ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Болі в грудному відділі хребта. Біль і печіння між лопатками. Причини, лікування

Причина болю: грижа чи ні?

Найлегше було б почати з «модних» гриж дисків. Але наша багаторічна практика (а також світовий досвід) показують, що грижа диска в грудному відділі хребта – це велика рідкість. Нижче наведено МРТ грижі диска грудного відділу хребта – випадок вкрай рідкісний.

pozvonochnik2

Якщо грижа грудного відділу хребта і виявляється на МРТ, то вона, як правило, не є основною причиною болю.

Що робити при болях в грудному відділі хребта і печінні між лопатками?

 1. Потрібен неврологічний огляд пацієнта для уточнення рівня болю.
 2. Необхідно порівняти клінічні дані з МРТ дослідженням грудного відділу хребта.
 3. Якщо неврологічний огляд не виявив абсолютних показань для видалення грижі диска, необхідно знайти справжню причину болю в спині.
 4. Пройти атерсклеротичний тест для виключення болів, що пов’язані з ішемією серця. Або атерсклеротичний тест разом з ЭКГ (пакет зі знижкою).

Діагностика та лікування проводяться в одній будівлі в Центрі «Меддіагностика» за адресою м.Київ, лівий берег, 250 м від метро Дарниця, провулок Будівельників, будинок 4.

Найбільш часті причини болю середньої частини спини (в грудному відділі хребта)

Спондилоартроз

В більшості випадків причиною болю в грудному відділі хребта є патологія суглобів: міжхребцевих і реберно-хребцевих. Найчастіше – це спондилоартроз. Спондилоартроз – це дегенеративний процес в суглобах хребта.

Спондилоартроз

Старіння суглобів, та зменшення висоти хрящової тканини в суглобах грудного відділу хребта з часом призводить до їх запалення. Це так званий больовий фасеточний синдром. Ця патологія зустрічається часто і супроводжується пекучим болем або печінням між лопатками.

Нами були докладно вивчені механізми фасеточного синдрому ще в 80-х роках минулого століття. Це був час, коли тільки відбувалося становлення вертеброневрологіі в Ураїні, як спеціальності.

М’язовий спазм

Біль між лопатками і в грудній клітці може бути посилений за рахунок вторинної перенапруги біляхребтових м’язів. Вивчаючи стан біляхребтових м’язів при фасеточними синдромі, нам вдалося виявити закономірність змінення цих м’язи з часом.

Якщо не лікувати м’язовий спазм вчасно, то м’язи зі стану спазму переходять в стан тривалої контрактури, а потім поступово перероджуються в довгі тяжі. Ці «м’язові тяжі» хворобливі при пальпації і можуть бути джерелом самостійного болю.

Такі зміни в глибоких м’язах спини можливі тому, що в їх м’язовій тканині багато червоних волокон, які можуть тривалий час перебувати в стані спазму. Ці «червоні» м’язи практично не втомлюються. Але і в стані тривалого спазму вони не можуть перебувати вічно. Тому і болять.

Такий спазм м’язів дає біль в підреберній області і в хребті, частіше між лопатками.

Інші м’язові проблеми, від яких болить спина в області лопаток і шиї

Болі можуть виникати при перевантаженні хребта від тривалого сидіння. Це відбувається, коли людина сидить з нерівно невиставленою спиною. Зігнувшись, як на фото знизу. При відсутності власного м’язового корсету людина не може довго утримувати спину в положенні рівно. М’язи перерозтягуються, виникає їх спонтанна тривала активність і як слідство – м’язовий біль в спині.

При нарушении осанки

При порушенні постави

113

Біль у спині і області лопаток при сколіозі

Болі в грудному відділі хребта бувають при сколіозі. Як правило, вони починаються після статевого дозрівання, коли збільшується вага і рухливість хребта стає більшою. Ці болі викликані перевантаженням суглобів хребта і навколохребтових м’язів.

114

Нестабільність хребта

Підвищена рухливість хребта називається нестабільністю.

Нестабільність хребта призводить до болю частіше при осьовому (вертикальному) навантаженні, коли відбувається стійке зміщення в суглобах і перенапружуються навколохребцеві м’язи.

Остеопороз

У немолодих людей пекучий біль між лопатками і в грудному відділі хребта може бути викликаний остеопорозом, а також компресійним переломом тіл хребців.

Болі в грудному відділі хребта. Біль і печіння між лопатками. Причини, лікування Болі в грудному відділі хребта. Біль і печіння між лопатками. Причини, лікування

При остеопорозі можуть боліти переломи ребер, які також можуть давати біль між лопатками і в міжхребтових областях.

Пухлини грудного рівня

Можливі пухлини в грудному відділі хребта (див. МРТ нижче).

115

При болях в грудному відділі хребта обов’язково рекомендують МРТ для виключення пухлин і метастазів (знімок МРТ нижче).

116

Відображений біль у спині

У немолодих людей біль у хребті може виникати при атеросклерозі і інфаркті міокарда. Це так званий відображений біль, якій можна спочатку прийняти за біль в спині.

Болі в спині можуть бути наслідком патології органів грудної порожнини: серця, легенів, стравоходу. Також болі в області грудного відділу хребта і в грудній клітці можуть виникати при захворюваннях шлунка, підшлункової залози, тонкого кишківника і деяких ділянок товстого. Наприклад, виразка шлунка або рак, як правило, дають відображений біль в спину. Приблизні зони локалізації цих болів наведені на малюнку нижче:

117

 1. Легені, серце
 2. Печінка і жовчний міхур
 3. Серце і тонкий кишківник
 4. Діафрагма
 5. Підшлункова залоза і шлунок

До болю в спині і між лопатками потрібно ставитися серйозно, ретельно збирати анамнез, проводити ортопедичні тести і апаратну діагностику для встановлення точного діагнозу.

Діагностика причин болю в грудному відділі хребта, причин печіння в міжлопатковії області

Діагностика болю в грудному відділі хребта полегшується тим, що на відміну від попереку, цей відділ більш доступний для пальпації. Найбільш інформативними методами дослідження грудного відділу хребта є рентген і МРТ. Причому ці методи ні в якому разі не дублюють один одного, а тільки доповнюють. Біомеханіку хребта можливо оцінити клінічно і за допомогою рентгена. У ряді випадків для цього знадобиться рентген з функціональними пробами, з осьовим навантаженням, і без нього.

МРТ таких даних не дає.

Підозра на остеопороз вимагає денситометрії – визначення щільності кісткової тканини. А також уточнення причини остеопорозу з урахуванням тестування деяких залоз внутрішньої секреції, які керують кальцієвим обміном. При підозрі на остеопороз, крім рентгена показана денситометрія (перевірка щільності кісткової тканини).

Для діагностики остеопорозу та контролю його лікування Центр «Меддіагностика» має в своєму розпорядженні цифровий рентген и денситометрію.

Для повноцінної діагностики можуть знадобиться лабораторні дослідження і УЗД за показаннями.

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Лікування

Лікування при больовому фасеточному синдромі в грудному відділі хребта частіше проводиться шляхом відновлення топографії рухливого хребтового сегмента методами мануальної медицини або хіропрактики. Нерідко доводиться знімати запальний процес з самих суглобів або прилеглих м’яких тканин шляхом локальних протизапальних процедур – медикаментозно або за допомогою фізіотерапії.

Біль у спині – це не лише ортопедична патологія. Біль у хребті має пряме відношення до неврології. Біль – це збудження больових рецепторів і залучення провідних шляхів нервової системи, якими поширюється імпульси болю. Це також найвищі аналізатори болю, завдяки яким ми розуміємо, що зараз болить хребет.

Ефективне лікування болю – це не лише виправлення ортопедичної проблеми у хребті. Це ще й управління болем – методи, які використовуються в Центрі Меддіагностика і про які можна почитати тут.

При нестабільності грудного відділу тактику визначає рентгенологічне обстеження, яке уточнює рівні гіпермобільних та блокованих сегментів хребта. Нерідко показана стабілізація хребта за рахунок власного м’язового корсета.

Особлива тактика при остеопорозі. Остеопороз вимагає корекції кальцієвого обміну для підвищення щільності кісткової тканини. Причому це стосується не тільки прийому кальцію, але і корекції його всмоктування, регуляції виведення і стабілізації гормональної функції щитовидної, та паращитовидної залози. Іноді і гіпофіза.

При підозрі на атеросклероз, стенокардію, інфаркт міокарда, які можуть супроводжуватися болем в спині, проводять атеросклеротичний тест (досліджують судини в найбільш вражених зонах) і проводять стрес тест при відсутності протипоказань (тредміл + ЕКГ).

Якщо болі в грудному відділі хребта обумовлені патологією органів черевної порожнини, то окрім МРТ та рентгену грудного відділу хребта, доцільно провести і УЗД органів черевної порожнини, а також пройти додаткові лабораторні дослідження (які – вирішує лікар в кожному конкретному випадку). Відображений біль при патології внутрішніх органів зупиняють лікуванням основного захворювання.

Грижі диска видаляють тільки при наявності абсолютних показань до операції, частіше – мієлопатії (див. Абсолютні показання до видалення грижі диска). Разом з тим потрібно пам’ятати, що операція з видалення грижі диска на грудному відділі хребта пов’язана з великими ризиками.

Болі при сколіозі розглядаються як нестабільність хребта і лікуються із застосуванням симптоматичної терапії, плюс шляхом стабілізації хребта за рахунок власного м’язового корсету. Нами розроблені спеціальні методи формування постави і стабілізації хребта, які використовуються в Центрі з початку 80-х років минулого століття. Методи стабілізації постійно удосконалюються.

Болі при артропатіях, артритах, спондиліті грудного відділу хребта лікуються відповідно до розроблених стандартів для кожного з цих захворювань. Також застосовуються реабілітаційні методи, які широко представлені в Центрі «Меддіагностика».

Тактика лікування залежить від встановленого діагнозу.

Лікування болю в грудному відділі хребта проводять:

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора

Читати більше про те, чому «Болить спина під лопаткою, в міжлопатковій області: причини і методи лікування»

Доктор медичних наук, професор НМІ

В.В.Гонгальскій

(!) Спірні і складні питання при:

 • болях в міжлопатковій області,
 • печінні між лопатками,
 • при болях в реберної дузі,
 • болю в серці при незміненій ЕКГ (діагностика і лікування вертеброкардіального синдрому) і ін.

Консультація лікаря медичних наук В.В.Гонгальского

Лікування може бути ефективним тільки при постановці правильного діагнозу.

Діагностика та лікування болю в грудному відділі хребта, болі і печіння між лопаток, болі в ребрах і інших больових синдромів ортопедичного і неврологічного характеру проводяться в

Центрі «Меддіагностика», м.Київ, лівий берег, 250 метрів від метро Дарниця, за адресою: провулок Будівельників, буд.4.

Вартість послуг
Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать