ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Хвороба Бехтерєва: симптоми у чоловіків та жінок, діагностика та лікування в Києві

Хвороба Бехтерєва – це патологія опорно-рухового апарату, яка дуже погіршує якість життя і може призвести до інвалідності. Захворювання є тяжкою формою артриту.

Її інша назва – анкілозуючий спондиліт (АС). Патологія вважається невиліковною, проте при своєчасній постановці діагнозу та правильно призначеному курсі терапії вдається домогтися стійкої ремісії та призупинити дегенеративні зміни тканин.

Хвороба
Анкілозуючий спондиліт або хвороба Бехтерєва вражає хребет.

Загальна інформація про хворобу Бехтерєва

Хвороба Бехтерєва – це хронічна системна патологія, яка більшою мірою зачіпає суглоби хребта, крижово-клубові зчленування та сусідні м’які тканини.

Поширеність захворювання варіюється від 0,01 до 1,4% залежно від країни.

З першими симптомами патології пацієнти стикаються вже у 20-30 років, проте найчастіше ігнорують їх, що призводить до подальшого її прогресування та незворотної зміни тканин. У чоловіків анкілозуючий спондилоартрит виявляють у 5 разів частіше, ніж у жінок.

Причини захворювання

Встановити чіткі причини розвитку патології не вдалося. Передбачається, що спровокувати появу дегенеративних змін можуть порушення у роботі імунної системи та пошкодження аутогенних клітин.

До факторів ризику відносять спадкову схильність. У 90% пацієнтів виявляють ген HLA-В27. Викликати розвиток патології здатні операції або травми хребта та тазу, переохолодження, інфекційні патології, пережиті у ранньому віці.

АС частіше виявляють у людей із синдромом неспокійних ніг. Додатковий фактор ризику – низька вага при народженні (менше 3 кг).

Анкилозирующий спондилоартрит (болезнь Бехтерева)

Симптоми та перші ознаки

До перших ознак відносять дискомфорт при сидінні на жорстких поверхнях, помірні болі в області хребта, ніг і сідниць, дискомфорт при зміні положення тіла. Однак у ряді випадків патологія розвивається майже безсимптомно протягом тривалого часу.

До загальних проявів патології відносять:

 1. Болі. Найбільш виражені в ранковий та вечірній час. Часто пацієнти неспроможні уточнити локалізацію. Дискомфорт спостерігається в області спини, паху, кінцівок та зовнішньої частини стегон.
 2. Обмеження рухливості. Особливо сильно скутість турбує пацієнтів у ранковий та вечірній час. Стає проблематично робити зарядку після пробудження. Труднощі викликають будь-які завдання, які мають на увазі навантаження на спину.
 3. Візуальні зміни. Більшою мірою пов’язані з поставою. На ранніх стадіях людина трохи сутулиться. Вона може випрямити спину, але це викликає у неї біль та дискомфорт, тому пацієнт швидко приймає звичне для нього становище. На пізніх стадіях зрощення хребців обмежує рухливість. Спина набуває дугоподібної форми.
 4. Почуття здавленості грудної клітки. Хворі скаржаться на проблеми із диханням. Дуже часто виникає відчуття нестачі кисню. Це пов’язано зі зміщенням анатомічних структур внаслідок дегенеративних змін хребта та супутнього скорочення обсягу легень.
 5. Шум у вухах, запаморочення, головний біль. Симптоми виникають переважно через здавлювання вен та артерій. Головному мозку не вистачає кисню та поживних речовин, що призводить до погіршення загального стану.
 6. Набряклість суглобів. Біля запалених тканин погіршується кровообіг, виникають застійні процеси, які додатково обмежують рухливість.
 7. Підвищена стомлюваність. Людина не відчуває себе бадьорою вранці, швидко втомлюється, особливо при виконанні фізичної роботи.
 8. Невелике підвищення температури. Спостерігається переважно надвечір.
 9. Рецидивне запалення очей. На тлі АС можуть розвиватися увеїт, ірит, іридоцикліт і т. д. Очі часто червоніють і болять, стають більш чутливими до подразників.
 10. Проблеми з серцем. Часто розвиваються супутні АС патології.
 11. Некоректне функціонування центральної нервової системи. У кращому разі це виявляється у вигляді легкого поколювання та оніміння в кінцівках. Пацієнт може страждати від сильного болю, часткової відсутності чутливості тощо.
Хвороба
При хворобі помітні візуальні зміни у поставі.

Основні форми недуги

Залежно від вираженості симптомів та локалізації недуги виділяють такі форми патології:

 1. Вісцеральний. Характеризується присутністю ускладнень з боку серцево-судинної та сечовидільної систем.
 2. Центральний. Класична форма, коли хвороба зачіпає переважно хребет.
 3. Периферичний. Патологія вражає суглоби нижніх кінцівок.
 4. Різомелічний. Основна область локалізації – кореневі суглоби та хребет.
 5. Кіфозний. Запалення торкається хребців грудного та шийного відділів.
 6. Ригідний. Для цієї форми характерне згладжування природних вигинів хребта.
 7. Скандинавський. Супроводжується запаленням суглобів верхніх кінцівок.

Механізм розвитку

На початкових стадіях спостерігається позасуглобове запалення. Насамперед страждають тканини у місці прикріплення сухожилля та зв’язок до кісток.

Патологія спочатку торкається невеликих міжхребцевих суглобів. Надалі відбувається кальцифікація та зрощення тканин.

В результаті хребет повільно втрачає рухливість і перетворюється на єдину кістку. Через зміщення анатомічних структур та утруднення кровообігу запалення поширюється на очі, серце, легені тощо.

Механізм розвитку
Стан хребта за хвороби.

Коли слід звернутися до лікаря

АС розвивається повільно, часто безсимптомно, проте призводить до необоротних змін тканин. З цієї причини звертатися до лікаря слід одразу після виявлення перших симптомів. Чим раніше хворобу буде виявлено, тим більше у пацієнта буде шансів на тривалу стійку ремісію.

Діагностикою хвороби Бехтерєва займаються ревматологи та ортопеди. Залежно від провідних симптомів може знадобитися консультація й інших фахівців.

При хворобі Бехтерєва важливо потрапити до лікаря, який спеціалізується на патології хребта та суглобів. Це підвищить шанси на правильну постановку діагнозу та ефективний підбір схеми лікування.

У центрі «Медідіагностика» (Київ) працюють досвідчені фахівці, які займаються лікуванням захворювань опорно-рухового апарату з 1978 року.

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Шитюк Михайло Юрійович
Лікар ортопед-травматолог, вертебролог
Жандаров Сергій Володимирович
Лікар-кардіолог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора

Методи діагностики

Для виявлення АС застосовують такі методи діагностики:

 1. Рентгенографію. Дозволяє виявити зміни твердих тканин.
 2. Магнітно-резонансну томографію. Результати свідчать про наявність запальних процесів, допомагають уточнити їхню локалізацію.
 3. Ультразвукові дослідження кінцівок. Застосовуються при підозрі на поразку суглобів рук та ніг.
 4. Аналізи на С-реактивний білок та ШОЕ. При АС у пацієнтів збільшується швидкість осідання еритроцитів. Результати лабораторних аналізів свідчить про поточну стадію запального процесу.
 5. Дослідження щодо наявності гена HLA-В27. Допомагає уточнити діагноз.

Устаткування Центру для діагностики

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Додатково проводять загальне обстеження, щоб виявити позасуглобові вогнища запалення та запобігти розвитку ускладнень.

Лікування
Проведення рентгенографії дозволяє виявити хворобу.

Основні способи лікування

Повністю позбавитися від патології не вдасться, але можна перевести її в стадію ремісії. Головне завдання лікування – усунення запалення та больового синдрому, уповільнення прогресування АС, покращення якості життя пацієнта.

У схему терапії включають прийом медикаментів, спеціальну дієту, фізіотерапевтичні процедури та вправи. На пізніх стадіях застосовують хірургічні методи, що допомагають уникнути інвалідності.

ЛФК дозволяє покращити циркуляцію крові, посилює регенеративні процеси та попереджає розвиток ускладнень з боку інших органів.

Комплекс вправ при АС розрахований на розтяжку, підвищення тонусу м’язів та зміцнення постави. Вітаються плавання, скандинавська ходьба, нахили, заняття йогою. Програму складають індивідуально з лікарем. Якщо якісь вправи викликають дискомфорт, їх забирають із загальної схеми.

Прийом препаратів сприяє уповільненню прогресування патології та зняття симптомів. Пацієнтам призначають нестероїдні протизапальні та гормональні препарати.

При аутоімунному характері патології застосовують імунодепресанти. Для підтримки здоров’я опорно-рухового апарату використовують хондропротектори.

Для лікування АС проводять УВЧ-терапію, електрофорез, сірководневі та сольові ванни. На стані пацієнтів добре позначаються масаж, парафіно- та бальнеотерапія. Допускається застосування індуктотермії. Способи можна комбінувати.

У центрі «Меддіагностика» лікування та діагностику проводять в одному будинку, що дозволяє швидко оцінити ефективність обраної схеми терапії та за необхідності скоригувати її.

Додатково завдяки цьому пацієнтові не доводиться виходити на вулицю для переміщення між корпусами, що знижує навантаження на проблемні суглоби та запобігає різким температурним перепадам у зимову пору року.

ЛФК
Спеціальні вправи при хворобі Бехтерєва.

Відгуки про лікування суглобів у Центрі “Меддіагностика”

Профілактичні заходи

Спеціального профілактичного курсу для запобігання розвитку АС не існує. Для зниження ризику розвитку патології слід слідкувати за станом імунної системи.

Бажано відмовитись від шкідливих звичок, вести активний спосіб життя, уникати інфекцій. Якщо у вас серед родичів є люди із підтвердженим діагнозом АС, слід мінімум раз на півроку проходити обстеження.

Можливі ускладнення

При АС болі у спині можуть стати постійними. За відсутності терапії обмеження рухливості посилюється до стану інвалідизації. У тяжких випадках розвиваються остеопороз, ураження очей та серця, ниркова недостатність.

Рекомендації щодо способу життя при хворобі Бехтерєва

Пацієнтам рекомендується контролювати рівень фізичних навантажень. По можливості слід уникати сидячого способу життя, однак одночасно заборонено перевтомлюватися.

Не можна піднімати тяжкості, займатися інтенсивними тренуваннями. Бажано спати на твердому матраці без подушки. У періоди загострень важливо забезпечити спокій хворому.

Харчування має бути збалансованим. АС призводить до порушення кровообігу, тому всі органи та тканини отримують менше мікронутрієнтів. Правильне харчування допомагає покращити ситуацію.

У меню рекомендується включати більше морепродуктів, желе, холодців тощо. Це природні джерела глюкозаміну та хондроїтину. При розвитку ускладнень з боку нирок лікар може переглянути дієту та ввести обмеження на ряд продуктів для скорочення навантаження на сечовидільну систему.

Вартість послуг
Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать