ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Менопауза (клімакс). Симптоми, діагностика та лікування

Клімактеричні зміни є природним фізіологічним процесом. Коли настає менопауза, місячні припиняються повністю і це стає основною ознакою згасання репродуктивної функції. Іноді подія сприймається трагічно, але причин для цього немає. Сучасні засоби по підтриманню хорошого самопочуття і здоров’я в період клімаксу дозволяють знизити інтенсивність основних симптомів, поліпшити самопочуття і стабілізувати гормональний фон.

Ознаки менопаузи

Перебудова організму починається поступово. Менопаузі передує тривалий період, який в середньому триває близько 4 років. Він називається предменопаузою. У цей час поступово зменшується активність яєчників і вироблення естрогену. Порушення гормонального балансу призводить до появи у деяких жінок наступних симптомів:

 • порушення менструального циклу;
 • припливи жару з почервонінням шкіри обличчя і шиї;
 • гіпергідроз;
 • короткочасне відчуття задухи;
 • емоційна нестійкості;
 • безсоння;
 • почуття ірраціональної тривоги й підозріливості;
 • депресія;
 • відчуття дискомфорту в піхві;
 • зміна інтенсивності статевого потягу.

Коли настає менопауза?

Терміни настання клімаксу індивідуальні. Вони залежать від багатьох причин, включаючи генетичну схильність, спосіб життя, наявність супутніх захворювань. Класичним варіантом вважається період від 45 до 50 років. Деякі симптоми можуть проявитися набагато раніше, наростати поступово. Предменопауза в цьому випадку триває довше 4 років.

Основною ознакою того, що настала менопауза вважається повне припинення місячних протягом 12 місяців і зміна гормонального фону зі зменшенням частки естрогену.

Важливо: нерегулярність місячного циклу, зміна кількості виділень може також сигналізувати про захворювання матки або розвитку онкології.

Необхідно звернутися за консультацією, якщо з’явилися проривні кровотечі, не пов’язані з місячним циклом, відчувається дискомфорт під час статевого акту, спостерігаються кров’янисті виділення.

У період предменопаузи з’являються різкі коливання маси тіла, підвищується дратівливість і плаксивість. Ці ознаки теж відносять до характерних клімактеричних симптомів.

Діагностика менопаузи

Якщо вік сягнув за 40 років і з’явилися перші ознаки клімаксу, то необхідно звернутися до лікаря. Дуже важливо пройти попереднє обстеження з оформленням індивідуальної карти. Дані будуть використовуватися як контрольні для спостереження за станом здоров’я протягом менопаузи і постменопаузального періоду.

Щоб виключити сумніви в тому, що дійсно настав клімакс, факту припинення місячних недостатньо. Симптоми менопаузи теж не є точним підтвердженням початку менопаузи, оскільки багато вище перерахованих ознак можуть вказувати на захворювання серцево-судинної системи. Наприклад, на вегето-судинну дистонію, ознаки якої можуть з’являтися при нервових перевантаженнях і після стресів. Потрібна цілеспрямована діагностика, яка включає:

 • біохімічний аналіз крові;
 • дослідження на ліпіди крові і гормони;
 • трансвагинальне УЗД;
 • мамографія або УЗД дослідження молочних залоз. УЗД молочних залоз в Центрі «Меддіагностика» можна пройти разом з гінекологічним УЗД;
 • бувають ситуації, коли досить провести профілактику вегето-судинних розладів і дати фізичне навантаження в спортзалі для того, щоб позбутися від «передчасної менопаузи».

Питання вегето-судинної дистонії вирішує лікар невролог. Нерідко зміни стану, схожі з настанням менопаузи, обумовлені судинною патологією мозку.

Важливо! Передчасна менопауза і її важка форма може бути обумовлена гормональним дисбалансом, причина якого – патологія гіпофіза або його неадекватне кровопостачання. Ці питання краще вирішувати разом з неврологом після МРТ обстеження гіпофіза і дослідження судин шиї і голови, які живлять гіпоталамус і гіпофіз.

Обов’язково проводиться денситометрія для визначення щільності кісткової тканини (тест на остеопороз). Лікар може направити на УЗД органів малого тазу і аналіз стану слизової оболонки матки.

Лікування менопаузи

Клімакс є природньою віковою зміною. Симптоми менопаузи вказують на те, що гормональна перебудова знаходиться практично на піку і організму потрібна підтримка. Лікування менопаузи полягає в знятті найбільш гострих симптомів і усуненні ряду нездужань, що заважають вести повноцінне активне життя.

Медикаментозний спосіб

При тяжкому перебігу менопаузи призначається ЗГТ. Препарати відновлюють гормональний баланс за рахунок заміщення синтетичними гормональними засобами. Лікування проводиться тільки за призначенням і під наглядом лікаря. Препарати випускаються у формі таблеток, капсул, гелів, крему, свічок і пластиру.

Переваги: швидке зняття основних симптомів, поліпшення самопочуття, профілактика розвитку остеопорозу і атеросклерозу, уповільнення процесу старіння. До недоліків відноситься довгий список протипоказань.

Рослинні препарати

Частково замістити брак естрогену, стабілізувати емоційний стан і зняти дискомфорт в інтимній області допоможуть засоби на рослинній основі. У них використовуються екстракти і витяжки з рослин, до складу яких входять фітоестрогени.

Препарати діють м’яко, мають накопичувальну дію, не викликають звикання. Список протипоказань дуже короткий. Основним вважається індивідуальна непереносимість. Великий вибір засобів дозволяє для кожної жінки підібрати найбільш дієвий препарат для зняття симптомів менопаузи.

Поради та рекомендації

У період предменопаузи необхідно підготуватися до змін організму морально і фізично. Емоційний настрій в ці роки грає велику роль. Розуміючи, що те, що відбувається цілком природньо, варто трохи змінити спосіб життя.

 1. Перегляд раціону зі збільшенням частки овочів, фруктів, зелені і продуктів з підвищеним вмістом кальцію, магнію і калію допоможуть підтримати всі системи організму, попередити загострення хронічних хвороб. Нове меню дасть необхідні вітаміни і мінеральні речовини.
 2. Зміна графіку роботи з включенням обов’язкового відпочинку допоможе уникнути стресів і нервових зривів.
 3. Дозоване фізичне навантаження, заняття в спортзалі або плавання, дихальна гімнастика допоможуть утримати в хорошому стані м’язи, забезпечити еластичність зв’язок і зберегти поставу.
 4. Масаж, трав’яні чаї, аромотерапія і навички релаксації допоможуть розслабитися і прийняти зміни в житті як належне.
 5. Нове хобі підтримає інтерес до навколишнього світу і відверне увагу від нездужань що з’явилися.

Пережити менопаузу стане набагато простіше, якщо застосувати комплексний метод, але всі перебудови повинні відбуватися обов’язково під наглядом лікаря, щоб контролювати стан здоров’я.

Де пройти діагностику та лікування при патологічному клімаксі

Діагностика та лікування проблем, пов’язаних з менопаузою, а також питання неврології і судинні проблеми мозку і гіпофіза, питання остеопорозу і денситометрії проводять в Центрі «Меддіагностика», м. Київ, лівий берег, 250 метрів від метро Дарниця, провулок Будівельників, будинок 4.

Діагностика і лікування в одній будівлі

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать