ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Запальні захворювання жіночих статевих органів, що передаються статевим шляхом. Симптоми, лікування

Запальні захворювання жіночих статевих органів – дуже поширена група гінекологічних патологій. Вони зачіпають всі відділи репродуктивної системи жінки.

Запальні захворювання органів малого тазу у жінок займають 65% від загального числа гінекологічних проблем. Їх поява пов’язана з різними факторами, що сприяють проникненню патогенних мікроорганізмів в геніталії. Причиною запального процесу можуть бути навіть вагінальні тампони, якими жінка користується під час менструацій. Захворювання яке не лікується з гострого стану переходить в хронічну стадію, результатом чого нерідко є безпліддя і неможливість статевої близькості.

Через це запальні процеси діляться на специфічні і неспецифічні.

 1. До специфічних захворювань належать ті, які передаються статевим шляхом.
 2. Неспецифічної патології провокують стафілококи, кишкові і синьогнійні палички, інші рухливі бактерії, причиною появи яких не є інтимна близькість.

Що відчуває жінка на початку захворювання (на ранніх етапах інфікування)

Клінічна картина залежить від форми захворювання. Але зазвичай жінки приходять до гінеколога з наступними симптомами:

 • свербіж і роздратування вульви;
 • локальний біль в нижній частині живота справа, зліва або відразу в обох сторін;
 • неприємні відчуття при сечовипусканні, печіння при сечовипусканні;
 • часте сечовипускання;
 • поява рясних нехарактерних виділень з піхви;
 • іноді фебрильна температура – до 39 ℃; Хоча температури може і не бути. Або вона може бути субфебрильною (трохи підвищеною) в межах 37 ℃, на яку жінка може і не звернути увагу.

Хоча, бувають ситуації, коли ці симптоми можуть бути змазані або зовсім не виражені. Це буває, наприклад, коли запалення викликано хламідією або уреаплазмозом – тими мікроорганізмами, які мають специфічну ферментну систему, яка здатна зменшити запалення. У цьому випадку будь-яких скарг і проявів може не бути взагалі. Це так звана специфічна інфекція (захворювання).

Специфічні захворювання, що передаються статевим шляхом

Це в основному ті захворювання, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ).

Якщо раніше ЗПСШ вважалися долею нижчих верств суспільства, сьогодні від захворювань, що передаються статевим шляхом, не застрахована жодна людина. Причина зовсім не в тому, що люди нерозбірливі в статевих зв’язках, просто деякі бактерії і віруси мутували і пристосувалися до інших умов існування.

До ЗПСШ відносяться:

 • хламідіоз
 • уреаплазмоз
 • мікоплазмоз
 • гонококові інфекції
 • сифіліс
 • трихомоніаз
 • герпетична вірусна інфекція
 • папіломавірус людини
 • гепатит С, та ін.

Причому передача може мати місце, як при традиційному сексі, так і при іншому (читати про інфекції, що передаються при незахищеному і оральному сексі).

Як частіше проявляються інфекційно-запальні захворювання органів малого тазу у жінок

Симптоми захворювань жіночих статевих органів залежать від патології, ступеня її занедбаності і імунітету пацієнтки. У гінекології виділяють кілька основних неспецифічних захворювань з типовими симптомами, що дозволяють швидше і точніше здійснити діагностику.

Бактеріальний вагініт – запалення слизової піхви, що супроводжується свербінням і болем внизу живота;

Цистит – запалення сечового міхура. Для нього характерне прискорене, хворобливе сечовипускання невеликими порціями, нерідко – вночі.

Цервіцит, ендоцервіцит – запалення в області шийки матки. Може себе не проявляти ніяк. Виявляється при інструментальному і лабораторному обстеженнях. Деякі бактерії ведуть до ерозії шийки матки (ерозія вважається передпухлинним процесом, який повинен бути діагностований і пролікований своєчасно.

Аднексит або сальпінгоофорит

Аднексит – це запалення придатків матки, яке в кожному п’ятому випадку призводить до безпліддя. Саме тому вкрай важливо вчасно діагностувати захворювання, щоб призначити адекватне лікування і домогтися повного одужання.

Запалення може розвинутися після пологів або аборту. Інфекція потрапляє в придатки з піхви висхідним шляхом.

Оофорит або запалення яєчника

Оофорит частіше буває вторинною патологією. Нерідко він розвивається одночасно з аднекситом або є його продовженням. Якщо в анамнезі жінки є гострі і хронічні запальні захворювання жіночих статевих органів, не виключено, що яєчник запалився по висхідному шляху. Крім пологів і переривання вагітності оофорит може бути спровокований апендицитом. Патологія проявляється тими ж симптомами, що і сальпінгоофорит, хоча в початковій стадії симптоматика може бути відсутньою.

Сальпінгіт

Це інфекційне захворювання, яке по етіології може бути специфічним і неспецифічним. Супроводжується сальпінгіт одно- або двостороннім запаленням фаллопієвих труб. Патологія нерідко провокує інші запальні захворювання органів малого таза. Самостійна течія сальпінгіту зустрічається вкрай рідко, в 70% випадків його супроводжують оофорит, аднексит, ендометрит.

Специфічний сальпінгіт – це захворювання, що передається статевим шляхом, яке зазвичай протікає з двох сторін. Запальний процес провокують хламідії, гонококи, трихомонади. Оскільки сальпінгіт часто призводить до безпліддя, лікування ЗПСШ має стати першочерговим завданням для жінки.

Ендометрит

Це запалення внутрішньої слизової оболонки матки, причиною якого можуть бути вискоблювання маткової порожнини, вірусні та грибкові інфекції, гістологічні дослідження. Гострий ендометрит можуть викликати грибки, віруси і бактерії. Тобто етіологія захворювання буває специфічною і неспецифічною. Оскільки ендометритом часто хворіють пацієнтки репродуктивного віку, планована вагітність може не наступити взагалі або закінчитися викиднем. При своєчасному лікуванні захворювань, що передаються статевим шляхом, жінка зможе знайти щастя материнства.

Діагностика ЗПСШ (захворювань, що передаються статевим шляхом)

 1. Лікар гінеколог опитує жінку, яка, як правило, приходить на прийом з проблемами вагітності або зі специфічними скаргами. Такими як:
  • з’явився біль внизу живота;
  • з’явилися ознаки подразнення сечового міхура – мочеспускання почастішало, в ряді випадків стало болючим;
  • почали турбувати сторонні виділення;
  • неприємні відчуття або хворобливість при статевому акті;
  • порушився цикл;
  • безпричинно підвищилась температура тіла;
  • з’явилися розлади сну.
 2. Лікар гінеколог проводить огляд на кріслі і робить трансвагинальне УЗД органів малого тазу. У ряді випадків вже на етапі УЗД видно запалення в жіночих статевих органах і в судинах малого тазу.
 3. Проводиться лабораторна діагностика для уточнення причин запалення (аналізи сечі, крові, беруться мазки для мікрокопіювання. Проводяться ПЛР або ІФА-аналізи.
 4. Встановлений діагноз дозволяє приступити до лікування.

Лікування ЗПСШ в центрі «Меддіагностика»

Іноді гінекологічні захворювання у жінок розвиваються з бурхливою симптоматикою. Але бувають випадки, коли ЗПСШ можуть і не мати симптомів взагалі. Якщо захворювання проявляє себе болями і вираженим дискомфортом, проводиться неспецифічна протизапальна терапія, рекомендуються знеболюючі препарати. Антибактеріальну терапію краще проводити після визначення збудника інфекції.

Ближче до кінця лікування, починають проводити реабілітаційну терапію. Найчастіше це фізіотерапевтичні процедури, заняття в спортивному залі для прискорення остаточного одужання і профілактики спаєчних процесів.

Даються рекомендації. Обов’язково проводиться контроль бактеріальної чистоти жіночих статевих органів.

Нерідко діагностується така патологія у випадках, коли пацієнтка приходить до гінеколога з проблемою неможливості завагітніти. Справа в тому, що складнощі з вагітністю нерідко виникають при наявності чужорідної флори в жіночих статевих органах. Запущене захворювання може назавжди позбавити жінку фертильності (здатності організму до народження дитини). Тому одною з небезпек є відсутність симптомів запалення, як це відбувається при хламідіозі.

Записуватися на прийом до гінеколога потрібно в наступних ситуаціях:

 • сильний, болісний біль в нижній частині живота (може бути справа, зліва або оперізує);
 • свербіж і набряк піхви;
 • цистит, прискорене сечовипускання, особливо вночі;
 • утруднене сечовипускання.
 • гнійні виділення з вульви з неприємним запахом;
 • нерегулярність менструального циклу;
 • безпліддя.

ВАЖЛИВО! Особливо небезпечно зволікання, якщо ці симптоми супроводжуються температурою вище 38 ℃.

Разом з тим, звертатися до лікаря гінеколога потрібно не тільки з яскраво вираженими симптомами. Кожній жінці слід регулярно ходити на профілактичні огляди і здавати аналізи щоб не запустити хворобу і не пропустити небезпечні для здоров’я і навіть життя захворювання. Такі, наприклад, як рак шийки матки, пухлини яєчників і матки.

Адреса:

Точну діагностику і лікування захворювань, що передаються статевим шляхом можна пройти: в Києві, за адресою провулок Будівельників, будинок 4 (лівий берег, станція метро Дарниця), Центр «Меддіаогностка».

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать