ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Мігрень: причини та симптоми у жінок, чоловіків, методи лікування

Мігрень, симптоми якої виявляються у вигляді пульсуючого головного болю (ГБ) односторонньої локалізації, знайома 15% населення планети. Цей неврологічний розлад займає 6-те місце у переліку хвороб, що негативно впливають на якість життя людини. Приступ мігрені може тривати кілька діб, зняти його за допомогою знеболюючих препаратів вдається не завжди. З цієї причини людям, які часто відчувають симптоми захворювання, лікарі рекомендують не займатися самолікуванням та звернутися за медичною допомогою.

Мігрень симптоми
Мігрень проявляється у вигляді приступів сильного головного болю.

Загальна інформація про мігрень

У сучасній медицині налічується близько 150 видів головного болю (цефалгій), які діляться на первинні та вторинні.

Мігрень – це первинний головний біль. До цієї категорії відносяться цефалгії, які виникають на фоні несприятливих зовнішніх або внутрішніх факторів та не викликані іншими захворюваннями.

Мігрень починається як тупий слабкий біль у скроні. Поступово він наростає і стає пульсуючим, зосереджуючись у лівій чи правій частині чола.

Іноді біль може переміщатися з одного боку лоба в інший, торкатися тім’яної області, потилиці і викликати відчуття, ніби розривається вся голова. У деяких людей больовий синдром поширюється на область навколо очей, носових пазух, щелепи чи шиї.

Середня тривалість нападу становить 4 години. За відсутності ефекту знеболюючих препаратів він може тривати від 3 до 7 діб.

Відмінності від головного болю

Головна відмінність мігрені від інших видів цефалгій полягає в тому, що біль має пульсуючий характер і має односторонню локалізацію. Навіть якщо дискомфортні відчуття розповсюджуються по всьому чолі, на початковій стадії нападу біль все одно зосереджений біля правої або лівої скроні.

пульсуючий характер
Мігрень відрізняється від головного болю пульсацією.

Для звичайної цефалгії такий прояв симптомів нехарактерний. При ній біль відчувається з обох боків голови та не пульсує.

Форми, що зустрічаються найчастіше

До найпоширеніших форм мігрені відносяться:

 1. Проста. Напади виникають періодично (від 2 до 4 разів на місяць). Можуть мати різну тривалість та ступінь інтенсивності.
 2. Хронічна. Больовий синдром непокоїть людину кілька разів на тиждень або щодня.

Фактори ризику

Основними факторами ризику, які роблять людину схильною до мігрені, є:

 1. Спадковість. Близько 80% людей, які страждають на мігренозні болі, мають близьких родичів з таким самим захворюванням. Якщо на цей вид цефалгії страждає один з батьків, тоді ймовірність розвитку нападів у дитини становить 50%, якщо обидва — 75%.
 2. Статева приналежність. Жінки скаржаться на мігрень утричі частіше, ніж чоловіки. Більшість епізодів захворювання фіксується у жінок з 15 до 55 років.
 3. Нервове напруження. Стреси, тривоги, депресії збільшують ризик розвитку мігренозних болів.
 4. Шкідливі звички. У людей, які палять та зловживають спиртними напоями, епізоди хвороби зустрічаються частіше, ніж у тих, хто веде здоровий спосіб життя.
Спадковість
Спадковість є фактором ризику виникнення мігрені.

Симптоми прояву

Крім головного болю, під час нападів у пацієнтів спостерігаються такі симптоми:

 • нудота та блювота;
 • світлобоязнь;
 • непереносимість шуму та різких запахів;
 • втрата апетиту;
 • пітливість або озноб;
 • втома;
 • запаморочення;
 • зниження гостроти зору;
 • підвищена чутливість шкіри голови;
 • сонливість або, навпаки, безсоння;
 • зниження концентрації уваги.

У поодиноких випадках ГБ супроводжується діареєю, болями в животі, прискореним сечовипусканням, скутістю м’язів шиї, депресією.

Причини виникнення

Напад мігрені виникає в результаті нейрогенного запалення та стійкого розширення судин головного мозку, як правило, з одного боку голови.

судини мозку
Мігрень виникає через розширення судин головного мозку.

Дослідження, що були проведені Українським Інститутом Неврології та М’язово-скелетної медицини, показали, що мігрень супроводжується відчутним уповільненням артеріального кровотоку та втратою здатності судин контролювати свій тонус. Кров в артеріальних судинах мозку уповільнює свій рух, м’язи судин не утримують підвищений внутрішньосудинний тиск. Судини розтягуються, викликаючи подразнення нервів у стінках судин, викликаючи біль (див. малюнок нижче).

Сосуды растягиваются, вызывая раздражение нервов в стенах сосудов, вызывая боль

Розтяг судин (див. розширену судину, позначену цифрою 2 на малюнку) призводить до збільшення міжклітинних відстаней (зон стику клітин ендотелію, який вистилає внутрішню поверхню судин). Рідка частина крові починає просочуватися через «розслаблену» судину і накопичуватися в навколосудинному просторі, викликаючи набряк тканин. Цей набряк навколо судини перешкоджає обміну кисню між кров’ю та мозком, посилюючи болючі відчуття. При цьому страждає сам мозок.

До такого стану призводять такі причини:

 1. Стресові ситуації. Під час них у організмі інтенсивно виділяються хімічні речовини, дію яких спрямовано на захист від стресу. Їхнє вивільнення провокує мігрень. Інші негативні емоції, що супроводжують стрес (тривога, хвилювання, страх), посилюють м’язову напругу та розширюють судини, роблячи цефалгію більш вираженою.
 2. Голод. Пропуск прийомів їжі призводить до падіння рівня глюкози, яка живить мозок. Якщо мігренозна біль з’явилася на фоні голоду, достатньо поїсти, щоб нормалізувати вміст цієї речовини в крові.
 3. Зловживання кавою. Якщо людина регулярно п’є її у великій кількості, її кровоносні судини стають чутливими до кофеїну. При різкій відмові від напою рівень кофеїну падає, і починається мігрень.
 4. Зміна погоди. У метеозалежних людей напади розвиваються на тлі перепадів атмосферного тиску, грозових фронтів та інших несприятливих умов.
 5. Продукти. Спровокувати біль голови можуть банани, цитрусові, шоколад, витримані сорти сиру, жирна їжа, фастфуд.
 6. Зловживання знеболюючими препаратами. При частому прийомі вони провокують рикошетний ГБ.
 7. Яскраве світло. Флуоресцентні лампи, увімкнені телевізори або комп’ютери та інші джерела світла викликають напругу в очах, що нерідко стає причиною цефалгії.
 8. Недолік чи надлишок сну. До мігрені схильні люди, які сплять менше 6 і більше 10 годин на добу.

Перелічені причини можуть спровокувати мігрень у людей будь-якого віку та статі.

У чоловіків

Чоловіки страждають цефалгією рідше жінок, але вона протікає у них довше і важче.

У чоловіків
У чоловіків мігрень протікає важче і довше.

Крім перелічених вище причин, мігренозний біль у чоловіків провокують наступні тригери:

 • зловживання алкоголем та куріння;
 • інтенсивні спортивні тренування;
 • важка фізична праця.

У жінок

Самопочуття представниць прекрасної статі багато в чому залежить від гормонального фону. Його зміна призводить до коливань рівня статевих гормонів (естрогенів) та провокує головний біль. З цієї причини жінки часто відчувають мігрень під час менструації, овуляції, вагітності, клімаксу.

ГБ також можуть бути викликані прийомом протизаплідних гормональних препаратів та використанням гормонозамісної терапії.

У дітей

Дітям молодшого шкільного віку мігрені нехарактерні. Перші епізоди захворювання проявляються у 10-11 років, а у підлітковому віці їх частота посилюється.

У дітей
У дітей мігрень виникає через перевтому.

Серед основних причин мігрені у дітей та підлітків фахівці виділяють:

 • гормональні зміни внаслідок статевого дозрівання;
 • перевтома, спричинена великими навантаженнями у школі.

Що таке мігренозна аура

Аурою називається група сенсорних, мовних та рухових симптомів, що виникають перед нападом. Її прояви наростають поступово протягом 5-20 хвилин та тривають близько години.

Для мігренозної аури характерні такі ознаки (можуть зустрічатися у різних комбінаціях):

 • поява перед очима мерехтливих точок, плям, хвилястих ліній, яскравих вогнів;
 • нечіткість зору, іноді його втрата з подальшим відновленням;
 • двоїння в очах;
 • шум у вухах;
 • оніміння та поколювання шкіри;
 • запаморочення;
 • порушення мови;
 • втрата рівноваги;
 • тяжкість у руках та ногах;
 • порушення узгодженості рухів різних частин тіла;
 • зміна смаків та запахів.
Запаморочення
Для мігренозної аури характерні запаморочення та шум у вухах.

Аура проявляється не у всіх. За статистикою, до цього стану схильні лише 15-20% людей, які страждають на мігрень.

Іноді аура виникає без ГБ. Такий тип мігрені називається ацефалгічним, або тихою мігренню.

До якого лікаря слід звернутися

Незалежно від того, який тип мігрені спостерігається у хворого (з аурою або без неї), при частих епізодах захворювання слід звернутися до лікаря, щоб зупинити прогресування хвороби і знизити періодичність її епізодів.

Для лікування мігрені слід звернутися до невролога. Записатися на прийом до нього можна в лікувально-діагностичному центрі «Меддіагностика», розташованому на лівому березі поряд зі станцією метро «Дарниця».

Що робити, якщо непокоїть мігрень?

 1. У лікаря є два основних завдання: визначити причину мігрені та зробити так, щоб пацієнт більше не приймав медикаменти.
 2. Встановити причину мігрені (встановити діагноз).
 3. Причину мігрені встановить лікар-невролог за допомогою клінічного та апаратного обстеження. Він же проведе лікування. Тактика лікування кожного виду мігрені підбирається в залежності від діагностованої причини.
 4. Навчити пацієнта контролювати мігрень. Зробити так, щоб мігрень не турбувала надалі.

Хто у нас лікує мігрень:

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог
Мазур Олег Васильович
Лікар-невролог

Відгук про лікування головного болю в Центрі «Меддіагностика»

Обстеження та способи діагностики

Перш ніж приступати до лікування, фахівці Медіагностики направляють пацієнта на обстеження, яке допомагає встановити точну причину цефалгії і на основі отриманих даних скласти індивідуальну схему терапії.

Усі методи обстеження виконуються у тому самому будинку, де ведуть прийом неврологи. На обстеження, постановку діагнозу і призначення лікування лікарем йде мінімум часу.

МРТ головного мозку
Для діагностики захворювання застосовується МРТ головного мозку.

Для діагностики захворювання фахівці клініки використовують такі методи:

Устаткування для діагностики

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Методи лікування

Головні завдання при лікуванні мігрені полягають у тому, щоб усунути симптоми захворювання, звести до мінімуму частоту його епізодів і підвищити якість життя пацієнта. Для досягнення цих цілей у Медіагностиці використовують методики, які були розроблені протягом більш ніж 40-річної історії існування центру.

Загальноприйняте в неврології лікування мігрені не завжди ефективне.

Таке лікування передбачає використання кількох груп препаратів:

 • ненаркотичні аналгетики;
 • нестероїдні протизапальні препарати;
 • специфічні антимігренозні препарати;
 • препарати кофеїну;
 • агоністи серотоніну;
 • та ін.

Медикаментозне лікування також використовується для профілактики мігрені. Це бета-адреноблокатори, антидепресанти, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, блокатори кальцієвих канальців, антиконвульсанти та ін.

Використання великого списку фармакологічних препаратів не гарантує лікування мігрені. Таблетки можуть зменшити біль, але не вилікувати мігрень.

Також не завжди можна отримати ефект від масажу та фізіотерапії. Пов’язано це з особливостями розвитку такого головного болю, як мігрень.

Дослідження показали, що механізм розвитку болю при мігрені досить складний. Мігрень – це біль, пов’язаний із патологією судин. Наші багаторічні спостереження та клінічні дослідження показали, що розвиток «судинного» мігренозного болю підпорядкований певним законам. Більше того, мігрень має свої ключові механізми розвитку, які, як виявилося, можна виявити та відстежити.

Ключові зміни в судинному руслі та кровотоку головного мозку діагностуються та відстежуються в процесі лікування. Впливаючи на ці виявлені ланки розвитку та підтримки мігрені, можна не лише ефективно зменшити головний біль, а й у ряді випадків вилікувати мігрень (читати більше).

Профілактичні заходи

Запобігти повторним нападам захворювання та сприяти його переходу у хронічну форму допоможуть такі методи профілактики:

 • психологічна та м’язова релаксація;
 • когнітивно-поведінкова терапія;
 • масаж комірцевої зони;
 • лікувальна гімнастика;
 • відмова від шкідливих звичок;
 • нормалізація режиму неспання та сну;
 • корекція живлення;
 • уникнення стресів.

Пацієнтам із хронічними мігренозними болями для запобігання рецидивів паралельно з перерахованими методами рекомендується проводити профілактичне лікування. Воно враховує індивідуальні особливості організму пацієнта та включає прийом антидепресантів, бета-адреноблокаторів, антиконвульсантів, нестероїдних протизапальних препаратів та інших лікарських засобів.

Можливі ускладнення, якщо не лікувати мігрень

Мігрень – далеко не невинне захворювання. За відсутності правильно підібраного лікування її напади стають частішими та інтенсивнішими, порушуючи звичний ритм життя, а знеболювальні препарати, які хворий ковтає жменями, щоб зняти неприємні симптоми, перестають допомагати.

Крім того, мігренозні болі, що часто повторюються, призводять до пошкодження судин головного мозку, збільшуючи ризик розвитку атеросклерозу, інсульту та інших небезпечних для життя захворювань.

Вартість послуг
Записаться на приём Как проехать

Лікарі

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог
Мазур Олег Васильович
Лікар-невролог

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать