумілі з точки зору кардіолога болі в області серця, деякі види аритмій. Дисфункції кишківника, шлунку, стравоходу (наприклад, рефлюкс), нерідко головний біль, запаморочення, шум у вухах і інша неврологічна симптоматика.

Найчастіше пацієнти звертаються до вертебролога з болем. Біль виникає завдяки залученню нервових рецепторів, нервових провідників і нервових аналізаторів. Він аналізується організмом на рівні периферичної нервової системи, спинного і головного мозку. Тому, більш коректною назвою було б назвати вертерологію «вертероневрологією».

Так ми і зробили в 1995 році, організувавши перше в Україні відділення «вертеброневрології» при Центральній міській клінічній лікарні м. Києва. Відділення було клінічною базою кафедри неврології та реабілітаційної медицини Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця. Це була перша в Україні клініка вертеброневрології, в завдання якої входило, як вивчення проблем вертерологіі (вертеброневрології), так і широка практична діяльність по лікуванню больових і неврологічних проявів, пов’язаних з хребтом, а також сколіозу і порушень постави.

Створенню клініки вертероневрлогіі передувала тривала наукова і практична діяльність першої в СРСР Лабораторії з проблем остеохондрозу хребетного стовпа при Науково-дослідному лабораторному центрі Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця (в той час – Київський медичний інститут). Лабораторія була створена видатним нейрохірургом Сувак Віталієм Вікторовичем (1951- 1993). Він відмовився від хірургії хребта з огляду на можливості більш ефективного і безпечного лікування болю в спині нехірургічними методами.

Хотілося б відзначити, що вертерологія має свій хірургічної сегмент. Цим напрямком активно використовують оперуючи ортопеди і нейрохірурги. Область їх інтересів – це деформації хребта (сколіоз), травми, коли є 100% показання до відновлення гостро травмованого хребта, спинного мозку і ряд інших показань. Також вертебрологи-хірурги активно практикують видалення гриж дисків. Хоча, багаторічна практика Лабораторії з проблем остеохондрозу хребетного стовпа і клініки вертеброневрології показали, що з грижами можна справлятися без операції. Це було підтверджено світовою статистикою, яка констатувала, що операції потребують не більше 2% пацієнтів з болями в спині (включаючи грижі дисків). Видаляти грижу диска доцільно тільки тоді, коли консервативні і хірургічні методи не принесли результату. Більш того, як показав наш досвід, лікування сколіозу і порушень постави також краще проводити нехірургічними методами. До хірургії хребта потрібно вдаватися тільки при наявності абсолютних показань.

При прийнятті рішення про метод лікування гриж диска не слід забувати про другу думку, на яку пацієнт має право. Корисно проконсультуватися ще у одного незалежного лікаря, який має достатній досвід в нехірургічному лікуванні проблем хребта.

Що таке «Інститут вертебрології»?

Було б примітивно розуміти спеціальність Вертебрологія (вертеброневрологія) тільки як масаж і маніпуляції на хребті.

За своєю суттю, вертебрологія (вертеброневрологія) – це набір знань в області неврології, ортопедії, ревматології, радіології та ін. Ортопедичні зміни в хребті (деформації хребта, грижі, порушення біомеханіки, остеохондроз …) призводять до залучення нервової системи. До болю, радикуліту, м’язово-тонічним і міофасціалним змінам в тканинах. Для успішного лікування цих змін потрібна впевненість у взаємозалежності знайдених змін від патології хребта. Потрібна діагностика.

Таким чином, в вертебрології (вертеброневрології) використовуються діагностичні, лікувальні та реабілітаційні методи, які можливо об’єднати під однією назвою – інститут вертебрології (інститут вертеброневрології).

Поняття «інститут» в медицині – це не тільки навчальний заклад. Це ще і набір правил, норм і підходів в будь-якої спеціальності (в даному випадку – в медичній). Семантичне поняття інститут – це напрямок людської діяльності. Поняття «інститут» можна застосувати і до вертебрології.

Інститут вертебрології– це не масаж спини, не тільки маніпуляції на хребті або застосування фізіотерапії з лікувальною фізкультурою. Інститут вертебрології – це в першу чергу комплекс діагностичних заходів для встановлення точної причини захворювання (виходячи зі скарг пацієнтів). Тобто, встановлення діагнозу! І тільки потім – вибір раціонального лікування виходячи з особливостей і тонкощів діагнозу.

Наше обладнання, яке використовується для діагностики в області вертебрології і вертеброневрологии.

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Показання до відвідування лікаря вертебролога (вертеброневролога)

Лікарі Центру «Меддіагностика», які володіють методами вертебрології (вертеброневрології)

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог

Показаннями до відвідування лікаря вертебролога є деформації хребта і болі в області хребта. Біль у спині, біль у попереку, в грудному відділі хребта, біль в шиї, головні болі, запаморочення, шум у вухах, болі в кінцівках неврологічного характеру: радикуліти, невралгії, плексити, проекційні болі та ін.

Показанням до відвідування вертебролога також є деформації хребта (сколіоз) і порушення постави.

Можливими показаннями для відвідування вертеролога є болі в області серця, коли на ЕКГ кардіолог не знаходить своєї патології. Нерідко аритмії виникають через патології хребта. Це відбувається внаслідок подразнення нервових закінчень і вегетативних нервів, яких дуже багато в кожному сегменті хребта. Ця патологія називається вертерокардіальним синдромом. Вона була детально нами вивчена ще в 80-90-х роках минулого століття.

Гонгальський В.В. Механізми формування вертеброневрологічної патології при функціональному блокуванні хребтових рухових сегментів // Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук. Київ.- 1994.- 36с.  Смотреть PDF

Гонгальський В.В., Стеченко Л.О. Вертеброгенні нейротрофічні розлади у міокарді // Питання діагностики і лікування / Збірник наукових праць. Київ, 1995.-С.130-131

Гонгальский В.В., Стеченко Л.О. Експериментальне моделювання вертеброгенних нейротрофічних розладів в міокарді // Мануальна медицина, 1995. – №10. – С. 3-7.

Гонгальский В.В., Стеченко Л.О. Експериментальне моделювання вертеброкардіального синдрому // Фізіологічний журнал. 1996.-С.70-77.

Що лікує вертебролог?

Лікар-вертебролог лікує захворювання хребта, його деформації, які супроводжуються болем, неврологічними і судинними розладами та ін.

Наприклад, грижі міжхребцевих дисків. Тут слід зазначити: якщо провести МРТ дослідження 10 людям, у яких нічого не болить, то як мінімум у 8 (восьми!) з них ми виявимо «грижі» або протрузії дисків. При цьому, нагадаємо, що скарг у них може і не бути! Це говорить про те, що виявлена ​​на МРТ грижа або протрузія диска може бути всього лише випадковою знахідкою. І зовсім не факт, що ця знахідка є причиною болю. Причину болю, можливо, потрібно шукати в іншому місці.

Більш того, виявлені грижі в більшості випадків (приблизно в 98% випадків) прекрасно лікуються нами без операції.

Непоодинокими змінами, з якими доводиться стикатися вертебрологу (вертеброневрологу) – це фасеточні синдроми.

Цю проблему ми вивчили ще в 80-х роках минулого століття і виробили оптимальні підходи до її діагностики та лікування.

Гонгальский В.В. Ранні сегментарні неврологічні прояви остеохондрозу грудного відділу хребетного стовпа // Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук. 1990.-18с. Дивитися PDF

Вертебролог (вертеброневролог) може лікувати ряд головних болів. Але тільки після коректної діагностики. Наприклад, задній шийний симпатичний синдром (шийна мігрень). Або головні болі, пов’язані з патологією нервів голови, а також головний біль, зумовлений патологією шийних корінців.

Лікар-вертебролог лікує біль в грудному відділі хребта, в міжлопатковій області та області грудної клітини, але тільки після проведеної диференціальної діагностики.

Також вертебролог діагностує і лікує біль в попереку, в сідниці і в ногах. Але, тільки в тих випадках, коли доведено, що ці болі обумовлені змінами в хребті, а не є самостійними. Прикладами таких «самостійних» не пов’язаних з хребтом болів можуть бути міофасціальні синдроми нижніх кінцівок і сідничної області, артралгії або артропатії (патологія суглобів) та ін. Лікуванням такої патології більше займається ортопед. Тому, ортопед, який володіє методами вертерологіі – найкращий вибір для вирішення такого роду проблем.

Поєднання знань в області вертебрології зі знаннями ортопедії та неврології допомагає більш якісно вирішувати найскладніші питання наших пацієнтів.

Як проходить прийом лікаря-вертебролога? Діагностика в вертебрології (вертеброневрології)

Прийом лікаря вертебролога складається з декількох етапів. Ключове завдання лікаря-вертебролога – це встановити діагноз. Тільки на основі діагнозу приймається рішення про тактику лікування. Лікування повинно бути вивіреним.

  1. Вертебролог (вертеброневролог) для початку проводить опитування. Опитування пацієнта включає ознайомлення зі скаргами та анамнезом (історія захворювання, а також з’ясування особливостей і причин появи скарг)
  2. Другий етап прийому вертебролога – це огляд пацієнта з проведенням ряду спеціальних вертебрологичних або вертеброневрологичних тестів. Таке специфічне обстеження тісно переплітається з проведенням ортопедичних і неврологічних прийомів. Його ще називають фізикальним дослідженням пацієнта.

Все це спрямовано на встановлення первинного діагнозу («діагноз при надходженні»). Первинний діагноз дозволяє зорієнтуватися в обсязі апаратного обстеження, яке допоможе встановити клінічний діагноз.

Клінічний діагноз – це уточнений (вивірений) діагноз, який дозволяє починати лікування.

  1. Апаратна діагностика в вертебрології
    Ключовим обстеженням в вертебрології (вертеброневрології) є рентгенографія. Рентген дозволяє уточнити будову хребта, стан суглобів і оточуючих хребет тканин, викривлення і деформації хребта, накопичення солей в м’яких тканинах хребта і багато іншого. Рентген дає чималий перелік додаткових даних, які не можна побачити на МРТ. До речі, незважаючи на наявність в Центрі «Меддіагностика» 2-х апаратів МРТ, рентгенографія в вертебрології залишається ключовим дослідженням. Без нього діагностика в вертебрології НЕ буде повноцінною. МРТ обстеження хребта дає додаткові вкрай важливі дані. Рентген і МРТ доповнюють один одного.
МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Методи лікування в вертебрології

Лікування в вертебрології залежить від встановленого діагнозу. Нагадаємо, що можливих причин болю в хребті (болів в спині) близько 60-и.

Наприклад, грижу диска можна прибрати шляхом зменшення концентрації води в диску. Попросту «підсушити» диск.

Міжхребцевий диск складається на 75% з води. Ці та інші методи були відпрацьовані нами ще в минулому столітті. Ми їх активно використовуємо.

Можливо диск вправити, провівши відповідну попередню підготовку.

Можна поміняти кровотік в кістковій тканині, звідки живиться диск (в диску немає судин).

Методів багато і застосовуються вони в залежності від встановленого діагнозу.

Лікування патології суглобів хребта, наприклад, таких, як спондилоартроз, знову-таки впирається в причини. Методи лікування відрізняються при перевантажувальних артрозах і спонділортропатіях, при фасеткових синдромах і локальних міофасциальних проблемах, при спондильозі і остеопорозі

Всі ці та інші проблеми викликають біль. Тому найголовніший етап лікування будь-якого болю в хребті – це діагностика причини. Після чого, вертебрологічному або вертеброневрологических лікування – це справа техніки.

Записатися на прийом до вертебролога (вертеброневролога)

Діагностика і лікування у лікаря вертебролога в Києві.

Лікар вертебролог приймає на базі Центру «Меддіагностика» (лівий берег Києва, 200 метрів від метро Дарниця).

Записаться на приём Как проехать

Лікарі

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать