ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Лікування міжхребцевої грижі без операції в Києві

Ми лікуємо грижі і протрузії
дисків без операції більше 40 років.

Приклад лікування грижі диска без операції

Дійсно, міжхребцеву грижу цілком можливо вилікувати без операції.

Внизу приклад: МРТ хребта до і після лікування одного з численних пацієнтів Центру «Меддіагностика».

Грыжа поясничного отдела позвоночника

Грыжа поясничного отдела позвоночника

Лікування міжхребцевої грижі без операції в Києві

Лікування міжхребцевої грижі без операції в Києві

Нашу пацієнтку Ірину з грижею диска поперекового відділу турбували болі в попереку, сідниці і нозі.

Відгук Ірини

Спасибі центру “Меддіагностика” за надану допомогу. Болі в спині мене турбували вже давно, проте я особливо не надавала цьому значення, обходилася то мазями, то масажами, які приносили полегшення лише на час. Забила на сполох я тільки тоді, коли біль почало віддавати в ногу і пішло оніміння ноги. Я відразу зробила МРТ, на якому виявилася міжхребцева грижа 12 мм, яка здавлювала сідничний нерв. Пропила таблетки протизапальні, вітаміни, але полегшення особливого не було, біль в спині зменшився, але нога продовжувала німіти. Ходили на консультацію до нейрохірурга, але там відповідь одна – оперативне лікування. Операцію я робити побоялася, вирішила випробувати інші методи. Друзі мені порадили звернутися в центр “Меддіагностика”. Мені тут призначили курс лікування хребта і сказали, що з операцією поспішати не варто, прооперувати завжди можна встигнути. Ногу стало поступово відпускати і на 6-7 сеанс пройшло оніміння пальців. Після лікування призначили лікувальну фізкультуру для закріплення ефекту. У підсумку моя грижа з 12мм зменшилася до 2 мм! Я дуже рада, що потрапила в цей центр, де працюють професіонали своєї справи, які ставлять людей на ноги і надають реальну допомогу. Окремо велике спасибі професорові Гонгальскому Володимиру Володимировичу. Це людина з великої літери і професіонал своєї справи !!! Рекомендую всім цей центр. Спасибі Вам велике, що Ви є!

З повагою, Реміга Ірина

Практика показала, що час, витрачений на реабілітацію після операції може відповідати часу лікування міжхребцевої грижі без операції. Але тільки в разі відсутності ускладнень, боротьба з якими нерідко розтягується на невизначений час. Про ускладнення читати тут.

Біль в попереку, сідниці і нозі при грижі попереково-крижового відділу

У Ірини поперек болів багато років. Останні три місяці почали нестерпно боліти ліва сідниця і нога. Болі турбували цілодобово. І вдень, і вночі Ірина не могла ні сидіти, ні ходити, ні лежати. Медикаменти не приносили полегшення. Масаж і «вправлення» грижі викликали тільки загострення. Після 3 місяців безрезультатного лікування болю Ірина таки погодилася на операцію …

За день до операції за наполяганням мами Ірину привезли на консультацію в Центр «Меддіагностика». На всякий випадок.

Для уточнення діагнозу пацієнтку оглянули і дообстежили. Довелося ще раз пройти МРТ попереково-крижової області для уточнення причин болю. Грижа поперекового відділу виявилася дійсно дуже великою – 12 мм. Грижа здавлювала корінці хребетного каналу. Уточнили не тільки розміри грижі, а й її локалізацію, стан прилеглих тканин хребта, анатомію хребта, зорієнтувалися в біомеханіки хребта, провели лабораторну діагностику. Шанс прибрати біль і зменшити поперекову грижу був. Тут же приступили до лікування.

Перший сеанс приніс виражене полегшення. Вперше за багато місяців зменшилася нічна біль. Ірина нарешті виспалася. Приступили до зменшення розмірів грижі. Для цього потрібно було зменшити кількість рідини диску. Як показало обстеження, м’які тканини хребта Ірини були запалені і набряклі. Також був набряклий сам диск.

Оптимізували кровотік, зменшили набряк тканин попереково-крижової області. Грижа стала поступово зменшуватися. Через кілька тижнів грижа зменшилася на 50% (з 12 до 6 мм, див. МРТ нижче, можна відстежити дати).

Лікування міжхребцевої грижі без операції в Києві

Через 1 місяць Ірину нічого не турбувало. З огляду на те, що був запущений механізм зменшення грижі, ми з Іриною розлучилися. Попередньо давши рекомендації, як себе вести і що робити, щоб грижа не збільшувалася.

Через 5 місяців зробили контрольне МРТ дослідження. Виявилося, що 12 міліметрова грижа повністю зникла (див. МРТ до і після лікування).

Приклад №2

Ще один приклад лікування грижі попереково-крижового відділу хребта без операції в Центрі «Меддіагностика»: МРТ до і після успішно проведеного лікування болю в попереку і нозі на тлі дуже великої грижі спини (перший знімок МРТ, з яким пацієнт звернувся в клініку). При цьому гострі болі пішли протягом 2-х тижнів нехірургічного лікування.

Лечение грыжи поясничного отдела без операции. Пример №2

Грижі шийного відділу хребта

Грижі шийного відділу хребта найбільш часто виявляються у віці від 30 до 40 років. Це обумовлено тим, що диск ще не зневоднений і не дегідратований, що дає більше шансів для формування грижі диска.

Біль у шиї і в руці виникає через здавлювання грижею корінців і нервових волокон (нервових закінчень в тканинах хребта). Характер болю і неврологічних розладів визначається розміром і локалізацією грижі. Якщо грижа диска ущемила нервовий корінець, вона призведе до білю в руці (радикулопатія).

Лікування міжхребцевої грижі без операції в Києві

Слід зазначити, що за статистикою лише 2% гриж шийного відділу хребта зажадають хірургічного втручання. Решта 98% пацієнтів можуть бути вилікувані безопераційно.

Чому грижа може зменшитися в розмірах

Грижа диска – результат розриву (або надриву) фіброзного кільця. Функція фіброзного кільця – утримати пульпозне ядро ​​диска в серединному положенні. При травмі і пошкодженні фіброзного кільця, пульпозне ядро ​​як правило зміщується назад і розтягує ослаблене (надірване) фіброзне кільце. Відбувається випинання диска, що проявляється на МРТ у вигляді грижі. У цієї загрозливої ​​ситуації є одне «але». Диск на 75% складається з води. Якщо зменшити кількість рідини в диску, то зменшитися і грижа диска.

Що потрібно для того, щоб міжхребцева грижа «висохла» і зменшилася в розмірі?

 1. Проаналізувати стан хребта,
 2. Знайти «слабку ланку»: в біомеханіки сегмента, його кровопостачанні, набряклості тканин хребта, м’язовому забезпеченні хребетного сегмента, в іннервації судин в прив’язці до стану бічних рогів спинного мозку на рівні відповідного сегмента спинного мозку та ін.
 3. Провести лікування з урахуванням принципів фізіології і патофізіології хребетного рухового сегмента.

Коли обов’язково потрібно видаляти грижу диска?

Бувають випадки, коли міжхребцеву грижу диска видаляти треба обов’язково.

Існують абсолютні показання для операції видалення грижі. На щастя, таких випадків не більше 2%, про що свідчить світова статистика. Що робити з рештою 98% пацієнтів з болями в спині? Їх можна постаратися вилікувати безопераційно.

Абсолютні показання для хірургічного видалення міжхребцевої грижі (на думку проф. Я.Ю.Попелянського):

Наявність ознак здавлення грижею диска, так званого «Кінського хвоста» («кінським хвостом» називають пучок корінців, які спускаються в хребетному каналі вниз). Якщо є клінічні ознаки здавлювання грижею диска кінського хвоста, показана термінова операція (цей процес показаний на малюнку нижче).

Лікування міжхребцевої грижі без операції в Києві

Абсолютні показання для операції видалення грижі є (симптоми):

 1. Слабкість в ногах.
 2. Фібрилярні посмикування м’язів ніг (дрібні скорочення, які «бігають» по м’язах ніг).
 3. Порушення роботи сфінктерів сечового міхура і прямої кишки: затримка сечовипускання і дефекації, або нетримання сечі і калу.
 4. Важлива клінічна ознака – це оніміння промежини.

Важливо: Якщо встановлено діагноз «грижа», але немає наведених вище клінічних ознак, операцію терміново можна не робити. Є час розібратися і постаратися вирішити проблему не в поспіху і, можливо, навіть безопераційно. Якщо немає абсолютних показань до операції – з болем можна постаратися справитися і без операції.

 

Є офіційно виведені відносні свідчення для проведення хірургічного видалення грижі диска. Ними, як правило, є наполегливі корінцеві болі і відсутність тенденції до їх зменшення протягом 3 місяців і більше.

Практика показує, що детальний аналіз ситуації, поглиблений збір анамнезу, докладне апаратне обстеження пацієнта частіше допомагають знайти додаткові причини наполегливого болю в області хребта. Їх облік відчутно допомагає в лікуванні грижі диска.

Коригування тактики лікування дозволяє швидко вилікувати хворого. Доказ цьому виражене поліпшення стану у нашої пацієнтки Ірини, яке настало швидше, ніж зменшилася грижа диска. Після першого прицільно проведеного сеансу лікування Ірина тієї ж ночі виспалася без болю і швидко пішла на поліпшення.

Будь-який затяжний біль в спині або нозі має свої причини. Він може бути поза грижею диска. Такі «підводні камені» зазвичай виявляються шляхом поглибленого збору анамнезу, огляду і діагностики.

Розмір грижі має значення: на що важливо звернути увагу?

Лікування міжхребцевої грижі без операції в Києві

 • Насправді грижа може бути менше, ніж написано у висновку (див. чому?). Розмір краще завжди перевірити за допомогою спеціальних програм, що дозволяють проводити вимірювання на МРТ зображеннях

Якість оцінки завжди зростає при роботі з МРТ зображеннями, використовуючи CD диски.

Нерідко запитують про утиск грижі диска хребта. Діагноз «Обмеження грижі диска хребта» в медицині не використовується. Може йтися про утиск пупкової або пахової грижі, що має відношення до загальної хірургії. Але ніяк не відноситься до хребта.

Розміри бувають різними. Наприклад, грижа в 12 мм, яка була виявлена ​​у нашої пацієнтки Ірини (див. опис та відгук вище) – це одна з найбільших гриж, які ми бачили за останні 20 років постійної практики (з моменту появи МРТ обстеження в Україні). Грижа диска в 20 мм – це з розряду фантастки. Грижа в 20 мм частіше не поміститься в хребетний канал. Грижа 15 мм – теоретично можлива, але швидше за все, є великою рідкістю.

Найбільш часто зустрічається передньозадній розмір хребетного каналу – 16-18 мм. Хоча зрідка зустрічаються і більші розміри хребетного каналу – до 23 мм.

Найбільш часто зустрічається грижа спини Л5 \ С1 (L5 \ S1 міжхребцева грижа).

Одне з питань, яке задають – «чи розшаровується грижа хребта»? Розшарування грижі можливо. Коли грижа утворюється з диска з ознаками дегенерації.

Сама грижа диска не болить?

Існує стійка думка, що грижа диска болить. Саме біль приводить пацієнта до лікаря, після чого проводиться МРТ обстеження. Якщо при цьому виявляється грижа диска, вона «оголошується» головною причиною болю.

У Центрі неодноразово проводили МРТ попереково-крижового відділу хребта здоровим людям без болю в спині або нозі. Як не дивно, ми знаходили протрузії і грижі дисків у більшості обстежених. При цьому болю не було.

Чому грижі не болять?

Диск – це структура хребта, що інтенсивно навантажується . Тому вона не має рецепторів болю. Інакше будь-який рух в хребті був би болючим. Відсутність рецепторів болю в диску дозволяє рухатися людині без болю.

Міжхребцевий диск не має больових рецепторів. Тому саме випинання диска у вигляді протрузії або грижі безболісне. Біль виникає, коли грижа залучає рясно іннервовані сусідні м’які тканини – зв’язки, корінці, нерви. Читати: Чому грижа диска викликає біль в нозі і біль в руці.

Інші можливі причини болю в спині крім грижі диска

Біль характерна не тільки для гриж диска попереково-крижового відділу, а й для багатьох інших захворювань. Грижа міжхребцевого диска може існувати паралельно з болем з іншого джерела.

Грижа може бути випадковою знахідкою. На неї нерідко реагують, як на першу-ліпшу причину і починають лікувати грижу. В той час як біль у спині може мати геть іншу причину.

Виявилося, що близько 58 (п’ятдесяти восьми!) з можливих причин можуть викликати біль в області хребта. При цьому у таких пацієнтів напевно можна знайти на МРТ протрузії і навіть грижі. Причому ці випинання дисків можуть бути випадковою знахідкою і навіть безсимптомною. Перераховані можливі 58 причин болю в спині показують, що перед тим, як лікувати, необхідно подумати, дообстежити і встановити правильний діагноз.

«Більшість ускладнень в медицині і неефективність в лікуванні – є результатом недообстеження пацієнта і встановлення невірного діагнозу» сказав американський доктор Вільямс Мейо.

Нагадаємо: згідно зі світовою статистикою, біль в спині лікується без операції у 98% випадків.

Тому перше, що потрібно зробити для вибору оптимальної тактики лікування – це пройти адекватне обстеження.

Ускладнення при видаленні грижі диска

При хірургічному видаленні існує високий ризики виникнення ускладнень. Нижче наведена статистика ускладнень при видаленні гриж диска

Хабиров Ф.А., Бікмулліна Т.А., Галямов Д.Л. (2000) Особливості перебігу поперекового остеохондрозу у хворих, оперованих з приводу видалення грижі міжхребцевого диска // Вертеброневрологія.-2000.-№1-2.-С.27-31.

 1. Рецидив грижі на оперованому рівні – 42,2%;
 2. Поява грижі диска на сусідньому рівні 24,7%;
 3. Рубцьово-спайковий процес (фіброз) – 16,9%.
 4. Помилка визначення рівня (коли видаляють не ту грижу, яка викликає біль – 10,4%;
 5. Множинні грижі дисків – 6,5%;
 6. Нестабільність оперованого сегмента – 3%;
 7. Можливі незагойні свищі в області операції на хребті;
 8. Формування вторинних спінальних стенозів, нерідко викликаних післяопераційними рубцьово-спаєчними процесами;
 9. Інфекційні спондиліти (інфікування тканин хребта після операції) і багато іншого.

За даними Хабірова Ф.А (2000) після видалення грижі ті чи інші ускладнення зустрічаються у чотирьох з п’яти прооперованих пацієнтів.

Безумовно, потрібно зробити поправку на те, що з моменту публікації повідомлення Хабірова Ф.А. техніки оперативного втручання вдосконалилися. Разом з тим, операція завжди була і залишається ризиком. І ось чому:

 • Операція – це завжди кров всередині хребетного каналу. Безкровних операцій не буває. Кров – це білок фібрин, який «зализує» дефекти і рани, зупиняючи кровотечу. На жаль, безкровних операцій не буває. Де кров – там і спайки.

Рубцьово-спайковий процес – одне з найбільш серйозних ускладнень, бо видалити спайки практично неможливо. Спайки при дотику рясно кровлять, викликаючи утворення нових спайок.

 • У оперованому сегменті хребта рухливість зменшується, що веде до гипермобільності сусіднього сегмента хребта і можливості формування нових гриж або інших поломок, наприклад, фасеткових (фасеточний синдром);
 • Впливають на результат операції умови, в яких вона проводиться;
 • техніки операцій, доступи до гриж бувають різними. Кожна з них має певну ступінь травматичності;
 • людський фактор: кваліфікація і психоемоційний стан лікаря;
 • та ін.

Якщо є шанс обійтися без операції, таку можливість треба використовувати.

Діагностика і лікування грижі (протрузії) дисків без операції

Устаткування Центру «Меддіагностика» для встановлення діагнозу і виявлення грижі або протрузії диска, а також причини болю в спині або в нозі.

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Врачи центра

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Вартість послуг

Адреса і локація

Україна, м Київ, лівий берег, 250 метром від метро Дарниця, провулок Будівельників, 4.

 

Доктор медичних наук,
професор Національного медичного університету
В.В.Гонгальcкий

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать