ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Діагностика та лікування мігрені в Києві

Що робити, якщо турбує мігрень?

  1. Встановити причину мігрені (встановити діагноз).
  2. Можливі причини мігрені читати нижче.
  3. Причину мігрені встановить лікар-невролог за допомогою клінічного та апаратного обстеження. Він же проведе лікування. Тактика лікування кожного виду мігрені підбирається в залежності від діагностованої причини.
  4. Навчити пацієнта контролювати мігрень. Зробити так, щоб мігрень не турбувала надалі.

Хто у нас лікує мігрень:

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог
Мазур Олег Васильович
Лікар-невролог

Наше обладнання для діагностики

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Ми лікуємо неврологічні захворювання і патологію опорно-рухового апарату (болі в суглобах, хребті та ін.) з 1978 року – з моменту створення нами на базі неврологічного відділення Центральної міської клінічної лікарні м. Києва першої в СРСР клініки вертеброневрології (вертебрології).

Вартість послуг

Мігрень. Причини

Мігрень. Одне з найпоширеніших захворювань людства. За статистикою мігренню страждають від 10 до 15% населення.

Диагностика и лечение мигрени

При цьому мігрень – це не просто головний біль. Мігрень може закінчиться так званим мігренозним інсультом, який розвивається при типовій мигренозній атаці. J.B. Henrich (1987) повідомляє, що в 28% випадків розвитку інсульту передувала мігрень.

Наші багаторічні дослідження в області головного болю показали, що мігрень не завжди відгукується на загальноприйняте лікування. Застосовуючи медикаментозні препарати, не завжди вдається вгадати фазу розвитку мігрені і цілеспрямовано відрегулювати тонус судин головного мозку. Традиційні методи фізіотерапії, масажу та ін. також погано діють на мігрень.

Наша багаторічна практика показала, що для вирішення питання мігренозного головного болю необхідні нестандартні підходи. Нам вдалося з високою ефективністю справлятися з мігренню завдяки розумінню того, що мігрень має пряме відношення, перш за все, до ангіоневрології. І, як не дивно – до судинної гідродинаміки. У клініці були вироблені найбільш оптимальні послідовності в лікуванні мігрені. Проведені дослідження дозволили також сформулювати необхідний обсяг діагностичних досліджень для розуміння причин мігрені в кожному конкретному випадку.

Іншими словами, лікування мігрені має бути чітко сплановано. У лікуванні необхідно спиратися на результати раціональної діагностики. Оскільки у різних людей мігрень протікає по-різному тому, що причини її виникнення мають індивідуальні особливості.

Тому лікування мігрені – це етапний процес.

Перший етап – діагностика

Ключовий механізм розвитку мігренозного головного болю закладений в судинній патології. Болить не мозок. Болять судини. Причому судини це друга фаза судинної реакції при мігрені – надмірне розширення судин. Розширенню судин передує їх спазм. Для діагностики важливо не тільки знайти судинний басейн або судину, яка спочатку спазмується, а потім розширюється. Важливо визначити резерви компенсації кровотоку в цих судинах.

Всі ми розуміємо, що кров в головний мозок надходить завдяки серцю. Серце – це механічний насос, що подає кров під тиском в тому числі і в головний мозок. Тиск повинен не тільки «проштовхувати» кров через судини мозку, але і не розширювати ці судини. Якщо ж тиск крові перевищує силу опору м’язового шару судин, судини розширюються. Слід зазначити, що одним з ключових морфологічних субстратів мігрені є розширення кровоносних судин головного мозку і його оболонок. Мова йде не про підвищення загального артеріального тиску, а про підвищення внутрічерепного тиску.

Діагностика та лікування мігрені в Києві

Істотним для вибору тактики лікування мігрені є виявлення причини патологічного розширення судин і вплив саме на цю ланку патології.

Чому виникає біль при мігрені

Судини головного мозку рясно іннервовані. Нижче наведено дві мікрофотографії, на яких нервові волокна буквально обплутують кровоносну судину мозку.

Діагностика та лікування мігрені в Києві

Діагностика та лікування мігрені в Києві

Ці волокна сприймають і передають больові імпульси при розтягуванні судин в момент нападу мігрені.

Крім чутливих волокон, до судин підходять рухові нерви, які забезпечують тонус судин. І ті, і інші нерви мають свої характерні особливості. Вони вегетативні, тобто відносяться до вегетативної нервової системи, що функціонує автономно і не підпорядковується нашій свідомості. Збій в іннервації судини призводить до розслаблення її стінки, опір судинної стінки до тиску крові знижується. Судина перестає чинити опір кров’яному тиску. Пульсова хвиля розтягує стінку судини. Розтягування стінки судин дратує вбудовані в судинну стінку специфічні нервові рецептори. Розтягнута судина починає продукувати больові імпульси. Це викликає головний біль під назвою «мігрень».

Характерною особливістю болю при мігрені є те, що вона відносно повільно наростає, має погано локалізований характер і довго йде. Цей біль ще називають протопатичний. Протопатичний біль – це коли болить вся голова або її половина. Тут потрібне особливе вміння лікаря, він повинен встановити джерело болю і не помилитися. Тим більше, згідно з результатами останніх досліджень, в момент нападу мігрені бурхливо реагують стовбур мозку і нервові центри, розташовані у лікворних шляхів. Вегетативна реакція при мігрені бурхлива, вона змащує клінічну картину і нерідко вносить плутанину в розуміння причини мігрені в кожному конкретному випадку. Тому тактику лікування потрібно вибудовувати виходячи з конкретних діагностичних даних з урахуванням стану конкретних уражених судин мозку.

Принципи лікування мігрені

Лікування мігрені зводиться до впливу на сегмент рефлекторної дуги, який бере участь в регуляції тонусу судин. Це специфічні ділянки тіла, в яких концентрується маса рецепторів, що мають безпосереднє відношення до тих нервів, що іннервують судини мозку і їх оболонки. Це один з методів, яким можна відрегулювати функцію судин мозку і прибрати біль.

Ще однією важливою складовою мигренозного розширення судин є порушення гідродинаміки в кровоносній судині. Гідродинаміка (або гемодинаміка) будь-якого з судинних басейнів головного мозку підпорядковується конкретним законам.

Стінка судини активно чинить опір кров’яному тиску. Наприклад, утруднення венозного відтоку сприяє розширенню артеріальних судин і їх переповнення. При цьому порушується один з найважливіших законів гемодинаміки – невідповідність притоку і відтоку (обсяги крові що надходить і відтікає повинні бути приблизно однаковими).

Діагностика стану гідродинаміки судин мозку вкрай важлива для комплексного розуміння причин мігрені. Одним із прикладів може служити утруднений відтік, який збільшує тиск в артеріальних судинах мозку. Читати про гідродинаміку кровотоку мозку більше.

Діагностика та лікування мігрені в Києві

Підводні камені

Ще одна складова діагностики – це виняток головних болів, які маскуються під мігрень. Наприклад, головний біль при міофасциальних синдромах області черепа, скальпа, хребта, кластерні болі, головні болі напруги, головний біль при ВСД, інтоксикаційні судинні головні болі та ін. (Читати більше)

Багаторічні клінічні спостереження за пацієнтами дозволили нам встановити характерні для мігрені зміни в судинах мозку. Був розшифрований ряд причин мігренозних судинних розладів. У цьому нам допомогло порівняння результатів обстеження до і після лікування пацієнтів з мігренню, а також сучасні методи апаратної діагностики – МРТ головного мозку і його окремих ділянок з прилеглими тканинами черепа і оболонок, різні судинні програми МРТ, УЗД-методи обстеження судинних басейнів головного мозку та окремих судин, оригінальні функціональні судинні проби, розроблені в нашій клініці. Для діагностики також важлива рентген-техніка і, звичайно ж, клінічний неврологічний аналіз і лабораторні обстеження. Все це зайняло близько 15 років копіткої праці.

Діагностика та лікування мігрені в Києві

Отже, головними в діагностиці мігрені залишаються: визначення судини і судинного басейну, від яких залежить поява мигренозного болю, визначення рівня поломки в регуляції судинного тонусу і порушень гідродинаміки ураженого судинного басейну. [Mask_link] Читати про судинні знахідки при мігрені більше [/ mask_link].

Практика показала, що ключовою метою в лікуванні мігрені є підвищення резерву компенсації судин і стабілізації їх іннервації. Іншими словами – відкоригувати кровотік і не дати судинам розширитися. Цього, як правило, досить для запобігання нападу мігрені. При цьому стабілізується не тільки кровотік в окремих судинах, а й системний кровотік головного мозку.

Діагностика та лікування мігрені в Києві

Такий підхід в більшості випадків виражено зменшується інтенсивність головного болю, відчутно знижує частоту нападів і їх тривалість. Нерідко вдається повністю вилікувати мігрень.

Доктор медичних наук,
В.В. Гонгальский

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать