ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Лікування сколіозу хребта в Києві (Україна)

Ми успішно лікуємо сколіоз у дітей з 1982 г.
Автор методу – співробітник клініки,
доктор-ортопед О.В.Тулінова

Як лікувати сколіоз та порушення постави у дорослих та дітей?

Діагностика, лікування та реабілітація сколіозу по стандартам Центру «Меддіагностика» (Київ, Україна) – це замкнутий цикл, який включає:

 • Клінічну і апаратну (рентген) діагностику
 • Максимально можливе випрямлення хребта
 • Стабілізація хребта з використанням розроблених нами методів фізичної реабілітації (без хірургії).

Діагностика

Перший і обов’язковий крок в лікуванні сколіозу – це рентген хребта. Рентген необхідний для уточнення природи сколіозу, ступеня деформації (стадія сколіозу), а також для уточнення нестабільності.

Висока нестабільність хребта при сколіозі, як правило, говорить про можливість швидкого прогресування деформації.

Лікування сколіозу хребта в Києві (Україна)

 

Рентгенологічну оцінку проводить доктор-рентгенолог Центру «Меддіагностика» з урахуванням 40-річного досвіду лікування клінікою сколіозів. Пацієнту будуть видані рентгенівські знімки на плівках (при бажанні – на CD-носії). Доктор рентгенолог сформулює наступний крок в лікуванні даного конкретного випадку сколіозу.

Рентген з аналізом деформацій хребта при сколіозі – це обов’язкове обстеження, без якого доктор-ортопед не має права починати лікування. Тільки рентген дозволяє в найближчі місяці відстежити ефективність лікування сколіозу.

МРТ не замінює рентген. На МРТ неможливо побачити деталі, особливості деформації хребта, а також немає можливості встановити стадію (ступінь сколіозу) деформації і нестабільність хребта. МРТ проводять при підозрі на патологію нервової системи, яка могла привести до розвитку сколіозу.

Лікар ортопед (вертебролог) оцінює стан хребта, визначає характер і ступінь деформації за допомогою огляду і тестування хребта. Зіставляє дані огляду з даними рентген-обстеження.

Обладнання для діагностики сколіозу та супутніх проблем

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Лікування

Лікування полягає в зменшенні рухливості в гіпермобільних ( «розпущених») сегментах хребта і збільшення обсягу рухів у блокованих сегментах. Це проводить доктор ортопед-вертебролог Центру і його помічник-реабілітолог, які пройшли спеціальну підготовку в області вертебрології і нехірургічного лікування деформацій хребта.

Реабілітація

Курс фізичної реабілітації включає в себе корекцію постави і стабілізацію спини. Для цього використовуються спеціальні методи тренування певних м’язів і м’язових груп спини. Наша тактика, яка випробувана протягом більш ніж 35 років, дозволяє максимально відновити вісь хребта.

Такий підхід до лікування сколіозу був розроблений ортопедом-травматологом нашої клініки О.В.Туліновою ще в 80-х роках минулого століття. На даний момент доктор О.В.Тулінова працює в Канаді.

У Центрі «Меддіагностика» також проводять соціальну адаптацію дітей з вираженими деформаціями: вчать їх самокорекції, що зменшує зовнішні прояви сколіозу, підбору одягу, оптимізації побутових навантажень, соціальної адаптації та ін. Лікування сколіозу в Києві (Україна) має давню історію. Методи і підходи випробувані десятиліттями і довели свою ефективність у сотень тисяч маленьких пацієнтів.

Хто сьогодні лікує сколіоз у Центрі «Медіагностика»

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Титаренко Олена Валентинівна
Методист ЛФК
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог

Приклад лікування порушеної постави (сколіотичної постави) в Центрі «Меддіагнтсіка»

Приклад 10-денної роботи з порушенням постави у дівчини 15 років, яку турбували болі в спині.

Лікування сколіозу хребта в Києві (Україна)

NB! Про автора найефективнішого у світі методу лікування сколіозу, який активно використовується Центром «Меддіаоностіка». Читати більше:
Ще в минулому столітті (80-90-ті роки минулого століття) нами були вивчені принципи формування сколіозів і викривлень хребта. Клініка була першою в CCCР і залишається лідером по нехірургічному лікуванню сколіозів у дітей із застосуванням маніпуляційних технік і ексклюзивних стабілізуючих хребет методик.

Засновник найбільш ефективного в світі методу нехірургічної корекції сколіозів у дітей – доктор-ортопед Тулінова Олена Вікторівна.

З 1982 по 1985 роки – співробітник науково-дослідної лабораторії з проблем остеохондрозу хребетного стовпа при Київському медичному інституті ім. О.О.Богомольця (Зараз – Національний медичний університет).

На даний момент Тулінова О.В. працює в Канаді.

Публікації Тулінової О.В. по лікуванню сколіозу (ХХ століття):

Чи допоможе носіння корсета при лікуванні сколіозу і порушенні постави?

Корсет зменшує деформацію хребта тільки на час його носіння. При цьому, корсет не лікує сколіоз. Справа в тому, що корсет механічно підтримує хребет. При цьому м’язи розслаблені і мало працюють. Після зняття корсета хребет приймає викривлену вихідну форму (ослаблені м’язи не здатні утримати хребет). Вилікувати сколіотичну деформацію хребта корсетом ще нікому не вдалося. Найефективніший спосіб стабілізації хребта при сколіозі і порушення постави – це формування власного м’язового корсету. Розроблені клінікою методи фізичної реабілітації дозволяють досить зміцнити м’язи спини, щоб вони активно підтримували хребет.

У чому підступність сколіозу?

Підступність сколіозу полягає в тому, що батьки помічають його пізно і починають бити на сполох, коли у дитини хребет вже помітно деформований. Дуже швидкий розвиток сколіозу починається з моменту початку статевого дозрівання – з 7 років. До 10 років дитина швидко росте. У цей період викривлення хребта може збільшитися з 1 ступеня до 2-го, і навіть – до 3-го ступеня. Виражене викривлення може стати помітним всього за півроку.

Викривлення хребта ще не означає, що це сколіоз. Це може бути і порушення постави.

Чим відрізняється сколіоз від сколіотичної постави?

Основною ознакою сколіозу є характерна торсія (скручування) хребців. Торсію видно тільки на рентгенівських знімках. Апарати, які оцінюють зовнішню деформацію, малоефективні через неможливість визначення з їх допомогою характеру і ступеня викривлень окремих хребців. У тому випадку, якщо на рентгенограмах торсії немає, таку деформацію не можна називати сколіозом. Швидше – це сколіотична постава, яка легше лікується і компенсується. Для діагностики сколіозу обов’язково використовують рентген. Тільки на рентгені можуть бути видні вроджені та набуті зміни в хребті, які викликають викривлення.

Отже, Сколіоз – це викривлення хребта, яке видно у фронтальній площині (якщо дивитися на тулуб спереду або ззаду).

Сколіоз буває S-образним (схожий на латинську букву S) і С-подібним (схожий на букву С, читається, як «Ц»).

Розрізняють 12 причин сколіозу

Суть грамотного підходу до діагностики та лікування сколіозу полягає в тому, що лікар повинен розуміти одну важливу істину: сколіоз – це кісткова деформація, в формуванні якої бере участь нервова система і нервово-м’язовий апарат. Асиметрія м’язової тяги в різних ділянках хребта в процесі росту призводить до торсіонної деформації хребців.

Виды сколиоза
Види сколіозу

У сколиотічних деформаціях скелета активно бере участь нервова система і нервово-м’язовий апарат. Механізми участі нервової системи в патології хребта були описані нами в численних публікаціях:

Стадії (ступені) сколіозу

 • Викривлення хребта до 10 градусів – це 1 ступінь сколіозу.
 • Викривлення від 11 до 25 градусів – це 2 ступінь сколіозу.
 • Викривлення від 26 до 50 градусів – це 3 ступінь сколіозу.
 • Викривлення більше 50 градусів – це 4 ступінь сколіозу.

Що потрібно для лікування сколіозу?

 1. Сколіоз – захворювання не тільки ортопедичне, а й неврологічне. Захворюванням повинен займатися лікар зі знаннями не тільки ортопедії, але і неврології.
 2. Діагностика сколіозу – це огляд лікаря і обов’язкове проведення рентгенографії хребта з осьовим навантаженням і без нього (функціональні знімки)

Лікування сколіозу хребта в Києві (Україна)

 1. Виявляти сколіоз краще на початкових стадіях його розвитку при профілактичних оглядах до статевого дозрівання дитини (7-8 років і раніше), коли викривлення мінімальне і є шанс не дати йому розвинутися. Маленька дитина як «пластилін». При грамотному підході, їй можна «виліпити» рівну спину. Якщо батьки самі запідозрили викривлення хребта, потрібно звернутися в установу, де є не тільки доктор-ортопед, але і рентген апарат.
 2. У більш пізньому віці (після статевого дозрівання) ситуацію також можна виправити. Головне – використовувати резерв зростання дитини. Остаточне формування скелета закінчується в 22-23 роки. До цього часу деформування можна зменшити.
 3. При сколіозі категорично протипоказані всі види витягнення (активні апаратні і пасивні за допомогою похилих поверхонь і шведських стінок). Витяжка хребта при такому захворюванні підсилює нестабільність.
 4. Сколіотична деформація набагато ефективніше компенсується за рахунок власного м’язового корсету, ніж при носінні різних ортопедичних корсетів. Тим більше, ортопедичні вироби створюють складнощі з одягом, травмують шкіру і ведуть до гіпотрофії або атрофії м’язів.
 5. Не можна проводити мануальну терапію хребта без адекватної м’язової стабілізації хребта. Сколіозом потрібно активно займатися. Не тільки для того, щоб зменшити викривлення.
 6. Справа в тому, що будь-яка некомпенсована деформація хребта має тенденцію до:
 • прогресування сколіозу
 • появи болю з часом,
 • порушення функції внутрішніх органів
 • розвитку комплексу неповноцінності через деформації

Лікувати і компенсувати сколіоз можна ефективно в будь-якому віці.

Особливості діагностики сколіозу

Процес діагностики – не простий. Тільки однієї візуальної констатації наявності викривлення мало для встановлення діагнозу і вибору тактики лікування сколіозу. Навіть якщо ця візуалізація проводиться за допомогою різних новомодних комп’ютерних систем, які, на жаль, не дозволяють бачити структурні компоненти окремих хребців і характер викривлення.

Для діагностики сколіозу необхідні:

 1. ортопедичний огляд
 2. Рентгенологічне обстеження хребта – головний метод діагностики сколіозу і відстеження динаміки сколіозу при його лікуванні.

 

Лікування сколіозу хребта в Києві (Україна)

 1. Оцінка неврологічного статусу пацієнта (для виключення патології нервової системи, яка впливає на розвиток захворювання: парези, паралічі як явні, так і приховані; провідникова симптоматика і ін.).
 2. Облік обмінних процесів (для виключення деформації окремих хребців, обумовлених порушенням функції кісткової тканини). Наприклад, сколіоз при синдромі Морфана, порушеннях кальцієвого обміну, дисплазії кісткової тканини.
 3. Облік локальних вроджених деформацій тіл хребців (наприклад, вроджені клиновидні хребці, додаткові ребра і інші вроджені дефекти). Наявність вроджених змін змінює уявлення про біомеханіку хребта і змушує вибирати індивідуальні підходи до лікування.

Лікування сколіозу

Починати лікувати сколіоз краще до статевого дозрівання дитини (до 7-8 років), коли деформація мінімальна і є шанс не дати їй розвинутися. Маленька дитина, як «пластилін». При грамотному підході їй можна «виліпити» рівну спину.

Тактика лікування сколіозу передбачає відновлення рівномірної рухливості в сегментах хребта, усунення функціональних блоків в критичних зонах хребта. Вкрай важливим є забезпечення симетричності роботи м’язів і груп м’язів. Це можливо забезпечити шляхом зняття так званої ірритації з м’язово-суглобових комплексів за рахунок відновлення рухливості в міжхребцевих суглобах хребетних сегментів і в реберно-хребцевих зчленуваннях.

Асиметрія м’язової тяги в різних ділянках хребта і нерівномірність статичного навантаження ведуть до торсіонної деформації хребців в процесі росту.

Тулінова О.В. Сколіоз і деформуючий спондильоз, як прояви остеохондрозу хребетного стовпа // Матеріали Х підсумкової наукової конференції молодих вчених та фахівців Київського медичного інституту. Київ, 1984, С.96-98. (співавтори Сувак В.В., Максименко С.М.)

Кожен вид сколіозу вимагає диференційованого підходу. Якщо, наприклад, у пацієнта є клиноподібна деформація одного з хребців – тактика лікування одна. При супутньої неврологічної симптоматиці – тактика кардинально змінюється. Наявність нервово-м’язової патології визначає необхідність роботи з м’язовою складовою опорно-рухового апарату.

Ефективність лікування сколіозу залежить від правильно встановленого діагнозу і контролю стану деформації в процесі лікування.

Що не можна зробити при сколіозі? Чи показано витягування при сколіозі?

Важливо:

 1. При сколіозі категорично протипоказані всі види витягнення (активні апаратні і пасивні за допомогою похилих поверхонь і шведських стінок). Витягування при сколіозі підсилює нестабільність.
 2. Сколіотична деформація набагато ефективніше компенсується за рахунок власних м’язів, ніж носінням ортопедичних корсетів.

Тим більше ортопедичні вироби створюють складнощі з одягом, травмують шкіру і ведуть до гіпотрофії або атрофії м’язів.

 1. Не можна проводити мануальну терапію хребта без адекватної м’язової стабілізації хребта.

д.м.н., проф. НМУ В.В.Гонгальский

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать