ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Грижа шийного відділу хребта: діагностика та лікування в Києві

Грижа шийного відділу хребта виникає при запущеній формі остеохондрозу. У разі своєчасного звернення лікарі київського центру «Меддіагностика» зможуть швидко привести захворювання до стану ремісії, що дозволить надалі обійтися без операції.

Для полегшення самопочуття використовуються медикаментозна терапія, витяг, голкорефлексотерапія, фізіотерапія, масаж та інші методики. Тактика та методи лікування залежать від встановленого діагнозу.

У цій статті:

Грыжа шейного отдела

Що таке грижа шийного відділу

При розриві фіброзного кільця желеподібне ядро міжхребцевого диска виходить назовні в хребетний канал. Патологічна зміна називається міжхребцевою грижею. При екструзії (випинанні) можливе защемлення спинного мозку, живлячих його судин і нервових корінців.

Це викликає хворобливі відчуття в шиї, головний біль, утруднення мозкового кровообігу, а в занедбаних випадках може призвести до порушень у руховій сфері та знизити швидкість імпульсної провідності.

Особливості будови шийного відділу хребта у людини

Особливість будови хребців в області шиї відрізняється тим, що кожен з них має власну конфігурацію та відповідає за особливу функцію організму:

 1. Атлант (С1) складається з 2 дуг, що оздоблюють спинномозковий канал. Він не має тіла та остистого відростка, з’єднує хребетний стовп з потиличною кісткою. Верхня частина атланта опукла, а нижня – пласка. При його пошкодженні порушується кровотік у корі головного мозку та погіршується пам’ять.
 2. Аксис (С2 осьовий) формою нагадує загострений зуб. Він забезпечує повороти та нахили голови. При патологічних змінах у ньому страждають органи верхньої дихальної системи та виникає біль в очах. Між атлантом та аксисом немає міжхребцевого диска, що підвищує ризик дегенеративно-дистрофічних руйнувань.
 3. Хребці з 3-го до 6-го невеликі (С3-С6), з великим отвором у формі трикутника і верхніми краями, що виступають, і короткими суглобовими відростками, через які проходять кровоносні судини, що живлять головний мозок. Їх ушкодження викликає проблеми зі слухом і зором, біль у щелепно-лицьових суглобах, хронічні тонзиліт та фарингіт, патологію щитовидної залози.
 4. 7-й хребець найбільший. У нього найменші поперечні відростки (вони можуть бути повністю відсутніми) та найдовший остистий виступ. При його руйнуванні виникає біль у плечах та верхній частині спини, стає неможливо повернути голову, підвищується ймовірність розвитку депресії.
Будова шийного відділу хребта
Будова шийного відділу хребта в людини.

У 6-го хребця теж є власна назва – сонний, тому що виступ спереду знаходиться поряд із сонною артерією. Між ним та С7 є невелике розширення, і в ньому часто відкладаються солі. Крихкість шийних хребців робить їх найбільш уразливими для дегенеративно-дистрофічних змін. Їх можуть спровокувати не лише травми, а й необережні рухи голови.

Види міжхребцевої грижі у шийному відділі

Захворювання класифікують за розміром, ступенем випинання. Воно буває також первинним (виникає після травм або навантажень) та вторинним (з’являється на тлі вже наявних органічних патологій).

За розмірами виділяють грижі: малі – до 5 мм, середні – від 6 до 8 мм, великі – 9–12 мм, дуже великі – від 12 мм.

Класифікація за ступенем випинання:

 1. Протрузія. При ній страждають лише внутрішні волокна фіброзного кільця. Найчастіша причина появи – вертикальні навантаження.
 2. Пролапс – частковий вихід желеподібного ядра у спинномозковий канал. У верхньому відділі хребта з’являється рідко. До нього може призвести тривале перебування у незручному положенні.
 3. Екструзія. Поздовжня зв’язка залишається ціла, лопається лише пульпозне кільце.
 4. Секвестрація – найнебезпечніший вид захворювання, при якому ядро ​​випадає повністю і зміщується спинномозковим каналом. При цьому типі ураження виділяють вільну грижу, що зберігає зв’язок із диском; блукаючу, коли утворення відокремлюється від свого місця; що переміщається, така грижа виникає після різкого навантаження.
Види міжхребцевої грижі
Захворювання буває первинним та вторинним.

При виборі тактики лікування спеціалісти центру «Меддіагностика» м. Києва визначають, у який бік виступає пульпозне ядро. Якщо воно розташоване збоку, грижа латеральна (бічна); виступає вперед – вентральна (передня); у центр спинномозкового каналу – медіанна (задня) та при відхилені від серединної осі – парамедіанна (задньо-бокова).

Стадії грижі шийного відділу

За відсутності травм захворювання розвивається поступово:

 1. На I стадії диск залишається цілим, випинання досягає 2 мм.
 2. При посиленні стану виникає II ступінь тяжкості – випинання збільшується до 4 мм, цілісність фіброзної оболонки порушена.
 3. III ступінь – важка. На тлі розриву фіброзного кільця хребетний диск зміщується від анатомічного положення на 5-6 мм.
 4. IV стадія – критичний ступінь деформації. Розміри випинання перевищують 6 мм.

Остання стадія може спровокувати тяжкі ускладнення, призвести до секвестрації.

Причини формування грижі шийного відділу хребта

Перед лікуванням потрібно мінімізувати або усунути причини, що спричиняють прискорення дегенеративно-дистрофічних процесів.

Патогенез захворювання

Найчастіше грижі шийного відділу хребта розвиваються на тлі остеохондрозу, але можуть бути спричинені й спондилоартрозом, спондильозом, туберкульозом хребта чи аномаліями його розвитку. Порушення формування можуть викликати внутрішньоутробні аномалії, пологові травми, сколіоз шийно-грудного відділу, ожиріння.

Дегенерацію прискорюють вікові зміни, порушення обмінних процесів, гормональні патології, цукровий діабет.

На стан кісткової тканини впливає прийом медичних препаратів, що змінюють швидкість метаболізму.

Причини прогресування

Захворювання посилюється при підвищених навантаженнях на шию – це може бути тривале перебування у незручному положенні, травми. Негативний вплив мають незбалансоване харчування, зневоднення, переохолодження та шкідливі звички (алкоголізм, куріння, вживання заборонених препаратів).

Група ризику

Найчастіше від шийних гриж страждають:

 • спортсмени: борці, боксери та штангісти;
 • люди, яким через професійну діяльність тривалий час доводиться перебувати у незручному становищі, сидячи (частіше офісні працівники);
 • пацієнти з вродженими патологіями хребта чи порушенням метаболізму;
 • необережні водії, які не пристібаються.
Штангісти
Штангісти найбільш часто страждають від шийних гриж.

До групи ризику входять люди, які дотримуються радикальних дієт із обмеженням питного режиму. При зневодненні ядро ​​стає щільнішим, збільшується тиск на кільце, а кісткова тканина стає крихкою. Будь-яка травма може призвести до утворення грижі.

Симптоми грижі шийного відділу хребта

При випинанні незначного розміру ніяких неприємних відчуттів немає. Але якщо пацієнти звертаються до київського лікувально-діагностичного центру зі скаргою на ранкову скутість шиї, розвиток захворювання можна зупинити.

Загальні прояви

Болючі відчуття з’являються на II стадії захворювання і посилюються при посиленні стану.

Можуть виникати:

 • хрускіт у шиї при поворотах голови;
 • почуття оніміння при тривалому нахилі, яке поширюється на пальці однієї руки;
 • запаморочення;
 • порушення слуху та координації;
 • часті мігрені;
 • відчуття, що тілом повзають «мурашки»;
 • двоїння в очах;
 • періодична нудота.
Періодична нудота
У людини виникає хрускіт у шиї при поворотах голови і нудота.

Симптоми настільки різні, що самостійно зрозуміти, з чим пов’язані відчуття, що виникають, важко.

Завдяки сучасному обладнанню лікарі центру “Меддіагностика” можуть встановити діагноз на ранній стадії патології.

Синдром хребетної артерії

Першими ознаками захворювання є часті запаморочення, мігрень, ниючий або пульсуючий головний біль, потемніння і двоїння в очах, помутніння погляду, поява іскор і плям перед очима. При погіршенні стану знижується слух. Симптоми з’являються на тлі підвищених навантажень або різких поворотах і нахилах. Небезпека синдрому хребетної артерії – формування вогнищ ішемії у мозку.

Корінцевий синдром

Виникає при утиску корінців спинномозкових нервів.

Прояви залежать від відділу, в якому виникає ураження:

 • С2 – С3.Порушення слуху та нюху, мігрені, ураження лицевих нервів.
 • C3 – C4. Порушується чутливість з одного боку обличчя та шиї. Часто присутній зубний біль, постійні панічні атаки.
 • С4 – С5. Оніміння поширюється з шиї на плечі та руки, з’являється м’язова слабкість. Стає важко повернути голову.
 • С5 – С6. При ускладненні стану можуть виникнути парези та паралічі. Пацієнти скаржаться на напругу в шиї, часто з’являється безпричинний кашель, захриплість голосу.
 • С6 – С7. Крім оніміння і болю, що розповсюджується по поверхні рук і віддає в лопатку, можливе оніміння пальців верхніх кінцівок.
Корінцевий синдром
Корінцевий синдром виникає при утиску нервів.

Грижа у шийному відділі хребта може призвести до порушення роботи щитовидної залози.

Чи різняться у чоловіків та жінок

У представниць слабкої статі частіше виникають вегетативні порушення, перепади тиску, панічні атаки, мігрені, біль у серці та тремтіння рук. У чоловіків більш виражені хворобливі відчуття, вища ймовірність появи парезів та паралічів.

Можливі ускладнення

Якщо захворювання не лікувати, то можуть виникати:

 • шийна мігрень, що викликає сильний головний біль, нудоту, блювання, розлад свідомості;
 • цервікалгія – раптовий біль, що провокує оніміння (іноді пацієнт не може поворухнути головою);
 • парези та паралічі, що поширюються на м’язи шиї, обличчя та верхні кінцівки.

Найбільш небезпечні ускладнення – зупинка серця та дихальні спазми.

Загострення захворювання

Патологія прогресує під впливом зовнішніх факторів: при травмах, підвищених навантаженнях, при органічних загостреннях та зараженні інфекційними захворюваннями. Після кожного загострення стан шийних хребців погіршується.

Інтенсивність болю

Пацієнти характеризують відчуття по-різному: як терпимі, гострі, пекучі, смикаючі. Прояви залежать від стадії захворювання, локалізації утворення та сторони, куди випинається пульпозне ядро. Болючі відчуття можуть поширюватися у верхні кінцівки, маскуватися під кардіологічні порушення, віддавати «під ложечку», у верхню частину епігастрію.

Коли потрібне звернення до лікаря

Консультація профільних фахівців потрібна:

 • при онімінні шиї протягом кількох діб вранці;
 • при зміні чутливості шкіри в проблемній зоні і болях, що часто виникають;
 • при зниженні тонусу м’язів верхніх кінцівок.

Достатні причини щоб відвідати лікаря-невролога: часті мігрені, запаморочення, зниження концентрації уваги та перепади тиску, спричинені зміною пози.

Діагностика грижі шийного відділу хребта

Лікарі лікувально-діагностичного центру «Меддіагностика» не лише ставлять первинний діагноз після клінічного огляду, уточнюючи характер скарг хворого, а й проводять апаратне обстеження. Для встановлення діагнозу призначають лабораторну діагностику, рентген, МРТ, УЗД, денситометрію. Для уточнення може знадобитись консультація кардіолога. Жінки одночасно відвідують гінеколога.

МРТ
МРТ призначають для встановлення правильного діагнозу.

Важливо, що все необхідне обладнання знаходиться в одній будівлі і пацієнтові не доведеться відчувати незручності під час переходу з кабінету в кабінет і гаяти час на черги. Попередній запис допомагає скласти зручний графік обстеження та якнайшвидше оцінити стан свого здоров’я.

Вже після первинного огляду лікарі надають необхідну допомогу, полегшуючи стан: усувають біль, нормалізують артеріальний тиск, іммобілізують шию.

Обладнання Центру

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Безопераційні методики лікування грижі шийного відділу у Києві

Вибір методів, що застосовуються в нехірургічному центрі, залежить від виду та стадії грижі хребта, її локалізації та розмірів, тривалості перебігу захворювання. Враховують супутню неврологічну симптоматику, наявність запальних процесів у корінцях та кісткових тканинах хребта, дискове ушкодження та ін.

Медикаментозна терапія

Призначені при лікуванні фармацевтичні препарати знімають біль, переводять хворобу у стан ремісії та усувають розвиток ускладнень:

 1. Протизапальні. Перевага надається засобам НПЗ, що усувають біль, набряклість та запальні процеси.
 2. Аналгетики, анестетики та спазмолітики. Вони усувають біль у проблемній ділянці, що іррадіює в інші частини тіла.
 3. Міорелаксанти для зняття напруги м’язів.
 4. Хондропротектори для відновлення хрящової тканини.
 5. Вітамінні комплекси для покращення загального стану.

Фахівці київського лікувального центру враховують супутні захворювання та призначають препарати, які нормалізують тиск та мозковий кровообіг.

Блокади для зниження больового синдрому

Терапевтичний ефект маніпуляції:

 • усуває спазм та набряк;
 • блокує болючі імпульси, що поширюються з вогнищ ураження;
 • знімає запалення;
 • прискорює місцевий кровообіг.

Комплекс медичних препаратів, які вводяться безпосередньо до проблемної ділянки, фахівці лікувально-діагностичного центру м. Києва підбирають кожному хворому індивідуально, враховуючи вираженість больового синдрому та супутні захворювання. До комплексу входять знеболювальні та кортикостероїдні засоби.

Фізіотерапія

Для лікування гриж невеликих розмірів лікарі київського медичного центру можуть призначити:

 1. Альфа-ДСМ-терапію – усунення болю шляхом дегідратаційно-світлової модуляції тканин суглобів та хребта. Резонансні частоти світлового потоку проникають в область набряку тканин та підкріплюються синергічною електромагнітною дією. Швидка ліквідація набряку та відновлення фізіологічного тургору виражено зменшують або виліковують біль.
 2. Плазмотерапію – новий, прогресивний та ефективний метод лікування низки неврологічних, ортопедичних та інших патологій. Суть методу – корекція біохімічних відхилень у тканинах організму. Крім своєї високої ефективності, плазмотерапія виключає будь-які алергічні реакції та токсичні впливи, тому що власна плазма не може спричинити побічних ефектів. Її вводять у строго регламентовані зони з урахуванням характеру патології.
 3. Екстракорпоральну ударно-хвильову терапію (ЕУВТ) – неінвазивний (нехірургічний) метод лікування суглобів та прилеглих до них тканин. «Пучки» спрямованої енергії руйнують щільні структури між сухожиллям та кістковою тканиною, не ушкоджуючи здорових структур. Глибина проникнення хвилі досягає 7 см. Руйнування патологічних частинок відбувається за допомогою ефекту кавітації або розрідження, фрагментації структури з подальшим її розсмоктуванням і виведенням з організму клітинами лімфатичної системи.
 4. Електростимуляцію нервових стовбурів та м’язів при неврологічних розладах, пов’язаних із грижею диска.
 5. Лікування ультразвуком та альтрафоноворізом (місцеве введення медикаментів за допомогою ультразвуку з одночасною лікувальною дією самого направленого потоку).
 6. Комп’ютерна тракційна терапія хребта, що дозволяє вправити грижу диска для швидкого лікування. Спеціальний комп’ютерний блок підтримує вибраний режим витягу: час, навантаження, частоту тракційного зусилля та його модуляцію.
Лікування ультразвуком
Для лікування гриж невеликих розмірів використовують ультразвук.

Процедури призначають лише після прийому у фізіотерапевта на підставі ретельного обстеження з урахуванням протипоказань.

Масаж

На початковому етапі захворювання, при шийній грижі І-ІІ стадії, процедура входить до терапевтичної схеми. Вона прискорює кровопостачання в проблемній ділянці, збільшує відстань між хребцями та зміцнює зв’язки, дозволяє ядру повернутися на анатомічне місце. При масажі використовують комбінацію слабких та сильних впливів за допомогою тиску, розтирання та вібрації.

При протрузії та пролапсу підхід змінюється. Застосовують щадні прогладжування. При секвестрації масаж заборонено.

Мануальна терапія

Фахівці центру «Меддіагностика» м. Києва для безпеки пацієнтів роблять наступне:

 • збирають анамнез, опитують;
 • проводять огляд з урахуванням неврологічного та ортопедичного статусів;
 • призначають апаратне обстеження.

Лише після цього проводять маніпуляції. При І-ІІ стадіях захворювання можливе повне відновлення. Курс лікування може тривати до 6 місяців.

Одночасно пацієнт позбавляється від головного болю і запаморочень, шуму у вухах, оніміння в шиї та верхніх кінцівках.

Користь ЛФК при грижі

Спеціальна гімнастика зміцнює м’язовий корсет, знижує навантаження на хребет та нормалізує кровообіг у проблемній ділянці хребта та прилеглих областях. Регулярні заняття знижують частоту загострень, усувають корінцевий синдром, підвищують тонус м’язів шиї, відновлюють відтік лімфи, тим самим знімають набряк, збільшують амплітуду руху.

На підставі підтвердженого діагнозу лікувальний комплекс має підбирати спеціаліст з огляду на стадію захворювання.

Вибір лікувальної методики

Практика показує, що детальний аналіз ситуації, поглиблений збір анамнезу, докладне апаратне обстеження пацієнта допомагають встановити точні причини болю в області хребта, що надалі дозволяє обійтися без хірургічного втручання.

Лікарі київського центру «Меддіагностика» рекомендують операцію лише за таких симптомів:

 • слабкість у ногах;
 • фібрилярні посмикування м’язів кінцівок;
 • виражене оніміння шиї та порушення рухливості рук.

Якщо встановлено діагноз грижа, але немає наведених вище клінічних ознак, можна вирішити проблему консервативними методами.

Коригування тактики лікування дозволяє швидко вилікувати хворого. Доказ цього – виражене покращення стану у багатьох пацієнтів клініки.

Полегшення часто настає після першого сеансу, до зменшення грижі.

Лікарі центру

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Копил Євген Геннадійович
Ортопед-травматолог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог

Які методи найефективніші

Лікарі підбирають терапію для кожного пацієнта індивідуально. Крім вищеописаних процедур, у київському медичному центрі можуть запропонувати голкорефлексотерапію та фізіопунктуру (апаратний вплив на спеціальні зони, пов’язані з больовими проявами).

Профілактика розвитку грижі шийного відділу хребта

Для запобігання загострення пацієнтам рекомендується:

 1. Нормалізувати харчування, вживати більше овочів та фруктів, страв, при приготуванні яких використовувалася хрящова тканина тварин (холодці, заливне, желе).
 2. Стежити за вагою.
 3. Відмовитись від підвищених навантажень, але при цьому збільшити життєву активність за рахунок посильних фізичних навантажень та занять ЛФК.

Щоб уникнути рецидиву захворювання, необхідно дотримуватися здорового способу життя і хоча б раз на півроку відвідувати фахівців медичного діагностичного центру. Пацієнтам показано протирецидивне лікування.

Реабілітація

До відновлювальних заходів належать фізіотерапія, масаж, ЛФК, відвідування курортів та санаторіїв. Якщо виконувати всі рекомендації лікаря, захворювання можна підтримувати у стані ремісії. При найменшому погіршенні необхідно звернутися до лікувально-діагностичного центру «Меддіагностика» м. Києва. Записатись можна як по телефону, так і через сайт. Вже за кілька хвилин менеджери передзвонять та уточнять час прийому.

Записатися на прийом Як проїхати
Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записатись
Зателефонувати
Як проїхати