ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Лікування Артроза колінного суглоба в Києві

Артроз колінного суглоба – це дегенеративно-дистрофічна патологія, що стосується хрящової тканини. В результаті руйнування останньої відбувається оголення кісткових головок, що призводить до порушення рухливості суглоба.

Альтернативна назва захворювання – гонартроз. Патологія протікає у прихованій формі без вираженого запального процесу, тому виявити її досить важко. Артроз часто призводить до інвалідності, особливо у разі відсутності лікування.

Артроз
Артроз може призвести до інвалідності.

Загальна інформація про артроз колінного суглоба

При артрозі відбувається деформування та руйнування хрящових тканин. Функції останніх – захист та амортизація. Хрящі мають еластичну та пружну структуру, за рахунок чого знижують навантаження на кістки, запобігають їхньому прямому зіткненню та травмуванню.

Після деформації тканин суглоб позбавляється природного захисту та починає руйнуватися. Це призводить до часткового або повного обмеження рухливості порушеної кінцівки.

Причини виникнення

Найчастіше артроз виникає на тлі частих мікроушкоджень. Іноді його появу пов’язують із генетичними особливостями: уродженими аномаліями будови сполучної тканини.

Спровокувати розвиток патології здатні сильні травми чи інші захворювання опорно-рухового апарату. Негативно позначаються на стан хрящової тканини рецидивні запальні процеси.

Артрози частіше виявляють у пацієнтів старших за 60 років, тому що в похилому віці починаються природні дегенеративні процеси, а також сильно уповільнюється регенерація.

Симптоми та перші ознаки

До перших ознак гонартрозу відносять біль та хрускіт в ураженому суглобі при рухах. В області коліна можуть з’явитися набряки. Пацієнту стає важко справлятися з повсякденним обсягом навантажень.

Швидка ходьба спричиняє сильний дискомфорт. Підйом сходами або транспортування важких речей провокують погіршення стану.

Основні симптоми патології:

 1. Біль. Його вираженість залежить від стадії хвороби та рівня навантажень на уражений суглоб. При тривалому стані спокою біль зникає. Під час активної діяльності людина спочатку відчуває сильний дискомфорт. Потім болючі відчуття слабшають.
 2. Видимі зміни. З’являються переважно на пізніх етапах патології. На початкових стадіях може бути невелика набряклість. Надалі суглобова рідина накопичується в області задньої стінки коліна. Кінцівка деформується, викривляється. Коліно сильно збільшується через виражений набряк.
 3. Погіршення рухливості. Пов’язано як із хворобливістю, так і з деструктивними змінами тканин. На пізніх стадіях людина не може зігнути коліно. У пацієнтів сильно змінюється хода. Деяким хворим доводиться пересуватися на напівзігнутих ногах.
 4. Блокування колінного суглоба. Кінцівка може іноді заклинювати у зігнутому положенні через руйнування тканин. Подібне відбувається, наприклад, при зсуві зв’язок або відділенні фрагментів наросту у вигляді остеофітів. У цих випадках рухливість суглоба сильно обмежується, пацієнт не може випрямити ногу, всі зусилля викликають сильний біль через травмування внутрішніх структур коліна.

Лікування артрозу суглобів плазмотерапією

Нижче – рентгенограма здорових колін (ліворуч) та коліна з ознаками артрозу (стрілка)

На рентгенографическом снимке слева здоровые колени Лікування Артроза колінного суглоба в Києві
Здорові суглоби Артроз лівого коліна: майже повна втрата хряща.

Групи та фактори ризику

До групи ризику потрапляють люди, родичі яких страждають на патології опорно-рухового апарату. Лікарі рекомендують обов’язково проходити регулярні обстеження тим, чия робота пов’язана із підвищеними фізичними навантаженнями. Також слід ретельно стежити за станом суглобів людям похилого віку.

До факторів ризику відносять:

 1. Малорухливий спосіб життя. Це стосується зокрема тривалого перебування в одній позі, наприклад стоячи. У такому положенні навантаження на суглоб збільшується, внутрішні структури деформуються. При сидячому способі життя порушується кровообіг та атрофуються м’язи. У лежачих пацієнтів ці процеси протікають швидше. Сукупність цих факторів призводить до погіршення регенерації та пошкодження внутрішніх тканин.
 2. Зайва вага. Підвищує рівень навантаження на суглоби. Якщо професійна діяльність людини пов’язана із фізичною працею, ситуація посилюється. При індексі маси тіла вище 40 внутрішні жирові тканини сильно здавлюють органи, перешкоджають обмінним процесам і нормальному кровообігу, чим прискорюють прогресування артрозу.
 3. Гормональні розлади. Порушують обмінні процеси. В результаті регенерація та поділ клітин відбуваються неправильно. Тканини швидше зношуються, починають деформуватися, утворюється запалення.
 4. Порушення кровообігу. Приводить до нестачі поживних речовин у тканинах та органах. Це спричиняє порушення функції останніх. Додатково сильно уповільнюється регенерація, розподіл клітин відбувається неправильно, частина тканин руйнується.
 5. Імунні захворювання. Патології викликають численні порушення в роботі організму, в т. ч. розлади кровообігу та руйнування власних тканин.
 6. Неправильне харчування. Речовини, які необхідні для підтримки суглобових структур у робочому стані, надходять разом із їжею. Якщо раціон людини незбалансований, поживних речовин не вистачає для зміцнення тканин та нормального перебігу відновлювальних процесів.
 7. Шкідливі звички. Негативно позначаються на обміні речовин та регенерації. Можуть спричинити появу інших факторів ризику. Особливо це стосується харчових звичок.
 8. Підвищений рівень стресу. Пов’язаний із гормональними порушеннями. На тлі тривалого вироблення адреналіну регенеративні процеси уповільнюються, обмін речовин порушується, що у довгостроковій перспективі призводить до руйнування хрящової тканини.

Основні види

Існує кілька форм артрозу. Насамперед виділяють первинний та вторинний види патології. Класифікація ґрунтується на причинах розвитку хвороби.

Первинний

Артроз вважається первинним, якщо встановити причину розвитку патології не вдалося. Іноді його називають ідіопатичним.

Вторинний

При вторинному артрозі вдається визначити причину розвитку патології. Нею може бути, наприклад, ендокринне захворювання або тривалий запальний процес.

Ступені захворювання

Існує кілька варіантів класифікації ступенів патології.

Класична схема має на увазі наявність 3 стадій:

 1. Легка. Характеризується невеликим звуженням суглобової щілини та присутністю одиничних наростів. На цій стадії пацієнти скаржаться лише на хрускіт у коліні та слабкі больові відчуття, що виникають при сильному згинанні ноги, після надмірних чи тривалих фізичних навантажень. Патологія майже не змінює якість життя хворого.
 2. Середня. Суглобова щілина звужена приблизно на 50%. При обстеженні виявляються численні остеофіти. Пацієнти повідомляють про помірні болі, часткове обмеження рухливості кінцівки і скутість вранці.
 3. Тяжка. Суглобова щілина звужена більш ніж наполовину. У підхрящовому шарі присутні кісти. Нарости численні, великі. Болі у пацієнтів посилюються, іноді стають постійними. Можливе обмеження рухливості аж до інвалідності.
Ступені
Ступені розвитку гонартрозу.

До якого лікаря звертатися

З появою перших симптомів рекомендується звернутися до артролога чи ревматолога. Це лікарі вузького профілю, які займаються діагностикою та лікуванням суглобів.

У Києві такі спеціалісти є у центрі «Меддіагностика». Якщо вам не вдалося знайти ревматолога чи артролога у своєму місті, відвідайте дільничного терапевта. Він направить вас до найближчого за профілем лікаря.

Хто в Центрі діагностує та лікує артроз

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Шитюк Михайло Юрійович
Лікар ортопед-травматолог, вертебролог
Жандаров Сергій Володимирович
Лікар-кардіолог

Методи діагностики

За підозри на артроз фахівець проведе огляд та опитає пацієнта. Хворому слід якомога детальніше описати симптоми. Для уточнення діагнозу та можливої ​​причини розвитку патології лікар питатиме, чи були раніше якісь травми чи операції на коліні, чи є інші хвороби суглобів тощо.

Фахівець порівняє зовнішній вигляд обох кінцівок. Він зверне увагу на форму коліна, присутні деформації. Потім лікар проведе функціональні тести з метою оцінки рухливості суглоба.

Часто діагноз вдається встановити ще на етапі збору анамнезу.

Однак додатково для уточнення характеру патології та визначення терапевтичної схеми проводять наступні обстеження:

 1. Рентгенографія. Метод дозволяє отримати інформацію про стан кісткових структур. За результатами лікар визначить ступінь звуження суглобової щілини, кількість та розміри остеофітів та наявність мікрокіст.
 2. Комп’ютерна томографія (КТ). Метод більш інформативний, ніж рентгенографія. Він дозволяє отримати більш точні дані та запобігти постановці невірного діагнозу.
 3. Ультразвукове дослідження (УЗД). Під час процедури фахівець оцінює стан м’яких тканин. Це допоміжний спосіб, який доповнює загальну картину.
 4. Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Найбільш інформативний метод оцінки стану м’яких тканин. Дозволяє уточнити виразність та характер дегенеративно-дистрофічних змін.

У складних випадках проводять артроскопію. Це малоінвазивний метод, при застосуванні якого через точковий прокол у порожнину суглоба вводять апарат із відеокамерою.

Обладнання Центру

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Способи лікування

Способи лікування артрозу умовно поділяють на консервативні та хірургічні. Останніх лікарі намагаються уникати, тому що вони травматичні і не гальмують розвиток патологічного процесу, а лише знімають симптоматику.

До консервативних методів відносять лікувальну фізкультуру, застосування медикаментів та фізіотерапію.

Пацієнтам призначають процедури, що стимулюють обмін речовин, знімають запалення та набряк, зменшують біль. Наприклад, магнітотерапію чи електрофорез.

Для лікування артрозу використовують нестероїдні протизапальні засоби, кортикостероїди та хондропротектори. Препарати полегшують стан хворого та уповільнюють прогресування хвороби. На початкових стадіях хондропротектори разом із фізіотерапевтичними процедурами здатні відновити хрящову тканину. При сильному больовому синдромі виконують блокаду суглоба.

Хірургічне втручання застосовують при тяжкому, рідше – середньому ступені артрозу. Найчастіше проводять ендопротезування суглоба. Протез повністю відновлює втрачені опорні функції і навіть дозволяє повернутись до активних фізичних навантажень. Заміна може бути частковою або тотальною.

Комплекс заходів підбирають із урахуванням стану суглоба. Рідше для лікування патології проводять артродезування та остеотомію, проте ці процедури не завжди дають бажаний результат.

У київському центрі «Медіагностика» лікуванням артрозу займаються вже понад 40 років. Досвідчені спеціалісти застосовують консервативні методи, допомагаючи пацієнтові уникнути хірургічного втручання.

Методи лікування:

 • медикаментозна терапія (загальна та локальна);
 • фізіотерапевтичні апаратні методи лікування;
 • стимуляція регенерації хряща;
 • УХТ (ударно-хвильова терапія);
 • корекція кровопостачання та іннервації колінного суглоба (корекція трофіки);
 • запровадження так званих «синовіальних протезів» – штучних замінників синовіальної рідини для покращення змащення суглоба;
 • поповнення синовіальної рідини аутоплазмою, збагачення тромбоцитарним (PDGF A+B) та інсуліноподібним (IGF-I,II) факторами росту;
 • управління обміном синовіальної рідини колінного суглоба («мастило» суглоба);
 • робота з іннервацією суглоба;
 • рефлексотерпанія;
 • корекція біомеханіки суглобів з використанням маніпуляційних технік на хребті та суглобах (мануальна терапія, хіропрактичні та остеопатичні підходи до лікування);
 • стабілізація суглобів;
 • розроблені в Центрі та вдосконалені методи фізичної реабілітації (використовуються понад 25 років);
 • методи управління болем та запаленням;
 • Альфа-ДСМ терапія при болях у суглобі та багато іншого.

NB! Вибір методу лікування залежить від встановленого діагнозу, стадії артрозу, наявності додаткових джерел болю та ін. Тобто, від розуміння механізму розвитку того чи іншого захворювання, що можливе лише під час проведення сучасної апаратної діагностики.

Лікування суглобів у Центрі здійснюється з подальшим клінічним та апаратним контролем ефективності: оцінюється стан тканин суглоба.

Відгуки про лікування суглобів у Центрі “Меддіагностика”

Можливі наслідки та ускладнення

Артроз іноді провокує вивихи та підвивихи. Вони обмежують рухливість та викликають деформацію кінцівок. У занедбаних випадках розвивається анкілоз. Патологія характеризується зрощенням великогомілкової та стегнової кісток, що призводить до їх повної фіксації та відсутності рухливості.

Артроз коліна негативно позначається і на стані хребта, бо хворий неправильно розподіляє навантаження. Через це підвищується ризик деформації міжхребцевих дисків та появи гриж.

Профілактичні заходи

Щоб запобігти розвитку артрозу, необхідно усунути можливі фактори ризику. Лікарі рекомендують періодично робити зарядку, більше рухатися та контролювати рівень фізичних навантажень.

Не можна перенапружуватися, у т. ч. психічно та емоційно – це провокує стрес та викликає гормональні розлади.

Необхідно переглянути раціон. Важливо отримувати повний набір вітамінів та мінералів. Бажано вживати білкові продукти та страви, багаті на желатин. На його основі готують мармелад, холодець, желе.

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать