ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Тренування при грижі хребта – дозволені та заборонені види спорту

При лікуванні неврологічних захворювань гімнастика допоможе покращити кровообіг, зняти набряки, відновити гнучкість та рухливість хребетного стовпа. Але є обмеження – деякі рухи цим пацієнтам виконувати заборонено. Мало хто знає, які вправи не можна робити при грижі.

Грижа хребта
При грижі хребта є певні заборонені вправи.

Спорт при грижі хребта

За статистикою, лише 2% гриж шийного відділу хребта потребують хірургічного втручання. Інші 98% пацієнтів можуть бути вилікувані без операції. При цьому велике значення має зміцнення корсету м’язів шляхом вправ.

Особливості ЛФК

Головна особливість гімнастики при грижі хребта – відсутність різких рухів, ривків та обтяжень, які можуть посилити здавлювання аномальної ділянки та призвести до погіршення стану.

Курс ЛФК підбирається індивідуально, з урахуванням віку та фізичної підготовки пацієнта. Самостійно змінювати кількість та інтенсивність тренувань не можна.

Потрібно дотримуватися таких правил:

 1. Займатися на свіжому повітрі або добре провітрюваному приміщенні при температурі не вище +20…+22°С.
 2. Виконувати вправи обережно, контролюючи здоров’я. У разі виникнення нудоти, оніміння, запаморочення, болю слід негайно припинити заняття і звернутися до лікаря.
 3. Не нарощувати самостійно інтенсивність занять. Це допускається лише з дозволу лікаря чи методиста кабінету ЛФК.
 4. Фізично слабко підготовленим пацієнтам включати до гімнастичного комплексу складніші вправи можна лише через 1-2 місяці занять, протягом яких поступово збільшується навантаження.

Якщо тренування виконується належним чином, після нього не виникає напруги чи скутості у спині. Сильна втома чи розбитість свідчать, що вправи робились неправильно.

Значимість вправ

Міжхребцева грижа призводить до компресії спинного мозку та появи неврологічних порушень.

При безопераційному лікуванні захворювання фізкультура має велике значення, бо вправи дозволяють стабілізувати стан, нормалізувати рухову активність хребетного стовпа, знизити можливість загострення за допомогою зміцнення м’язового корсета.

Ефективність

Відгуки пацієнтів, які страждають на грижу хребетного стовпа, свідчать про те, що лікувальна фізкультура приносить результати. Не можна однозначно визначити, скільки часу займе реабілітація, бо терміни залежать від кількості та ступеня випинань, торкання нерву та багатьох інших факторів.

Можна зняти навантаження зі спини, усунути болі в області хребта після кількох занять, інколи ж для цього знадобляться місяці.

Найчастіше, якщо ЛФК виконується правильно та гімнастику супроводжують інші процедури, через 1-2 місяці видно результати: зменшується біль, відновлюється гнучкість та рухливість хребта.

Дозволені види спорту

При міжхребцевій грижі лікарі рекомендують пацієнтам виконувати лікувальну гімнастику. За допомогою вправ неможливо зовсім позбутися захворювання, але ЛФК підтримує лікувальний ефект.

Йога

Деякі асани можна робити і хворим, які страждають на грижу хребетного відділу. При регулярній практиці йога сприяє якнайшвидшому одужанню, зменшенню болю та набряку.

Однак дозволяється виконувати не всі вправи, тому краще проконсультуватись із лікарем. Це можна зробити у лікувально-діагностичному центрі “Меддіагностика” у Києві – медичній установі, що спеціалізується на лікуванні неврологічних захворювань.

Йога
Йога рекомендована при хворобі хребта

Пілатес

Пілатес – метод статичного навантаження, що зміцнює м’язи. При виконанні гімнастики основну увагу потрібно спрямовати на правильне дихання.

Ефективність тренувань досягається не за рахунок кількості вправ, а за рахунок їхньої якості. Належна техніка дихання та точне виконання комплексу сприяють зміцненню м’язів черевної порожнини, тазу, спини.

Плавання

Цей вид спорту благотворно впливає на стан м’язів. Тренування у воді розслаблюють мускулатуру спини. Горизонтальне розташування тіла знижує навантаження на хребет, м’язи активно працюють. Благотворно впливає на стан хребта плавання на спині.

Фітбол

Заняття з великим гімнастичним м’ячем корисні під час грижі. Фітбол зміцнює та розвиває м’язовий корсет спини. Вправи не навантажують поперек, що дозволяє безпечно зміцнити хребет. Завдяки цьому регулярні заняття з м’ячем позбавляють болю в спині та покращують поставу.

Турніки

Хоча провис на турніку рекомендований при грижі, ця вправа вимагає обережності. М’язи, що підтримують хребет, зміцнюються, але підвищується навантаження на плечові суглоби. Крім того, не можна повертатися, щоб не нашкодити хворому хребту.

Турнік
Вправи на турніку можна виконувати тільки під наглядом фахівця

Розтяжка

Пацієнтам з діагнозом грижа хребетного диска рекомендовані легкі вправи для розтягування спини. Цю гімнастику роблять на спеціальній дошці. Ступінь розтяжки регулюють висотою підйому одного з кінців. Займаються під наглядом спеціаліста в спеціально обладнаному залі.

Вдома таким пацієнтам краще використовувати фітбол. Полежати на великому м’ячі – це безпечна процедура, яку можна виконувати самостійно.

Культуризм

Культуризм має на увазі нарощування скелетних м’язів спортсмена за допомогою вправ. Хоча цей вид спорту вважається синонімом бодібілдингу, але в них є невеликі відмінності.

Культурист не має на меті зробити своє тіло красивим і накачаним за будь-яку ціну, в т. ч. приймаючи стероїдні препарати.

Тут гімнастичні тренування при грижі теж можливі. Єдине обмеження – не піднімати великих тягарів і не робити ривків і різких рухів.

Фітнес

Фітнес передбачає активні заняття фізкультурою. Він найбільше підходить здоровим людям, які хочуть бачити свою фігуру гармонійно розвиненою, підтримати форму тіла. Багато рухів, характерних для цього виду спорту, людям із міжхребцевою грижею заборонено.

Правила виконання тренувань

Загальні правила ЛФК при грижі:

 • Не виконувати вправи у разі болю.
 • Не робити різких рухів, скручування та інших заборонені прийоми.
 • Нарощувати темп і кількість вправ, що виконуються поступово, з інтервалом у кілька тижнів. Збільшувати інтенсивність зарядки можна тільки після дозволу інструктора або лікаря.
 • Не можна виконувати вправи під час загострення.
 • Перед початком тренування потрібно розминатися протягом 5-10 хвилин.

В домашніх умовах

Хворим із міжхребцевою грижею потрібно спочатку навчитися виконувати ЛФК за допомогою професійного інструктора. Фахівець із медичною освітою на практиці покаже, які вправи можна робити, а яких рухів краще уникати. Через 10-12 днів можна розпочати займатися вдома, отримавши консультацію медпрацівника.

В тренажерному залі

У період ремісії пацієнти з хребетною грижею також можуть відвідувати тренажерний зал.

Дозволені вправи:

 • сідничний міст;
 • відведення ніг у кросовері;
 • підтягування широким хватом;
 • жим штанги лежачи широким хватом;
 • віджимання;
 • жим гантелей у положенні лежачи на похилій лаві.

Зал

Вправи при грижі поперекового відділу

Регулярне виконання гімнастики, призначеної для хворих із захворюваннями хребта, допоможе зменшити біль, усунути оніміння у спині та кінцівках.

Не варто забувати про те, що при захворюваннях хребта потрібно виконувати лише спеціальний комплекс вправ, призначений для хворих на цю категорію пацієнтів.

У гострому періоді

При загостренні захворювання займаються лежачи, не встаючи з ліжка. Вправи відрізняються легкістю виконання. Обережність дозволяє поступово нормалізувати стан, не ризикуючи його погіршити.

У відновному

По мірі одужання пацієнта вправи ускладняються. Зміни комплексу ЛФК можливі лише за погодженням лікаря, на підставі отриманих аналізів та інших даних. Гімнастику проводять вдома, виконання деяких вправ дозволяється в положенні стоячи.

У період ремісії

У міру покращення самопочуття ЛФК проводять у спеціалізованих кабінетах. Інструктори з медичною освітою підберуть відповідні вправи з урахуванням форми захворювання та локалізації грижі.

Гімнастика для шиї, грудного відділу та попереку має свої особливості. Тому універсальних методик немає, їх розробляють індивідуально.

Гимнастика для шеи

Які вправи не можна робити

Під час занять лікувальною фізкультурою при міжхребцевій грижі заборонені такі вправи:

 • скручування корпусу;
 • біг, стрибки;
 • підняття ваг і штанги;
 • глибокі випади та присідання;
 • швидка ходьба.

Силові вправи, віджимання, присідання

При виконанні силових вправ потрібно дотримуватись обмежень: жим виконувати тільки лежачи, на велотренажері займатися з напівопущеною спинкою і т. п. Головна умова – щоб спина була розслаблена.

Глибокі присідання краще робити лише у басейні. Віджиматися можна тільки від підлоги чи брусів, але не варто чекати болю.

Скручування

Грижа – непросте захворювання. Вплив пошкодженого диска на прилеглі нервові закінчення негативно позначається на загальному самопочутті. Спіралевидний рух тулуба створює підвищений тиск на хрящову тканину хребта та збільшує грижу.

Стрибки, скакалка

На думку лікарів, не варто стрибати через скакалку людям, які мають проблеми із хребтом. Під час стрибків відбувається посилене стискання нижніх відділів спини, що може спровокувати ускладнення.

Бодібілдінг

Бодібілдинг схожий на культуризм. Але люди, які займаються цим видом спорту, беруть участь у змаганнях. Оскільки хворим із грижею не дозволені різкі рухи та підйом великих тяжкостей, не варто займатися цим видом спорту – він небезпечний для здоров’я.

Лижі та ковзани

Ці види спорту не рекомендовані через рухи, що скручують, вони потрібні при цих заняттях. Хворим із міжхребцевою грижею вводити в комплекс вправ біг на лижах чи ковзанах можна не раніше, ніж через півроку після проходження періоду загострення.

Лыжи

Інші види спорту

Іншими видами спортивних тренувань можна займатись у період ремісії з огляду на перелік заборонених рухів. Відсутність болю ще не означає, що грижа зникла. Підвищені навантаження можуть призвести до загострення захворювання.

Чому варто звернутися за консультацією до клініки “Меддіагностика” у Києві

Центр “Меддіагностика” у Києві лікує своїх пацієнтів вже 42 роки. За цей час фахівцями закладу здобуто великий практичний досвід роботи.

Профіль лікарні

“Меддіагностика” – установа вузькопрофільна. Лікувально-діагностичний центр спеціалізується на терапії захворювань хребта, суглобів та нервової системи без хірургічного втручання.

Застосовуються такі методи лікування гриж:

 1. Медикаментозна терапія направлена на знеболювання.
 2. Лікувальні блокади будь-якої складності.
 3. Витяжка хребта, яка дозволяє вправити грижу та покращити рухову здатність хребетного сегмента.

Головні переваги

Основні переваги клініки полягають не тільки у великому досвіді:

 1. Діагностику, і лікування виконують в одному будинку.
 2. Для усунення болю використовують нове тракційне обладнання виробництва США.
 3. Цифрове керування дозволяє вправити грижу диска найбільш ефективним способом.
 4. Спеціальний комп’ютерний блок підтримує вибраний режим витягу: час, навантаження, частоту тракційного зусилля та його модуляцію.
 5. Застосовується фізіотерапевтичне лікування з використанням нових апаратів для лазеро-, магніто- та голкотерапії.

Лікувальна гімнастика – найважливіша частина лікування хребта. Лікарі лікувально-діагностичного центру “Меддіагностика” у Києві проведуть обстеження, визначать стан хребта та порекомендують дозволені види спорту.

Записатися на прийом Як проїхати
Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записатись
Зателефонувати
Як проїхати