ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Спондилолістез хребта

Спондилолістез хребта – це захворювання, при якому спостерігається зміщення (лістез) хребця: наперед (антелістез), в бічну сторону (латероспонділолістез) або назад (ретролістез). Лістез хребців може призвести до деформації хребта, звуження хребетного каналу (по якому проходить стовп спинного мозку). А також при цьому захворюванні можуть спостерігатися здавлювання нервових закінчень і кровоносних судин, перевантаженість суглобового комплексу, що призводить до розвитку деформуючого спондилоартрозу і спондильозу.

Наша клініка спеціалізується на проблемах хребта та опорно-рухового апарату. Лікарі неврологи і ортопеди проведуть всеосяжну діагностику і призначать максимально ефективне лікування.

Види спондилолістеза

Спондилолістез хребта буває двох видів:

 1. стабільний – при цьому виді патології хребець зміщений, але зафіксований на одному місці. При цьому пацієнт може і не знати про це зміщення, так як больових симптомів може і не бути.
 2. нестабільний – хребець може зміщуватися в залежності від положення тіла і пози пацієнта. В даному випадку зміщення викликає біль або посилює її, якщо є постійний больовий синдром.

Також, в залежності від причини, можна виділити такі типи лістеза хребців:

 • дегенеративний – може розвинутися на тлі остеохондрозу чи спондилоартриту. В основному, вражається поперековий відділ хребта
 • травматичний (вкрай рідкісний) – в результаті травми хребта
 • істимічний – з’являється в результаті вродженої або придбаної недостатності міжсуглобової частини хребця
 • диспластичний – вроджена патологія суглобів хребців
 • патологічний – може розвинутися в результаті дефекту і деформації кістки (зокрема, на тлі пухлин)

Стадії захворювання

Класифікують 4 стадії спондилолістеза (за ступенем зміщення тіла хребця):

 • 1 ступінь – задній край зміщеного хребця розташований на ¼ по відношенню до нижчого хребця
 • 2 ступінь – на ½
 • 3 ступінь – на ¾
 • 4 ступінь – зміщення більш ніж на ¾ (іноді до повного зміщення хребця)

Причини спондилолістеза

Причиною виникнення спондилолістеза найчастіше є вроджена патологія хребта (дисплазія). Вона обумовлена ​​відсутністю окостеніння ділянки дужки хребта, в результаті чого вона подовжується, і хребець поступово зміщується вперед. Анатомічні співвідношення суглобів хребетного сегмента при цьому зберігаються. Дисплазія може стосуватися безпосередньо до суглобового комплексу, що викликає аномалії орієнтації суглобових поверхонь. Також при цій патології суглобовий відросток може бути зовсім відсутніми (аплазія).

Також спондилолістез хребта може бути викликаний цілим комплексом диспластичних явищ в хребті:

 • Незрощення дужок хребців
 • Збільшення люмбо-сакрального кута (горизонтальний криж)
 • Порушення орієнтації міжхребцевих суглобів
 • Збільшення кількості поперекових хребців (в нормі, їх 5)
 • Поява перехідних хребців з особливостями розвитку (або недорозвинення)

Симптоми

Спондилолістез хребта проявляється помірними або вираженими больовими відчуттями. Локалізація болю може бути в шийному відділі хребта, грудному, поперековому, крижі, області куприка або в нижніх кінцівках. Також він може супроводжуватися не тільки болями, але і неврологічними розладами. Залежно від локалізації, вони можуть бути:

 • Шийний відділ хребта: нервові розлади, розлади сну, запаморочення, непритомність. Також шийний лістез може викликати різні ЛОР-захворювання та бути причиною проблем з потиличними м’язами.
 • Грудний відділ хребта: хвороби органів дихання, а також органів шлунково-кишкового тракту, порушення кровообігу і роботи серця
 • Поперековий відділ хребта: хвороби кишечника, порушення роботи органів малого таза, защемлення сідничного нерва та ін.

Діагностика лістеза

Основним методом в діагностиці спондилолистеза, є рентгенографія хребта в прямій і бічній проекціях. Для вирішення питання стану дужки зміщеного хребця, рентгенографія робиться в косій проекції з різними кутами орієнтації променя, для виявлення незарощення дужки хребця. Для виявлення прихованого спондилолістеза (якщо хребець зміщається тільки при зміні положення тіла або пози) часто застосовується рентгенографія хребта з функціональними пробами. При цьому дослідженні можна побачити, в якому положенні тіла є в наявності лістез хребців.

Також, для уточнення діагнозу, часто застосовується МРТ або КТ того відділу хребта, де локалізується біль. За допомогою цих досліджень можна визначити стан прилеглих тканин і суглобів. Досить часто спондилолістез не є 100% -ою причиною появи болів. У цьому випадку потрібен клінічний аналіз для пошуку основного захворювання.

Лікування

Вибір тактики і способу лікування спондилолістезу хребта залежить від конкретної клінічної ситуації. Повністю вилікувати спондилолістез можна тільки на початкових стадіях захворювання. Лікування може бути:

 • Консервативне – зняття больового синдрому знеболювальними препаратами; лікування запалення в хрящах; відновлення хрящової тканини міжхребцевих дисків; розслаблення і зміцнення м’язів спини і шиї (масаж, мануальна терапія, ЛФК, фіксація за допомогою пояса, фізіотерапевтичні процедури)
 • Хірургічне – оперативне втручання на хребті, в процесі якого за допомогою металевих пластин з’єднуються між собою два сусідніх хребця, а також видаляється деформована частина хребця. Дана процедура фіксує хребет, але, в той же час, обмежує його рухливість. Дана операція досить ризикована, а також після неї потрібно буде проводити реабілітацію мінімум двічі на рік.

Різного роду стабілізуючі і коригуючі вправи, стабілізація попереку фіксуючим поясом, а також фізіотерапевтичні вправи і ортопедичні укладання частіше можуть принести більше користі в процесі лікування спондилолістезу хребта, ніж хірургічна корекція.

Профілактика

Якщо у Вас діагностували спондилолістез або ж ви маєте ослаблений зв’язковий апарат хребта, то варто задуматися про профілактику, щоб уникнути посилювання процесу. Просто дотримуйтеся декількох простих правил, і спина у Вас буде в порядку:

 • Слідкуйте за поставою при сидінні, ходьбі
 • Не піднімайте тягарів різким ривком
 • Не робіть вправ на перерозгін хребта (в гімнастиці, йозі та ін.)
 • Проводьте загальне зміцнення м’язів спини і шиї (плавання, фізичні вправи)
 • Корисно також спати на ортопедичному матраці і подушці

Акції