ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Прояви та ознаки Подагри у жінок та чоловіків, діагностика та лікування в Києві

Подагра – це системне захворювання, для якого характерне порушення обміну пуринів. Воно протікає у хронічній формі. По мірі його розвитку у суглобах та інших органах відкладаються кристали сечової кислоти. Найчастішим проявом патології вважається подагричний артрит. Своєчасна діагностика та комплексне лікування дозволяють уникнути критичного ураження суглобів та інвалідності.

Подагра
При подагрі у суглобах відкладаються кристали кислоти.

Подагра – що це за захворювання

Подагра розвивається при стабільно підвищеному рівні сечової кислоти у крові. Для чоловіків молодших за 60 років нормальними показниками вважаються 250-450 мкмоль/л, для жінок віком до 60 років – 240-340. Навіть незначне, але стабільне перевищення цих показників є провісником розвитку подагри.

Ця хвороба вважається системною, бо при її розвитку страждають як суглоби, так й інші органи. Особливо часто уражаються нирки, у яких формуються камені. Захворювання протікає з періодами загострень та ремісії. По мірі прогресування патології ознаки посилюються.

Різновиди подагри

Залежно від причин розвитку захворювання виділяють первинну та вторинну подагру. Ці форми відрізняються як швидкістю наростання симптомів, так й прогнозом.

Первинна

Це генетично обумовлена ​​патологія. Вона розвивається через те, що в організмі порушується вироблення ферментів, необхідних для регулювання концентрації сечової кислоти. Поломка гена спостерігається у Х-хромосомі. У чоловіків вона одна, тому вони частіше страждають на первинний подагричний артрит. Ця форма захворювання передається у спадок. Таким чином, якщо у людини було діагностовано патологію, висока ймовірність її виявлення у її кровних родичів у майбутньому. За наявності хвороби одного з батьків є ризик її передачі дітям.

Х-хромосома
Х-хромосома відповідає за регуляцію сечової кислоти.

Вторинна

Вторинна форма розвивається на тлі іншого наявного захворювання. Через різні порушення в організмі зростає продукція сечової кислоти. Найчастіше системна патологія розвивається на тлі хронічних патологій нирок та крові.

У цьому випадку слід спрямувати зусилля на лікування первинного захворювання, що спровокувало гіперурикемію.

Клінічна картина захворювання

Подагра – це системне захворювання, тому клінічна картина його течії складається із симптомів ураження різних органів та систем. Патологія супроводжується гострими нападами, що починаються раптово, найчастіше вночі. До цього людина може почуватися добре. Нерідко загостренням передують часті застілля або фуршети, що супроводжуються вживанням шкідливих продуктів та алкогольних напоїв, здатних підвищити вироблення уратів.

Приступ триває від 3 до 10 діб. У цей час набрякають один або кілька суглобів пальців на ногах чи на руках. Рідко зачіпаються більші зчленування. Шкіра над ураженим суглобом запалюється та набрякає.

Крім того, часто під час нападу з’являэться біль у попереку та кров у сечі, все це вказує на порушення роботи нирок.

Потім настає ремісія. У цей період усі симптоми швидко зникають.

Причини та фактори розвитку подагри

Головною причиною розвитку подагри вважається генетичний збій, при якому порушуються продукція уратів та обмін пуринів в організмі.

Цукровий діабет
Порушення часто розвивається на фоні цукрового діабету.

Крім того, подібне порушення часто розвивається на тлі:

 • хронічного захворювання нирок;
 • зловживання жирним м’ясом, рибою та іншими продуктами, багатими на пурини;
 • патологій серцево-судинної системи;
 • цукрового діабету;
 • гіпертонії;
 • атеросклерозу та ін.

Спровокувати захворювання можуть променева та хіміотерапія, лікування цитостатиками, препаратами нікотинової кислоти, діуретиками та деякими засобами для зниження артеріального тиску.

До факторів, що підвищують ризик розвитку гіперурикемії, відносяться надмірна вага та отруєння свинцем.

Симптоми та прояви подагри

Ознаки подагри наростають поступово. По мірі прогресування захворювання загострення виникають все частіше і тривають триваліший час.

Загальні

До загальних симптомів захворювання відноситься накопичення кристалів у дрібних суглобах, причому найчастіше на ногах.

Шишка
До загальних симптомів захворювання відноситься шишка біля великого пальця. 

У більшості пацієнтів спостерігається ураження зчленування великого пальця. При загостренні навколишні м’які тканини запалюються і сильно набрякають. Формується шишка. У цьому місці спостерігається підвищення місцевої температури. Будь-який дотик до суглоба призводить до посилення больового синдрому.

Крім того, з розвитком патології в ниркових канальцях утворюються кристали уратів.

На тлі прогресуючого порушення функції цього органу спостерігаються такі симптоми:

 • зменшення кількості сечі, що відокремлюється;
 • сонливість;
 • набряки;
 • блювання;
 • нудота;
 • здуття живота;
 • зниження апетиту;
 • тахікардія тощо.

Через погіршення роботи нирок посилюються порушення обміну речовин. Для подагри характерне утворення тофусів, тобто, вузлів, заповнених сечовою кислотою, в області суглобів стоп та кистей, а також біля вушних раковин та біля ліктьових та гомілковостопних зчленувань.

нудота
На тлі порушення спостерігається нудота та блювання.

Ці утворення можуть розкриватися, що супроводжується виходом сирного вмісту назовні.

У чоловіків

У чоловіків найчастіше діагностується подагра, яка проявляється більш вираженою симптоматикою. Захворювання маніфестує у 30-40 років. Крім того, патологія в осіб чоловічої статі найчастіше призводить до деформації суглобів та інших ускладнень.

У жінок

У жінок це захворювання діагностують відносно рідко. Найчастіше воно носить вторинний характер. Перший напад подагри відбувається після настання менопаузи, тобто, у 50-60 років. Це пов’язано зі зниженням вироблення гормонів, що впливають рівень уратів.

У яких випадках потрібне термінове звернення до лікаря

Якщо ввечері різко і без явних причин виник набряк і запалився один або кілька суглобів на пальцях на ногах і руках, з’явився озноб і підвищилася температура, потрібно терміново звернутися за медичною допомогою. Обов’язково слід звернутися до лікаря у разі сильних нападів болю в області попереку.

Звернення до лікаря
Якщо у вас запалилися суглоби, необхідно терміново звернутися до лікаря.

Такий симптом може вказувати на формування каміння у нирках. Крім того, приводом для термінового звернення за медичною допомогою вважається поява суглобових болів у період між нападами. Це свідчить про розвиток хронічної форми подагричного артриту.

Локалізація подагри

При подагрі солі сечової кислоти можуть відкладатися у будь-яких суглобах. При цьому частота ураження зчленувань неоднорідна. Одні локалізації типові, інші зустрічаються рідко.

Нижні кінцівки

Найчастіше перший напад подагричного артриту супроводжується ураженням одного плюснефалангового суглоба стопи. Він може виглядати травмованим, тому часто людина сама не може визначити розвиток системного захворювання. Нерідко воно зачіпає гомілковостопне зчленування. По мірі прогресування патології спостерігається запалення колінного суглоба. Зчленування уражаються несиметрично. При цьому пошкодження кульшових суглобів відбувається вкрай рідко.

Верхні кінцівки

Дрібні суглоби пальців рук часто уражаються при подагрі. Окружність зчленувань може збільшитися вдвічі. Пальці сильно набрякають і виглядають як сосиски. Будь-який рух ними призводить до посилення больового синдрому. Тофуси формуються на тильній стороні кистей. Відносно рідко уражаються ліктьовий та плечовий суглоби.

Верхні кінцівки
Суглоби рук часто уражаються при подагрі, виникає біль.

Формування великих тофусів може стати причиною порушення їхньої розгинальної функції.

Поразка хребта

Утворення тофусів у суглобах хребта та м’яких тканинах, що оточують його, зустрічається відносно рідко. Найчастіше подібні новоутворення формуються у поперековому відділі. Руйнування міжхребцевих дисків та компресія спинного мозку та корінців призводять до стійких неврологічних порушень. В особливо важких випадках формуються стійкі парези та паралічі кінцівок, порушення іннервації внутрішніх органів тощо.

Больовий синдром при подагрі

Ступінь вираженості больового синдрому при подагрі залежить від занедбаності патологічного процесу та локалізації пошкоджених зчленувань. Найінтенсивніші неприємні відчуття пацієнти відчувають у період загострення при ураженні дрібних суглобів рук та ніг. Після ремісії біль зникає.

Як діагностують подагру у Києві

У Києві для встановлення точного діагнозу краще звернутися до центру «Меддіагностика». Тут працюють фахівці з багаторічним досвідом та застосовують найсучасніші методи дослідження, що дозволяють не тільки визначити наявність подагри, але й оцінити стан порушених патологічним процесом суглобів та інших органів.

Аналізи крові
Пацієнту призначають загальний та біохімічний аналізи крові.

Пацієнту призначають такі дослідження:

 • загальний та біохімічний аналізи крові;
 • аналіз сечової кислоти у добовій сечі;
 • визначення рівня уратів у сироватці крові;
 • аналіз синовіальної рідини;
 • дослідження біоптату з тофусів;
 • УЗД уражених суглобів;
 • МРТ;
 • рентгенографію тощо.

Устаткування Центру для діагностики

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Нехірургічні методики лікування подагри

За своєчасної постановки діагнозу подагра добре піддається лікуванню консервативними методами. Терапія спрямована на усунення загострень та стабілізацію стану. Пацієнту підбирають препарати, що пригнічують утворення сечової кислоти та посилюють виведення уратів нирками. З іншого боку, хворим призначають ферменти. У період загострення їм прописують прийом протизапальних та знеболювальних засобів.

Методики лікування
Хворим часто прописують знеболювальні засоби.

Додатково пацієнтам призначають медикаменти, що знижують ризик деградації суглобових хрящів, розвитку ниркової недостатності та інших ускладнень. Пацієнту потрібно скоригувати харчування, виключивши всі продукти, що провокують підвищення уратів у крові. Після досягнення стійкої ремісії призначають курс фізіотерапевтичних процедур.

Що буде, якщо не лікувати подагру

Якщо не лікувати подагру, все більше суглобів залучатимуться до патологічного процесу. Часто захворювання призводить до важкого анкілозу та деформації зчленувань. Крім того, до ускладнень відносяться такі стани, як нефролітіаз, депресія та ішемічна хвороба серця.

Чи існує профілактика подагри

Людям, які входять до групи ризику, потрібно:

 1. Регулярно проходити обстеження та контролювати рівень уратів у крові.
 2. Дотримуватися дієти, виключивши продукти, багаті на пурини.
 3. Контролювати та вчасно усунути захворювання, на тлі яких може розвинутися подагра.
 4. Уникати прийому ліків без узгодження лікаря, стежити за вагою та намагатися вести здоровий спосіб життя.

Профілактика подагри зводить вплив спадкових факторів до мінімуму.

Записатися на прийом Як проїхати
Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записатись
Зателефонувати
Як проїхати