ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Біль в плечовому суглобі причини, лікування

Боль в плечевом суставе

Плечовий суглоб – один з найбільш проблематичних суглобів людини. Це обумовлено тим, що плечовий суглоб постійно навантажується, беручи участь практично у будь-якому русі верхньої кінцівки. Плечовий суглоб може травмуватися при підйомі тяжкості, невмілому або різкому русі, падінні на суглоб, після сну в незручній позі, при водінні автомобіля.

Плечовий суглоб – один з найбільш ушкоджуваних суглобів у спорті, у осіб певних професій, пов’язаних з підйомом тяжкості або тривалим перебуванням в незручній позі. Деяка домашня робота також може викликати біль в плеч, не проходити місяцями і навіть роками.

Біль в плечовому суглобі при русі, як правило, обумовлені патологією кісткової тканини і змінами м’яких тканин плечового суглоба (капсула, зв’язки, м’язи, сухожилля). Для визначення причини болю в плечовому суглобі, так само як і у будь-якому іншому суглобі людини, потрібна точна діагностика.

Лікування

Перше, що необхідно зробити при болях в плечовому суглобі, це пройти консультацію  лікаря- ортопеда, який проведе опитування і клінічне обстеження пацієнта, огляне і протестує плечовий суглоб. Це дозволить сформулювати первинний діагноз і визначити необхідний об’єм обстеження для постановки діагнозу остаточного. Вивірений остаточний діагноз при болях в плечі – це основа успішного лікування. Важливе також розуміння лікарем суті патологічних процесів, що протікають в окремих анатомічних структурах плечового суглоба, які можуть викликати біль. Також лікар повинен виключити можливі поза суглобові причини болю в області суглоба.
Боли в плечевом суставе при движении

Біль в області плечового суглоба може бути обумовлений захворюваннями шийного відділу хребта (остеохондроз, грижа диска, спондиліт, спондилоартроз, деформувальний спондилез, спінальний стеноз і інш.). У таких випадках плечовий суглоб лікувати немає сенсу. Треба лікувати інше (основне) захворювання, яке викликає біль в плечі. Плечовий суглоб доступний для дослідження: можна провести пальпацію, легко провести функціональні проби, зручно зробити рентген плечового суглоба, УЗД та при необхідності – МРТ.

Проведення рентгена вкрай важливе для виключення таких складних видів патології, як пухлина області плечового суглоба, дегенеративні зміни в суглобі у вигляді остеофітів, кальцифікатів капсули і сухожиль м’язів. Протягом обстеження лікар визначає необхідність МРТ (проводиться для уточнення стану кісткових і м’яких тканин суглоба.

Наприклад, ранні стадії пухлинного процесу можуть викликати біль, але сама пухлина може бути маленькою і непомітною на звичайному рентгені. Така діагностика при допомозі МРТ дозволяє вчасно вжити ефективні заходи. Для проведення подібної діагностики краще використати спеціальні програмні режими МРТ, які дозволяють виявити патологію кістки на ранній стадії, коли на рентгені ще немає змін, але коли ще можна ефективно допомогти. Такі режими є, як правило, на сучасних томографах, випущених останніми роками.

На МРТ також видно травматичні і запальні зміни м’язів, зв’язок, суглобових сумок, стан суглобових хрящів. При допомозі МРТ можна відрізнити, наприклад, перелом плечової кістки травматичного характеру від патологічного перелому при пухлині або остеопорозі.

При призначенні лікарем УЗД плечового суглоба, добре можна роздивитись запальні зміни, які викликають біль в плечі. Досить часто характер травми м’яза плечового суглоба (розрив або надрив) можна краще розглянути при функціональному УЗ-дослідженні суглоба, ніж на МРТ. Така діагностика особливо важлива, оскільки частковий розрив м’яза можна лікувати без хірургічного втручання. У ряді випадків, без операції можна обійтися і при повному розриві деяких м’язів плечового суглоба. Для цього доктор повинен оцінити міру компенсації функції плечового суглоба.

Наприклад, у немолодих людей повний розрив одного з м’язів плечового суглоба можна не відновлювати хірургічно, оскільки ця патологія особливо не міняє якість життя, і об’єм рухів в суглобі пацієнта виражено не змінений. Наприклад, при надриві (частковому розриві), надостного м’яза, біль може бути викликаний абсолютно іншими чинниками. Тому, хірургічне втручання може не розв’язати проблему болю. Тут важлива діагностика і чітке розуміння причини болю в суглобі. І, буває, що часом досить провести деякі нескладні лікувальні і реабілітаційні заходи для усунення болю. Тому, в комплексі обстеження бажано використати УЗД плечового суглоба. УЗД дозволяє бачити запалення в суглобі і його особливості, підрахувати об’єм зайвої суглобової рідини, уточнити характер змін в синовіальній оболонці суглоба і багато інше. Тому саме обґрунтовані обстеження вкрай важливі для вибору тактики лікування болю в плечовому суглобі.

При наявності, або виникненні болю у плечі, пацієнту потрібно  дотримуватись наступного алгоритму дій:

  1. Консультація доктора-ортопеда для встановлення попереднього діагнозу і визначення об’єму потрібного апаратного обстеження.
  2. Рентген суглоба обов’язковий для уточнення характеру патології, біомеханіки суглоба, виключення таких небезпечних захворювань, як пухлини, остеопороз, асептичний некроз, перелом та інш.
  3. Для діагностики стану м’яких тканин суглоба (вони найчастіше є причиною болюу суглобі) проводиться УЗД або МРТ плечового суглоба.
  4. Лікар оцінює результати апаратного обстеження, зіставляє їх з результатами власного обстеження і встановлює остаточний діагноз. Тільки вивірений діагноз дозволяє приступити до лікування. Якщо є клінічні, УЗД або МРТ ознаки запального процесу в плечовому суглобі,швидше за все, знадобиться лабораторне дообстеження. Але це вже вирішить лікар.

Акції

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: