ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Чому болить куприк у жінок та чоловіків, причини, що робити

Болі у спині є ознакою багатьох захворювань. Тому при виникненні дискомфорту важливо своєчасно звернутися до лікаря, максимально докладно описати симптоми та пройти обстеження.

Якщо болить куприк, висока ймовірність того, що проблема криється в стані опорно-рухового апарату. Однак іноді дискомфорт виникає через запалення інших внутрішніх органів.

Куприк
Куприк може боліти з кількох причин.

Основні види болю в області куприка

Умовно болі ділять на ниючі, колючі та гострі. Перші найчастіше зустрічаються при запаленні статевих органів. Ниючий біль може виникати під час менструації у жінок. Він посилюється під час сидіння, але не обмежує рухливість.

Гострі та колючі болі характерні для післяопераційних травм, патології прямої кишки, запалення кульшових суглобів. Однак ставити діагноз тільки за цією ознакою не можна, тому що характер відчуттів у пацієнтів може різнитися.

Додатково болі ділять на первинні та вторинні.

Останні виникають через запалення чи патології сусідніх органів. Часто напади супроводжуються додатковими симптомами. При первинних болях джерелом дискомфорту є сам куприк. Таке спостерігається, наприклад, при травмах.

Причини, з яких може боліти куприк

Існує багато причин, з яких може боліти куприк.

Їх можна розділити на такі категорії:

 • травматичні ушкодження;
 • запальні процеси;
 • пухлини та пухлиноподібні утворення;
 • кокцигодинія.

Іноді трапляються ідіопатичні болі. Такий діагноз ставлять, якщо встановити причину дискомфорту не вдалося через відсутність наукових даних.

Причини
Деякі з причин болю в куприку.

Травматичні ушкодження

Травми найчастіше виникають у результаті різкого впливу. Наприклад, при падінні на сідниці. Отримати травму може будь-яка людина, але частіше пошкодження виявляють у людей середнього та старшого віку.

Це пов’язано з меншою стійкістю опорно-рухового апарату до сторонніх впливів. Найчастіше пацієнти отримують травми в зимову пору року через ожеледицю.

Пошкодження куприка можуть бути пов’язані з тривалими, але регулярними впливами. Тканини травмуються, наприклад, при сидячому способі життя, що призводить до виникнення запалення.

Стати причиною появи болю можуть також стійкі запори. Перенапруження м’язів тазового дна підвищує навантаження на пряму кишку та сусідні органи.

Найчастіше зустрічаються такі різновиди травм:

 1. Удар. При пошкодженні людина відчуває пекучий або прострілюючий біль. За кілька годин його інтенсивність знижується. Протягом 1-2 тижнів після отримання травми у пацієнта періодично можуть виникати розпираючі, давлючі або тупі болі при будь-якій напрузі на ділянку куприка. Наприклад, під час дефекації, сидіння або вставання. Дискомфорт помірний, на якість життя не впливає. При забої пацієнти часто намагаються сидіти боком, щоб знизити вираженість відчуттів.
 2. Перелом. За симптомами нагадує забій, але дискомфорт сильніший. Часто пацієнти не можуть самостійно діагностувати перелом. Вони відчувають сильний гострий біль у момент отримання травми, проте надалі він стихає. Дискомфорт залишається достатнім для того, щоб обмежувати рухливість. Пацієнти повільно нахиляються та повертаються, намагаються не сідати, проводять більше часу у горизонтальному положенні. Дефекація різко посилює дискомфорт. При дотику біль стає нестерпним.
 3. Вивих. За симптомами нагадує перелом. У момент травмування біль сильний. Його описують як пронизливий, пекучий або стріляючий. Надалі дискомфорт слабшає, але залишається досить вираженим. Відчуття посилюються під час навантаження на пошкоджену ділянку. Травмована зона сильно набрякає. Виявити вивих при пальпації майже неможливо через невеликі розміри куприка та його глибоке розташування.
 4. Родові ушкодження. У процесі появи дитини на світ куприк спочатку зміщується вперед, потім назад. Якщо плід великий, пологи протікають стрімко або у матері є анатомічні особливості, вона може отримати травму. Найчастіше це розтягнення зв’язок, але трапляються також вивихи та переломи.

Загальна риса більшості видів травм – гострий біль, який поступово змінюється та стає менш інтенсивним. Надалі за відсутності лікування та несприятливих обставин ушкодження можуть спровокувати виникнення хронічних процесів, розвиток ускладнень.

Травма куприка
Перелом куприка викликає великий дискомфорт.

Запальні процеси

Найчастіше запальні процеси розвиваються внаслідок травмування або інфікування тканин. Вони можуть зачіпати сам куприк або сусідні тканини, протікати хронічно чи гостро.

У разі інфікування проникнення патогенів у більшості випадків відбувається через шкіру. Гематогенне поширення бактерій трапляється рідше. Сильний біль при запаленні обумовлений великою кількістю нервових закінчень у цій зоні.

Пухлини та пухлиноподібні утворення

Болі в області куприка можуть з’являтися через пухлини та пухлиноподібні утворення. Первинні злоякісні формування у дітей та дорослих зустрічаються рідко, частіше вдається виявити місцеве поширення неоплазій сусідніх органів. Однак у більшості випадків йдеться про доброякісний перебіг.

Викликати болі можуть наступні пухлини:

 1. Доброякісні. У цю категорію включають гломусні неоплазії, хондроми, ліпоми і т. д. Протягом тривалого часу не викликають дискомфорту. Біль утворюється при збільшенні утворень, він пов’язаний переважно з тиском на нервові закінчення. Дискомфорт виражений слабо, але може посилюватися, якщо пухлина досягла більших розмірів. Іноді у проблемній зоні вдається виявити утворення при пальпації.
 2. Злоякісні. Зустрічаються хондро- та остеосаркоми. Іноді злоякісними стають тератоми, які раніше протікали доброякісно. На куприк можуть поширюватися пухлинні процеси з сусідніх органів та тканин. Спочатку болі у пацієнтів розлиті, тягнучі. Дискомфорт непостійний, посилюється у нічний час та з розвитком процесу. Болі стають різальними, пекучими або стискаючими. На останніх стадіях дискомфорт настільки сильний, що заважає спати.
 3. Ембріональні. Тератоми в області куприка формуються внутрішньоутробно, часто виявляються при народженні. Невеликі утворення можуть залишатися непоміченими та протягом тривалого, часу не заважають людині. Якщо пухлина зростає, пацієнт відчуває дискомфорт у ділянці куприка та крижів. Біль може іррадіювати вниз живота і пах. При сильному збільшенні тератоми ускладнюється спорожнення кишечника та сечового міхура. За відсутності лікування існує ймовірність нагноєння та формування свища.

Кокцигодинія

Кокцигодинія – це збірний термін, який використовують для опису будь-яких куприкових болів. Цей діагноз найчастіше ставлять жінкам. Серед прямих причин розвитку патології виділяють дегенеративні зміни у тканинах, запальні процеси, поганий кровообіг та здавлювання нервових закінчень. Спровокувати напади може, наприклад, простатит у чоловіків або конкременти у нирках.

Кокцигодинія
Кокцигодинія найчастіше зустрічається у жінок.

Особливості прояву хворобливих відчуттів: локалізація та симптоми

Провідним симптомом кокцигодинії є біль у ділянці куприка. При первинній формі патології спостерігаються набряклість, синці, локальне підвищення температури тощо.

Хода пацієнта змінюється. Він пересувається акуратно, намагається розподіляти вагу та навантаження так, щоб мінімізувати дискомфорт. У положенні сидячи хворий нахиляється убік.

Хронічна кокцигодинія робить людину нервовою та дратівливою. На фоні хвороби виникає стрес, існує ризик розвитку депресії. Погіршується якість сну, пацієнт може прокидатися вночі від дискомфорту. Знижується працездатність. Патологія нерідко супроводжується посиленим потовиділенням, нудотою, блюванням, розладами травлення та спазмом судин.

При вторинній кокцигодинії приєднуються симптоми основної патології. Наприклад, при каменях у нирках це періодичні напади з підвищенням температури, гострими болями, появою крові у сечі тощо.

При геморої розвиток кокцигодинії може викликати часті запори. У цьому випадку перелік симптомів доповнюється появою слизу та крові в калі, наявністю утворень у прямій кишці та випаданням вузлів на пізніх стадіях.

Залежно від локалізації зустрічаються такі варіанти больового синдрому:

 1. У куприку. Може виникати як при первинній, так і при вторинній кокцигодинії.
 2. Вище куприка. З’являється при запаленні нервових закінчень у крижовому та поперековому відділах хребта.
 3. Під куприком. Може свідчити про опущення промежини, патологію прямої кишки та застарілі травми хребта.
 4. Одночасні болі в куприку, крижах і попереку. Така комбінація вказує на остеохондроз, ішіалгію, наявність пухлинних утворень та іншу патологію.

До якого лікаря звертатися у разі виникнення болю в області куприка

При куприковому болю слід звернутися до невролога. Залежно від причини дискомфорту та супутніх симптомів лікар може направити вас до ортопеда, травматолога, гінеколога, уролога або андролога для проведення додаткових обстежень.

Центр «Меддіагностика» в Києві спеціалізується на діагностиці та лікуванні неврологічної патології та захворювань опорно-рухового апарату.

Головна перевага клініки – досвідчені лікарі. У випадку з куприковими болями це особливо важливий фактор, тому що фахівці повинні не просто зняти запалення, але і встановити причину дискомфорту, яку часом буває важко виявити.

Пацієнт з болем у куприку у лікаря
Пацієнт з болем у куприку на прийомі у лікаря.

Діагностика та обстеження

Насамперед лікар збирає анамнез. Він опитує пацієнта, проводить пальпацію, оцінює загальний стан того, хто звернувся. Вже на цьому етапі можуть бути виявлені ознаки травми.

Після збору анамнезу проводять такі дослідження:

 1. Рентгенографію. Результати демонструють зміни у кістковій структурі, пошкодження, травми тощо.
 2. Ультразвукове дослідження. Проводять з метою оцінки стану м’яких тканин.
 3. Комп’ютерну та магнітно-резонансну томографію. Процедури призначають для отримання повної інформації про м’які тканини у складних випадках. Наприклад, при пухлинних процесах.
 4. Ректальний огляд. У процесі фахівець оцінює стан куприка та його розташування. На цьому етапі можна виявити ущільнення зв’язок. Процедуру проводять лише за відсутності вираженого больового синдрому та нагноєння.

Повний перелік обстежень залежить від клінічної картини. За наявності пухлини можна взяти зразки тканини для проведення гістологічного аналізу. Якщо є підозра на патологію органів черевної порожнини та малого тазу, призначають УЗД.

Способи лікування

Схема терапії залежить від причини виникнення болю. Оскільки перелік провокуючих факторів широкий, в курс лікування можуть бути включені різні методи від фізіотерапії до хірургічного втручання.

Однак у більшості випадків достатньо використання медикаментів та дотримання рекомендацій лікаря. Фізіотерапевтичні процедури призначають для прискорення відновлення.

При лікуванні кокцигодинії застосовують нестероїдні протизапальні засоби та місцеві анестетики. При інфікуванні тканин вибирають антибіотик.

Іноді призначають прийом міорелаксантів для усунення болю. При порушенні роботи кишечника використовують ректальні свічки та мікроклізми.

Імуностимулятори прискорюють регенеративні процеси. Для нормалізації психоемоційного стану призначають антидепресанти. Хондропротектори покращують загальний стан опорно-рухового апарату, перешкоджають розвитку ускладнень.

Хірургічні методи застосовують рідко і лише за умови наявності глибоких травматичних ушкоджень. Наприклад, при зміщенні куприка, утворенні уламків, неправильному зрощенні тканин після перелому.

Позбутися болю і запобігти виникненню нових нападів допомагають такі фізіотерапевтичні процедури:

 1. Ударно-хвильова терапія. Підсилює циркуляцію крові та прискорює відновлення тканин. Усуває запалення та спазми, знімає біль.
 2. Масаж. Покращує кровообіг. Забирає скутість рухів, підвищує настрій.
 3. Плазмотерапія. Усуває запалення та спазми. Застосовується для прискореного відновлення кісткових тканин.
 4. МЛТ-терапія. Підсилює кровообіг і зменшує вираженість болю.
 5. Електрофорез. Знімає запалення та дискомфорт.
 6. Дарсонвалізація. Активізує циркуляцію крові та знімає спазми шляхом помірної стимуляції нервових закінчень.

У центрі «Меддіагностика» обстеження та лікування проводять в одному будинку, що дозволяє відразу відстежити прогрес хворого та підібрати найбільш ефективну схему терапії.

Інша перевага такого підходу – скорочення навантаження на опорно-руховий апарат та запобігання температурним перепадам при переході між корпусами.

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать