ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Запаморочення: причини, діагностика, лікування

Запаморочення системне – це стан, коли людина відчуває суб’єктивні відчуття у вигляді руху простору і предметів (за годинниковою або проти годинникової стрілкою, вгору або вниз), почуття провалу, перекидання.

Для несистемного запаморочення характерні почуття втрати свідомості, нестійкість і “ватність” в ногах.

У ряді випадків під маскою запаморочення може ховатися патологія спинного мозку, периферична нейропатія та ін.

Найбільш часті причини запаморочення це:

 • ортостатична гіпотонія
 • нестабільність артеріального тиску
 • порушення серцевого ритму
 • гіпервентіляційний синдром
 • патологія вестибулярно-слухового нерву
 • синдром Мін’єрі
 • вестибулярний нейроніт
 • вертебробазил’ярна судинна недостатність
 • захворювання шийного відділу хребта
 • та ін.

Запаморочення вимагає точної діагностики. Запаморочення лікує лікар невролог.

Ми лікуємо неврологічні захворювання, включаючи запаморочення, а також захворювання опорно-рухового апарату, з яким може бути пов’язано запаморочення з 1978 року – з моменту створення нами на базі неврологічного відділення Центральної міської клінічної лікарні м. Києва першої в СРСР клініки вертебрології (вертеброневрології).

Що робити, якщо турбує запаморочення?

 1. Знайти причину запаморочення (встановити діагноз).
 2. Про можливі причини запаморочення читати нижче.
 3. Причину запаморочення встановить лікар-невролог за допомогою клінічного та апаратного обстеження. Він же проведе лікування. Тактика лікування кожного виду запаморочення підбирається в залежності від діагностованої причини.
 4. Якщо причиною запаморочення виявиться патологія судин мозку або хребта, ми навчимо пацієнта підтримувати кровопостачання мозку з тим, щоб запаморочення не турбувало надалі.

Хто у нас діагностує і лікує запаморочення:

Гонгальський Володимир Володимирович
Доктор медичних наук, ортопед-травматолог, невролог
Костьєв Ігор Кімович
Медичний директор, лікар-невролог
Максімов Григорій Олександрович
Помічник директора
Волков Михайло Вікторович
Лікар-невролог
Мазур Олег Васильович
Лікар-невролог

Відгук про лікування головного болю в Центрі «Меддіагностика»

Отзыв о лечении головной боли в Центре «Меддиагностика»

Наше обладнання для діагностики

МРТ апарат Toshiba Vantage Elan 1.5 тесла
УЗД апарат Philips AFFINITY 50
Рентгенівський комплекс «Radspeed» SHIMADZU
УЗД апарат GE LOGIQ F8

Вартість послуг

Як проявляє себе запаморочення?

Симптоми можуть супроводжуватися нудотою і блювотою, хиткістю при ходьбі і шумом в одному вусі або в вухах і голові, потемнінням в очах. Так само запаморочення може супроводжувати головний біль у всій голові або односторонній головний біль.

Чим небезпечне запаморочення?

Подібні відчуття це тривожний сигнал вашого організму, що сигналізує про неполадки в одному з відділів головного мозку, нервових центрах, мозочку, стовбурі, ураження переддверно-улітковий нерва, вестибулярного апарату, внутрішнього вуха. Запаморочення може виникати при патології периферичної нервової системи, а також при порушеннях серцевої діяльності і складу крові.

Що робити, якщо виникло запаморочення?

Якщо виникли подібні скарги, перше що необхідно зробити – це звернутися до лікаря невролога. Лікар повинен обстежити пацієнта не тільки клінічно (неврологічно), але і зобов’язаний провести діагностику. Особливо, якщо запаморочення супроводжується нудотою та головним болем. Таке поєднання симптомів буває при інсульті або таких грізних захворюваннях, як пухлина.

Головокружение: причины

Запаморочення буває при таких захворюваннях:

Так сталося, що з швидким розвитком медичної науки і стрімким удосконаленням діагностичного обладнання, стало можливим досліджувати самі глибинні розлади головного мозку і досить точно визначити причину запаморочення.

В першу чергу це стосується МРТ діагностики головного мозку і вестибулярних нервів, а також – УЗД діагностики стану кровотоку головного мозку.

Адже факторів, які викликають запаморочення, багато:

 1. Пухлини центральної нервової системи і черепа: доброякісна і злоякісна (рак) пухлина головного мозку. У цих випадках запаморочення частіше протікає з головним болем). Пухлина (частіше невринома) слухового нерву, для яких крім запаморочення характерні зниження слуху і поява шуму у вухах.
 2. Судинні захворювання головного мозку: Інсульт. (Характерні головний біль, запаморочення, чутливі і рухові розлади).
 3. Запаморочення при аневризмі судини.
 4. Запаморочення при зміні кровотоку головного мозку, наприклад при мігрені, вегето-судинної дистонії, при підвищенні артеріального тиску.
 5. Запаморочення при зниженому артеріальному тиску, частіше проявляється нападами з втратою свідомості і серцебиттям.
 6. Запаморочення при атеросклерозі судин голови та шиї. В такому стані крім запаморочення, з’являється головний біль, спостерігається зниження пам’яті і нерідко шум у вухах.
 7. Запаморочення при вертебробазил’ярній недостатності, зокрема – при порушенні кровотоку в хребетній артерії (характерні – запаморочення, шум у вухах, біль в області шиї і голови).
 8. Дегенеративні (нерідко вікові) захворювання головного мозку, яким властиві зниження пам’яті, хиткість ходи і запаморочення.
 9. Запальні та демієлінізуючі захворювання: Розсіяний склероз, енцефаломієліт, менінгіт, арахноїдит.
 10. Захворювання шийного відділу хребта: протрузії і грижі дисків, нестабільність шийних хребців. Причому таке захворювання нерідко протікає без будь-яких больових проявів з боку шиї.
 11. Захворювання ЛОР органів: отит, хвороба Мен’єра, вертиго, доброякісне пароксизмальне позиційне запаморочення (ДППЗ), отолітіаз.
 12. Запаморочення властиве деяким психічним захворюванням: при невротичному синдромі, фобіях (страхи) і ін.
 13. Запаморочення може бути викликано захворюваннями крові і серця: анемією (недокрів’ям), порушенням ритму серця, інфарктом (біль в області серця, порушення ритму серця, запаморочення) та ін.
 14. Запаморочення, яке викликане прийомом деяких ліків, називається ятрогенна (див. більше)

Причин може бути безліч. Головне в діагностиці – встановити точну причину. При цьому важливо виключити складні і небезпечні захворювання, які можуть привести до інвалідності (наприклад, інсульт або пухлина).

Для цього проводять:

 • МРТ (магнітно-резонансна томографія) головного мозку.
 • МРТ головного мозку з контрастом (при показаннях, які визначаються при стандартному МРТ дослідженні).
 • При запамороченні важливо оцінити стан судин головного мозку і області шиї. Для чого виконуються МРТ реконструкції судин голови, досліджується артеріальний і венозний кровотік.
 • Досліджується стан кровообігу за допомогою УЗДГ (Ультразвукова доплерографія), де визначається швидкість кровообігу, досліджується стінка судини, наявність внутрішньосудинних утворень, деформації і вигини, здавлення судини ззовні та ін. МРТ та УЗД дослідження не дублюють, а доповнюють один одного.
 • МРТ шийного відділу хребта, дозволяє визначити чи викликано запаморочення змінами в хребті.
 • Рентген шийного відділу хребта. Можливе проведення рентгенографії шийного відділу хребта з функціональними пробами. Важливий верхній шийний відділ хребта. Рентген і МРТ дають абсолютно різну інформацію про хребет і дозволяють вибрати правильне лікування.
 • При наявності показань – виконують загальний аналіз крові, проводять ЕКГ, УЗД органів черевної порожнини і тазу.

Самостійно, визначити причину запаморочення по одним тільки зовнішніми ознаками вкрай важко. Це навіть небезпечно. Потрібен професійний огляд і якісне апаратне обстеження.

Что делать, если возникло головокружение?

Небезпечні симптоми запаморочення

Коли запаморочення супроводжується головним болем. Якщо виникає нудота і блювота. Запаморочення при різкій зміні положення тіла (з положення лежачи / сидячи в положення стоячи). Ці супроводжуючі головокружіння ознаки потребують ретельного аналізу та адекватного лікування.

Що робити, якщо виник напад запаморочення?

 • При нападі запаморочення необхідно прийняти стабільне положення з опорою (з метою уникнути падіння).
 • Бажано лягти (тільки якщо запаморочення не проявляється в положенні лежачи).
 • Виміряти артеріальний тиск, пульс.
 • Постаратися забезпечити доступ свіжого повітря.
 • Звернутися за медичною допомогою

Лікування запаморочення

Приступати до лікування можна за наявності точного діагнозу.

Найчастіше для лікування запаморочення використовують:

 1. Медикаментозну терапію, особливо в поєднанні з плазмотерапіею (читати про плазмотерапію більше).
 2. Крапельниці з внутрішньовенним введенням лікарських речовин.
 3. Рефлексотерапію, особливо з використанням плазмотерапії. Плазмотерапія пролонгує і моделює рефлекторний вплив. Метод новий і показав себе, як найбільш перспективний на сьогоднішній день метод рефлекторного лікування при запамороченні. Суть методу – введення власної модифікованої плазми крові в спеціальний набір рефлексогенних зон організму пацієнта. Це дозволяє безпечно регулювати судинний тонус і, таким чином, запобігати запамороченню, а також супутньому шум у вухах.
Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать