ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Фасеточний синдром

Фасеточний синдром – це біль, який виходить із тканин суглоба або суглобів хребта: капсула, зв’язки, місця прикріплення м’язів, субхондральні (підхрящові) пластини та інші структури суглоба.

Процеси в сегменті хребта, такі як остеохондроз, спондильоз, спондилоартроз, спондилоартрит, підвивихи (зсув) або травми суглобів хребта, ущемлення синовіальної оболонки капсули суглоба, механічне травмування елементів капсули суглоба, артропатія суглоба супроводжуються роздратуванням нервових закінчень і відчуттям болю. Збудження передається по нервовим стовбурам, які іннервують суглоб. Це, так званий, нерв Люшка (поворотна менінгеальна гілка). До кожного суглобу підходить до 30 нервових стовбурів (суглобів в хребті). При фасеточному синдромі при наявності запального компонента біль в суглобах хребта ниючий, тупий, змінюється при зміні погоди. Це обумовлено тим, що суглоби хребта іннервуються вегетативними (безмієліновими) волокнами, що і визначає характер болю.

Слід зазначити, що кожен хребетний руховий сегмент має суглобовий комплекс з двох парних дугоотросчастих суглобів. Суглоби – це, як і міжхребцевий диск, навантажувальна структура сегмента хребта. Але суглоби навантажуються менше, ніж міжхребцевий диск. Навантаження на диск хребетного сегмента до 60-70%. Навантаження, що припадає на суглоби хребта – 15-40%. Але навіть при такому відносно невеликому навантаженні суглоби легко травмуються, наприклад, при різкому розгинанні назад, при ротаційному русі тулуба в поєднанні з підйомом тяжкості і при деяких інших видах рухів.

Фасеточний синдром зустрічається досить часто. Іноді, не розібравшись, його плутають з грижами диска, особливо, якщо на рівні болю при МРТ дослідженні виявляється протрузія або грижа диска. Тому лікар завжди повинен аналізувати і враховувати набір клінічних даних і зіставляти їх з результатами апаратних досліджень.

Діагностика фасеточного синдрому

Діагноз встановлюється за допомогою опитування, огляду хворого, проведення рухових проб, рентгенографії хребта, МРТ відповідного відділу хребта. У ряді випадків корисні лабораторні дослідження.

Устаткування, яке використовують в Центрі для діагностики фасеточного синдрому

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Лікування фасеточного синдрому

Тактика лікування залежить від причини, яка викликає біль в суглобах. Якщо це остеохондроз з грижею диска, необхідно віддиференціювати клініку фасеточного синдрому від ознак грижового випинання з тим, щоб не піти хибним шляхом і не почати видаляти або лікувати грижу. Якщо фасеточний синдром викликаний зміщенням в суглобах – можна використовувати мануальну терапію. Якщо ж має місце артропатія суглобів – лікувати основне захворювання. Якщо причина в артриті – необхідно знайти фактор, що викликав цей артрит. Якщо артроз – часом досить фізіотерапії або локальної ін’єкційної терапії. При рефлекторному м’язово-тонічному синдромі – медикаменти, блокади, мобілізація або мануальна терапія.

Використання радіочастотної денервації суглоба мають обмежені показання, оскільки руйнуючи нервові утворення навколо суглоба, суглоб втрачає природну регуляцію. Наприклад, вегетативна денервація суглоба може викликати так званий синдром Зудека, або – порушення трофіки (живлення) суглоба з швидким розвитком дегенеративного процесу в самому суглобі і його хрящі. Після радіочастотної денервації може бути втрачено м’язове (рухове) забезпечення суглоба, що також призведе до швидкого розвитку артрозу і, можливо, до посилення болю в майбутньому. Таким чином, лікування фасеточного синдрому повинно бути зваженим, вивіреним, проводитися з урахуванням конкретної патології, яка викликає біль в суглобі (або суглобах) хребетного рухового сегмента.

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі. Діагностика і лікування фасеточного синдрому проводиться в Центрі «Меддіагностика».

Записаться на приём Как проехать

Лікарі

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Шитюк Михайло Юрійович
Лікар ортопед-травматолог, вертебролог

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать