ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Головний біль: причини, види, діагностика та лікування в Києві

Головний біль – це не біль мозку. Болять судини або оболонки головного мозку. Сам мозок немає больових рецепторів на відміну судин і оболонок.

Незалежно від причини головного болю (вони викладені нижче), найчастіше джерелом головного болю є переростягнені або запалені судини мозку. Цей біль має безпосереднє відношення до вегетативних нервів, які іннервують судини та оболонки.

Тому вибір тактики лікування лежить у площині діагностики причини. Це не тільки МРТ головного мозку з МРТ реконструкцією судин, а й динамічне дослідження кровотоку мозку. У ряді випадків показано проведення вегетативних тестів (СВТ-тест) для уточнення причин порушення регуляції судинного тонусу. Електроенцефалографія допоможе зорієнтуватися в центральних збоях регуляції функції мозку та судин. Наприклад, при головному болі напруження.

Причина неефективного лікування головного болю – це неуточнені механізми головного болю в кожному конкретному випадку через недостатнє обстеження пацієнта.

Доктор медичних наук, В.В.Гонгальський

Головний біль – дуже поширене явище. Він може бути викликаний різними причинами, від банальної перевтоми до складних захворювань. Ніколи не варто ігнорувати та терпіти хворобливий стан, адже він може свідчити про серйозні патології організму.

До 15 років епізоди головного болю відзначають не менше 75% підлітків та дітей. До 7 років – головний біль виникає у 40% дітей.

Відповідь на питання «як і чим лікувати мігрень», лежить в площині нормалізації тонусу судин. Наш 40-річний досвід показав, що швидко і ефективно позбутися мігрені можна тільки одним способом: відкоригувати кровотік головного мозку. «Відкоригувати» – означає синхронізувати приплив і відтік крові для того, щоб зняти надлишковий тиск в тих судинних басейнів, які перерозтягнуті і викликають біль.

Шляхом оптимізації кровотоку в очницях, нам вдалося навіть вилікувати вологу макулопатію у пацієнтки клинки і відновити їй зір:«30 років мене мучив головний біль. А коли різко впав зір, я по-справжньому злякалася – health.fakty.ua»

Чому може боліти голова

Локалізація цефалгій допомагає зрозуміти, чому болить голова:

 1. Віскі. Ця область болить при різкій зміні артеріального тиску, вірусних та інфекційних захворюваннях.
 2. Потилиця. Якщо захворіла голова в цій галузі, значить, у людини надмірна напруга чи запалення у шийному відділі хребта чи високий артеріальний тиск. Докладніше про лікування болю в потилиці голови.
 3. Лоб. Цефалгія може бути викликана застудою, запаленням пазух носа, утиском нервів або такими патологіями, як менінгіт, тиф та ін.
 4. Очі. Локалізація свідчить про можливе захворювання очей або судинної системи, а також про розвиток мігрені.
Карта головного болю
Карта головного болю

Інтенсивність також потрібно враховувати:

 • нестерпна сильна цефалгія свідчить про гіпертонію, травми або інфекцію;
 • затяжний біль – вказує на можливу наявність пухлин, ураження ЦНС, менінгіт;
 • пульсуючий – говорить про зміни в судинах, запалення;
 • різкий чи раптовий – викликаний спазмами, защемленням нервів, сильними стресами.

Якщо голова з часом болить дедалі сильніше, отже, хворобливий процес прогресує. Це вагомий привід для того, щоб якнайшвидше звернутися за медичною допомогою.

Класифікація головного болю та його проявів

Цефалгії розрізняються за видами та проявами. Крім того, болі класифікуються згідно з причин: первинні, вторинні та кластерні.

Первинні

Вони виникають внаслідок напруги чи мігрені. Ці хворобливі стани заважають нормальному життю, але не приносять тяжких наслідків здоров’ю людини.

Через м’язовий стрес (постійну напругу м’язів шиї та голови), а також нервозний стан людини виникає головний біль напруги (ГБН). Мігрень завжди супроводжують сильні хворобливі напади, нудота, блювання, фотофобія і підвищена чутливість до звуків, запаморочення або втрата орієнтації в просторі. Така цефалгія вимотує людину, робить дратівливою і пригніченою.

Вторинні

Вони зустрічаються набагато рідше за первинні, але можуть бути симптомами патологій. До таких захворювань відносять ураження судинної та нервової систем організму, гіпертонію, хвороби серця, травми голови, очні та лор-захворювання, онкологію чи діабет.

Кластерні

Кластерні або пучкові – за відчуттям різкі, пронизливі. Вони виникають раптово і поступово наростають. Приступи тривають близько 5 годин, мучать людину, завдаючи їй нестерпних страждань. Голова болить в області очей чи чола.

Детальніше про види головного болю та їх інтенсивність

Гарантією ефективного лікування стане постановка правильного діагнозу. Зробити це може лікар: лікар загальної практики чи невролог.

Види головного болю
Види головного болю

Мігрень

Складний розлад мозкової діяльності, що проявляється нападами тяжкого болю, називається мігрень. Її симптоми: нудота, світлобоязнь, запаморочення, підвищена чутливість до звуків, зорові, емоційні та сенсорні порушення, загальне зниження якості життя людини.

Мігрень зустрічається у 10-15% дорослого населення. Жінки схильні до мігрені частіше в 1.5-2 рази, ніж чоловіки. Захворювання може виникнути через спадковість, депресію, гіпертонію, хронічну втому, перенесені стреси, інсульти. Болючий стан обмежує концентрацію уваги, виконання робіт мінімум на 1 день.

Посттравматичний біль

Ушкодження голови та мозку, шийного відділу хребта приносять посттравматичні цефалгії. Їх симптомами є запаморочення, слабкість, порушення концентрації уваги та координації тощо. Тобто вони проявляються на кшталт мігрені чи ГБН, під час руху посилюються.

Гостра посттравматична цефалгія виникає протягом першого тижня після травми, а зникає приблизно через 3 місяці після неї. Під впливом стресів, підвищеної нервової напруги та інших негативних зовнішніх факторів гостра цефалгія переходить у постійну.

Хронічна посттравматична цефалгія розвивається після травми і після 3 місяців не припиняється.

Головний біль напруги

Цефалгія напруги – це несильні давлючі, стискаючі болючі відчуття, що виникають в різних зонах голови та переходять в шийний відділ. Причинами ГБН стають перевтома, недостатній сон, тривала сидяча робота.

Для ГБН характерна тривалість від півгодини до тижня. Цефалгія непульсуюча, не посилюється при навантаженні та русі, не провокує появу нудоти, блювання, світлобоязні.

Головний біль напруження
Одна з причин головного болю напруги – перевтома.

Інфекційний біль

Він виникає на тлі типових ознак інтоксикації організму при застудах, ГРВІ, ГРЗ, грипі та супроводжується ознобом, високою температурою та ломотою в тілі. Помірний біль, знімається за допомогою жарознижувальних, але ставитись до інфекційної цефалгії слід уважно, бо вона може свідчити, наприклад, про менінгіт.

Синусний

Така цефалгія виникає при запальному процесі пазух носа. Їй супроводжують нежить і набряклість слизової оболонки. Болісні відчуття локалізуються в приносовій та лобовій частинах. Такі болі турбують пацієнта, доки не вилікувано основне захворювання.

Через підвищення артеріального тиску

Цефалгія часто супроводжує підвищення артеріального тиску. При цьому з’являються відчуття, що голову здавлюють, болі посилюються при рухах головою, може з’явитися нудота, “мушки” перед очима.

При ураженні трійчастого нерву

Різкий стрибок АТ сприяє появі хворобливих відчуттів неврологічного характеру, що викликаються ураженням трійчастого лицьового нерву. Цефалгія при цьому гостра, стріляюча, кластерна.

Про типи болю

Ретельне опитування, огляд та обстеження пацієнта допомагають визначити тип цефалгії.

Тензійний

Такий тип болю проявляється незалежно від зовнішніх факторів та не є симптомом інших захворювань. В основному він буває у жінок, має тривалий характер, знижує якість життя пацієнта, вимотує його.

Основні причини – стреси, накопичена напруга або негативні події, що відбулися в житті хворого.

Хортоновський

До окремого типу відносять мігрень Хортона, або кластерний біль. Найчастіше вона зустрічається у чоловіків. Виникають пронизливі або свердлильні напади, завжди в один і той же час. Вони можуть бути спровоковані вживанням алкоголю, інших судинорозширювальних речовин та ліків.

Головний біль: причини, види, діагностика та лікування в Києві

Що робити, якщо постійно болить голова

 1. Встановити причину головного болю (встановити діагноз).
 2. Причину встановить лікар-невролог за допомогою клінічного та апаратного обстеження. Він же проведе лікування. Тактика лікування кожного виду головного болю підбирається в залежності від встановленої причини.
 3. Навчити пацієнта контролювати біль голови. Зробити так, щоб головний біль не турбував надалі.

Коли слід звертатися до лікаря

Цефалгії, що виникають, не можна ігнорувати. Звернутися до лікаря слід, якщо болі мають постійний або періодичний характер, їх інтенсивність посилюється або вони знижують якість життя. Для діагностування та лікування потрібно довіритися лише досвідченим лікарям.

Хто лікує головний біль у Києві

Клініка “Медіагностика” має великий досвід роботи. Тут лікуються неврологічні захворювання та патології опорно-рухового апарату (болі у суглобах, хребті, цефалгії) з 1978 р. – з моменту створення на базі неврологічного відділення Центральної міської клінічної лікарні м. Києва першої в СРСР клініки вертебрології.

Лікарі

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог
Мазур Олег Васильович
Лікар-невролог

Які методи діагностики використовуються

Ефективним лікування може бути лише при постановці правильного діагнозу. Визначити причину болю дозволяють ретельне опитування пацієнта, огляд з урахуванням неврологічного та ортопедичного статусів та уточнюючих досліджень.

Клініка “Меддіагностика” пропонує передові методи діагностики:

 • МРТ головного мозку;
 • МРТ із реконструкцією судин голови;
 • доплерівську (УЗД) оцінку динаміки кровотоку в різних басейнах головного мозку та в шиї;
 • функціональні проби;
 • додаткові уточнюючі випробування.

УЗД-перегляд вмісту орбіт мозку дозволяє з’ясувати стан очей. Це єдина анатомічна структура, яка на разі доступна для УЗД.

Наше обладнання

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Для зручності пацієнтів всі етапи діагностування головного болю та його подальше лікування проводяться в одному будинку.

МРТ головного мозку
МРТ мозку допоможе поставити правильний діагноз.

Варіанти лікування головного болю

До кожного виду болю має підбиратися відповідне лікування. У клініці “Меддіагностика” застосовуються передові нехірургічні методи позбавлення цефалгії.

Для кластерних

Класична неврологія рекомендує прийом швидкодіючих препаратів: суматриптану та інгаляцій кисню при кластерному нападі. Анальгетики тут неефективні. Використовують Дигідроерготамін, Ерготамін та анестетики. Вони ефективні при знятті нападу, та лікуванні першопричини. Тому важливою є діагностика з використанням сучасних апаратних методів.

Розуміння механізмів формування кластерного болю після обстеження визначає тактику терапії та профілактики.

Для первинних

Для усунення хворобливого стану застосовують комбіновані анальгетики або абортивне лікування (наприклад, швидкодіючі опіоїди). Після цього пацієнта обстежують для виявлення причини виникнення первинної цефалгії. Полегшити хворобливий стан, якщо йдеться про мігрень або ГБН, можуть зміна способу життя, зниження впливу на людину несприятливих зовнішніх факторів.

Для вторинних

Вторинні болі свідчать про прогресуюче захворювання.

Пацієнту призначається терапія, адже такі цефалгії зникають повністю або частково після лікування основного захворювання. Для полегшення хворобливого стану людині прописують антибіотики, НПЗЗ, нейропротектори, препарати для судин.

Для мігрені

Для лікування мігрені призначаються ліки, що запобігають настанню хворобливого стану, разом з препаратами, які приймаються безпосередньо під час нападу. До них відносяться ерготаміни, кортикостероїди та комбіновані анальгетики.

Інші способи

Блокувати цефалгію допомагають масаж, гімнастика, мануальні та остеопатичні прийоми. Вони знімають напругу з м’язів голови та шиї, зменшують болючі відчуття.

Головний біль: причини, види, діагностика та лікування в Києві

Іноді лікуванню цефалгії сприяє призначення, а не відміна препаратів.

Перенапружуючись, м’язи очей викликають біль, тому незайвим буде відвідати офтальмолога.

Відгук про лікування головного болю в Центрі «Медіагностика»

Отзыв о лечении головной боли в Центре «Меддиагностика»

Чим швидко прибрати біль

Прибрати цефалгію швидко можна у випадках, коли вона не пов’язана із проблемами зі здоров’ям.

Якщо причинами стали перевтома, нервова напруга або недосипання, усунути симптоми допоможуть:

 1. Акупресура – ​​точковий масаж, дія пальців на спеціальні точки на тілі.
 2. Ароматерапія.
 3. Водні процедури.

Профілактика головного болю

Для попередження головного болю, не викликаного патологічними станами організму, необхідні:

 • правильний розпорядок дня;
 • дотримання режиму сну;
 • заняття спортом;
 • прогулянки на свіжому повітрі;
 • правильне харчування;
 • своєчасні профілактичні огляди.

Фахівці клініки “Меддіагностика” у Києві допоможуть виявити та вилікувати будь-які види головного болю.

Вартість послуг
Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать