ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Головний біль у потилиці – лікування і причини

Головний біль у потилиці – часта скарга.

Можливі причини болю в потилиці

 1. Остеохондроз хребта з відбитими болями в області потилиці
 2. Нейропатія потиличного великого і потиличного малого нервів
 3. Радикулопатія (ураження корінців) С1 і С2
 4. Патологія хребетної артерії при задньому шийному симпатичному синдромі
 5. Міогілози м’язів потиличної області
 6. Підвищення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія, артеріальна гіпертонія)
 7. Процеси, що відбуваються в задній черепній ямці (пухлина, інсульт)
 8. Остеохондроз хребта з відбитими болями в області потилиці

Під остеохондрозом хребта розуміють дегенеративно-дистрофічні зміни кісткової і хрящової тканин. Термін «остеохондроз» використовується виключно на пострадянському просторі і є констатацією набору рентгенологічних ознак. Стосовно до хребта – це склероз замикаючих пластин внаслідок порушення трофіки (живлення) кісткової і хрящової тканин. Багаторічні дослідження Українського Інституту м’язово-скелетної медицини та неврології, проведені з 1985 по 1995 роки, показали, що остеохондроз не має ніякого відношення до виникнення болю в хребті. Остеохондроз – це природний дегенеративний процес (інволюція тканин опорного апарату), яка протікає безсимптомно. Важливі зміни в самому диску, які супроводжуються зниженням висоти диска і зменшенням напруженості між двома сусідніми хребцями. Це проявляється нестабільністю сегмента хребта, зсувами і вторинним травмуванням тканин міжхребцевих суглобів. Деякі подробиці цих досліджень вперше опубліковані тільки зараз:

Дивитися PDF

http://nbuv.gov.ua

Відносно болів в потилиці, обумовлених так званим остеохондрозом, слід особливо відзначити, що в хребетних сегментах області потилиці (два верхніх шийних сегмента хребта) дисків немає (!) і гриж бути не може. Біль, як і на будь-якому рівні хребта, виникає внаслідок так званого фасеточного синдрому. Нами він був всебічно вивчений і описаний в серії наукових публікацій і названий «фасеточний сублюксаційний синдром» детальніше тут.

Читати про фасеточний сублюксаціоційний синдромі більше (стаття Суть сублюксаційного фасеточного синдрому).

Стосовно до болю в потилиці внаслідок так званого остеохондрозу верхньошийного відділу хребта, слід зазначити, що (NB!) дисків в верхньошийному відділі хребта немає. Відповідно, гриж дисків в цих сегментах хребта бути не може. Отже, розглядати остеохондроз як причину болю в потилиці не доводиться. Діагноз «остеохондроз» – велике узагальнююче поняття стосовно до великого переліку захворювань, які протікають з болем в області хребта.

Читати про так званий остеохондроз більше тут.

Нейропатія великого потиличного і малого потиличних нервів

Залучення зазначених нервів може мати кілька причин. Головна з них – це хребет. Механічне здавлювання корінців або спинномозкових нервів, які мають відношення до формування великого чи малого потиличних нервів, може викликати головний біль в потиличній області.

Боль в затылочной области

На малюнку показані зони іннервації великого і малого потиличних нервів. На нижньому малюнку показані нерви голови, які мають відношення як до самої голові, так і до потиличної області.

Нервы головы

Нерви проходять через шари м’язів потиличної області (рисунок нижче). М’язовий масив потилично-шийної області влаштований складно. Він складається з кілька шарів м’язів різноспрямованих за своєю функцією. Ці м’язи забезпечують рухи потилично-хребетної області і можуть здавлювати нерви, провокуючи біль в потилиці і голові.

Боль в затылке

 

Проведені нами дослідження показали, що спазм м’язів частіше відбувається внаслідок сублюксаційного фасеточного синдрому. Цей процес детально вивчений нами в клініці і в експерименті в 80-х роках минулого століття на підставі голчастої електроміографії в клініці і експерименті, а також – електронної мікроскопії в експерименті:

Гонгальский В.В.

 1. Електрофізіологічна оцінка неврологічних проявів порушення топографії хребтового рухового сегмента // Ортопедія, травматологія і протезування.-1988.-N11.-С.43-46.
 2. Клініко-електрофізіологічна оцінка неврологічних проявів остеохондрозу хребта // Лікарська справа.-1988.-N11.-С. 83-85. (Співавт. Мачерет Е.Л., Лисенюк В.П.).
 3. Ультраструктурна характеристика ранніх м’язовотонічних реакцій глибоких коротких м’язів спини при експериментальному остеохондрозі // Обласна науково-практична конференція «Здоров’я людини інтенсивної промислової зони: Тези доповідей. – Дніпропетровськ, 1989.-Ч.2.-С.60 -61
 4. Ранні сегментарні неврологічні прояви остеохондрозу грудного відділу хребетного стовпа // Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук. Київ. 1990.-18с.
 5. та ін.

Радикулопатія (ураження корінців) С1 і С2

Нерви потиличної області формуються з корінців. Нервовий корінець виходить через міжхребцевий отвір. У цих отворах корінці можуть травмуватися. Загальний принцип травми вмісту міжхребцевого отвору викладений у наведеній публікації (див. тут).

Така травма може викликати корінцеві розлади, зокрема, – в потиличній області. На малюнку нижче наведена схема дерматомів із захопленням потилиці. Іннервація потиличної області здійснюється другим (С2) і третім (С3) шийними корінцями (див. малюнок нижче).

Схема дерматомов

Патологія хребетної артерії при задньому шийному симпатичному синдромі (шийна мігрень, синдром Барре-Льеу)

Шийна мігрень (задній шийний симпатичний синдром) виникає при недостатності кровотоку в вертебробазилярному басейні. Синдром часто поєднується зі звуженням каналу хребетної артерії, як показано на малюнку нижче.

Шейный остеохондроз

Не рідко в літературі в якості причини вказується так званий “шийний остеохондроз”. Як було зазначено вище, остеохондроз не має ніякого відношення до розвитку синдрому хребетної артерії.

Для цього синдрому характерні головний біль переважно в потиличній частині голови, запаморочення, шум (іноді – дзвін) у вухах, поява пелени перед очима. Нерідко біль відчувається не тільки в потилиці, але і в очниці, нагадуючи за своїм малюнком кластерний біль (див. вище). Шийна мігрень може супроводжуватися розладами ритму серця і дихання (бульбарні розлади) і рядом інших неврологічних порушень.

Діагностика болю в потилиці голови

Для діагностики шийної мігрені виконують МРТ головного мозку з МРТ реконструкцією судин голови, УЗД артерій голови і шиї, приділяючи увагу стану хребетної артерії. Інформативним є рентген шийного відділу хребта і суглобів голови (С0 \ С1, С1 \ 2 сегменти). У ряді випадків може знадобитися МРТ шийного відділу хребта (див. Діагностувати мігрень і будь-який інший головний біль). Апаратна діагностика вкрай важлива, оскільки клінічну картину шийної мігрені може давати, наприклад, тромбоз хребетної артерії, пухлини головного мозку або інсульти (див. Більше про причини головного болю).

Наше обладнання

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Хто в Центрі «Меддіагностика» лікує головний біль, запаморочення та інші неврологічні і судинні захворювання

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог
Мазур Олег Васильович
Лікар-невролог

Відгук про лікування головного болю в Центрі «Меддіагностика»

Отзыв о лечении головной боли в Центре «Меддиагностика»

Лікування шийної мігрені

Лікування шийної мігрені пов’язане з хребетними артеріями, шийним відділом хребта та його м’якими тканинами (м’язи, зв’язки, прилеглі нерви) виходячи з характеру виявлених при діагностиці причин. Загальноприйняті в неврології судинні препарати слабо ефективні.

Міогілози м’язів потиличної області

На малюнку нижче показані м’язи підпотиличної області. У м’язах цієї галузі можуть формуватися міогілози. Міогілоз -локальний болісний спазм м’яза, який може давати відображені болі в потилицу і голову. Більше про Міогелоз див. тут.

Боль в затылке

Наші експериментальні дослідження з використанням електронної мікроскопії показали, що фасеточний сублюксаційний синдром супроводжується локальним спазмом навколохребцевих м’язів. Спазм може утримуватися тривалий час, до кількох місяців. Пояснюється це тим, що глибокий шар навколохребцевих м’язів містить більше тонічних (червоних) волокон. Локальні спазми приводять до так званого перескорочення, коли спазмовані ділянки м’язів перероджуються в рубцеву тканину. В ці рубці потрапляють іннервовані судини і самі нерви. Ділянки перескороченних м’язів болючі і називаються Міогелоз.

Підвищення артеріального тиску

Одна з найбільш частих причин болю в потилиці – це підвищений артеріальний тиск. Артеріальною гіпертонією (артеріальна гіпертензія) прийнято вважати систолічний тиск вище 140 і діастолічний – вище 90 мм ртутного стовпа.

Підвищення артеріального тиску буває фізіологічним, симптоматичним і есенціальним (гіпертонічна хвороба).

Фізіологічний підйом артеріального тиску протікає безсимптомно і, як правило, не дає болів в потилиці. Виникає при стресі, фізичному навантаженні. Після припинення дії провокуючого фактору артеріальний тиск швидко приходить в норму.

Симптоматична гіпертензія виникає частіше при патології нирок або судин, що мають відношення до нирок:

Гіпертонічна хвороба. Найчастіше протікає з головним болем в потилиці. Див. більше тут.

Процеси, що відбуваються в задній черепній ямці

Такі процеси, як пухлини, недостатність мозкового кровотоку і порушення лікворотоку, порушення мозкового кровотоку (інсульт) можуть протікати з головним болем в потилиці.

Діагностика будь-яких головних болів, включаючи біль у потилиці, крім опитування і неврологічного огляду, передбачає використання:

 • МРТ головного мозку з МРТ – реконструкцією судин голови
 • Доплерографію судин шиї і голови з функціональними пробами (див. докладніше)
 • Рентген шиї з суглобами голови
 • Лабораторні дослідження при наявності на те клінічних показань

Лікування болів в потилиці голови

Тактика лікування головного болю в потилиці залежить від встановленого діагнозу.

Якщо має місце сублюксаціонний фасеточний синдром – показані маніпуляційні техніки. Необхідно відновити рухливість в суглобах хребта (при відсутності протипоказань).

Якщо суглоби запалені (артрит) – потрібно шукати причину запалення і усувати її.

При нейропатіях потиличних нервів проводять локальну медикаментозну терапію. У ряді випадків при відсутності протипоказань застосовують фізіотерапію. Показана діагностика стану міжхребцевих отворів в якості можливої ​​причини нейропатії.

Лікування радикулопатії залежить від причини, яку частіше потрібно шукати в спинному мозку або хребті. При наявності ознак радікулоішемії показана судинна терапія і робота з корінцевими рукавами і міжхребцевими отворами хребта.

Задній шийний симпатичний синдром лікується шляхом зняття ірритації з хребетної артерії, її звільнення при наявності ознак здавлення. Методів лікування багато, тактика залежить від наявності та характеру неврологічного дефіциту в вертеробазілярному басейні і причини компресії хребетної артерії.

Міогілози м’язів потиличної області. В першу чергу з’ясовують причину появи міогілоза, визначають його локалізацію і усувають. Другим етапом йде робота з самим міогелозом і м’язом (локальна медикаментозна терапія, масаж, мобілізація м’язи та ін.)

Підвищення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія, артеріальна гіпертонія) – з’ясовуються причини підвищеного артеріального тиску. Для цього доцільно пройти судинне обстеження, яке описано і схоже з обстеженням, що проводиться при мігрені (див. тут). Практика показує, що нормалізація мозкового кровотоку нерідко стабілізує артеріальний тиск. Як лікувати артеріальну гіпертензію – повинен орієнтуватися лікар будь-якої спеціальності.

Біль в задньочерепній ямці, обумовлена ​​пухлинними процесами і інсультом – лікування основного захворювання.

доктор медичних наук, професор НМУ
В.В.Гонгальский

Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі. Діагностика та лікування болю в потилиці голови проводиться в Центрі «Меддіагностика».

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать