ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Лікування Головного болю і Мігрені в Києві

Відповідь на питання «як і чим лікувати мігрень», лежить в площині нормалізації тонусу судин. Наш 40-річний досвід показав, що швидко і ефективно позбутися мігрені можна тільки одним способом: відкоригувати кровотік головного мозку. «Відкоригувати» – означає синхронізувати приплив і відтік крові для того, щоб зняти надлишковий тиск в тих судинних басейнів, які перерозтягнуті і викликають біль.

Шляхом оптимізації кровотоку в очницях, нам вдалося навіть вилікувати вологу макулопатію у пацієнтки клинки і відновити їй зір:”30 років мене мучив головний біль. А коли різко впав зір, я по-справжньому злякалася

Що робити, якщо турбує головний біль?

 1. Встановити причину головного болю (встановити діагноз).
 2. Можливі причини головного болю: читати нижче.
 3. Причину головного болю встановить лікар-невролог за допомогою клінічного та апаратного обстеження. Він же проведе лікування. Тактика лікування кожного виду головного болю підбирається в залежності від діагностованої причини.
 4. Навчити пацієнта контролювати головний біль. Зробити так, щоб головний біль не турбував надалі.

Хто в клініці “Меддіагностика” діагностує і лікує головний біль:

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог
Мазур Олег Васильович
Лікар-невролог

Відгук про лікування головного болю в Центрі «Меддіагностика»

Отзыв о лечении головной боли в Центре «Меддиагностика»

Наше обладнання

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Цифровий рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU

Діагностика і лікування в центі "Меддіагностика" проводяться в одній будівлі.

Ми лікуємо неврологічні захворювання і патології опорно-рухового апарату (болі в суглобах, хребті та ін.) з 1978 року – з моменту створення нами на базі неврологічного відділення Центральної міської клінічної лікарні м. Києва першої в СРСР клініки вертеброневрології (вертебрології).

Вартість послуг

Головний біль: причини

Головний біль – одна з найбільш частих скарг в лікарській практиці. Розрізняють головний біль в ділянці мозкового черепа і болю в обличчі (різновид головного болю, який зачіпає лицьову частину голови, так звана прозопалгія).

До 15 років епізоди головного болю відзначають не менше 75% підлітків і дітей. До 7 років – головний біль буває у 40% дітей.
Головний біль нерідко є провідною ознакою майже п’ятдесяти різних захворювань. З деякими з них можна ознайомитися тут. Незалежно від причини, болі мають ряд стандартних механізмів розвитку, розуміння яких дає можливість впоратися з цією недугою.

Класифікація головного болю для лікарів

Розрізняють первинні і вторинні головні болі.

До первинних відносять:

 1. Мігрень
 2. Пучковий головний біль
 3. Головний біль від напруги
 4. Хронічний щоденний головний біль
 5. Інші головні болі, що не мають відношення до структурних змін в мозку
 6. Головний біль при вегето-судинної дистонії (ВСД)
 7. інші види головного болю

Вторинні

1. Головний біль, обумовлений зміною внутрішньочерепного тиску

1.1. Внутрішньочерепна гіпертензія
1.2. Внутрішньочерепна гіпотонія

2. Головний біль при захворюваннях судин головного мозку (цереброваскулярні порушення)
3. Головний біль, спричинений дисфункцією суглобів і м’язів

3.1. Вертеброгенні головні болі, які обумовлені змінами в хребті
3.2. Головний біль, спричинений дисфункцією скронево-нижньощелепного суглоба

Класифікацій існує безліч. Більшість з них зручні і зрозумілі для лікарів. Набагато зручніше розглядати головні болі виходячи з їх причин.

Причини головного болю

Головні болі виникають переважно з трьох причин:

 1. Патологія судин – найбільш часта причина (див. «Судинний і судинно-лікворний головний біль», «вегето-судинна дистонія»).
 2. Нейропатичний головний біль (біль при патології нервів і сплетінь, що беруть участь в іннервації тканин голови та обличчя).
 3. Невротичний головний біль (емоційні розлади, що знижують больовий поріг)

Перераховані причини умовні, оскільки будь-який біль – це залучення больових рецепторів, нервових провідників і центральних аналізаторів болю в головному мозку. При цьому зміни в судинах, наприклад при мігрені, втягують нервові сплетіння. Нервова павутина «огортає» всі судини головного мозку і містить безліч рецепторів. Нижче наведені мікрофотографії, які ілюструють іннервацію судин головного мозку. На фото видно потужні нервові сплетіння, які реагують на зміни тонусу, перетин судин, забезпечують чутливу іннервацію судинної стінки. У стінках судин багато рецепторів для отримання різної інформації від сусідів, включаючи больові рецептори, які беруть участь у формуванні головного болю.

Нервные сплетения Нервные сплетения Нервные сплетения

Таким чином, судинний і нейропатичний механізми болю задіяні одномоментно і розділити їх можна лише умовно.

Імпульси з розташованих в судинній стінці рецепторів надходять по нервових волокнах у головний мозок в центри підкірки і кори, які аналізують біль. Це таламус і кора головного мозку. Локалізація болю усвідомлюється тільки тоді, коли імпульси доходять до кори головного мозку.

Торкаючись невротичного головного болю, слід зазначити, що природа передбачила спеціальні охоронні «блокпости» в спинному і головному мозку, своєрідні фільтри. Фільтри аналізують больові імпульси. Імпульси повинні досягти певної інтенсивності (порога), щоб пройти через біологічний фільтр ( «пробити» цей фільтр). Теоретично, відсутність таких фільтрів призвела б до того, що навіть незначне роздратування сприймалося б як біль. Мозок не переробив би такого потоку інформації і супутніх емоцій. Організм відсікає масу непотрібних імпульсів, які не важливі для нього. Пропускає тільки інтенсивні сигнали, такі як біль. Відчуття болю – охоронна реакція, яка говорить мозку про небезпеку і необхідність вживати заходів. До таких фільтрів відноситься так звана желатинозна субстанція спинного мозку і стовбура головного мозку. Вона «відсікає» непотрібні (зайві) відчуття і пропускає тільки сильні, значимі для організму імпульси. Є й центральні фільтри. Всі фільтри формують поріг больової чутливості. Зниження цього порога буває при психологічних проблемах у людини. В цьому випадку фізіологічні (не болючі) імпульси можуть викликати відчуття болю: див. третій пункт класифікації – невротичний біль, при якому навіть слабка інформаційна фізіологічна (не болюча) імпульсація посилюється, перекручується та сприймається, як біль, в тому числі і головний. Головний біль на тлі неврозів може бути ознакою гіпоталамусного синдрому.

Одним з найбільш яскравих прикладів судинного головного болю є мігрень.

Мігрень

Мігрень – це найбільш поширена форма головного болю. Мігрень зустрічається у 10-15% дорослого населення, жінок мігрень турбує в 1.5-2 рази частіше, ніж чоловіків. Мігрень за своєю природою – виключно судинний біль. Її розглядають, як спадковий дефект регуляції судинного тонусу. Біль при мігрені обумовлений ​​розтягуванням судин, як правило, з одного боку голови. Головний біль при мігрені односторонній (гемікранія), може супроводжуватися нудотою, в ряді випадків – блювотою. Особи, які страждають на мігрень, погано переносять яскраве світло і гучні звуки, які можуть спровокувати напад мігрені. Дослідження, проведені Українським Інститутом неврології та м’язово-скелетної медицини, показали, що мігрень супроводжується відчутним уповільненням артеріального кровотоку і втратою здатності судин контролювати свій тонус. Кров в артеріальних судинах мозку уповільнює свій рух, м’язи судин не утримують підвищений внутрішньосудинний тиск. Судини розтягуються, викликаючи роздратування нервів в стінках судин, викликаючи таким чином біль … (читати про мігрень більше)

Однією з різновидів мігрені прийнято вважати пучковую (кластерну) головний біль (або мігренозна невралгія Хортона).

Кластерная боль

Односторонній лицьовий біль з локалізацією частіше в область очей. Напади супроводжуються закладеністю носа і сльозотечою. Пучковий біль виникає рідше, ніж класична мігрень. Він зустрічається у 0.1% населення. Хворіють переважно чоловіки. Особливістю пучкового болю є його інтенсивність і обмежена локалізація (частіше – в області очниці). Цим визначається назва «кластерний біль», яка походить від англійського слова cluster – «скупчення», «концентрація».

Виникає кластерний біль частіше вночі, на відміну від мігрені – без аури. Супроводжується почервонінням ока, сльозотечою, почервонінням половини обличчя, закладеністю носа, пітливістю лоба і обличчя, звуженням зіниці (міоз), опущенням повіку і його набряком. Біль односторонній, інтенсивний, пекучий, «пронизуючий». Частота нападів коливається від одного до восьми в день. Може супроводжуватися нудотою, рідше – блювотою. Біль настільки інтенсивний, що супроводжується психомоторним збудженням, хворі кричать, розгойдуються, стогнуть, плачуть, кидаються по кімнаті. Біль концентрується в області очниці, поширюється в зону скроні, скулової кістки, в верхню щелепу, вухо, іноді – в шию і руку. Приступ нетривалий від декількох хвилин до декількох годин.

Судячи з характеру болю і особливостей його виникнення, кластерний біль носить судинно-невралгічний характер з активацією нервових (симпатичних) утворень голови за типом симпаталгії. Провідниками больових імпульсів є слабомієлинізованні або безмієлинові волокна симпатичного відділу нервової системи. Звідси і назва «симпаталгія».

Ремісії при мигренозної невралгії Хортона (кластерного болю) складають від декількох тижнів до 10-20 років. Описав кластерний біль американський невролог B.Horton і англійський лікар S.Harris.

Незважаючи на класичну картину кластерного болю, його діагностика вкрай важлива для уточнення механізмів або умов виникнення цього болю. Розуміння процесів, які в кожному конкретному випадку запускають кластерний біль, допомагає лікареві впливати на причину болю або, принаймні – на вторинні механізми його формування. Діагностика, таким чином, визначає ефективність лікування. Більш того, під маскою будь-якого головного болю може ховатися і грізне захворювання, таке як менінгіт, інсульт, пухлина мозку (див. Більше про можливі причини головного болю). Більше про діагностику головного болю див. тут.

Обов’язковими діагностичними заходами повинні бути МРТ головного мозку і УЗД дослідження судин шиї та головного мозку з функціональними пробами для уточнення судинного компонента головного болю (більше про діагностику при головному болю дивись тут).

Лікування кластерного головного болю (мигренозної неврапатіі Хортона)

Класична неврологія рекомендує застосування препаратів, які володіють швидкою дією: суматриптан і інгаляції кисню при нападі. Анальгетики, навіть наркотичні неефективні. Використовують Дигідроерготамін, Ерготамін, локально анестетики (разчин лідокаїну) для впливу на крилопіднебінний вузол, застосовують преднізолон, верапаміл. Ці заходи ефективні для зняття нападу, але не для лікування причини. Тому важлива достатня і коректна діагностика причин виникнення кластерного болю з використанням сучасних апаратних методів і їх варіантів (Більше про діагностику див. тут). Розуміння механізмів формування кластерного болю після адекватної діагностики дозволяє сформулювати тактику лікування головного болю і його профілактики.

На повторно наведеному малюнку показана локалізація головного болю напруги

головной боли напряжения

Головний біль напруги виникає у кожного третього жителя Європи. У 10% населення він спостерігається 1 раз на тиждень. Згідно зі статистикою, найбільш схильні до такого болю особи віком від 30 до 40 років.

Сприяють розвитку головного болю напруги емоційні чинники, такі як стрес, конфлікти, тривожність, депресія, незадоволеність, порушення сну та ін.

Аналіз причин і характеру головного болю напруги призвів нас до асоціації з посттравматичними стресовими розладами, при яких головний біль є складовою частиною невротичних розладів. При цьому аналогічним чином активується лімбічна система мозку, своєрідно емоційно забарвлюються переживання, що, швидше за все, змінює поріг чутливості до болю. Такий стан можна класифікувати, як «невротичний головний біль» (емоційні розлади, що знижують больовий поріг). Разом з тим, проведені клінічні спостереження та експериментальні дослідження показали, що кожен конкретний випадок головного болю напруги має свої анатомічні та судинні складові. Так, стресове підвищення артеріального тиску реалізується головним болем при анатомічної схильності до утруднення венозного відтоку з порожнини черепа. Іншими словами, стрес з фізіологічною активізацією серцевої діяльності (підвищення частоти серцевих скорочень і підвищення артеріального тиску) збільшує об’ємний кровотік головного мозку, а відтік не справляється. Це призводить до підвищення внутрішньочерепного тиску, що супроводжується головним болем, переважно в потиличній частині черепа або в лобі. При цьому можливий мігренозний патерн (мігрень).

Детальніше про лікування болю в потиличній частині голови

Одна з імовірніших причин головного болю напруги – є статична напруга м’язів потиличної області. Такий стан нерідко зустрічається, коли інтенсивна мозкова діяльність супроводжується тонічною напругою м’язів потиличної області. Через ці м’язи проходять нерви до м’яких тканин скальпа голови. Більш того, м’язи шиї впливають на проходячи поруч судини і сприяють недостатності кровотоку головного мозку, що супроводжується головним болем. Наприклад, при задньому шийному симпатичному синдромі. Хоча, нерідко обстеження таких пацієнтів дає несподівані результати у вигляді відбитих головних болів, джерелом яких є так звані локальні перескорочення навколопозвоночних м’язів. М’язи рефлекторно скорочуються. Спазм м’язів утримується тривалий час, формуються локальні м’язові міогелози, які болючі і можуть бути джерелом патологічної імпульсації з формуванням болю, в тому числі і головного. Ці механізми були вивчені нами в кінці 80-х років, дані отримані в експерименті з використанням електронної мікроскопії. Опубліковані на початку 90-х:

Гонгальский В.В.
Ранні сегментарні неврологічні прояви остеохондрозу грудного відділу хребетного стовпа // Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук. 1990.-18с

Gongalski V.V.,   Andreenko T. V.
Muscle tissue changes in vertebrogenic myofascial syndromes. Neurophysiology. May–June, 1992, Volume 24, Issue 3, pp. 191-196
(https://link.springer.com/article/10.1007/BF01057166.+) ,

Лікування головного болю напруги

Лечение головной боли напряжения

Лікування головного болю напруги – процес складний, що вимагає діагностики в першу чергу судинних змін в голові. Це потрібно для з’ясування першопричини і механізмів виникнення болю. У формуванні головного болю напруги може брати участь хребет, до якого кріпиться багато м’язів. Тому уточнення стану тканин хребта – вагомий аспект діагностики. Можуть страждати як суглоби, так і навколохребцеві м’язи. При тривалій тоничній напрузі в м’язах формуються зони патологічної больової імпульсації. Вони сприймаються, як навколохребцеві або відображені болі, в тому числі – і головні.

Крім цього, надмірно напружені м’язи шиї можуть механічно тиснути нерви, що йдуть до голови або судини, які беруть участь в кровопостачанні головного мозку.

myshcy shei  sosudy golovnogo mozga

Наприклад, здавлювання хребетної артерії викликає так званий задній шийний симпатичний синдром (шийна мігрень, синдром Барре Льєу, синдром хребетної артерії).

Шийна мігрень (задній шийний симпатичний синдром) виникає при недостатності кровотоку в вертебро-базильярному басейні. Синдром часто поєднується зі звуженням каналів хребетної артерії, а також з так званим «шийним остеохондрозом».

Шейный остеохондроз

Для цього синдрому характерний головний біль переважно в потиличній частині голови, запаморочення, шум (іноді – дзвін) у вухах, поява пелени перед очима. Нерідко біль відчувається не тільки в потилиці, але і в очниці, нагадуючи за своїм малюнком кластерний біль (див. вище). Шийна мігрень може супроводжуватися розладами ритму серця і дихання (бульбарні розлади) і рядом інших неврологічних порушень.

Діагностика

Діагностика заднього шийного симпатичного синдрому (шийної мігрені) полягає в МРТ головного мозку з МРТ реконструкцією судин голови, УЗД артерій голови і шиї, включаючи хребетні артерії і обов’язково рентген шийного відділу хребта. У ряді випадків може знадобитися МРТ шийного відділу хребта (див. Діагностувати мігрень і будь-який інший головний біль, такий як, наприклад, вегето-судинна дистонія). Апаратна діагностика вкрай важлива, оскільки клінічну картину шийної мігрені може давати, наприклад, тромбоз хребетної артерії, пухлини головного мозку або інсульти (див. Більше про причини головного болю).

Лікування заднього шийного симпатичного синдрому (шийної мігрені)

Лікування заднього шийного симпатичного синдрому (шийної мігрені) пов’язане з роботою з шийним відділом хребта та його м’якими тканинами (м’язи, зв’язки, прилеглі нерви) виходячи з характеру виявлених при діагностиці причин. Нами випробувані і використовуються ряд ефективних методів корекції мозкового кровотоку, зокрема в глибоких венозних басейнах мозку

Гонгальский В.В., Прокопович Є. В. (2005)
Динаміка кровотоку в базальних венах мозку при синдромі доброякісної внутрішньочерепної гіпертензії. Можливості фармакологічної корекції // Український медичний часопис.- 2005.-№1 (45) .- С.116-118. http://www.umj.com.ua/wp/wp-content/uploads/archive/45/pdf/370_rus.pdf?upload=

Гонгальский В.В., Прокопович Є. В. (2005)
Роль великої вени мозку в активної регуляції венозного відтоку // Лікарська справа.- 2005.-№3.-С.64-65.

Гонгальский В.В., Прокопович Є. В. (2005)
Про можливість регуляції венозного відтоку з глибоких структур головного мозку // Журнал неврології і психіатрії імені С.С.Корсакова.- 2005.- №5.-С.62-63.

Гонгальский В.В., Прокопович Є.В. (2009)
Виявлення порушень венозного мозкового кровотоку у пацієнтів з хронічною ішемією мозку за даними транскраніального дуплексного сканування // Променева діагностика та променева терапія: матеріали українського конгресу радіологів УКР’2009 та наук.- практ. конф. з міжнар. Участю та школи-семінару «Актуальні питання ультразвукової діапевтики. Сучасні технології в ультразвуковій діагностиці патології внутрішніх органів, судин та м’яких тканин », К. 2009.-С.237-238.

Гонгальский В.В., Прокопович Є.В. (2009)
Досвід! Застосування венотонічних засобів у терапії при порушенні венозного відтоку із порожнини черепа // Сучасній стан та перспективи розвитку доказової медицини у вітчизняній охороні здоров’я: матеріали Всеукр. наук.- практ. конф.- Тернопіль, 2009.-С. 48-49.

Гонгальский В.В., Прокопович Є.В. (2009)
Досвід використання ехоофтальмоскопії в діагностиці хронічної ішемії мозку // Актуальні питання медичної науки та практики: Матеріали міжнар. конф. «Первинна глаукома та судинна патологія ока». Запоріжжя, 2009.- Вип. 75, кн.2.-С150-153.

Гонгальский В.В., Прокопович Є.В. (2009)
Клінічні синдроми порушень венозного відтоку з порожнини черепа при хронічній ішемії мозку//Сучасні аспекти практичної неврології: Збірник тез нвук. симпозіуму. – Ялата, 2009.- С.7-8.

Слід зазначити, що загальноприйняті в неврології судинні «вазоактивні» препарати «для поліпшення мозкового кровообігу» слабо ефективні.

Хронічний щоденний головний біль

Хронічний щоденний головний біль, так само як і інші головні болі, вимагає ретельного клінічного аналізу, апаратного обстеження (МРТ, УЗД судин, рентген див. більше, Діагностувати мігрень і будь-який інший головний біль) з метою встановлення механізмів формування головного болю. Розуміючи ланки ланцюга «причина-наслідок» в розвитку головного болю нескладно знайти лікувальні способи впливу на кожен конкретний головний біль.

У діагностиці будь головного болю важливі судинні дослідження. Діагностичний відділ «Меддіагностика» Українського Інституту м’язово-скелетної медицини та неврології постійно вдосконалює спектр діагностичних підходів, в тому числі до вирішення проблем головного болю. Наші винаходи і вдосконалення методик, що полегшують діагностику головного болю (список див. тут).

Доктор медичних наук, професор НМУ
В.В.Гонгальский

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі. Діагностика і лікування головного болю проводиться в Центрі “Меддіагностика”.

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать