ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Болить спина під лопаткою, в міжлопатковій області: причини і методи лікування

Болить спина під лопаткою

Лопатки – це дві пласкі кістки з кожного боку верхньої частини спини. Ці дві кістки з’єднані з плечовою кісткою. Лопатка, плечова кістка разом з ключицею формують так званий плечовий пояс. Рухи в плечовому поясі забезпечують м’язи, які отримують інервацію з шийного нервового сплетіння (шийний відділ хребта).

Яка причина болю в області лопатки?

Причиною болю в області лопатки може бути м’язове перенапруження, неправильна поза, фізіологічний стрес, перевантаження плеча, травми, здавлення нерва або захворювання легенів.

Біль може з’являтися в правій, лівій лопатці, або між лопатками.

Яка причина болю в області лопатки

Біль в області правої лопатки може з’явитися при каменях жовчного міхура, при пухлині печінки, при інших захворюваннях органів черевної порожнини, апендициті, при сальпінгіті справа (запаленні правої маткової труби) і ін.

Біль в області лівої лопатки можуть бути відображеними, тобто при патології, наприклад, товстого кишечника, патології селезінки.

Біль в міжлопатковій області може бути наслідком гастриту, виразки або раку шлунка, пошкоджених грудних хребців при остеопорозі, переломах хребців, при пухлинах хребта або стравоходу, лімфоми Ходжкіна, захворювань аорти, бактеріальної пневмонії, шлунковому рефлюксі, рефлюкс-езофагіті, плевриті, пневмотораксі, пухлині легені, емболії легеневої артерії, хвороби серця і коронарних судин (ішемічна хвороба серця, інфаркт, перикардит), пухлині середостіння (наприклад, стравоходу), розшаруванні аорти, захворюваннях шлунка та ін.

Перелік можливих причин болю в області лопаток досить широкий. Детальніше про це можна прочитати тут.

Це ті види патології, які є небезпечними і які необхідно враховувати і виключати в першу чергу.

Біль в області лопатки досить часто виникає внаслідок:

 1. Захворювання м’язів в області лопаток;
 2. М’язово-сухожильного болю області плечового суглоба;
 3. Патології кісткової тканини лопатки і хребта;
 4. Неврологічного (корінцевого) болю;
 5. Патології органів грудної порожнини (відображені болі): серце, легені, аорта
 6. Патології органів черевної порожнини (відображені болі): кишечник, жовчний міхур, яєчники і ін.
 7. Плечового суглобу.

Захворювання м’язів в області лопаток

 1. Неправильна постава, особливо сидячи в зігнутій позі, може призвести до перевантаження м’язів області лопаток. Картина, яку спостерігають вчителі та батьки з дітьми за партою – саме те, що призводить до формування неправильної постави.
 2. Хронічний стрес, занепокоєння або депресія, може служити причиною перенапруги м’язів верхнього плечового пояса і області лопаток, може привести до дискомфорту в цій області, до печіння або гострого болю. При цьому рекомендується проводити наступні вправи: торкнутися підборіддям грудей, зробити глибокий вдих і розтягнути м’язи задньої поверхні грудної клітини. М’язові болі також можуть супроводжуватися головним болем і болем у шиї.
 3. Міофасціальний больовий синдром. Хворобливі ущільнення м’язів і фасцій, які є тригерними зонами.

тригерна зона Тригерна зона – область тіла, яка є джерелом больової імпульсації. Читати більше про міофасціальний синдром. Натискання на таку тригерну зону в області лопатки призводить до поширення болю по задній частині спини і руки, як це показано на малюнку нижче.

Болі по задній частині спини і руки

Вважають, що міофасціальний синдром виникає при тривалому сидінні, при тренуваннях, підтягуванні на перекладині, бічному нахилі голови, при утриманні телефонної трубки плечем, при сколіозі або при різній довжині ніг. Разом з тим, механізм формування міофасціальних синдромів був розшифрований в Українському інституті м’язово-скелетної медицини та неврології ще в 80-90х роках минулого століття.

 1. Травма м’яза. М’яз може травмуватися при розтягуванні або надмірному навантаженні, наприклад, при підйомі тяжкості, діставання чогось з висоти, при тиску на що-небудь рукою або, коли людина тягне важкий предмет, при занятті важкою атлетикою (станова тяга, прес-машина, при присіданні) або при подібних навантаженнях. Симптоми, які виникають при цьому – це дискомфорт, біль і набряк в міжлопаточній області.
 2. Контузія м’язу. Контузія м’язу, як причина болю в міжлопаточній області, передбачає наявність підшкірної гематоми після прямого удару або падіння. Зазвичай, присутні припухлість і місцева болючість при пальпації забитого місця..
 3. Відображена біль з плечового суглоба. Відображена біль з плечового суглоба виникає при патології самого плечового суглоба. Найчастіше – це запалення його м’яких тканин після певних навантажень (плавання, кидання) або при некоординованих  рухах в плечовому суглобі, що пов’язане з вторинною травмою м’язів.
 4. Синдром болючої лопатки. Для цього синдрому характерні зміщення лопатки, відставання лопатки від грудної клітини, хворобливість дзьобовидного відростка і внутрішнього краю лопатки при пальпації, болючість м’язів міжлопаточної області, асиметричний рух лопатки з обмеженням обсягу рухів. Найчастіше виникає у спортсменів-легкоатлетів при штовханні ядра або метанні списа, так само як у бейсболістів, ватерполістів, тенісистів.
 5. Мігрень. Згідно з деякими повідомленнями мігрень може бути спровокована болем в міжлопаточній області. Мігрень – головний однобічний біль. У літературних джерелах є дані, що мігрень може бути спровокована болем в шиї і міжлопатковій області.
 6. Дерматоміозит і поліміозит. Дерматоміозит – аутоімунне захворювання, яке може викликати біль в міжлопатковій області. Діагноз і лікування дерматоміозиту підпорядковане ревматологічним стандартам.
 7. Ревматична поліміалгія. Ревматичне захворювання, яке виникає після 50 років. Для неї характерні двосторонні болі в області плечових суглобів і стегон. Болі турбують вранці і посилюються протягом дня, а також можуть турбувати вночі. Подібний стан називається гігантоклітинним артеріїтом з болем в скроні, порушенням зору та температурою. Читати про мігрень більше.
 8. Хлистова травма. Відбувається при аваріях, коли удар ззаду закидає голову людини, що сидить в машині. Такий різкий рух при відсутності підголівника призводить до травми суглобів і м’яких тканин шиї та грудного відділу хребта. Присутній м’язовий компонент болю, в тому числі і між лопаток. Больовий синдром проявляє себе болем, котрий поширюється, в тому числі, і в міжлопаткову область. Крім цього, потерпілий відчуває скутість в шиї, обмеження рухів, нудоту і запаморочення, що пов’язано або з травмою хребетних артерій, або – з ударом головою.
 9. Синдром довгого ремінного м’язу
 10. Фіброміалгія – складне захворювання, яке також може бути причиною болю в міжлопатковій області. Людина при фіброміалгії відчуває тупий м’язово-скелетний біль більше, ніж у 10 стандартних зонах тулуба: верхні частини сідниць, попередній поверхні шиї, з двох сторін грудини, в стегнах, в області ліктів, по внутрішніх поверхнях колінних суглобів, у тому числі і в міжлопатковій області. Механізм виникнення фіброміалгії неясний. Хоча останнім часом Український інститут м’язово-скелетної медицини та неврології   знайшов способи полегшити стан хворого на фіброміалгію.

.

міжлопаткової області

Патологія кісткової тканини

 1. Хвороба Педжета. Захворювання кісток при порушенні регуляції кісткового обміну, які можуть проявляти себе після 40 років: слабкість, неврологічна симптоматика (наростаюча глухота, прогресуюча сліпота, м’язова слабкість, парестезії – оніміння), асиметричний біль в тазу або в інших кістках з можливим захопленням лопатки. Виникає, як наслідок підвищеної секреції паратгормону (гормон паращитоподібних залоз, яких у людини чотири).
 2. Пухлина лопатки або пухлина легенів. Первинна пухлина самої лопатки або проростання пухлини у легені викликає біль в спині, міжлопатковій області і в шиї. Такі стани потрібно лікувати вчасно, проводячи при хронічних больових синдромах своєчасну діагностику.
 3. Фасеточний синдром докладніше тут .

Нейрогенний біль

 1. Радикулярний біль. Найчастіше пов’язаний з хребтом. Це може бути грижа, спондлорадикулярний конфлікт (здавлювання корінця відростком міжхребетного суглоба та ін), може бути викликаний спондилоартритом або деформуючим спондилоартрозом. Прикладом може служити так званий Th4 синдром (або «верхній грудний синдром»).
  Th4 синдром (або «верхній грудної синдром»)
 2. Оперізуючий лишай. Стара специфічна назва не має ніякого відношення до грибкової патології. Викликається герпесом, і , якщо він грудної локалізації, може викликати біль в міжлопатковій області.
  оперізуючий лишайВисипання мають характерну картину.
  Висипання мають характерну картину

  Біль може турбувати від декількох тижнів до декількох місяців.

 3. Аллодінія при поперечно мієліті . Мієліт – захворювання спинного мозку. Аллодінія – це підвищена больова чутливість на будь-яке подразнення, яке викликає біль. Наприклад – доторк до тіла одягу.

Аллодінія при поперечному мієліті. Мієліт – захворювання спинного мозку. Аллодінія – це підвищена больова чутливість на будь-яке подразнення, яке викликає біль. Наприклад – доторкання одягу до тіла.

Слід особливо відзначити, що причина болю в міжлопатковій області може бути банальна і цю проблему буває легко вирішити.

Акції