ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Біль у спині – діагностика і лікування

За даними статистики США і Австралії, біль у спині за зверненнями до лікаря знаходиться на першому місці серед несезонних захворювань. Чому? Тому, то частіше ці болі пов’язані з перевантаженням хребта.

Боли связаны с перегрузкой позвоночника

Такі болі в світовій літературі на сьогодні називають «неспецифічним» болем. Хоча аналіз історій пацієнтів, які пройшли через нашу клініку (Український Інститут м’язово-скелетної медицини та неврології) за кілька останніх десятиліть, можна з упевненістю сказати, що далеко не всі болі в спині обумовлені біомеханічними «поломками» в хребті, з якими в ряді випадків можна впоратися мануальною терапією, масажем або фізичними вправами.

Біль у спині має відношення до патології опорно-рухового апарату. Як працює опорно-руховий апарат?

Анатомічна спина – це задня частина тулуба, куди входить грудний і поперековий відділи хребта, задня частина грудної клітини, лопатки, таз.

Кістковий опорний скелет забезпечений зв’язками, які з’єднують (зв’язують) між собою рухливі частини скелета. Місця з’єднання – це суглоби, які укріплені зв’язками. М’язи надають рухливість частинам скелета.

D13

Нерви «дають наказ» м’язам рухатися з певною спрямованістю, зусиллям і амплітудою.

Рухи контролюються за рахунок зворотного нервового зв’язку: надмірний рух розтягує м’які тканини, закладені в них рецептори сигналізують м’язам, що рух потрібно обмежити, щоб не пошкодити суглоб. Підсвідомо і дуже швидко реагують м’язи, активно блокуючи суглоб. Це рефлекторний акт, який слабо контролюється свідомістю. Його реалізація обмежена рефлекторною дугою на рівні спинного мозку. Так, наприклад, доторкнувшись до гарячого чайнику, людина мимоволі відсмикує руку. У цьому руховому акті закладено складний рефлекторний процес за участю як чутливих рецепторів і провідників (відчути гаряче), так і подальшої рухової реакції у вигляді різко прибраної руки для того, щоб не обпектися. Реакція неусвідомлена. Це має своє пояснення: рефлекс замикається на рівні спинного мозку… і тільки потім головний мозок (з деякою затримкою) усвідомлює біль і небезпеку. Аналогічна послідовність реакцій спостерігається при пошкодженні опорно-рухового апарату спини, де бере участь переважно міжхребцевий суглоб.

Перевантаження міжхребцевого суглобу супроводжується травмуванням суглобової капсули, на що м’язи рефлекторно реагують мимовільним спазмом для обмеження руху в суглобі, намагаючись зберегти його цілісність.

Чому різного роду «поломки» в суглобах хребта можуть викликати біль?

 

Тому, що суглоби хребта мають одні з найбільш щедрих полів іннервації. Самі суглоби маленькі, з ніготь великого пальця в попереку, середнього в грудному відділі хребта і з мізинець в шиї.

Таких сегментів в хребті 25. У кожному сегменті – по 2 суглоба. Разом, в хребті можна в середньому нарахувати 50 міжхребцевих суглобів. Бувають варіанти, коли знаходять зайві хребці (сегментарне подовження) або хребет влаштований так, що кількість хребців менше (сегментарне вкорочення хребта). Це можна визначити тільки на рентгені (МРТ, як правило, цього не покаже).

Отже, незважаючи на малий розмір, міжхребцеві суглоби рясно інервовані. До кожного з двох суглобів окремо взятого хребетного рухового сегмента підходить до 30 тоненьких вегетативних стовбурів. В області суглобів волокна цих тонких вегетативних нервів проводять больові імпульси. Коли рух в сегменті хребта перевищує фізіологічний обсяг, відбувається сплеск больової імпульсації з м’яких тканин суглобів і людина починає відчувати біль в спині, яка супроводжується м’язовим спазмом. Ці процеси були вивчені і описані нами раніше.

Гонгальський В.В. (1988)

Електрофізіологічна оцінка неврологічних проявів порушення топографії хребцевого рухового сегмента // Ортопедія, травматологія і протезування.-1988.-N11.-С.43-46.

Динаміка сегментарних вегетативних проявів остеохондрозу грудного відділу хребта в процесі немедикаментозного лікування // XVII Республіканська наукова конференція молодих медиків Грузії: Тези доповідей. – селище Букуріані, 1988.-С.258-259.

(1988)

Оцінка Клініко-електрофізіологічних неврологічних проявів остеохондрозу хребта // Лікарська справа.-1988.-N11.-С. 83-85. (Співавтор Мачерет Е.Л., Лисенюк В.П.).

(1989)

Ультраструктурна характеристика ранніх м’язово тонічних реакцій глибоких коротких м’язів спини при експериментальному остеохондрозі // Обласна науково-практична конференція «Здоров’я людини інтенсивної промислової зони: Тези доповідей»- Дніпропетровськ, 1989.-Ч.2.-С.60 -61

(1992)

Динаміка нейротрофічних змін в сірій речовині спинного мозку при експериментальному остеохондрозі хребта // Проблеми експериментальної легенево-серцевої недостатності: Тези доповідей. – Київ, 1992.-С.67. (1992)

Ультраструктурна характеристика скорочуваних структур при експериментальному остеохондрозі хребта // Застосування електронної мікроскопії в медицині: Тези доповідей.- Київ, 1992.-С.16.

(1992)

Зміни м’язової тканини при вертеброгенних міофасціальних синдромах // Нейрофізіологія.- 1992. -Т.24. -N3. -С.298-366.

(1992)

Т.П. Нейротрофічні розлади спинного мозку при дистопіі хребетного рухового сегмента // Нейрофізіологія.- 1992. – Т.24.- №6.- С. 667-672. и др.

Болі в спині найчастіше виникають через патологію суглобів: міжхребцевих і реберно-хребцевих в грудному відділі хребта.

bol v spine12

Якщо залишити зміщений міжхребцевий суглоб в стані підвивиху, то м’язове тимчасове скорочення перейде в постійний гіпертонус м’язів. При електронній мікроскопії в м’язі будуть виявлені ділянки так званого перескорочення окремих м’язових волокон. Нами доведено, що вони можуть бути одним із джерел болю в спині. Термін «перескорочення» м’язового волокна з’явився в процесі роботи з фахівцями в галузі електронної мікроскопії при вивченні ультраструктури навколохребетних м’язів.

Публікації наведені нижче, з деякими можна ознайомитися в режимі on-line.

Gongalski V.V., Andreenko T. V. (1992)

Muscle tissue changes in vertebrogenic myofascial syndromes. Neurophyology. May-June, 1992, Volume 24, Issue 3, pp. 191-196. (Http://link.springer.com/search?query=Gongal%27skii+V.V.%2C+++Andreenko+T.+V.+)

Гонгальський В.В., Андрієнко Т.В. (1989)

Ультраструктурна характеристика ранніх м’язовотонічних реакцій глибоких коротких м’язів спини при експериментальному остеохондрозі // Обласна науково-практична .конференція «Здоров’я людини інтенсивної промислової зони: Тези доповідей. – Дніпропетровськ, 1989.-Ч.2.-С.60 -61

Всі ці процеси були вивчені нами ще в 80-х роках минулого сторіччя з метою зрозуміти, чому такою ефективною є мануальна терапія.

На підставі цього та інших матеріалів з Українського інституту м’язово-скелетної медицини та неврології вийшли і були захищені перша в СРСР кандидатська і докторська дисертації з питань мануальної терапії.

Гонгальський В. В. (1990)

Ранні сегментарні неврологічні прояви остеохондрозу грудного відділу хребетного стовпа // Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук. Київ. 1990.-18С.

(1994)

Механізми формування вертеброневрологічних проявів при функціональному блокуванні хребетних рухових сегментів // Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук. Київ. 1994.-38с.

Детальніше почитати про механізми формування болю в хребті при порушенні біомеханіки можна тут.

Наявність м’язів спини дозволяють нам здійснювати складні рухи різного ступеня координації.

 

funkcii oda

М’язи спини функціонально складають одне ціле в попереку і грудному відділі, беруть участь в поставі, в русі кожного хребетного рухового сегмента, в розгинанні спини, вони за спрямованістю функції тісно пов’язані з плечовими суглобами і тазом. Порушення координації роботи опорного апарату (скелет) і рухової системи (м’язи) має безпосереднє відношення до «поломок» в окремих сегментах хребта. При цьому координованість рухів є важливим фактором стабілізації спини і вирішення питання профілактики болю. Особливо – глибокі короткі м’язи спини, які не тільки забезпечують фіксацію кожного сегмента хребта, але і беруть участь у формуванні болю.

bol v spine13

Деякі відомості про болі в спині

Зазвичай біль відчувають близько від хребта. Якщо такий біль відчувається в міжлопатковій області, її називають «міжлопатково-реберний синдром».

Болі в грудному відділі хребта частіше пов’язані з незграбним рухом, травмою, підйомом тяжкості. Нерідко зустрічаються у спортсменів контактного виду спорту.

Найчастіше болі в спині мають відношення до патології суглобових комплексів хребта, про що було сказано вище.

bol v spine15

Причиною болю в спині може бути:

Фасеточний синдром,

спондилоартроз,

спондилоартрит.

Болі в грудному відділі хребта мають деякі особливості в порівнянні з поперековим відділом.

Постійний біль в спині (як грудний, так і поперековий відділи) може виникати при остеохондропатії хребта, при патології міжхребцевого отвору зі здавленням корінця.

bol v spine16

Остеопороз також може супроводжуватися болем в спині.

bol v spine17

Можливе виникнення болю в спині при так званих  міофасціальних синдромах. Причиною може служити банальний міогілоз, у формуванні якого бере участь описане вище перескорочення м’язових волокон.

Можливі післяопераційні болі, наприклад, після операцій на серці та легенях, коли проводиться так звана стернотомія (розріз грудини) і розведення грудної клітини для доступу в грудну порожнину. У цей момент відбувається травма реберно-хребцевих суглобів.

Причин болів в спині може бути багато. Згідно зі світовими літературними даними та нашими дослідженнями можливих причин болю в спині – близько 60-и (> шістдесяти!). При цьому, наприклад, знайшовши на МРТ грижу, абсолютно не факт, що саме грижа викликає біль і, що прооперувавши її, можна позбутися від болю. Паралельно може бути присутнім реальна причина болю, яку відсунула на другий план виявлена на МРТ грижа. Наприклад, спондилоартропатія, спондилоартрит, радикулопатія з набряком корінця, який дуже схожий на грижу, стенокардія, спондилоартроз, фасеточний синдром, виразкова хвороба шлунка або кишечника і ін.

У будь-якому випадку для діагностики причини болю в спині важливі детальне опитування, огляд, аналіз стану і адекватна апаратна діагностика.

Діагностика болю в спині

Найголовніші діагностичні процедури – це ретельне опитування, огляд пацієнта з дослідженням неврологічного і ортопедичного статусів. Додаткові методи дослідження, такі як: МРТ, рентген, УЗД, лабораторія – допомагають лікареві встановити діагноз. Слід зазначити, що рентген і МРТ хребта не дублюють один одного, а тільки доповнюють, іноді з найнесподіванішими знахідками в обох випадках.

bol v spine diagnostika1 bol v spine diagnostika2
bol v spine diagnostika3

При підозрі на остеопороз, особливо у немолодих людей і жінок в менопаузі, крім рентгена проводять денситометрію.

При суглобовій патології (фасеточний синдром, спондилоартроз, спондилоартрит) показовими є рентген і МРТ. Інколи – УЗД дослідження за показаннями для уточнення причини болю.

Патологія внутрішніх органів з відбитими болями в спині вимагає певної послідовності в діагностиці і чималого досвіду. Крім УЗД органів черевної порожнини та лабораторних досліджень, знадобиться МРТ і рентген хребта, а іноді – КТ.

Питання, чи пов’язані з болем в грудному відділі хребта  підозри на атеросклероз, стенокардію, аневризму аорти, або інфаркт – допоможе вирішити кардіолог Центру з повним циклом обстеження.

Діагноз встановлюється на підставі консультації фахівця і в результаті апаратного дообстеження. У спірних випадках вдаються до консультації фахівця суміжною спеціальністі (кардіолог, ревматолог, уролог, гінеколог, невролог, ортопед, терапевт та ін., Які знаходяться в штаті Центру «Меддіагностика»).

Лікування болю в спині

bol v spine22

Раніше біль в спині лікували так.

Раньше боль в спине лечили так

Мануальною терапією

лечение мануальной терапии боли в спине лечение мануальной терапии боли в спине

Можна лікувати і так:

bol v spine lechenie4 Лечение боли в спине Лечение боли в спине

Можна так.

bol v spine lechenie7 bol v spine lechenie8 bol v spine lechenie9

 

Лечение боли в спине Лечение боли в спине Лечение боли в спине

 

bol v spine22

Багато методів може використовуватися для лікування болю в спині. Але, для кожного виду патології (а їх може бути понад 60) є свої стандарти лікування.

Тому правильним методом лікування буде той, який відповідає встановленому діагнозу.

Доктор медичних наук, професор НМУ
В.В.Гонгальський

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі. Діагностика та лікування болю в спині проводиться в Центрі «Меддіагностика” 

Акції

Записаться
(044) 339-90-20
Все телефоны»