ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Остеохондроз: симптоми, види, лікування в Києві

Остеохондроз – це природне згасання, старіння опорно-рухового апарату. Захворювання, що характеризується розвитком дегенеративно-дистрофічних змін у хребетно-рухових сегментах. Спочатку уражуються диски, потім у патологічний процес залучаються зв’язки, фасеткові суглоби, м’язи та інші структури. При цьому захворюванні створюються умови для компресії спинномозкових корінців, наростання неврологічних симптомів.

Загальні відомості про остеохондроз

Хребет складається з 32-34 хребців, що відрізняються по величині та формі. Його прийнято розділяти на 5 відділів: шийний, грудний, поперековий, крижовий та куприковий. Міжхребцеві диски забезпечують рухливість. Вони являють собою хрящовий прошарок, що складається з драглистого ядра і навколишньої щільної фіброзної оболонки. Диск приймає на себе навантаження під час руху, виконує амортизаційну функцію.

Хребет людини
За рухливість хребта відповідають міжхребцеві диски.

При остеохондрозі спочатку виникають дегенеративні та дистрофічні зміни, спричинені зношуванням структур, а також порушенням живлення тканин ядра та фіброзного кільця. Це захворювання призводить до того, що міжхребцеві диски втрачають свої властивості. Знижується висота цих елементів, що призводить до збільшення рухливості хребців. Крім того, пошкоджені структури не можуть повною мірою виконувати функцію амортизації.

При цьому підвищується навантаження на м’язи, зв’язки, фасеткові суглоби, інші елементи, що сприяє їх залученню до патологічного процесу. При прогресуванні остеохондрозу фіброзне кільце втрачає еластичність, стоншується, на ньому утворюються тріщини.

Навіть при незначному навантаженні може статися його розрив, вихід драглистого ядра. Це призводить до формування міжхребцевої грижі, розвитку запального процесу. По мірі прогресування захворювання утворюються рубці, кісткові нарости (остеофіти).

Різновиди остеохондрозу

Найчастіше використовується класифікація що враховує розташування пошкоджених елементів. Залежно від цього виділяють шийний, грудний та поперековий остеохондроз. Кожен вид має свої особливості.

Шийний остеохондроз

Шийний відділ складається із 7 хребців. У цій зоні диски досить маленькі, але зазнають великого навантаження, тому вони більш схильні до мікротравм. Ця форма патології трапляється часто. Навіть незначна зміна висоти дисків призводить до компресії спинномозкових корінців та великих артерій. При шийному остеохондрозі швидко порушується іннервація, погіршується робота щитовидної залози, стають частими напади мігрені, виникає оніміння кінцівок, знижується рухливість шиї.

Грудний остеохондроз

Грудний відділ містить 12 хребців. Він характеризується низькою рухливістю, тому диски менше страждають від навантажень, надмірного зношування. Остеохондроз цього відділу трапляється рідко. Найчастіше він розвивається на тлі травмування. Симптоми ураження міжхребцевих дисків у цьому відділі легко сплутати із проявами захворювань серця та судин. У хворих можуть виникати скарги на біль у грудях та області лопаток. При цій формі захворювання спостерігаються збої у роботі підшлункової залози та нирок.

Грудний остеохондроз
Грудний остеохондроз проявляється болями у грудній клітці та в області лопаток.

Поперековий остеохондроз

Остеохондроз цього відділу хребта зустрічається найчастіше. Диски у цій зоні великі і на них припадає найбільше навантаження. При цьому весь відділ досить рухливий, що призводить до мікротравм, швидкого зносу тканин.

Для поперекового відділу характерна атрофія м’язів спини та ніг.

При такій формі захворювання виражений корінцевий синдром. На пізніх стадіях розвитку патологічного процесу можуть виникати порушення роботи органів сечостатевої системи.

Поперековий остеохондроз
Поперековий остеохондроз може призвести до атрофії м’язів спини та ніг.

Причини остеохондрозу та фактори ризику

Остеохондроз хребта розвивається через неправильне розподілення на нього навантаження. Першими страждають диски, що зазнають перевантаження. Через високий зовнішній тиск у них порушуються обмінні процеси, що веде до деградації хрящових структур. Якщо м’язи спини і черевної стінки нездатні виконувати функцію підтримки все навантаження при будь-яких рухах припадає на хребет. До причин, що сприяють розвитку остеохондрозу, відносять:

 • сидячий образ життя;
 • викривлення хребта;
 • переохолодження організму;
 • тривале перебування у незручній позі;
 • неправильне харчування;
 • носіння незручного взуття;
 • вікові зміни;
 • порушення метаболізму;
 • вагітність;
 • інтенсивні фізичні навантаження;
 • порушення гормонального фону;
 • ожиріння;
 • дефіцит кальцію та фосфору;
 • травми;
 • шкідливі звички;
 • сильний стрес;
 • неправильну поставу.
Неправильна постава
Неправильна постава – одна з причин розвитку остеохондрозу.

До групи особливого ризику входять люди, які мають генетичну схильність до дегенеративно-дистрофічних захворювань опорно-рухового апарату.

Симптоми остеохондрозу

Незалежно від локалізації пошкоджених дискових структур є низка ознак, притаманних цьому захворюванню. До них відносять порушення чутливості, больовий синдром та рухові розлади. Крім того, поперекова, шийна та грудна форма захворювання мають свої специфічні симптоми.

М’язові та корінцеві болі

Таке захворювання, як остеохондроз, може провокувати як м’язові, так і корінцеві болі. Вони мають особливості. Перший варіант виникає, якщо остеофіти або грижі, що сформувалися, травмують фасції, зв’язки і м’язи спини, які прилеглі до хребта.

Такий біль отримав назву міофасціальний. Він носить ниючий характер, поєднується зі скутістю.

Пошкоджені м’язи на подразники реагують скороченням. Через часті спазми порушується харчування тканин, відбувається накопичення молочної кислоти. Це призводить до атрофії м’язів, посилення неприємних відчуттів.

Ниючий біль при остеохондрозі
Ниючий біль у спині – часта ознака остеохондрозу.

Розростання остеофітів, утворення гриж призводять до утиску спинномозкових корінців. Компресія супроводжується больовим синдромом. Простріли носять інтенсивний характер, часто іррадіюють у ноги, руки, область між лопатками тощо.

Щоб знизити больовий синдром, людині доводиться приймати вимушену позу. Напади можуть виникати при будь-яких різких рухах, посилюватися навіть при чханні та кашлі.

Розлад чутливості

Компресія спинномозкових корінців при остеохондрозі часто призводить до порушення нервової провідності, розвитку розладу чутливості. Нерідко при цьому захворюванні у хворих з’являються скарги на оніміння пальців рук та ніг.

Оніміння пальців рук
При остеохондрозі нерідко спостерігається втрата чутливості, що виражається онімінням пальців рук.

Крім того, може відбуватися зниження чутливості окремих зон шкіри. Рідше виникає відчуття мурашок, що «повзають». Ці симптоми можуть мати як короткочасний, так і постійний характер.

Рухові порушення

При занадто сильному стисканні нейрони, з яких складається спинномозковий корінець, відмирають. Це призводить до критичного порушення іннервації. Найчастіше у людей, які страждають на остеохондроз, розвиваються парези. За цієї патології м’язи не працюють на повну силу. В особливо тяжких випадках спостерігаються паралічі, коли людина втрачає здатність контролювати окремі частини тіла.

Рухові порушення при остеохондрозі
При остеохондрозі можуть спостерігатись рухові порушення.

Найчастіше рухові порушення розвиваються при поразці поперекового відділу, ускладненому формуванням гриж. У цьому випадку у хворого змінюється хода, втрачається здатність стояти на носках та п’ятах.

Далі з’являються ознаки атрофії м’язів гомілок. Остеохондроз шийного відділу може супроводжуватися парезами та паралічем рук.

Локальні ознаки

Деякі симптоми залежать від розташування пошкоджених міжхребцевих дисків. До специфічних проявів ураження поперекового відділу відносять:

 • больові простріли, що іррадіюють в область стегна або сідниці;
 • порушення роботи сечового міхура;
 • зниження лібідо;
 • нетримання калу тощо.
Простріл
Простріл – симптоматична ознака поперекового остеохондрозу.

При грудній формі захворювання нерідко з’являється м’язово-тонічний синдром. Пацієнт відчуває біль у ділянці нижнього кута лопатки. Неприємні відчуття часто іррадіюють у грудну клітку чи плече. Біля шийного відділу пролягають багато великих артерій, нервові закінчення, тому при ураженні міжхребцевих дисків у цій галузі можуть спостерігатися такі специфічні симптоми:

Ступені остеохондрозу

Виділяють 4 ступені розвитку остеохондрозу. На початковому етапі процесу драглисте ядро ​​зміщується всередині диска і через мікротріщини проникає в зовнішні волокна фіброзного кільця. При цьому у пацієнта можуть з’являтися скарги на втому, легкий дискомфорт в ураженій ділянці. При II ступені захворювання висота диска зменшується, він втрачає здатність фіксувати довколишні хребці. Хрящова тканина фіброзного кільця руйнується, з’являються перші ознаки здавлення нервових закінчень та судин.

Стадії остеохондрозу
остеохондроз має 4 стадії розвитку.

Для III ступеня характерно формування міжхребцевих гриж. Через руйнування фіброзного кільця драглисте ядро ​​виштовхується назовні. Відбувається здавлення судин та нервових корінців. Це призводить до появи типових симптомів. При IV ступені захворювання спостерігається фіброз ушкоджених тканин міжхребцевих дисків, формуються остеофіти.

Остеохондроз хребта буває раннім (так званий первинний юнацький остеохондроз). Він обумовлений порушенням обмінних процесів у кістковій та хрящовій тканинах. Юнацький остеохондроз, як правило, є спадковою патологією. Також розвиток остеохондрозу може прискорюватися після травми, наприклад – родової. Остеохондроз хребта у молодих людей діагностується за допомогою рентгенографії.

Інтенсивність болю

Для остеохондрозу характерні періоди загострень та ремісій. Тривалий час захворювання може виявлятися ниючим болем. Неприємні відчуття зникають навіть без направленого лікування після перебування у стані спокою. На пізніх стадіях патологічного процесу через компресію нервових закінчень виникає стійкий больовий синдром.

Простріли стають настільки інтенсивними, що потрібне термінове запобігання болю.

Коли час звертатися до лікаря

Остеохондроз на ранній стадії добре піддається лікуванню. До лікаря варто звернутися за перших ознак захворювання: ранкова скутість, дискомфорт при піднятті тяжкості, оніміння кінцівок і т. д.

Хто лікує захворювання хребта, суглобів та нервової системи

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог

Методи діагностики остеохондрозу в Києві

Великий досвід у діагностиці та лікуванні таких захворювань мають фахівці центру «Меддіагностика», багато з яких здобули науковий ступінь. Установа працює з 1978 р. Для уточнення ступеня пошкодження дисків лікарі призначають МРТ та рентгенографію.

Може знадобитися низка лабораторних досліджень.

Обладнання Центру

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Відгуки про лікування суглобів у Центрі “Медіагностика”

Вартість послуг

Нехірургічне лікування остеохондрозу

Після встановлення діагнозу пацієнту не завжди потрібне оперативне лікування. Патологія добре піддається консервативній терапії. Вилікувати захворювання в термінальній стадії такими методами не вдасться, але можна досягти стійкої ремісії.

Основні методи

Терапія остеохондрозу потребує комплексного підходу. Пацієнту підбирають препарати для усунення симптомів патології. Крім того, призначають курси:

 • електрофорезу;
 • УВЧ;
 • фонофорезу;
 • магнітотерапії;
 • масажу;
 • рефлексотерапії.

Після ремісії, тобто, придушення запального процесу та больового синдрому, пацієнту призначають лікувальну фізкультуру. Вправи допомагають зміцнити м’язи, відновити рухливість хребта.

Лікування загострення

Для усунення симптомів призначають нестероїдні протизапальні засоби та міорелаксанти. Для поліпшення живлення тканин застосовують хондропротектори та препарати кальцію.

Чим зняти біль

У період загострення пацієнт відчуває сильний біль. Для його придушення призначають паравертебральні блокади, що передбачають ін’єкційне введення протизапальних препаратів та анестетиків в уражений сегмент.

Профілактика розвитку остеохондрозу

Для зниження ризику розвитку остеохондрозу слід підтримувати правильну поставу. Бажано спати на ортопедичному матраці. Потрібно збалансоване харчування, регулярно виконувати вправи. Слід уникати фізичних навантажень, переохолодження та стресів.

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі. Діагностика та лікування остеохондрозу проводиться у Центрі “Меддіагностика” за адресою м. Київ, провулок Будівельників, будинок 4, лівий берег, 250 м від метро Дарниця.

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать