ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Остеопороз: симптоми, причини розвитку, діагностика та лікування у Києві

Остеопороз (по МКБ-10: М80) – це захворювання,  при якому знижується щільність кісткової тканини. Патологія небезпечна відсутністю симптомів на ранніх стадіях. Виявити руйнацію опорно-рухового апарату допоможе своєчасна діагностика.

Спина
Діагностика допоможе у виявленні остеопорозу.

Загальна інформація про остеопороз

Солі кальцію, що надходять в організм з їжею та біологічними добавками, підтримують цілісність кісток. Однак частина поживних речовин вимивається. У здорової людини процеси утворення та розсмоктування кісткової тканини збалансовані. При остеопорозі руйнування переважає над відновленням (див. малюнки нижче: мал.1 – норма, мал. 2 – остеопороз). Це призводить до підвищення крихкості кісток.

Кістка складається з кісткових балок. При остеопорозі їх кількість зменшується, вони стоншуються аж до розсмоктування деяких ділянок. Суть остеопорозу полягає у прискореному вимиванні солей кальцію з кістки.

1 (7) 250 211 Остеопороз: симптоми, причини розвитку, діагностика та лікування у Києві
Мал. 1. Анатомічний препарат тіла хребця. Незмінена кістка з нормальною щільністю Мал. 2. Анатомічний препарат тіла хребця. Початковий остеопороз кісток: трабекули витончені, міжтрабекулярні простори збільшені.
3 (1) 250 165 4 (1) 250 162
Мал. 3. Незмінена (без остеопорозу) кісткова тканина під мікроскопом. Мал. 4. Змінена кісткова тканина з ознаками остеопорозу під мікроскопом.

Центр “Медідіагностика” у Києві допомагає своїм пацієнтам у боротьбі із захворюваннями опорно-рухового апарату з 1978 р.

Для виявлення патології на всіх стадіях ми використовуємо тільки сучасне обладнання, що добре зарекомендувало себе:

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Фахівці центру використовують лише нехірургічні методи боротьби з патологіями опорно-рухового апарату. Серед наших переваг – можливість пройти обстеження та лікування в одній будівлі.

Причини виникнення

Поширені причини розвитку захворювання:

 • менопауза із гормональними порушеннями;
 • дефіцит деяких речовин (кальцію, вітаміну D);
 • спадковий фактор;
 • операції на шлунково-кишковому тракті (резекція шлунка);
 • прийом деяких препаратів (гепарин, стероїди);
 • хвороби паращитовидної та щитовидної залоз;
 • вживання алкоголю;
 • гіподинамія;
 • перебування у невагомості (космонавти повертаються з орбіти з остеопорозом);
 • спадковий (генетично обумовлений) остеопороз.

У Європі на остеопороз страждає 50% жінок і 20% чоловіків старших за 50 років. Жінки страждають частіше через гормональні відхилення при менопаузі (клімаксі).

Симптоми та перші ознаки

До перших ознак захворювання відноситься біль у:

 • ребрах;
 • паху (область тазостегнових суглобів);
 • кінцівках, частіше в гомілках, колінах;
 • поперековому або шийному відділах хребта;
 • суглобах;
 • у тазу;
 • можлива деформація стоп.

Неприємні відчуття спричинені мікропереломами. Можливі переломи ребер та хребців після масажу та мануальної терапії. Тому масаж і мануальна терапія мають проводитися з урахуванням можливості наявності остеопорозу.

Крім болю спостерігаються виникнення деформації стоп та зменшення зросту (у людей похилого віку). Переломи можливі навіть при невеликих навантаженнях та необережних рухах.

Остеопороз протікає з постійним прогресуванням.

Остеопороз супроводжується підвищеною ламкістю кісток. Переломи можуть виникати без видимої причини, навіть при мінімальних навантаженнях або незручних рухах. Прикладом може бути зниження висоти хребців – так звана «платіспондилія» (див. малюнок нижче, №5)

Остеопороз: симптоми, причини розвитку, діагностика та лікування у Києві Остеопороз: симптоми, причини розвитку, діагностика та лікування у Києві
Мал. 5. Множинні переломи тіл хребців на рентгенограмі. Компресійні переломи вказані стрілками Мал. 6. Перелом стегнової кістки при остеопорозі (так званий надмірний, вказаний стрілками)

Групи та фактори ризику

У групі ризику є:

 1. Жінки старші за 45 років.
 2. Люди, що ведуть малорухливий спосіб життя. Захворювання нерідко розвивається у тих, хто був змушений дотримуватися постільного режиму, наприклад, після інсульту.
 3. Особи, які страждають на алкоголізм.
 4. Представники деяких професій. До розвитку ламкості кісток схильні космонавти, які тривалий час перебувають у стані невагомості.

Розвиток остеопорозу залежить найчастіше від дисбалансу гормонів. Йдеться насамперед про паращитовидні залози, які регулюють обмін кальцію.

У літніх людей можливий сенільний остеопороз. Це стосується менопаузи у жінок, зниження рівня андрогенів (чоловічих статевих гормонів) у чоловіків.

Патологія часто проявляється у пацієнтів, які страждають на:

 • хвороби нирок та ШКТ;
 • аденому гіпофіза;
 • цукровий діабет;
 • ревматоїдний артрит;
 • панкреатит;
 • саркоїдоз;
 • мієломну хворобу;
 • лейкемію, лімфому;
 • гіперпаратиреоз;
 • цироз печінки.

Ризик розвитку хвороби підвищується при розладі харчової поведінки (булімія, анорексія).

Класифікація захворювання

Захворювання має первинну та вторинну форми. Класифікація ґрунтується на причинах розвитку патології.

Первинна форма

Первинний остеопороз спостерігається у 85% пацієнтів.

Існує 4 типи захворювання:

 1. Сенільний (старечий). Різновид зустрічається у хворих чоловічої та жіночої статі. Втрата кісткової маси обумовлена ​​природним старінням організму.
 2. Ювенільний. Хвороба вражає дітей та підлітків від 8 до 14 років та характеризується різким болем при переломі.
 3. Постменопаузальний. Цей тип виникає лише у жінок старших за 50 років. При постменопаузальному типі відбувається прискорена втрата кісткової маси.
 4. Ідіопатичний. Причини появи цього різновиду невідомі.
Скелет людини
Скелет людини під час остеопорозу.

Вторинна

Вторинна форма патології зустрічається у 15% випадків.

Серед її причин:

 • генетичні порушення (синдром Марфана);
 • розлади харчової поведінки;
 • хронічні запальні процеси;
 • захворювання крові тощо.

Ступені розвитку остеопорозу

Остеопороз має 4 стадії розвитку:

 1. Перша. Зниження щільності кісток може розпочатися вже у 30–35 років. Видимі ​​симптоми патології відсутні. Захворювання діагностують лише за допомогою медичних досліджень.
 2. Друга. Цей етап розвитку розпочинається після 35 років. Ознаки хвороби можуть бути відсутніми.
 3. Третя. У пацієнта віком від 45 до 50 років виникає деформація хребта. На третій стадії з’являються болі та відбуваються перші переломи.
 4. Четверта. Етап характеризується підвищеним ризиком травмування. Людина старше за 50-55 років відчуває різкий біль навіть при незначних навантаженнях.
Ступені остеопорозу
Ось так виглядає нормальна кістка та кістка, уражена остеопорозом.

Методи діагностики

Після проведення попереднього огляду та опитування лікарі медичного центру пропонують клієнтам такі способи діагностики:

 1. Лабораторні дослідження. За допомогою цього можна диференціювати остеопороз від інших захворювань кісткової системи.
 2. Рентгенографія хребта. Дослідження дає можливість виявити вроджені та набуті відхилення, а також зміни, спричинені захворюванням.
 3. Денситометрія. Сучасний діагностичний метод дозволяє лікарю визначити мінеральну щільність кісткової тканини. За допомогою цього методу можна виявити патологію на ранніх стадіях. Наші лікарі використовують рентгенівську та ультразвукову денситометрію.
Диагностика остеопороза тазобедренного сустава Диагностика остеопороза костей тазобедренного сустава
Рис. 7. Денситометрія рентгенівської області тазостегнового суглоба. Щільність кісткової тканини не порушена Рис. 8. Денситометрія рентгенівської області тазостегнового суглоба. Щільність кісткової тканини знижена, мітка (зазначена стрілкою) розташована в зоні зниження щільності кісткової тканини.

До якого лікаря звернутися

У центрі “Медіагностика” пацієнт може отримати консультацію таких фахівців, як:

Жінкам може додатково знадобитися відвідування гінеколога. При гормональних відхиленнях показано консультацію ендокринолога.

Лікарі

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Шитюк Михайло Юрійович
Лікар ортопед-травматолог, вертебролог
Жандаров Сергій Володимирович
Лікар-кардіолог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора

Способи лікування

Для лікування патології недостатньо вживати продукти з підвищеним вмістом кальцію. Необхідна медикаментозна терапія, що часто включає прийом бісфосфонатів.

Ці препарати застосовуються для лікування як первинного, так і вторинного різновидів захворювання у чоловіків та жінок. Залежно від причин розвитку патології додатково використовуються гормони, вітаміни, препарати кальцію тощо.

Фахівці центру “Меддіагностика” у Києві застерігають від самолікування. Підбором медикаментозних засобів лікування повинен займатись кваліфікований лікар після проведення обстеження.

Безконтрольний прийом препаратів не тільки не сприяє одужанню, а й призводить до розвитку інших захворювань. Наприклад, неправильне застосування гормональних засобів підвищує ризик виникнення новоутворень.

Відгуки про лікування суглобів у Центрі “Меддіагностика”

Можливі ускладнення

Остеопороз небезпечний незворотністю змін у кісткових тканинах. Якщо пацієнт не отримав своєчасного лікування, то на пізніх стадіях патології допомогти йому складно.

Найчастіша травма у людей похилого віку – перелом шийки стегна, летальність при якій становить до 40%. У багатьох пацієнтів виникають деформації хребта. Людина відчуває постійні болі в області спини і втрачає здатність до самообслуговування.

Профілактичні заходи

Профілактикою остеопорозу стануть:

 1. Регулярне проходження медичного обстеження.
 2. Вживання їжі, багатої на кальцій. До щоденного раціону необхідно включити більше молочних продуктів, цитрусових, риби. Потрібно віддавати перевагу їжі зі зниженою жирністю.
 3. Відмова від шкідливих звичок. Вживання алкоголю має бути скорочено до мінімуму (не більше 250–300 мл 1 раз на місяць). Куріння потрібно повністю виключити.
 4. Фізичне навантаження. Спорт уповільнює втрату кальцію. Користь принесуть швидка ходьба, біг та теніс. Варто уникати фізичного навантаження з високим ризиком травматизму, наприклад, сноубордингу.
 5. Прийом препаратів, що містять кальцій. Попередити остеопороз у чоловіків можуть гормони андрогени, у жінок – естрогени. Призначати медикаменти має право лише лікар.

Людям, старшим за 45-50 років, слід з обережністю використовувати мануальну терапію та масаж. Рекомендується попередньо пройти денситометрію.

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать