ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Причини головного болю

Якщо не враховувати головний біль при застуді і вірусних сезонних захворюваннях, то найбільш частою причиною головного болю є зміни в судинах.

Причинами головного болю можуть бути пошкодження судин із розвитком крововиливу, інсульти, закупорка судин тромбом, спазм судин або їх перерозтягнення. Все це називають церебро-васкулярною патологією або судинною патологією головного мозку.

Закупорка сосудов, причина головной боли

 

До такої патології також відноситься головний біль, спричинений підвищенням або зниженням артеріального тиску. До речі, будь-який гіпертонічний криз сьогодні розцінюється, як минущі порушення мозкового кровообігу.

Минуще – означає, що тиск підвищився, призвів до головного болю і, як правило, до ряду змін в головному мозку. Ці зміни частіше оборотні. Але, якщо кризи відбуваються часто і артеріальний тиск постійно високий, то зміни в головному мозку незмінно прогресують. Це часто видно при МРТ дослідженнях.

Причиною головних болів можуть бути аномалії розвитку головного мозку, судин шиї та голови.

Така судинна патологія, як васкуліт або ендоваскуліт (запалення судинної стінки) нерідко викликає хронічний головний біль або посилює його. Тому в клініці Меддіагностика в стандарт обстеження входить в тому числі і тест на ендоваскліт судин.

Нерідко головний біль турбує при різних варіантах патології шийного відділу хребта. Наприклад, задній шийний симпатичний синдром (або «шийна мігрень», спондилогенна шийна цервікокраніалгія та ін.).

Не можна скидати з щитів аномалії розвитку судин – аневризми артеріальних і венозних судин головного мозку при яких можуть тиснути рясно іннервовані ділянки мозку і викликати біль. Наприклад, здавлення аневризмою внутрішньою сонною артерією трійчастого нерву.

Варіанти будови черепа і судин можуть викликати лікворно-венозну внутрішньочерепну гіпертензію.

Головний біль може виникати при внутрішньочерепній гіпотензії (зниження внутрішньочерепного тиску), наприклад, при лікворі (витікання внутрішньомозкової рідини) через дефекти мозкових оболонок.

Головний біль у потилиці може бути наслідком патології шийного відділу хребта, так само як і при підвищеному артеріальному тиску. Біль у шиї і головний біль вимагає диференціальної діагностики.

Аномалії розвитку підпотиличної області (див. Біль в шиї)

Біль у шиї можливий при ураженні нервів, що виходять з шийного відділу хребта і йдуть на голову для іннервації тканин голови. У цьому випадку мова йде про так звані нейропатії.

Пацієнт з головним болем повинен бути ретельно допитаний, оглянутий, і обстежений, оскільки причина головного болю може бути наслідком інфекційно-алергічних уражень головного мозку (арахноідітів, менинго-енцефалітів, енцефалітів, абсцесів мозку). Ці захворювання потребують своєчасної термінової діагностики, оскільки в ряді випадків загрожують життю пацієнта або його подальшої працездатності.

Інтоксикаційні і дисметаболічні енцефалопатії – можливі причини головного болю, так само як і ревматичні захворювання, такі, як колагеноз, ревматизм, склеродермія, системний червоний вовчак та ін.

Цефалгію можуть викликати захворювання очей: нескоректована функціональна (вікова) патологія зору і неправильний підбір окулярів, гостра глаукома, ірит, неврит зорового нерву. Корисним і інформативним дослідженням при цьому є трансорбітальний УЗД перегляд очниць і їх вмісту. Метод діагностики відпрацьований і успішно використовується в клініці в комплексі судинного обстеження понад 10 років.

Патологія зубів і ясен – часта причина головного болю.

З найбільш небезпечних захворювань, які супроводжуються головним болем, слід зазначити злоякісні новоутворення (пухлини) і запальні ураження (гайморити, пансінусіти) навколоносових пазух (лицьовий біль) і в тому числі злоякісні новоутворення порожнини рота, носоглотки (лицьовий біль), а також:

 • пухлини
 • метастази в головний мозок
 • остеомієліт

Інші причини головного болю:

 • Патологія скронево-нижньощелепного суглоба
 • Хвороби привушної залози
 • Біль напруги (гострий і хронічний) у вигляді мігрені, кластерного головного болю,
 • Цефалгія, викликана медикаментами (абузусний головний біль), абстинентний головний біль
 • Психопатичний головний біль – астенія, депресія, фиброміалгія і інші афективні розлади
 • Оргазмічний або коетальний головний біль
 • Постгіпоксічний головний біль і біль на фоні анемії
 • Вегетативна (центральна і периферична) дисфункція з перманентним і пароксизмальним (вегетативний пароксизм або панічні атаки) характером.
 • Розлади сну і неспання: безсоння, синдром обструктивного і центрального апное сну, синдром неспокійних ніг і періодичних рухів кінцівок уві сні, проблеми пов’язані з транстемпоральними (через часові пояси) переміщеннями, нарколепсії

Перераховані вище і ряд інших станів можуть викликати головний біль або маскуватися під головний біль.

Визначити причину головного болю можна тільки при ретельному опитуванні пацієнта, його огляді з урахуванням неврологічного і ортопедичного статусів і після уточнюючих досліджень – МРТ головного мозку з МРТ реконструкцією судин голови, доплеровська (УЗД) оцінка динаміки кровотоку в різних басейнах головного мозку і в шиї обов’язково з функціональними пробами і додатковими уточнюючими тестами. УЗД перегляд вмістовних орбіт головного мозку дозволяє уточнити не тільки стан очей, але і визначити кровотік в очницях (єдина анатомічна структура мозку, яка доступна для УЗД дослідження, що дозволяє зорієнтуватися в характері кровотоку головного мозку).

Доктор медичних наук, професор НМУ

В.В.Гонгальский

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі. Діагностика і лікування причин головного болю проводиться в Центрі «Меддіагностика».

Записаться на приём Как проехать

Лікарі

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог
Мазур Олег Васильович
Лікар-невролог

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать