ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Старіння починається з судин мозку

Старіння починається з судин мозку

Найбільш рання ознака початку старіння мозку – це дисциркуляторна енцефалопатія

Судини – основний фактор стабільної роботи мозку. Мозок живиться через судини. Зниження мозкового кровотоку. А значить, і живлення, призводить до передчасного старіння мозку. Такий стан називається ДЕП – дисциркуляторна енцефалопатія.

ДЕП – це зміна кровоплину з тої чи іншої причини. Це веде до порушення функції мозкових клітин. Спочатку такий стан називається мінімальною мозковою дисфункцією.

ДЕП починає свій розвиток непомітно для людини. Зміни в роботі мозку ще не дуже себе проявляють, але показники кровотобігу вже сигналізують про проблеми, що вже насуваються.

Чому виникає передчасна ДЕП?

Існує декілька причин. Основними є наступні.

Перша – звуження судин, наприклад, внаслідок атеросклерозу.

Друга – це зниження швидкості кровообігу порівняно зі «штатними», або нормальними швидкісними показниками.

Й те, й друге погіршує живлення мозкових клітин. Нерідко атеросклероз протікає безсимптомно. Але частіше пацієнти скаржаться на зниження пам’яті, головний біль, головокружіння, шум у вухах, підвищену втомлюваність та ряд інших скарг, із якими зазвичай звертаються до лікаря.

Що робити, щоби ДЕП не розвивалася? Як відтермінувати «старіння» мозку?

Перше й найважливіше – оцінити показники мозкового кровообігу. Фізичні параметри визначаються за допомогою УЗД-досліджень. Оцінюються як стан просвіту судини, так і гідродинамічні характеристики кровоплину. Це ексклюзивні методики, розроблені в медичному центрі «Меддіагностика»

Що робити, якщо параметри кровообігу вийшли за межі норми?

Головне – встановити причину. Причина зазвичай знаходиться в площині індивідуальних особливостей будови мозкових судин. Доведеться пройти МРТ-дослідження головного мозку й рентгенографії з деякими пробами.

Після чого можна починати стабілізовувати мозковий кровообіг?

Стабілізація мозкового кровообігу виявилася ефективною в лікування мозкових дисфункцій, а також у лікування головного болю, головокружіння, шуму у вухах, втомлюваності й порушенні формули сну. Більш того, при стабілізації кровоплину головного мозку підвищується працездатність і не розвивається синдром хронічної втоми.

Як приклад, можна навести історію пацієнта клініки Ігора П

Ігору П. 72 роки. За допомогою УЗД у нього виявили звуження мозкових судин до 95%. З точки зору класичного підходу до вирішення подібних проблем, слід робити операцію стентування судин.

Стентування – це введення в судину спеціальної пружинки, яка розправиться й розширить звужене місце судини.

При звуженні судин головного мозку до 95% операція несе великі ризики. Тим більше, що хірургічно розширити всі судини мозку неможливо. В анамнезі у Ігора було минуче порушення мозкового кровообігу (МНМК) на тлі аритмії й трепетання передсердь. Згідно з кардіологічним обстеженням, скорочувальна властивість серцевого м’яза була знижена на 58%, тобто, серце подавало крові до голови лише 42% (див. Висновок кардіолога). Це був т.зв. малий інсульт, після котрого функція мозку може відновитися.

Але він не одужав повністю. Він продовжував страждати на підвищений тиск, виражену аритмію, слабкість, відсутність працездатності, погіршенням пам’яті, головокружінням, головним болем і багатьма іншими розладами. З урахуванням віку (72 роки), він був практично «списаний» районними лікарями: були дані «таблетовані» рекомендації щодо контролю за тиском. Рекомендації були вірними, але стосувалися лише тиску й торкалися, наприклад, атеросклерозу. Вони не торкалися також причин підвищення тиску тощо. В результаті, вони не впливали на фізичні параметри кровообігу, не пришвидшували його й лише частково поліпшували кровопостачання мозку.

В неврології є такий закон. Якщо мав місце один інсульт, чекай і наступного… якщо нічого не робиш.

Ліки, звичайно, можуть допомогти. Але на сьогодні немає такої таблетки, котра кардинально змінить мозковий кровообіг. Вона може лише трохи покращити  стан і на якийсь час стабілізувати процес.

Якщо ж докопатися до причини порушення гемодинаміки мозку

Є шанс кардинально поліпшити його живлення. Для цього треба розуміти, які ланцюжки вийшли з ладу й на що конкретно повинні бути спрямовані лікування й реабілітація. Адже причина недостатнього кровопостачання мозку полягає  не лише у звуженні його судин, але й у поганій роботі серця. Серце – це помпа, що подає кров до мозку.

Ігору пощастило

У нього не розвинулася симптоматика ішемічного інсульту з типовим некрозом (відмиранням) ділянки мозку, як це зазвичай буває при сполученій патології серця й критично звужених мозкових судин. Є таке поняття «резерв компенсації мозкового кровообігу». Як показало дослідження, в нього цей резерв був критично знижений.

Як ми діяли

Ми залучили розроблені нами дуже ефективні методи оцінки мозкового кровообігу. Зокрема, т.зв. атеросклеротичний тест. Дослідили кровообіг головного мозку, врахували ключові фізичні параметри руху крові по судинах. І, що важливо, ми провели розрахунок ступеню компенсації мозкового кровообігу й виявили за рахунок яких судинних басейнів (артеріальних і венозних) можна підвищити цей резерв компенсації. Такі дослідження дали змогу вибудувати оптимальну лікувальну тактику в напрямку оптимізації мозкового кровообігу. Свій внесок зробив і кардіолог клініки, адже атеросклероз – це не лише ураження мозкових, але й багатьох інших судин включно з серцевими.

Старіння починається з судин мозку

(Читати більше про те, що відбувається з мозком при зриві компенсації критично зниженого мозкового кровообігу).

Інакше кажучи, коли Ігор звернувся до клініки «Меддіагностика», ще не все було втрачено. Залишалася хоч невелика, але надія.

Комплексна адекватна діагностика як стану самого мозку, так і судин, була ключовим фактором при виборі тактики лікування й реабілітації.

Старіння починається з судин мозку

Старіння починається з судин мозку

Старіння починається з судин мозку

Був діагностований не лише атеросклероз, але й критичне зниження швидкісних показників кровообігу мозкових судин. При цьому стали відомі конкретні судинні басейни з найбільш критичним зниженням. Більш того, були виявлені й причини атеросклерозу. Й це не кажучи про супутню патологію, яка також могла призвести до фатальних наслідків.

Все це можна було б назвати старістю й просто чекати природньої («вікової») розв’язки

Швидше за все, саме так оцінили Ігореву ситуацію лікарі попереднього мед закладу.

Але Ігор – життєлюб. Він хотів і хоче жити. Й не лише просто існувати, а й мати достойну якість життя.

Ми не відмовилися від Ігора

Було проведене реабілітаційне лікування. Реабілітація – це відновлення. І в данному випадку – відновлення кровообігу головного мозку. Ми також (як це не раз бувало в практиці нашої клініки) стабілізували стан судинної стінки, збільшивши просвіт судин.

Пройшло більше року

Пацієнт має стабільний артеріальний тиск, працездатний, викладає фізику й математику англійською (!) мовою. Ігор відзначає прилив сил, нормалізацію працездатності, відчутне покращення фізичного стану, що дозволяє йому не лише викладати, але й виконувати хатню й присадибну роботу. А в нього – великий сад.

Зараз ми регулярно контролюємо гемодинаміку мозку й стан судинної стінки (чи не продовжують звужуватися судини, чи не прогресує атеросклероз). Ігор продовжує підтримувати свій фізичний стан за методикою, розробленою в клініці. Важливим сегментом є фізична реабілітація, що проводиться за участю доктора невролога-реабілітолога.

Головне в цій історії те, що пацієнт не лише продовжує вести активний спосіб життя, але й повністю компенсований. Це підтверджується результатами клінічного обстеження. Читати більше про те, як поліпшити кровообіг головного мозку.

І якщо хтось скаже, що все одно фінал невідворотній і безсмертних не буває,

Я відповім: так, фінал невідворотній. Як у будь-якої людини на планеті. Але якість життя до настання фіналу повинна бути достойною. Людина повинна працювати, радіти життю й не бути тягарем як для родичів, так і для самого себе.

Старіння починається з судин мозку

Якість життя – це можливість виконувати свою роботу в повному обсязі без задишки й болю в серці. Якість життя – це жити без головного болю, без високого артеріального тиску й без вегето-судинної дистонії (ВСД). Якість життя – це можливість рухатися й одержувати задоволення від пройденої з легкістю пари кілометрів без будь-яких скарг.

Що потрібно для досягнення достатньої якості життя?

У першу чергу необхідно зрозуміти, які відхилення й збої в роботі організму вже існують.

Наприклад, атеросклероз судин починає проявляти себе лише за умов критичного звуження судин, коли вже допомагає лише хірургія. Але так буває далеко не завжди. Так і операція – не дуже безпечна процедура. І що можна зробити з тотальним атеросклерозом, якщо він уже (!) вразив усі судини мозку? Інша річ – знайти причину. Тоді є шанс зупинити розвиток атеросклерозу й навіть  зменшити ступінь звуження судин. Для початку достатньо пройти тест на атеросклероз і пробу з навантаженням, щоби переконатися в наявності такої патології. На сьогодні є методи лікування атеросклерозу, котрі дають шанс стабілізувати параметри мозкового кровотоку.

Скарги, що турбують людей, слугують приводом для виявлення їхніх причин і призначення лікування. Всі вони піддаються аналізу. Якщо вдається знайти причину скарги й усунути її, то, наприклад, такий прояв як мігрень чи головокружіння більш не будуть турбувати. Або турбуватимуть значно менше. Це буде означати, що фізичні параметри кровообігу мозку прийшли до норми, або вже близькі до неї. В кожному випадку динаміка скарг різна й залежить від багатьох варіантів причин, діагностувати котрі можна лише при адекватному обстеженні.

Старіння починається з судин мозку

Висновки

Можна все пустити на самоплин. При цьому усвідомлювати власне згасання. прогресуючу втрату працездатності, погіршення пам’яті, страждати від головного болю й головокружіння, постійно коригувати високий артеріальний тиск, не спати ночами через порушення формули сну й не докладати зусиль і шукати чарівну таблетку, котра вирішить усе.

З таблеткою, на перший погляд, легше, але (NB!) нема ще в природі такої таблетки, котра раз і назавжди стабілізує кровообіг. Існуючі таблетки можуть лише тимчасово покращити стан, не більше. На жаль. Бо таблетка не діє на причину, а лише знімає симптоми.

Можна вчинити інакше. Витратити пару годин разом із консультантом-неврологом зрозуміти, що потрібно зробити для покращення якості й продовження життя. Відрегулювати мозковий кровообіг і продовжувати його самостійно. Наприклад, використовуючи підхід антиейджінгу (читати більше), котрий активно використовується клінікою «Меддіагностика» й елементи котрого досить корисні для реабілітації неврологічних паціентів (читати про невролога-реабілітолога).

Як відомо, під лежачий камінь вода не тече.

Читати більше: Як продовжити активне життя

Доктор медичних наук, В.В.Гонгальський

Пошукові слова: Невролог-реабілітолог. Невролог. Невропатолог, старіння, як уникнути старості, старість, смерть, раптова смерть, безпричинна смерть, судини голови, ВСД, вегето-судинна дистонія, головний біль, запаморочення, шум у вухах, кровообіг мозку, судини мозку, атеросклероз, хронічна втома, головний біль, мігрень , запаморочення. Якість життя. Стентування судин. Мозгова дисфункція. Дісціркуоляторная енцефалопатія. ДЕП. Антиейджинг.

Акції