ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Хто лікує головний біль і до якого лікаря звертатися?

Що таке головний біль? Це комплекс больових симптомів, що відчуваються в верхній (черепній), потиличній або в лицьовій частині голови. Головний біль – це найчастіший вид скарг в лікарській практиці. З’являється незалежно від віку, статі, стану організму. Виникненню болю в голові можуть сприяти різні причини, але дуже часто це може бути симптомом великої низки різних захворювань. Болі можуть бути гострими і хронічними.

Який лікар лікує головний біль? До якого лікаря звертатися?

Чому виникає головний біль?

Причини головних болів, що найбільш часто зустрічаються, це:

 • Судинна патологія – недостатність або надлишок кровопостачання в головному мозку
 • Нервові патології – болі при патологіях нервів і нервових пучків, відповідальних за іннервації тканин голови та обличчя
 • Невротичні причини – емоційні розлади
 • Болі травматичного і посттравматичного характеру – з’являються після травм і свідчать про пошкодження нервів, судин голови або головного мозку

Головний біль класифікується на такі види:

 1. Мігрень – болі, пов’язані з судинами. Кровоносні судини, в зв’язку з уповільненням кровотоку по ним, деформуються через підвищення в них внутрішнього тиску, не можуть контролювати свій тонус, і, в підсумку, відбувається постійне роздратування нервів в стінках судин, що і викликає біль. Кров починає просочуватися через стінки судини і накопичуватися в прилеглих тканинах, викликаючи їх набряк. В результаті цього виникає ускладненість обміну кисню між кров’ю і мозком, що підсилює больові відчуття. Найчастіше цей біль локалізується з одного боку голови. Може супроводжуватися нудотою, блювотою. Хворі на мігрень погано переносять яскраве світло, гучні звуки. Мігрень може мати спадкову природу.
 2. Пучковий головний біль – болить голова в одному місці. Найчастіше локалізується в області очниці, поширюється на скроневу зону, верхню щелепу, скулову кістку і вухо. Досить сильний, пекучий і інтенсивний біль, може супроводжуватися закладеністю носа і сльозотечею. Може бути як одномоментний, так і з’являтися багато разів упродовж доби. Переважно виникає вночі. Напад може бути як коротким (кілька хвилин), так і тривалим (до декількох годин).
 3. Головний біль напруги – головний біль, що виникає через стреси, емоційне перенапруження, психічні розлади, порушення сну і т.п. Найчастіше локалізується в області потилиці або лобової частини черепа. Можлива причина виникнення такого болю – це різке підвищення внутрішньочерепного тиску внаслідок стресу.
 4. Інші болі, які не є наслідком структурних змін в головному мозку – болі, викликані: підвищенням або пониженням внутрішньочерепного тиску; внаслідок патологій судин головного мозку; дисфункцій м’язів і суглобів; патологічні процеси в головному мозку (пухлини і т.п.); болі вертеброгенного характеру в результаті патологій хребта. Також причиною головних болів можуть бути ЛОР-захворювання (гайморит, запалення трійчастого нерва, отити, фарингіти) і т.п.

Які лікарі лікують головні болі?

Якщо Вас турбує гострий або хронічний головний біль, варто звернутися до лікаря. Який лікар лікує головний біль? В першу чергу потрібно з’ясувати причину головного болю. Як було описано вище, головні болі діляться на кілька видів за поширеністю причин. Якщо Ви відчули біль в лицьовій частині черепа, то спочатку можна звернутися до ЛОРа. Якщо, після проведення діагностичних заходів, лікар знайде патологію, яка є причиною болів (гайморит, отит тощо), то він проведе комплекс заходів, спрямованих на лікування цих захворювань. Бо головний біль буде симптомом, що супроводжуює основне захворювання. Якщо ЛОР-діагноз не підтвердиться, то лікар може направити Вас до лікаря іншої спеціалізації.

До якого лікаря можна ще звертатися при головних болях? Якщо ЛОР-лікар не підтвердив діагноз, пов’язаний з його спеціалізацією, то Вам потрібно буде звернутися до фахівця в галузі неврології. Лікар-невролог проведе ряд діагностичних досліджень на предмет неврологічних і вертеброгенних причин болю. До таких досліджень відносяться: МРТ головного мозку, судин шиї і мозку, рентген хребта, УЗД судин шиї та головного мозку. У разі підтвердження вертеброгенной або невротичної природи болю, лікар-фахівець проведе лікувальні процедури, спрямовані на усунення причин головного болю.

Додаткові симптоми при больовому синдромі голови

При сильних головних болях людина може відчувати і різні додаткові неприємні відчуття. До таких супутних факторів можна віднести:

 • Нудота
 • Блювота
 • Непереносимість гучних звуків і яскравого світла
 • Дзвін у вухах
 • Розлад зору (пелена перед очима)
 • Можливі розлади ритму серця і дихання

Як лікар лікує головний біль?

Залежно від вогнища і виду головного болю, лікар може використовувати різні види лікування. Розберемо по видам стану.

 1. Мігрень. Лікування – консервативне, за допомогою декількох груп препаратів: ненаркотичні анальгетики, протизапальні препарати, препарати кофеїну та ін.
 2. Пучковий (кластерний) біль – застосовуються альфа-адреноблокатори (Дигідроерготамін, Ерготамін), анестетики локально (безпосередньо в вогнище болю), протизапальні препарати. Ці заходи допомагають лише зняти напад і полегшити біль, але не допоможуть з усуненням самої причини головного болю. Тому потрібно проводити комплекс діагностичних досліджень для з’ясування причини головного болю.
 3. Головний біль напруги – для якісного лікування цього виду головного болю, спочатку потрібно виявити причини його появи. Дуже часто в формуванні цього болю задіяний хребет з м’язами, прикріпленими до нього. Якщо м’язи знаходяться в тривалій тоничній напрузі, то в них формуються зони больової пульсації, що і сприймається як навколохребцевий і головний біль. Лікування цього виду болю пов’язано з роботою з шийним відділом хребта та його м’язами. Лікар буде займатися лікуванням судин і нервів в області голови та шиї. У клініці використовується ряд ефективних методів корекції мозкового кровотоку для лікування головного болю.
 4. Патології головного мозку (пухлини, інсульти та ін.) – найчастіше за все, потрібне хірургічне втручання.

Ви повинні негайно звернутися до лікаря, якщо у вас є скарги на:

 • Гострий або хронічний головний біль
 • Ви страждаєте на мігрень
 • Була травма голови або шиї
 • Проблеми з тиском, в результаті чого з’являються головні болі

Якщо у Вас болить голова, якщо Ви хочете позбутися від головного болю і мігрені, а також інших проблем, пов’язаних з головним мозком, хребтом і патологіями кістково-м’язового апарату, Ви завжди можете звернутися в клініку Меддіагностика. Висококваліфіковані лікарі завжди допоможуть Вам виявити і усунути причину головного болю, якого-б характеру вони не були.

Акції

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: