ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Чому болить Шия і що робити при болях в шиї

Основні причини болю у шиї можуть бути пов’язані з перенапруженням м’язів, спазмом судин у результаті переохолодження або травми. Незручне положення голови під час сну, сидяча робота за комп’ютером, тривале перебування за кермом також можуть сприяти порушенню функції шийних хребців. Іноді больовий синдром спричинений остеохондрозом, протрузіями міжхребцевих дисків, захворюванням щитовидної залози. Для встановлення точного діагнозу необхідно враховувати супутні симптоми, лікування призначає лікар-вертебролог або остеопат.

Біль у шиї за інтенсивністю

Залежно від причини виникнення, біль у ділянці шиї буває нетривалим, слабким, гострим, хронічним. При спазмі м’язів, що був спричинений перенапругою, тривалим перебуванням у незручному положенні, переохолодженням біль має помірний характер. Він стає інтенсивнішим при поворотах та нахилах голови.

Дівчина за столом тримається за шию
Тривале перебування у незручному положенні може спричинити біль у шиї.

Гострий біль із прострілами, поколюваннями спостерігається у пацієнтів зі складними захворюваннями. З часом такий біль лише посилюється, починає віддавати у сусідні ділянки тіла: потиличну частину голови, руки, кінчики пальців.

Тупий і ниючий біль також свідчить про зміни структури хребців, кісткової тканини, нервових закінчень.

Супроводжуючі симптоми

Через шийний відділ проходить безліч судин, що беруть участь у кровопостачанні мозку. У зв’язку з цим больовий синдром може супроводжуватися запамороченням, нудотою, підвищенням артеріального тиску.

Оніміння кінцівок, шум у вухах, загальна слабкість, зниження гостроти зору, клацання в області шиї при повороті голови спостерігаються у пацієнтів з шийним остеохондрозом. Часто людина може відчувати «ком у горлі».

Локалізація болю та причини його виникнення

Від спинного мозку, розташованого в хребетному каналі, відходять спинномозкові нерви, які прямують до різних частин тіла та органів у вигляді нервових закінчень. Біль у ділянці шиї може віддавати в голову, вуха, плечі, грудну клітку. Діагноз ставиться з урахуванням локалізації неприємних відчуттів.

З боку горла

Больовий синдром часто охоплює як частину шиї, так і всю її область, включаючи горло. Симптом може говорити про деформацію міжхребцевих дисків, зміщення хребця, набряк тканин, защемлення кровоносної судини або нерву.

В області шиї розташовані: щитовидна залоза, дихальні шляхи, стравохід, лімфовузли. Неприємні відчуття тут можуть свідчити про вірусні захворювання, ендокринні порушення, різні новоутворення.

Збоку

Біль з правого або лівого боку виникає після сну на непридатній подушці або в незручній позі. При цьому важко повертати голову в уражену сторону.

Іншою причиною може стати тривале перебування на протягу. Холодний потік повітря, спрямований на область шиї, викликає спазм кровоносних судин. При сильному переохолодженні пацієнти відзначають неприємні поколюючі та пекучі відчуття.

Гострий або хронічний біль збоку сигналізує про атеросклероз, патологію кровоносних судин, пухлину щитовидної залози.

Шийний відділ хребта

Неприємні відчуття безпосередньо у шийному відділі часто пов’язані з перенапругою м’язів. На це може вказувати тягнучий або ниючий біль.

Лікар накладає пластир на шийний відділ
Часто біль у шиї виникає від перенапруги м’язів.

Наслідком сидячої роботи з постійною фіксацією голови в одному положенні можуть стати протрузії. Цей діагноз вважається сигналом про грижу, що формується у хребті. Протрузія – випинання міжхребцевого диска, що виникає при сильному здавлюванні між собою хребців.

Інші причини болю у шийному відділі:

При остеохондрозі

Біль при шийному остеохондрозі має широкий спектр локацій. При такому діагнозі може «нити» потилиця, шия (з різних боків), область між лопатками, грудний відділ хребта, лівий або правий плечовий суглоб.

Головний біль носить нападоподібний характер, супроводжується нудотою та блюванням. Пацієнт може відчувати печіння в грудях, оніміння та поколювання в кінцівках.

Остеохондроз небезпечний деформацією та зсуненням міжхребцевих дисків. Цей процес торкається нервових закінчень, що призводить до хронічного больового синдрому.

Якщо біль у шиї віддає у потилицю

Крім остеохондрозу, є низка інших захворювань, що супроводжуються неприємними відчуттями в потиличній ділянці. До них відносяться:

 • невралгія (гострий стріляючий біль у ділянці потилиці, що віддає у віскі та очі);
 • шийний спондильоз (характеризується розростанням кісткової тканини, яка здавлює кровоносні судини, при цьому біль хронічний);
 • стрес, перенапруга;
 • спазм судин (викликає напади пульсуючого болю);
 • гіпертонія та атеросклероз;
 • дрібні травми м’язових волокон при різких рухах шиї та голови (наслідки таких ушкоджень можуть виявитися не відразу).

Біль у потилиці часто буває симптомом інсульту, що наближається, або інших патологій. Його поява має стати приводом для звернення до лікаря терапевта та невролога.

Болить шия
Дрібні травми при різких рухах шиї можуть бути причиною болю.

Причини болю в шиї після сну

Основна причина болю після сну – спазм м’язів шиї. Це відбувається внаслідок переохолодження (міозит) або при незручному положенні шиї під час сну.

Для відпочинку хребцям потрібна опора. Якщо наповнювач подушки має пухку структуру, шия перебуває у напрузі всю ніч. Звідси виникають неприємні відчуття з лівого чи правого боку. Щоб уникнути міозиту, місце сну не повинно знаходитися під прямим потоком холодного повітря або на протягу.

Також при больовому синдромі потрібно оглянути область шиї щодо можливих укусів комах (як спереду, так і ззаду). Такі пошкодження шкіри можуть спричинити утворення абсцесів, фурункулів та інших вогнищ запалення.

Якщо шия болить при повороті голови

Хронічний біль при повороті голови ліворуч або праворуч свідчить про різні порушення в області шиї:

 1. Спортивні травми. Неправильний розподіл фізичних навантажень може спричинити мікротравми м’язів. Неприємні відчуття не минають протягом кількох днів, а лише посилюються.
 2. Статичність. Недолік рухливості шийного відділу теж призводить до спазму тканин у цій області. Необхідно переривати роботу за комп’ютером або керування автомобілем для короткої розминки для м’язів спини та шиї.
 3. Остеохондроз. Гострий біль, що стріляє, при нахилах і поворотах голови характерний для низки патологій. Найпоширеніший діагноз за такої симптоматики – шийний остеохондроз.

Що робити при болях у шиї

У зв’язку з широким спектром можливих причин болю в шиї самолікування може ускладнити ситуацію. Досвідчені фахівці центру «Меддіагностика» допоможуть з точністю визначити фактори, що провокують біль, і поставити точний діагноз. Перевагою стане можливість лікування у тому самому будинку, де проводиться обстеження.

Основні симптоми для звернення до лікаря:

 • біль, що не проходить протягом кількох днів;
 • інтенсивність неприємних відчуттів збільшується;
 • є супутні симптоми: запаморочення, нудота, оніміння кінцівок, погіршення зору;
 • знеболювальні препарати не мають належного ефекту;
 • біль віддає в інші ділянки тіла та внутрішні органи: горло, грудну клітку, серце, віскі та лоб, вуха, очі.
Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора

Коли потрібне термінове звернення до лікаря

При раптовому нападі болю в шиї з подальшою втратою свідомості, потемнінням в очах, підвищенням артеріального тиску, почастішанням серцебиття та онімінням рук необхідно негайно звернутися за допомогою до фахівців.

Діагностика причин болю в шиї

Для встановлення діагнозу використовуються інструментальні методи діагностики: МРТ, КТ, рентген, УЗД. Усі необхідні обстеження можна пройти у лікувально-діагностичному центрі «Меддіагностика» у місті Києві.

Тут працюють спеціалісти високої кваліфікації. Стаж роботи – від 10 до 40 років за спеціальністю, багато хто має науковий ступінь.

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Причину болю в шиї встановлять лікарі неврологи або ортопеди-травматологи з досвідом роботи в галузі вертебрології та вертеброневрології. Діагноз ставиться за допомогою клінічного та апаратного обстеження.

На прийомі у лікаря
Причину болю в шиї встановить лікар після проведення додаткового обстеження.

Консервативне лікування у Києві

Методи лікування болю у шиї залежать від поставленого діагнозу. Можуть застосовуватися:

 • фізіотерапія;
 • ЛФК;
 • медикаментозне лікування (використовуються різні групи препаратів, у т. ч. нестероїдні протизапальні засоби, міорелаксанти, антидепресанти та ін.);
 • масаж і т. д.

Центр «Меддіагностика» займається лікуванням патології опорно-рухового апарату (болів у хребті та суглобах), неврологічних захворювань з 1978 р., тому застосовує різні методи, що дають позитивний результат.

Профілактика шийного болю

Для профілактики необхідно підтримувати баланс фізичної активності та відпочинку шийного відділу хребта. Будь-який вид статичної діяльності повинен мати на увазі перерви для виконання вправ. Зняти напругу з шийної області можна за допомогою поворотів, обертання та нахилів голови. Необхідно створити правильні умови для сну: зручна подушка, матрац середньої жорсткості, легка ковдра.

Робота за столом або комп’ютером повинна здійснюватися за умови правильної посадки. Краще вибирати спинку крісла з анатомічною формою. Руки краще тримати під прямим кутом. Монітор повинен бути на рівні очей, так щоб шиї не доводилося згинатися. Висота столу має перевищувати рівень ліктя.

Для збереження здоров’я хребта, зокрема. шийного відділу, необхідно стежити за психоемоційним станом. Рекомендується не допускати тривалого стресу та нервової перенапруги. Велике значення у підтримці здоров’я нервової системи має помірність фізичних та розумових навантажень.

Вартість послуг
Записатися на прийом Як проїхати
Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записатись
Зателефонувати
Як проїхати