ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Який лікар лікує біль у шиї

У дорослих людей часто виникають болі в області шиї, які називають цервікалгією. Такі болі часто мають хронічний характер із періодичними загостреннями, нерідко вони позбавляють людину комфортного самовідчуття і навіть працездатності.

Біль у шиї
Біль у шиї позбавляє людину комфортних відчуттів.

Щоб зрозуміти, який лікар лікує біль у шиї, необхідно визначити справжню причину виникнення цервікалгії у кожного окремого пацієнта.

Які бувають болі у шиї

Біль у шиї буває короткочасним, без гострих відчуттів, але найчастіше його описують як постійний, ниючий, сковуючий рухи.

Причини виникнення цервікалгії прийнято умовно поділяти на 2 види:

 • вертеброгенні, що виникають через патологію у шийному відділі хребта (при грижах та протрузіях, хлистовій травмі тощо);
 • не вертеброгенні, що є наслідком захворювань ендокринної системи, у т.ч. порушень функції щитовидної залози, інфекцій, погіршення лімфоструму, пухлин.

Причини виникнення

Можливих факторів, що сприяють появі хворобливих відчуттів у шиї, багато. Найбільш поширені наступні:

 1. Інфекційні хвороби (спондиліт, туберкульозний чи неспецифічний, епідуральний абсцес). Такі захворювання супроводжуються високою температурою тіла, підвищенням потовиділення, слабкістю у тілі.
 2. Ревматоїдний артрит на ранній стадії. Супроводжується болем у ділянці голови – чола, потилиці чи шиї. Можливі болючі відчуття в області очей.
 3. Остеохондроз. Приводить до деформації та подальшого руйнування міжхребцевих дисків. Через виснаження амортизуючого хряща відбувається перевантаження фасеткових суглобів, утворюється артроз. Внаслідок цього защемляються нервові коріння спинного мозку, що викликають болючі відчуття.
 4. Шийна мієлопатія. Відбувається порушення кровообігу в спинному мозку, спричинене тиском грижі протягом тривалого часу. Біль при цьому здатний поширюватися не тільки на шийний відділ, але і віддавати в плечі, міжлопаткову область, може супроводжуватися онімінням кінцівок, появою “мурашок”, запамороченням, порушенням координації.
 5. Хлистова травма. Виникає при пошкодженнях, отриманих при різкому русі шиї (найчастіше згинанні). Розтягнення м’язів шийного відділу, міжхребцевих дисків призводить до мігрені, гострого болю в шиї, плечовому відділі, обмеження рухливості шиї.
 6. Міофасціальний синдром. Неврологічне порушення, у якому мимоволі скорочуються м’язи. При цьому людина зазнає локального болю при натисканні. Такий вид цервікалгії проходить за кілька днів.
 7. Грижі та протрузії міжхребцевих дисків. Протрузія – це випинання фіброзного кільця диска, якщо відбувається його руйнування, утворюється грижа. Це викликає запалення і, як наслідок, набряк. Супроводжується таке порушення онімінням верхніх кінцівок, болями під час руху голови.
 8. Дисфункція фасеткових суглобів. Це поширена причина болю у шийному відділі. Виснаження хряща на суглобах впливає на утворення кісткових розростань, що зменшують відстань між хребцями, в результаті здавлюються нервові закінчення. При такій дисфункції біль носить наростаючий характер, він посилюється під час руху, затихає у стані спокою.
 9. М’язово-тонічний синдром. Спостерігається при тривалому спазмі м’язів шиї, голови або грудей, що з’явився під час перевантаження м’язів у неправильному положенні тіла.
Слабкість
Захворювання із хворобливими відчуттями у шиї супроводжуються слабкістю.

Можливі причини розвитку больового синдрому – патологія хребта, травма м’язів чи кісток, порушення роботи внутрішніх органів. При цьому з’являються скутість рухів шиї і голови, різні болючі відчуття (від ниючих до різких). Нерідко виникає дискомфорт у ділянці плечей, пахвовій та міжлопатковій зоні, у грудній клітці.

Наслідки та ускладнення

З появою болю в шиї не слід ставити діагноз самостійно і, тим більше, підбирати лікування. Такі рішення можуть завдати непоправної шкоди здоров’ю.

Розвиток симптомів свідчить, що дегенеративний процес вже запущено, і якщо дозволити йому прогресувати, він порушить роботу інших структур організму.

Якщо вчасно не усунути причину болю, можна допустити розвиток ускладнень, які неминуче призведуть до незворотних змін в організмі, таких як втрата чутливості кінцівок, порушення щитовидної залози, утруднення ковтальної функції, ішемічний інсульт, порушення зору або навіть інвалідність.

До якого лікаря потрібно звертатися при виникненні болю в шийному відділі

Самостійно виявляти причини виникнення болю є небезпечним. Потрібно звернутися до лікаря загальної практики. На підставі ваших симптомів він оперативно направить вас до потрібного спеціаліста.

У яких випадках потрібна допомога спеціаліста

Звертатися до лікаря рекомендується з появою перших симптомів або дискомфорту. Своєчасне відвідування спеціаліста збільшує шанси позбавитися хвороби на її початкових етапах, не допустити погіршення здоров’я, якості життя.

Звертатися до лікаря
Звертатися до лікаря треба з появою перших ознак дискомфорту.

Вибір спеціаліста

Для того, щоб поставити точний діагноз і призначити ефективне лікування, терапевт підключає вузькоспрямованих фахівців, таких як невролог, флеболог, ревматолог, ортопед, травматолог, остеопат, масажист.

Лікарі Центру “Медідіагностика”

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора

Бувають випадки, коли класичні методи лікування не дають результату, доводиться вдаватися до хірургічного втручання.

Особливо це актуально для новоутворень та гриж.

Діагностика та обстеження

Щоб правильно визначити діагноз, необхідно виключити всі нехарактерні для цього випадку варіанти. Для цього проводиться досить тривале та комплексне обстеження пацієнта.

Спочатку лікар вивчає симптоматику: характер поширення болю, локалізацію вогнища больових відчуттів, стан пацієнта, зниження чутливості кінцівок.

Постановка діагнозу основного та супутніх захворювань включає як лабораторні аналізи, так і апаратні дослідження. Їхній комплекс дозволяє візуалізувати картину ураженої ділянки, спрогнозувати подальший розвиток хвороби.

Загальний аналіз крові
Загальний аналіз крові є інформативним методом діагностики.

Найбільш інформативні методи діагностики:

 • загальний аналіз крові – дослідження, яке проводиться для оцінки вмісту в крові основних компонентів (лейкоцитів, еритроцитів, тромбоцитів), показників вмісту гемоглобіну, гематокриту, еритроцитарних індексів;
 • біохімія крові – скринінгове дослідження, яке дає уявлення про стан обміну речовин в організмі;
 • аналіз сечі (загальний) – експертиза хімічних та фізичних показників сечі та сечового осаду, що визначає наявність або відсутність патології нирок або сечівника;
 • комп’ютерна томографія (КТ) шийного відділу хребта дає можливість оцінити стан відділу хребта, що вивчається, знайти можливі зміни у хребтовому каналі;
 • магнітно-резонансна томографія (МРТ) створює детальну візуалізацію органів та тканин тіла. Це дослідження дозволяє чіткіше побачити патологію та порушення, поставити правильний діагноз.

Устаткування Центру для діагностики

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

У центрі «Медіагностика» у місті Києві постановка діагнозу та лікування проводяться в одній будівлі.

Способи лікування

Лікування цервікалгії поділяють на консервативну терапію та хірургічне втручання.

Лікарі лікувального закладу займаються нехірургічними методами. Центр «Медідіагностика» має досвід понад 42 роки. Тут фахівці лікують захворювання опорно-рухового апарату (болі у хребті та суглобах), неврологічну патологію з 1978 р.

Консервативні методи, у свою чергу, бувають лікарські та нелікарські. Лікарська тактика залежить від симптоматики, характеру болючих відчуттів пацієнта, даних лабораторних досліджень.

Лікарські методи лікування обирають, щоб зняти чи полегшити біль. Лікар може призначити нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ), міорелаксанти для зняття спазмів, анестетики як засіб, що знижує чутливість до болю, а також антибіотики, вони показані при гнійних або бактеріальних процесах. Якщо біль має хронічний характер, виписують вітаміни групи В.

Нелікарські методи націлені на поліпшення фізичного стану тіла. До таких методів відносять фізіо- та мануальну терапію, ортопедію, масажі.

При виявленні патологій хребетного стовпа, таких як здавлення нервових закінчень, ушкодження спинного мозку, параліч, лікарі часто змушені призначати хірургічне лікування. В таких випадках проведення маніпуляцій лікар підбирає індивідуально для кожного випадку, оскільки, незважаючи на ефективність хірургічних методів, не можна забувати про можливі оперативні ризики.

Залежно від випадку можна уникнути операції на хребті за допомогою малоінвазивних нейрохірургічних процедур, таких як лазерна вапоризація грижі міжхребцевого диска або високочастотна денервація фасеткових суглобів.

Рекомендації перед відвідуванням лікаря

До відвідування лікаря та встановлення діагнозу можна самостійно полегшити біль. Для цього слід уникати протягів, не переохолоджуватися, можна зігрівати область, що турбує (наприклад, за допомогою укутування). При больових відчуттях, які складно терпіти, допускається короткочасне застосування аналгетиків із групи НПЗЗ. Без лікарських показань тривалий прийом таких засобів категорично не рекомендується, тому що ці препарати можуть викликати кровотечу в шлунково-кишковому тракті та виразки.

Записатися на прийом Як проїхати
Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записатись
Зателефонувати
Як проїхати