ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Діагностика і нехірургічне лікування атеросклерозу судин мозку в Києві

Українським вченим вдалося взяти
під контроль розвиток атеросклерозу.

Своєчасне виявлення атеросклерозу може застрахувати людину від багатьох неврологічних та ін. Захворювань, запобігти інвалідність (інсульт, інфаркт) і навіть раптову смерть.

Турчина Наталья Степановна

Своєчасно виявити атеросклероз можна за допомогою унікального атеросклеротичного тесту, розробленого в Центрі «Меддіагностика»

Турчина Наталія Степанівна, доктор медичних наук, практикуючий невролог.

Вчений-невролог підтвердила, що причиною атеросклерозу є запалення в стінці судин. Більш того, їй вдалося визначити конкретні причини такого запалення. Ними можуть бути чужі мікроорганізми, наприклад, віруси (або інші мікроорганізми), які були виявлені вченим в бляшках *.

* мікроорганізми, зокрема віруси, які провокували атеросклероз, були виявлені в віддалених бляшках. Бляшки віддалялися хірургічним шляхом з метою лікування атеросклерозу. Дослідження доктора Турчиною Н.С. показало, що атеросклероз можна лікувати і без операції.

Практика показала, що успішне лікування атеросклерозу судин головного мозку більш ефективно при усуненні саме причини, ніж при постійному прийомі, наприклад, статинів (які, до речі, мають досить багато побічних впливів).

Лікування атеросклерозу починається з оцінки стану мозкового кровотоку. Уточнюється розмір бляшки, її структура, наскільки бляшка звужує кровоносну судину. Важливо визначити, компенсований чи кровотік в басейні ураженої артерії і як знижений кровотік в цій артерії вплинув на головний мозок. Ці та ряд інших показників апаратного обстеження дозволяють призначити вивірене лікування і зупинити розвиток атеросклерозу. Нерідко вдається навіть зменшити в розмірах атеросклеротичної бляшки: см. Приклад з практики клініки «Меддіагностика».

Як формується атеросклеротична бляшка?

Холестерин крові намагається заповнити мікродефекти в судинах, які були викликані запаленням. З’явилася можливість точно визначити причину запалення і усунути її. Якщо ж ми зняти запалення в посудині, то холестерин буде продовжувати безконтрольно накопичуватися. Таке накопичення холестерину формує атеросклеротичної бляшки, яка в наслідок може повністю перекрити посудину і викликати інсульт.

Запалення в посудині називають стрес-реакцією ендотелію. Ці реакції вивчені в клініці досить докладно.

 

Діагностика і нехірургічне лікування атеросклерозу судин мозку в Києві

Вдалося уточнити одну із важливіших причин запалення в судинах.

Доведено, що стрес-реакція провокує надмірне накопичення холестерину. Якщо не прибрати причину запалення в судині, то холестерин відкладається постійно. Бляшка поступово зростає, все більше звужуючи просвіт судини.Читати більше о стрес реакції судини.

Чим небезпечний атеросклероз?

Атеросклероз зменшує розмір (перетин) у судині й знижує в ній кровотік. Зменшується подача крові до мозку, сердця, нирок, кишківника та ін. (в залежності від того, де «оселилась» атеросклеротичная бляшка).  Звуження судин спочатку може давати порушення сна, потім вести до підвищення артеріального тиску, запаморочення, головного болю, шуму в вухах та ін. проявам.

Критичне звуження веде до судинної катастрофи – інфаркту або інсульту.

Атеросклероз судин — це відкладання жиру (холестерина) в стінці судини. Поступово просвіт зменшується, що приводить до зниження в ньому потоку крові. Коли кровотік критично знижається, відбувається судинна катастрофа – інсульт або інфаркт. Або можливий біль  та слабкість в ногах, болі в животі, болі в ділянці нирок та ін.  Все залежить від того, в судині якого органа «оселилась» бляшка.

Іноді формується т.зв. нестабільна бляшка – бляшка з нерівною поверхнею. Така бляшка може бути джерелом тромбів.

Ілюстрація, надана неврологом, доктором медичних наук Н.С.Турчиною, Київ
Ілюстрація, надана неврологом, доктором медичних наук Н.С.Турчиною, Київ
Ілюстрація професора кафедри терапії і сімейної медицини ФПО, д.м.н. Рудик Б.І., Київ
Ілюстрація професора кафедри терапії і сімейної медицини ФПО, д.м.н. Рудик Б.І., Київ

Фрагмент бляшки або тромб може відірватися і викликати тромбоемболію.

Тромбоемболія – це закупорка однієї з судин. Найчастіше це судину мозку, серця, кишківника, легенів. Тромбоемболія припиняє кровообіг у органі і викликає його гострий інфаркт: міокарда, інсульт, тромбоемболія легеневої артерії, тромбоемболія судин кишківника та ін.Тромбоемболія є причиною раптової смерті або стійкої інвалідності.

Атеросклероз знижує об’ємний кровотік мозку і тому є однією з причин передчасного старіння мозку.

Як своєчасно виявити атеросклероз?

Досить провести ультразвуковий атеросклеротический тест, який розроблений в Центрі «Меддіагностика».

Рання діагностика схильності до атеросклерозу. Схильність до атеросклерозу на ранніх стадіях можна визначити за допомогою тесту на ендоваскуліт, також розроблений співробітниками Центру «Меддіагностика»

Атеросклероз – підступне захворювання, яке може протікати цілком безсимптомно до критичного звуження судини. Виникає атеросклероз і в молодих, і в худих людей.

Надмірна вага не є ознакою атеросклерозу. Людина з ожирінням може мати абсолютно чисті судини.

Своєчасна діагностика наявності атеросклерозу і його причини дозволяє уникнути ускладнень і поліпшити якість життя.

Чому виникає атеросклероз?

Кілька років тому в Україні було зроблено відкриття, яке докорінно змінило уявлення про причини атеросклерозу.

Український вчений доктор медичних наук Турчина Н.С., фахівець в галузі неврології, зокрема – судинної неврології, глибоко вивчила питання атеросклерозу і довела значимість інфекційного фактора в розвитку змін в ендотелії судин.

Як зупинити розвиток атеросклерозу

Зупинити розвиток атеросклерозу можна тільки виявивши і усунувши запалення в судині. Центр «Меддіагностика» спільно з неврологом, д.м.н. Н.С.Турчиною розробили унікальний алгоритм діагностики і лікування атеросклерозу. Вперше нам вдалося зменшити бляшки від 20 до 40% за різними судинами (див. Нижче результати лікування атеросклерозу – дослідження, проведені в жовтні 2016 року).

Діагностика і нехірургічне лікування атеросклерозу судин мозку в Києві

При критичному звуженні судин (мозку, серця та ін. органів) може бутивиконане стентування або шунтування. Разом з тим, завжди є сенс використовувати шанс вирішити питання без хірургічного втручання, як це було зроблено з нашим пацієнтом Ігорем.

Хто в Центрі «Меддіагностика» діагностує і лікує атеросклероз судин без операції.

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог

Обладнання Центра для діагностики атеросклерозу

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Атеросклероз судин – це серйозне захворювання, котре спочатку розвивається поступово, перебігає безсимптомно (на перших етапах), і часто призводить до розвитку ускладнень, інвалідності або смерті. Смертність від ускладнень атеросклерозу за статистикою – одна із найвищих в світі, вона досягає 800 випадків на 100 000 населення (кожен 125-й!).

Атеросклероз призводить до формування атеросклеротичної бляшки, яка поступово збільшується в розмірах і звужує просвіт судини. Надходження крові до органу зменшується.

Атеросклероз частіше розвивається в разі, якщо в стінці судини є т.зв. стрес-реакція, яка супроводжується локальним запаленням.

Стадії та ступені звуження судини при атеросклерозі

Стадії і ступінь звуження судин при атеросклерозі в різному віці представлені на малюнку нижче.

Атеросклеротической бляшки

При атеросклерозі судин серця розвивається ішемічна хвороба серця, яка може привести до розвитку інфаркту міокарда. Якщо звужена судина живить мозок – розвивається недостатність кровотоку головного мозку, а при загостренні захворювання – інсульт.

Деякі симптоми атеросклерозу:

 • біль за грудиною;
 • задишка;
 • головні болі;
 • запаморочення;
 • шум в вухах;
 • погіршення пам’яті;
 • зниження працездатності;
 • підвищена стомлюваність;
 • підвищений артеріальний тиск;
 • можливі болі в ногах при ходьбі, в разі поразки судин ніг;
 • бувають болі в спині і попереку при ураженні атеросклерозом аорти та ін.

На пізніх стадіях атеросклерозу розвиваються:

 • старече слабоумство;
 • розлади пам’яті на поточні події (так звана фіксаційна амнезія);
 • порушення орієнтування в часі, місці, оточенні і помилкові спогади та ін.

При атеросклерозі судин атеросклеротична бляшка може частково розпадатися (виразками). Фрагмент бляшки іноді відривається, переміщається по кровоносних судинах, закупорює деякі з них, викликаючи тромбоз. В результаті може розвиватися інсульт. Крім того, атеросклеротична бляшка, що знаходиться в просвіті судини серця або мозку може пошкоджуватися під дією різних факторів (запалення, підвищеного артеріального тиску, прискореного серцебиття). На місці цього пошкодження утворюється кров’яний згусток (тромб), який швидко перекриває кровотік в судині і розвивається інфаркт міокарда чи інсульт.

Атеросклероз сосудов

Найбільш небезпечними локалізаціями атеросклерозу є коронарні судини (судини серця) і каротидні (сонні артерії, що живлять мозок). Мозок також живлять хребетні артерії, які проходять через хребет в спеціальному каналі, де можуть деформуватися і симулювати атеросклероз.

За статистикою атеросклероз має місце у кожної шостої людини в другому десятилітті життя і приблизно в 90% – після 50 -55 років.

Атеросклероз виявляється у чоловіків зазвичай в третьому, а у жінок – починаючи з четвертого десятиліття життя. Чим старша людина, тим більше ризиків для просочування бляшки і стінки судини кальцієм і розвитку так званого кальцифікуючого атеросклерозу (атеросклероз Манкеберга). Кальцифікуючий атеросклероз значно частіше виявляється у чоловіків, ніж у жінок. Кальцифікуючий атеросклероз не лікується. Доцільніше не допустити кальцифікації стінки судини при атеросклерозі шляхом своєчасного лікування атеросклерозу.

Основними факторами ризику розвитку атеросклерозу є:

 1. Порушення ліпідного обміну (дисліпопротеїнемія).
 2. Артеріальна гіпертензія (підвищення артеріального тиску понад 140/90 мм рт.ст.)
 3. Куріння.
 4. Порушення вуглеводного обміну (наприклад, цукровий діабет).
 5. Гормональні дисфункції.
 6. Надлишкова маса тіла, або ожиріння.
 7. Гіподинамія.
 8. Неправильне харчування.
 9. Спадковість (наявність атеросклерозу у найближчих родичів).
 10. Вік (після 45 років у чоловіків і після 55 років у жінок).
 11. Стреси.
 12. Інфекції.
 13. Підвищення в’язкості і згортання крові.

Підвищення холестерину в крові може тільки побічно розцінюватися як можлива причина атеросклерозу. Холестерин в судині відкладається тільки при зміні біохімії і структури самої стінки судини. Якщо стінка судини здорова – атеросклероз не розвивається. Бувають випадки, коли людина вживає з їжею дуже багато холестерину, а судини – здорові. І навпаки, людина їсть мало і їжу з мінімальним вмістом жирів, а атеросклероз розвивається. Тому, наше основне завдання при лікуванні атеросклерозу судин знайти причину хвороби стінки судин і вчасно усунути її.

Як діагностувати атеросклероз?

1. Вичленовування характерних скарг, з якими пацієнт звертається до лікаря. Ймовірні симптоми атеросклерозу:

2. Атеросклеротичний тест і тест на ендотеліальну дисфункцію – показує наявність і локалізацію атеросклерозу в його «улюблених місцях», а також схильність до розвитку атеросклерозу і інших захворювань судин. Тест розроблений в центрі «Медіагностика» і успішно використовується більше 10 років.

3. Дослідження біохімічного складу крові, включаючи ліпідний спектр (холестерин, його фракції)

4. Діагностика причин захворювання судин (ексклюзивна розробка Центру «Меддіагностика» спільно з Національним медичним університетом). Лікувати завжди легше причину, ніж захворювання.

5. Уточнення стану органів – мішеней, які можуть постраждати в першу чергу на предмет дефіциту кровотоку. Перевіряють харчування серця (кардіопакет і навантажувальні проби) і судин головного мозку (МРТ, реконструкція судин голови і дуплексне сканування судин голови та шиї з функціональними пробами). Ці органи найбільш часто вражаються при атеросклерозі судин, в них розвивається інфаркт та інсульт.

Лікування атеросклерозу

Атеросклероз лікують, використовуючи медикаменти: спеціальні препарати статини, які знижують концентрацію холестерину в крові. Призначається дієта. Також використовують судинорозширювальні препарати. Це правильна тактика, яка дозволяє поліпшити кровообіг. На пізніх стадіях розвитку атеросклерозу, коли через звужену судину кров поступово перестає надходити до органу, призначають хірургічне лікування по заміні судини або її розширення (стентування). Чи потрібна операція чи можна без неї обійтися – залежить від результатів обстеження. Завжди потрібно пам’ятати, що хірургічне лікування атеросклерозу пов’язане з великими ризиками, тому варто використати шанс нехірургічного лікування.

Багаторічні фундаментальні дослідження Центру «Меддіагностика» лягли в основу унікальних методів ранньої діагностики і лікування атеросклерозу. Методи дозволяють:

 • Визначити наявність атеросклерозу і його причину в кожному конкретному випадку.
 • Провести своєрідну «чистку» судин зсередини, швидко і відчутно поліпшити просвіт судин (поліпшити кровообіг), попередити руйнування бляшок і, таким чином, позбавити пацієнта від можливих ускладнень (інфаркт, інсульт), не довести ситуацію зі звуженням судин до хірургічного лікування.

Діагностувати атеросклероз і лікувати його потрібно своєчасно, поки не розігралася судинна катастрофа.

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі. Діагностика і лікування атеросклерозу судин проводиться в Центрі «Меддіагностика».

Вартість послуг
Записаться на приём Как проехать

Лікарі

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать