ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Порушення менструального циклу: види, симптоми, лікування. Гінекологія в Києві

Загальні відомості про порушення менструального циклу

Одним з головних показників жіночого здоров’я, зокрема, його репродуктивної системи, є регулярний менструальний цикл, який не супроводжується ніяким дискомфортом.

Деякі жінки менструальний цикл називають «статевим циклом», нерідко задаючи питання: лікування «порушення статевого циклу». Це не вірно. Є визнана назва «менструальний цикл», що означає – ритмічна послідовність менструацій.

Менструальний цикл – складний ритмічний процес в жіночому організмі. Він регулюється нейро-ендокринним апаратом жінки. Є дві фази менструального циклу у жінок: фолікулярна і лютеїнова. У першій фазі працюють гормони естрогени, в другій – прогестини. Все це регулюється гіпофізом.

У регуляції менструального циклу беруть участь гормони. Всі гормони регулюються гіпофізом. А гіпофіз отримує команду з головного регулятора вегетативних (не підпорядкованих свідомості) функцій – гіпоталамуса. Зовнішнім проявом менструального циклу у жінок є місячні.

Дни месячного цикла

Причини порушень менструального циклу

Умовно фактори, що сприяють порушенню місячних, можна розділити на три категорії.

 1. Зовнішні подразники, що безпосередньо впливають на кору головного мозку і на гіпоталамус. Це природна реакція організму, наприклад, на стрес, на зміну звичного укладу життя, на зміну кліматичних умов та ін.
 2. Гормональні вікові зміни в організмі жінки. Природні, які поступово починаються після 40 років і досягають апогею після 50-и. Або придбані гормональні відхилення, пов’язані, наприклад, з передчасним виснаженням яєчників та ін.
 3. Порушення менструального циклу можуть бути спровоковані прийомом ряду медичних препаратів. Або безпосередньо після завершення медикаментозного лікування препаратами, які якось змінюють гормональний фон у жінки. До числа таких можуть відноситися антикоагулянти, антиагреганти, глюкокортикоїди та ін.

Циклічність порушується в період виношування вагітності та лактації. Це фізіологічні (природні, тимчасові) зрушення в організмі жінки, які є нормальними станами.

Разом з тим, в більшості випадків збій свідчить про патологічні зміни в організмі, які вимагають участі гінеколога для діагностики причин збоїв і відповідного лікування. За статистикою кожна п’яте гінекологічне захворювання супроводжується порушенням циклу.

Види і основні симптоми порушення менструального циклу

Середній проміжок між циклами становить 4 тижні. Тижневі коливання в певну сторону вважаються нормою. В інших випадках можна говорити про збій менструального циклу. Збій – це зміщення періодичності настання менструації або її припинення. Розрізняють наступні порушення:

 • Аменорея або повна відсутність менструації протягом тривалого періоду (до півроку і більше). Аменорея може бути помилковою або істинної. Хибна аменорея – це коли всі супутні менструації процеси протікають нормально. Наприклад, набухають молочні залози, відчувається деякий дискомфорт у нижній частині живота та ін. Справжня або вторинна аменорея супроводжується вираженими клінічними симптомами: надмірне оволосіння за чоловічим типом і деякі інші ознаки зсуву гормонального балансу в бік зниження концентрації жіночих статевих гормонів. Справжня аменорея виникає в дітородному віці, частіше при генетичних проблемах.
 • Олігоменорея – збільшення інтервалів між місячними від півтора року до 12 місяців. Гормональні перебої, надмірні фізичні навантаження, сильні стреси, штучне переривання вагітності – це основні чинники, що провокують олігоменорею;
 • Гіперменорея – рясні місячні, що супроводжуються рясними менструальними кровотечами. Від 200 мл або більше. Вона може бути викликана негативними змінами в роботі щитовидної залози, погіршенням згортання крові, поганою адаптацією організму до внутрішньоматкових засобів контрацепції, неправильно підібраними дієтами і деякими іншими факторами. Рясні місячні є тривожним дзвінком і обов’язково потребують лікування. Вони свідчать про серйозні гінекологічні проблеми, нерідко про ендометріоз або міому матки.
 • Гіпоменорея – мізерні місячні. Або дуже мізерні місячні.
 • Альгоменорея – хворобливі менструації. Причинами альгоменареї можуть бути анатомічні особливості матки, розлади ендокринних функцій, вегетативної нервової системи, зокрема – патології гіпоталамуса. Але, в першу чергу слід виключити запальні процеси в жіночих статевих органах.

Про серйозні порушення в організмі жінки можна говорити, якщо разом з порушенням менструального циклу з’являються такі симптоми, як сильний біль внизу живота, нудота, головний біль і запаморочення в дні, що передують місячним або в процесі місячних. Ці симптоми також можуть свідчити про наявність запалень і інфекцій в жіночих статевих органах.

Діагностика

Ключовим завданням при відновленні менструального циклу є з’ясування причини захворювання.

Гінеколог збирає анамнез (необхідну інформацію про захворювання). Уточнює, наскільки рясні або мізерні кровотечі, наскільки часто настає черговий цикл, які супутні захворювання є у пацієнтки і чи приймає вона контрацептиви. Лікаря цікавлять також особливості харчування пацієнтки, наявність у неї внутрішньоматкової спіралі та інші відомості, здатні допомогти при визначенні причин патології.

Далі проводиться огляд на кріслі і обов’язково гінекологічне УЗД вагінальним датчиком.

Обов’язково проводяться лабораторні дослідження (аналіз крові, сечі, аналіз на можливі запальні інфекційні захворювання, беруться мазки з піхви, шийки матки, уретри).

Нерідко причиною гормональних збоїв є проблеми з гіпоталамусом і гіпофізом. Тому, пацієнткам з порушенням менструального циклу показана МРТ гіпофіза і МРТ голонного мозку з оцінкою не тільки гіпоталамуса, а й судин головного мозку. Причина гормональних порушень, що веде до розладу менструального циклу нерідко лежить в гіпофізі.

При наявності показань можливо також проведення МРТ органів малого тазу з контрастуванням.

Запорука успіху в лікуванні – це якісна діагностика причин порушення менструального циклу.

Лікування порушень менструального циклу

Відновлення менструального циклу терапевтичними методами носить строго індивідуальний характер. Приблизний перелік лікувальних заходів:

 • препарати, що впливають на згортання крові і скоротність матки. Завдання – забезпечити зупинку кровотечі;
 • індивідуально коригуються гормональні порушення. Це найголовніший етап лікування, який запобіжить подібним порушенням менструального циклу в майбутньому;
 • при виявленні проблем з маткою проводиться лікування цього відділу жіночої статевої сфери;
 • лікування підкріплюється фізіотерапевтичними процедурами і фітотерапевтичними препаратами;
 • призначається загальнозміцнююча терапія;
 • при гіпоталамічних розладах жінкою з порушеним менструального циклу також займається лікар – невролог для лікування гіпоталамічного синдрому.

При лікуванні порушень менструального циклу заходи носять, в основному, консервативний (медикаментозний) характер. Винятки становлять деякі запущені захворювання (фіброміома матки, пухлинні процеси в яєчниках та ін.), які можуть лікуватися хірургічно. Але тільки в тому випадку, коли не хірургічні методи не дають (або не дадуть) бажаного ефекту.

Порушення місячного циклу – це серйозне захворювання, яке може обернутися серйозними наслідками. Наприклад, крововтратою при несподіваній кровотечі. Або пухлинними захворюваннями жіночих статевих органів. Не кажучи вже про потенційне безпліддя або зриви вагітності у жінок дітородного віку.

Порушення менструального циклу категорично забороняється лікувати самостійно. Це повинен робити кваліфікований фахівець – гінеколог.

Де діагностувати і лікувати порушення менструального циклу

Відділ гінекології лікувально-діагностичного Центру «Меддіагностика» має все необхідне для діагностики і лікування практично всього спектру гінекологічних захворювань. Лівий берег Києва, станція метро Дарниця, провулок Будівельників, будинок 4.

Лікування та діагностика проводяться в одній будівлі

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать