ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Вегетативно-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Що таке вегето-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Вегето-судинна дистонія або ВСД- це стан, який включає в себе порушення тонусу судин (дистонія) з огляду на порушення вегетативної іннервації стінки судин (вегето-судинна). ВСД призводить до погіршення харчування тканин мозку і відхилень функції мозку (мінімальна мозкова дисфункція).

Наприклад, порушення поведінкових реакцій у дітей, розлади поведінки, підвищена збудливість, затримка фізичного і психічного розвитку та ін. – це все мінімальна дисфункція мозку.

Що ж в такому випадку максимальна мозкова дисфункція? Немає такого поняття. Є випадіння функції мозку, наприклад, при інсульті або його інфаркті, коли повністю припиняється кровотік (наприклад, тромбоз) або кровотік знижується до критичних значень (наприклад, стенозуючий атеросклероз).

Вегето-судинна дистонія – це один з найпоширеніших станів, які порушують якість життя і викликають великий спектр захворювань. Таких, як головні болі, запаморочення, шум у вухах, болі в області серця, гіпоталамічні розлади і багато іншого.

Як? Змінені параметри кровотоку змушують мозок не тільки міняти свою функцію, а й старіти раніше. Цей процес називається ДЕП (дисциркуляторна енцеалопатія).

Тепер чому підняте це питання?

Тому, що у людини нерідко є декілька захворювань, які співіснують одночасно. Наприклад, стенозуючий атеросклероз і ВСД. Що з них важливіше? Що потрібно лікувати першим?

Проблема в тому, що при поверхневому обстеженні, першим в очі кидається, звичайно, атеросклероз. Він нерідко спонукає лікаря списувати всю симптоматику на звуження судин.

Разом з тим, практика показує, що люди, навіть з, здавалось, критичним звуженням судин мозку (більш 90%) можуть зберігати достатню якість життя, думати, працювати … і бути повністю компенсованими.

Як це описано про нашого 70-річного пацієнта в статті «Старіння починається з судин». Він повністю компенсований завдяки лікуванню вегето-судинної дистонії. Так, нам вдалося зменшити атеросклеротичне звуження судин. Але, це було потім. Спочатку ми йому не дали померти від спазму коронарних судин (ВСД) і критичного уповільнення швидкості кровотоку як в мозку, так і в серці.

Як проявляє себе вегето-судинна дистонія (симптоми ВСД)

Вегето-судинна дистонія має наступні симптоми і ознаки:

 • запаморочення,
 • головний біль,
 • деякі види одностороннього головного болю,
 • нестабільність артеріального тиску,
 • шум в вухах,
 • біль в потилиці,
 • біль в оці (очниці),
 • емоційна лабільність,
 • швидка зміна настрою,
 • почуття тривоги,
 • почуття паніки і панічні атаки (симпатоадреналові кризи)
 • порушення сну,
 • нестабільна робота серця (тахікардія, брадикардія, аритмія),
 • синдром хронічної втоми,
 • стійке підвищення артеріального тиску, гіпертонічний криз,
 • артеріальна гіпертензія ситуаційна,
 • знижений артеріальний тиск,
 • судинні (вазомоторні) реакції,
 • тремор пальців рук, тремор повік,
 • вологі руки (гіпергідроз),
 • і багато іншого.

Крайній ступінь ВСД за гіпертонічним типом – це постійне підвищення артеріального тиску (частий симптом вегето-судинної дистонії).

Гіпертонічний криз з точки зору неврології – це минуще порушення мозкового кровообігу.

Порушення кровотоку головного мозку при гіпертонічному кризі таке, що виникає досить тривала дисфункція клітин і нервових центрів. Не загибель нервових клітин мозку, як це відбувається при інсульті, а дисфункція клітин. Причина – виражена зміна кровотоку ділянки мозку. Робота цих нервових клітин з часом відновлюється. Але функція нервових клітин не завжди залишається неповноцінною. Має місце ефект сумації: чим більше гіпертонічних кризів, тим більш виражена енцефалопатія (патологія тканин мозку).

Якщо ж вегето-судинна дистонія (ВСД) існує тривалий час і не лікується, мозок починає швидше старіти, розвивається енцефалопатія. Читати «Як продовжити активне життя»

Хто в Центрі «Меддіагностика» діагностує і лікує вегето-судинну дистонію

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог
Мазур Олег Васильович
Лікар-невролог

Устаткування Центру для діагностики ВСД та інших неврологічних і судинних захворювань

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8
Вартість послуг

Вегето-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Дослівний переклад поняття «вегето-судинна дистонія», або ВСД – це зміна тонусу судин через порушення їх регуляції вегетативним відділом нервової системи. Вегетативний відділ нервової системи має безпосереднє відношення до головного мозку, зокрема – до гіпоталамусу. Це невелика, але дуже важлива область мозку. Гіпоталамус – одна з найбільш древніх частин головного мозку, яка забезпечує практично всі пристосувальні реакції організму. В першу чергу гіпоталамус контролює функцію серцево-судинної системи, зокрема – підтримує тонус судин.

Вегетативно-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Наприклад, пристосування до тепла супроводжується вегетативною реакцією у вигляді розширення судин шкіри. При цьому відбувається інтенсивне потіння. Це є вегетативною реакцією.

Або інший приклад: підвищення артеріального тиску при стресі, коли судини спазмуються. Спазм судин – це підготовка організму до можливої ​​крововтрати. Взагалі, стрес – це реакція на небезпеку, активізація організму і настроювання його на майбутню боротьбу.

Або, наприклад, побутовий і виробничий стреси, які природні, і яких неможливо уникнути. Це нормальне явище. Наприклад, реакція на візит до шефа …

Питання тільки в тому, як людина виходить з такого роду постійних дрібних стресів. Чи в змозі мозок дати «відбій»? Або стрес накопичується?

При стресі спазм судин шкіри зменшує крововтрату. При цьому підвищується артеріальний тиск. Якщо стрес хронічний, артеріальний тиск може залишатися високим тривалий час. Цей стан називається гіпертонією, або є гіпертонічною хворобою. Таке трапляється (це важливо!), коли не спрацьовують механізми виходу зі стресу.

Механізм стресової реакції, так само як і механізми виходу зі стресу закладені в роботі головного мозку. Центром такої регуляції, нагадаємо, є гіпоталамус.

Трохи про гіпоталамусі і його роль в ВСД

За судинні відповіді організму на різні життєві ситуації відповідає центральний регулятор вегетативних (пристосувальних) реакцій- гіпоталамус. Це центральний регулятор судинних реакцій у вигляді спазму і розслаблення судин шкіри, м’язів, кишківника, нирок … і навіть судин самого мозку.

Збій в роботі гіпоталамуса (центральний регулятор судинних реакцій) призводить до розвитку вегето-судинної дистонії (ВСД).

Взагалі то реакція гіпоталамуса не обмежується регуляцією судин. Гіпоталамус, як центральний «хаб» вегетативної нервової системи, здійснює інтеграцію багатьох функцій в організмі. Основні з цих функцій такі:

 • Центральна регуляція роботи серця. Стрес прискорює серцебиття.
 • Центральна регуляція водного обміну. Приклад – рясне сечовипускання (поліурія) при стресі. До речі, поліурія – вагома складова симпатоадреналового кризу. Мозок при стресі намагається позбутися від надлишку рідини. Команду цим процесам дає гіпоталамус.
 • Гіпоталамус здійснює центральну регуляцію роботи кишківника. У деяких людей при стресі евакуація вмісту кишечника прискорюється … У народі це називають «ведмежа хвороба». Кишківник починає відверто швидше працювати при нервово-емоційних переживаннях. Наприклад, при зустрічі з ведмедем.
 • Прискорене дихання, так само як і серцебиття при хвилюванні – все це робота гіпоталамуса.
 • Відома центральна (гипоталамічна) регуляція так званих циркадних ритмів – зміни режимів роботи організму днем ​​і відпочинку вночі. Регуляція ритму сну і неспання – це гіпоталамус. Читати про гіпоталамус і як ранкове відкриття очей активізує вегетативні функції і весь організм

Іншими словами, всі ми дуже залежні від цієї відносно невеликої ділянки мозку, від гіпоталамуса.

Вегетативно-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Вегето-судинна дистонія (ВСД) – виникає при збої в роботі гіпоталамуса. Такий збій має ще одну назву – гіпоталамічний синдром. ВСД є невід’ємною частиною гипоталамічного синдрому. Базова судинна симптоматика при цих захворюваннях однакова. Але, при описі гипоталамічного синдрому багато більше уваги приділяється ендокринним (гормональним) порушенням. Хоча, ВСД не протікає без гормональної складової. Зокрема, при ВСД задіються наднирники і стресові гормони, такі, як адреналін.

ВСД і НЦД

Термін «вегето-судинна дистонія» був замінений на термін «нейроциркуляторна дистонія». Аналіз цих двох назв показав їх повну ідентичність. Читати більше про відміну вегето-судинної дистонії (ВСД) і нейроциркуляторної дистонії (НЦД).

Як поводяться судини при ВСД (НЦД)

Крім центрального контролю тонусу судин з гіпоталамуса, локальний контроль тонусу судин здійснюється за участю вегетативних нервів, які у великій кількості присутні в стінці судин. Вони контролюють і управляють м’язовим шаром судин. Це локальна регуляція, яка підкріплюється центральним регулятором – гіпоталамусом.

На мікрофотографіях нижче показані ці нерви.

Вегетативно-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Судина – це трубка, якій властива виражена активність. Судина еластична і може змінювати свій перетин. Судини активно реагують на тиск крові всередині. Спеціальні рецептори відстежують розтягування судин і, якщо це необхідно, судина самостійно звужується. Причому, це досить прогнозований і керований процес. Для цього повинні бути збалансовані гідродинамічне навантаження всередині судини, локальна нервова і ендокринна регуляції, плюс під контролем гіпоталамуса. Забігаючи вперед, потрібно відзначити, що облік і розуміння цих процесів дозволяє регулювати тонус судин при вегето-судинної дистонії.

Стінка судини влаштована досить складно (див. малюнок нижче).

Вегетативно-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Судини мають кілька шарів. Один з цих шарів судини – м’язовий.

Якраз він і інервується вегетативними нервами.

 • Активація більшої кількості нервових волокон викликає спазм судини.
 • Менше волокон активувалося – судина розслабляється.
 • Якщо нервові стимули відсутні – судина втрачає тонус і розслабляється (це називається «парез судини»).

Така регуляція робить «перекачування крові» через тканину керованої.

До судини підходять вегетативні нерви, рухові і чутливі нервові волокна.

Вегетативно-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Тиск в стінці судини відстежується вегетативними рецепторами на рівні спинного мозку і гіпоталамуса. Організм сам приймає рішення, як вчинити з цією судиною або судинним басейном: розслабити судини або викликати їх спазм.

Патологія судинного тонусу (судинна дистонія, або ВСД) починається, коли нерви дають м’язовій стінці збочений імпульс. В цьому випадку судина реагує неадекватно. Виникає її дистонія – неадекватна, часом некерована реакція судини, з якою не може впоратися навіть вищий центр регуляції тонусу – гіпоталамус. Приставка «дис-» означає «розлад», «порушення». Це один з важливих механізмів розвитку вегето-судинної дистонії (ВСД).

Таким чином, тонус судин регулюється не тільки центральним мозковим регулятором вегетативних функцій – гіпоталамусом, а й контролюється локальними нервовими апаратами (тонкими вегетативними нервами і рецепторами, які закладені в стінці судини).

До яких розладів і симптомів веде вегето-судинна дистонія

ВСД змінює роботу серця і судин. ВСД зачіпає і емоційну сферу, може призводити до невротичних розладів, стати причиною захворювань шлунка і кишківника …

Спазм судин викликає підвищення артеріального тиску. Цей стан назвали «ВСД за гіпертонічним типом». Розслаблення судин призводить до зниження артеріального тиску – «ВСД по гіпотонічному типу». Бувають випадки, коли артеріальний тиск нестабільний. У цьому випадку говорять про «ВСД за змішаним типом»: коли підвищення артеріального тиску чергується з його зниженням.

ВСД за гіпертонічним типом спочатку виникає ситуативно. А потім, коли стресові реакції накопичуються (див. вище), підвищення артеріального тиску стає стійким. Цей стан називають «артеріальною гіпертензією» і «гіпертонічною хворобою». Читати більше про гіпертонічну хворобу.

Вегето-судинна дистонія (ВСД) змінює режим кровопостачання головного мозку, що позначається на стані мозку. Порушення харчування мозку призводить до розбалансування роботи ділянок мозку, коли одна клітина більш активна, а інша – менше. Це і є мозкова дисфункція.

Мозгова дисфункція – це запаморочення, відчуття втоми, зниження працездатності, нездатність зосередитися, неадекватна реакція на стрес, дратівливість, агресія та ін. Причиною всіх цих і багатьох інших станів в неврології є мозкова дисфункція.

Мінімальна мозкова дисфункція – це відхилення функції мозку частіше внаслідок недостатності мозкового кровотоку. Йдеться про обмежений перелік фізичних показників кровотоку: гідродинамічних у вигляді зміни обсягу кровотоку, його швидкісних показників, тиск крові всередині судини і ін. Читати більше про гідродинаміку кровотоку. Характер скарг залежить від тієї області мозку, де змінений кровотік.

Що в такому випадку «максимальна» мозкова дисфункція?

Це питання лежить в площині оцінки ступеня розладів функції мозку. При мінімальної мозкової дисфункції мозок і його окремі центри працюють з відхиленнями ( «в позаштатному режимі»). Якщо ж кровотік повністю припиняється, мозок або його ділянка втрачає свою функцію. Виникає «максимальна» мозкова дисфункція – інсульт. Інсульт означає повну втрату роботи нервових клітин, оскільки до них не надходить кров і нервові клітини не отримують кисень та інші корисні для них речовини. Без кровообігу нервові клітини безповоротно гинуть через 5-7 хвилин. При цьому ділянка мозку, в якій припинився кровотік, перестає функціонувати. Його функція випадає із загальної функції мозку. Виникає неврологічний дефіцит, коли людина не може, наприклад, рухати рукою, ногою, не може ходити або говорити … Дисфункція ж мозку – це проміжний стан, що характеризується відхиленням функції мозку. Ступінь відхилення залежить від ступеня недостатності кровотоку і, відповідно, від ступеня недоотримання мозком кисню та ін. харчування.

«Максимальна» мозкова дисфункція – це інсульт. Хоча, термін «максимальна мозкова дисфункція» не використовується ні в літературі, ні в медичній практиці. Існують тільки клінічні градації ступеня вираженості ВСД.

Що робити для того, щоб мінімальна або більш виражена мозкова дисфункція при ВСД не закінчилася інсультом?

Для того, щоб мінімальна або більш виражена мозкова дисфункція при ВСД не закінчилася інсультом – необхідна діагностика стану кровотоку головного мозку і оцінка його стану. І, звичайно ж, облік клінічної складової захворювання (огляд та опитування лікарем неврологом).

Діагностика ВСД

Початкові зміни в мозку, які супроводжують мінімальну мозкову дисфункцію можуть бути видні на МРТ. Для цього краще використовувати МРТ з високою роздільною здатністю: МРТ з напруженістю магнітного поля в 1.5 Тесли цілком достатньо. Але за умови наявності в МРТ-апараті сучасних програм, які дозволяють з високим ступенем достовірності визначати навіть мінімальні відхилення в мозковій тканині і судинах.

Вегетативно-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Відхилення в стані судин, які супроводжують ВСД і викликають дисфункцію мозку видно при МРТ-реконструкції судин голови. Зіставлення судинних змін зі змінами в тканині мозку допомагає уточнити діагноз вегето-судинної дистонії (ВСД).

Знімки МРТ реконструкції судин голови (вище) без застосування контрасту. Сучасні методи діагностики судинної патології головного мозку з використанням сучасного МРТ обладнання.

Такими змінами можуть бути розширення лікворних просторів (простору Вирхова-Робіна), лейкоореоз або перевентрикулярні світіння тканин мозку, розширення лікворних конвекситальних просторів і ряд інших важливих для встановлення діагнозу змін. Такі МРТ знахідки говорять про запущений процес дисфункції мозку. Як правило, причинами цих змін є порушення кровотоку в головному мозку у вигляді ВСД (вегето-судинній дистонії) і супутні порушення циркуляції ліквору. Читати більше про діагностику ВСД.

Слід зазначити, що ВСД як з високим, так і низьким артеріальним тиском однаково небезпечні.

Є інші захворювання, які можуть протікати під маскою ВСД. Наприклад, атеросклероз судин, який викликає недостатність кровоплину в тканинах мозку (або серця) і частіше закінчується інфарктом або інсультом.

Вегетативно-судинна дистонія і мінімальна мозкова дисфункція

Діагностика в неврології – найголовніший етап спілкування пацієнта з лікарем. Мова йде не тільки про огляд лікарем-неврологом, а й про апаратну діагностику. Апаратна діагностика (МРТ, УЗД, рентген) дозволяє виявити причину ВСД, визначити характер і ступінь розвитку судинної патології та провести адекватне лікування. Як приклад можна привести атеросклероз судин, який може мати схожу симптоматику з вегето-судинною дистонією. Читати більше про атеросклероз судин. І атеросклероз, і ВСД призводять до недостатності мозкового кровотоку. І ВСД і атеросклероз можуть викликати судинну катастрофу, наприклад – інсульт, інфаркт або дисциркуляторну енцефалопатію.

Лікування вегето-судинної дистонії (ВСД)

У лікуванні ВСД важлива регуляція судинного тонусу. Причому ефективність лікування ВСД багаторазово зростає, якщо впливати не тільки на гіпоталамус, але і на апарати місцевої регуляції тонусу судин.

Для виборчого впливу на різні рівні регуляції судинного тонусу найбільш ефективною є голкотерапія. Це не означає, що голкам не потрібно допомагати медикаментами. Фармакологія є потужною підмогою в лікуванні. Але, цілеспрямованість впливу на окремі судинні басейни мозку на сьогодні можлива тільки за допомогою рефлексотерапії, зокрема – голкотерапії. Читати про тонку регуляцію судинного тонусу при лікуванні ВСД

Де діагностувати і лікувати вегето-судинну дистонію

Діагностика і лікування вегето-судинної дистонії, нейроциркуляторної дистонії, судинної патології головного і спинного мозку проводиться в Центрі «Меддіагностика», г. Киев, лівий берег, 250 метром від метро Дарниця, провулок Будівельників, будинок 4.

доктор медичних наук В.В.Гонгальский

Пошукові слова: ВСД, вегето-судинна дистонія, судини мозку, вегетативно-судинна дистонія симптоми НЦД, нейроциркуляторна дистонія, ВСД по гіпотонічному типу, розслаблення судин, ВСД за гіпертонічним типом, спазм судин, ВСД за змішаним типом, ВСД лікування, невролог, невропатолог, мінімальна мозкова дисфункція. МРТ-діагностика. МРТ, дисциркуляторна енцефалопатія.

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать