ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Артеріальна гіпертензія

Артеріальна гіпертензія – це синонім гіпертонії. Гіпертонія може зіграти вирішальну роль у розвитку інсульту, інфаркту міокарда, пошкодження судин, нирок, втрати зору та інших небезпечних захворювань.

Необхідно знати, що на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може ніяк не виявлятися і не впливати на самопочуття. Однак підвищений артеріальний тиск пошкоджує серце, судини, головний мозок, нирки, сітківку ока.

У початковому періоді гіпертонічна хвороба проявляється нестійким підвищенням артеріального тиску, періодичними головними болями, серцебиттям, іноді – більш в області серця і відчуттям важкості в потилиці. На більш пізньому етапі, коли підвищення артеріального тиску стає все більш стійким, з’являються запаморочення, відчуття оніміння в пальцях рук і ніг, приливи крові до голови, «мушки» перед очима, поганий сон, швидка стомлюваність.

Словом «гіпертонією» позначають стабільно підвищений артеріальний тиск. Підвищення артеріального тиску відбувається тоді, коли є звуження артерій і / або їх більш дрібних відгалужень – артеріол. Артерії – основні транспортні магістралі, по яких кров доставляється в усі тканини організму. У деяких людей артеріоли звужуються, спочатку тимчасово, через спазм, а пізніше їх просвіт залишається постійно звуженим внаслідок потовщення стінки і атеросклеротичного ураження. Тоді посилюється робота серця і більше крові викидається в судинне русло, щоб потік крові подолав ці звуження, як наслідок – розвивається гіпертонія.

У нашій країні приблизно 40% дорослого населення мають підвищений рівень артеріального тиску. При цьому знають про наявність у них захворювання близько 37% чоловіків і 58% жінок, а лікуються – лише 22 і 46% з них. Належним чином контролюють свій артеріальний тиск лише 5,7% чоловіків і 17,5% жінок.

Артериальная гипертензия

Розрізняють два показники артеріального тиску:

 • систолічний артеріальний тиск (САТ), який ще називають «верхнім» – відображає тиск в артеріях, який створюється при скороченні серця і викиді крові в артеріальну частину судинної системи;
 • діастолічний артеріальний тиск (ДАТ), який ще називають «нижнім» – відображає тиск в артеріях в момент розслаблення серця, під час якого відбувається його наповнення перед наступним скороченням. І систолічний артеріальний тиск і діастолічний артеріальний тиск вимірюються в міліметрах ртутного стовпа (мм рт.ст.).

Класифікація рівнів артеріального тиску (мм рт.ст.)

Категорія артеріального тиску (АТ) Систолічний АТ Діастолічний АТ
Оптимальний АТ <120 <80
Нормальний АТ 120-129 80-84
Високий нормальний АТ 130-139 85-89
Артеріальна гіпертонія I ступеня (м’яка) 140-159 90-99
Артеріальна гіпертонія II ступеня (помірна) 160-179 100-109
Артеріальна гіпертонія III ступеня (тяжка) >180 >110
Ізольована систолічна артеріальна гіпертонія >140 <90

Можливі причини розвитку артеріальної гіпертензії:

 • генетична схильність;
 • підвищений рівень холестерину в крові, атеросклероз;
 • куріння;
 • надмірне споживання кухонної солі, недостатнє надходження з їжею кальцію і магнію;
 • зловживання алкоголем;
 • надлишкова маса тіла;
 • низька фізична активність;
 • часті стресові ситуації.

Виходячи з цього списку, нескладно зробити висновки про те, як скласти свій здоровий спосіб життя, що стане найкращою профілактикою розвитку гіпертонії. Якщо ж хворобу вже діагностовано, а тим більше – якщо вона наполегливо дає про себе знати, потрібна медикаментозна терапія, «затягувати» з якої не можна ні в якому разі.

Немедикаментозні методи включають в себе:

 • відмова від куріння – зменшення смертності на 36%;
 • нормалізація маси тіла (індекс маси тіла <25 кг / м2). Зниження маси тіла на 10 кг від вихідного – знижує на 10 мм рт. ст. артеріальний тиск, на 20% ризик загальної смертності, на 30% смертності, пов’язаної з цукровим діабетом;
 • зниження споживання алкогольних напоїв <30 г етанолу, що відповідає 60 мл міцних напоїв, або 200 г сухого вина, або 330 г пива в добу у чоловіків; для жінок щоденна допустима доза становить 2/3 чоловічої;
 • збільшення фізичного навантаження – регулярні фізичні навантаження по 30-40 хв. не менше 4 разів на тиждень;
 • зниження споживання кухонної солі до 4-5 г на добу;
 • зміна режиму харчування зі збільшенням споживання рослинної їжі, зменшенням споживання тваринних жирів, збільшенням в раціоні калію, що міститься в овочах, фруктах, зернових, і магнію, що міститься в молочних продуктах.

Артеріальна гіпертензія часто має кризовий перебіг і призводить до розвитку серйозних ускладнень – набряку легенів, розшарування аорти, важких порушень ритму серця, кровотечі. Найбільш грізними ускладненнями гіпертонічних кризів є інфаркт міокарда та інсульт!

Основна мета лікування – нормалізація АТ (менше 140/90 мм рт.ст., а в разі поєднання з цукровим діабетом або захворюваннями нирок – нижче 130/90 мм рт.ст.) Дуже важливим моментом є попередження розвитку гіпертонічних кризів та їх грізних ускладнень – інфаркту міокарда та інсульту.

Якщо у Вас відзначається підвищення артеріального тиску необхідно звернутися до лікаря кардіолога. Тільки лікар може правильно підібрати лікування, необхідне саме Вам з урахуванням всіх особливостей Вашого захворювання!

Читайте також по темі:

“Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі”. Стосовно конкретного захворювання: “Діагностика і лікування артеріальної гіпертензії проводиться в Центрі” Меддіагностика “.

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать