ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Меніск. Розрив меніска коліна

Меніски колінного суглоба – це дві щільні напівкруглі (серповидної форми) прокладки, які розташовані між міщелкою великогомілкової і стегнової кісток. Меніски забезпечують повне прилягання суглобових поверхонь один до одного, заповнюючи бічні порожнини колінного суглоба. Меніски – це ущільнювачі суглоба. Роль меніска – пом’якшення тиску на хрящ і ущільнення суглоба так, щоб він був стабільним при русі. Меніск приймає на себе відчутну частину навантаження на суглоб і стабілізує його рух.

Мениски коленного сустава

Меніск складається з колагену і складних білків міжклітинної речовини. За консистенцією він більше схожий на сухожилля, ніж на хрящ. Тому більш еластичний і зносостійкий. Меніск бере участь в живленні і змащуванні суглоба.

Меніск на розрізі має трикутну форму (рис. 1, МРТ коліна: меніски чорного кольору під номерами 17 і 21). Зовнішній потовщений край меніска кріпиться до суглобової капсули, спереду і ззаду – до кістки (область міжміщелкового піднесення). Внутрішній край меніска – тонкий, не містить судин, виконує тільки функцію ущільнення.

МРТ колена: мениски черного цвета под номерами 17 и 21

Пошкодження меніска

Пошкодження меніска – досить часта патологія. Частіше пошкоджується внутрішній меніск при незручному русі, механізм якого визначається як згинання коліна з обертанням. Наприклад – якщо людина спіткнулася, послизнулася, вдарила ногою по м’ячу і промахнулася, зачепивши землю, неправильно присіла з обертанням коліна і т. д.

Деякі варіанти травми і розривів меніска представлені на рис. 2

Некоторые варианты травмы и разрывов мениска

Діагностика та лікування травми меніска

При серйозних травмах меніска, коли мова йде про його повний розрив, потрібна або пластична операція на меніску з його зшиванням, або повне видалення меніска.

Але, частіше травми меніска менш значні. У разі, якщо меніск розірваний частково або надірваний, при цьому він залишається на своєму місці, з його видаленням можна почекати. Тим більше, що меніск практично не иннервирований і його травма може не супроводжуватися болем. У разі пошкодження меніска частіше болять інші, більш іннервовані тканини коліна.

Сучасна діагностика дозволяє визначити ступінь пошкодження меніска і виявити ті тканини які заподіюють біль. При помірній травмі меніска операція як правило не потрібна. Досить вправити фрагмент меніска що змістився або защемлений компонент синовіальної оболонки, провести ряд терапевтичних маніпуляцій і, таким чином вирішити питання лікування (в тому числі і болю) без операції. Тим більше, якщо меніск пошкоджений в так званій червоній зоні (кровопостачаюча зона меніска), то травмована ділянка меніска може з часом взятися рубцем. Наприклад, на рис. 3 представлена ​​МРТ картина часткового розриву меніска в стадії IIIb, яка була успішно пролікована без хірургічного втручання. Пацієнт після 10 днів нехірургічного лікування вже катався на гірських лижах.

МРТ частичного разрыва мениска

Як діагностувати патологію (травму) меніска?

  1. Клінічний огляд є золотим стандартом визначення функції і ступеня дисфункції суглоба
  2. Рентген коліна (обов’язкова процедура для виключення переломів, артрозу коліна і інших захворювань). Дозволяє бачити суглоб повністю, стан кісткової тканини, частково – м’яких тканин суглоба.
  3. УЗД коліна – метод дуже інформативний, доступний навіть в межах первинної консультації для уточнення характеру патології, виключення запалення в суглобі, аналіз зв’язкового і м’язового апарату коліна, його синовіальної оболонки.
  4. МРТ колінного суглоба для більш детального уточнення характеру пошкодження

Чим загрожує видалення меніска?

Видалення меніска має свої наслідки. Меніск – це пом’якшувальна прокладка, яка в тому числі, захищає хрящ коліна від механічного впливу. Видалення меніска, як правило, веде до дегенерації хряща і розвитку артрозу колінного суглоба в майбутньому. Тому перед тим, як видаляти меніск, доцільно спробувати вирішити питання консервативними методами (без операції) і зберегти меніск, який і далі буде захищати хрящ коліна.

Як уникнути операції при розриві (розшаруванні) меніска читати тут.

Лікування болю в коліні, читати більше

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі. Діагностика і лікування розриву меніска колінного суглоба проводиться в Центрі «Меддіагностика».

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать