ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Артроз тазостегнового суглоба (коксартроз) лікування

Коксартроз -це деформувальний артроз тазостегнового суглоба. Стабільно утримує одно з перших місць серед дегенеративно-дистрофічних захворювань опорно-рухового апарату. Це обумовлено постійним навантаженням на суглоб. Артроз розпочинається з суглобового хряща, який стоншується, фрагментується, і, таким чином, втрачає свої амортизаційні властивості. Реагує і кісткова тканина суглоба, утворюються крайові кісткові розростання. Розвиваються склероз замикаючих пластин суглобових поверхонь, формуються кісти в голівці стегнової кістки і тканинах вертлужної западини.

Коксартроз розвивається при дисплазії тазостегнового суглоба (недорозвинення кісткової тканини і співвідношень голівки і вертлужной западини з формуванням вивиху або підвивиха). При порушенні кровопостачання голівки стегнової кістки розвивається її асептичний некроз, який супроводжується артрозом. Причиною розвитку артрозу можуть бути травми (забиття, вивих, перелом), навіть мінімальні (мікротравми), але регулярні. Запальні зміни в суглобі (коксит) досить часто трансформуються в артроз, що швидко розвивається.

При коксартрозі завжди реагує хребет і колінний суглоб. Бувають випадки, коли пацієнт звертається з болем в коліні. При цьому з’ясовується, що причина болю в коліні – являється прихований поточний коксартроз.

Найчастіша  скарга при коксартрозі – це біль в паху або сідниці.

Артроз тазобедренного сустава (коксартроз)

Стадії  артроза  тазобедреного суставу (1,2,3 и 4 ступеню)

Виділяють чотири стадії:

  1. У першій стадії дискомфорт виникає епізодично після тривалого фізичного навантаження (ходьба, біг), рідше – в області стегна або колінного суглоба. Болі після нетривалого відпочинку проходять. Рухи не обмежені, хода не змінена.
  2. У другій стадії болі в тазостегновому суглобі посилюються, поширюються в стегно і пах. Виникають болі вже і у спокої. З’являється кульгавість після тривалої ходьби. Порушена функція суглоба, рухи в ньому обмежені. Поступово формується контрактура (фіксоване положення суглоба в стані легкого приведення або згинання). Сила м’язів знижується, їх маса поступово зменшується. Голівка стегнової кістки деформується, порушується структура кісткової тканини голівки, зменшується суглобова щілина, що виразно видно на рентгенограмах.
  3. У третій стадії болі носять постійний характер і виникають навіть вночі. Ходьба без опори на тростину скрутна. Рухи скрутні, різко обмежені, виражена контрактура, є гіпотрофія сідничних м’язів, м’язів стегна і гомілки із-за їх недовантаження. Хворий вимушений спиратися при  ходьбі на пальці стопи, щоб дістати підлогу і нахиляти тулуб в уражену сторону для компенсації укорочення кінцівки.

Четверта стадія – рухи в тазостегновому суглобі відсутні.

Діагноз – коксартрозу виставляється на підставі клінічного обстеження і даних рентгенографії . Рентгенографія дозволяє уточнити причину процесу – наприклад, при дисплазії суглоба. Досить часто артроз розвивається внаслідок перенесеного артриту. Тому при мінімальних неприємних відчуттях проводять УЗД або МРТ тазостегнового суглоба для виявлення ознак запалення.

Лікування артрозу тазостегнового суглоба

При I – II стадіях лікування проводиться в поліклінічних умовах. Завдання доктора з’ясувати причину, зняти біль, збільшити об’єм рухів в тазостегновому суглобі і поліпшити живлення кістки і хряща. Важливо зупинити зниження висоти хряща, поліпшити його еластичні властивості. У ряді випадків вдається збільшити висоту хряща, що можна проконтролювати за допомогою УЗД і рентгену.

При III стадії консервативне лікування окрім вказаних заходів включає внутрішньосуглобове введення протизапальних препаратів і замінників суглобової  рідини.

Важливими є ЛФК, вправи для тазостегнового суглоба, масаж, фізіопроцедури внутрішньосуглобові , введення ліків і замінників синовіальної рідини, хондропротектори та інші медикаменти. Тактика лікування коксартрозу залежить від встановленого діагнозу і причини розвитку захворювання.

При вираженому обмеженні або відсутності рухів в суглобі  і неефективності консервативного лікування показане ендопротезування (хірургічна заміна суглоба )

Тож, у будь якому випадку, ефективним лікування може бути тільки при вірному діагнозі.

Акції

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: