ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Біль у спині через положення тіла

Чи може неправильне положення тіла викликати біль в спині?

Виявляється, може!

За даними Інституту м’язово-скелетної медицини та неврології положення тіла відіграє істотну роль у формуванні больових синдромів.

Положення тіла в спокої і в русі щодо стану хребетного стовпа і кінцівок називається “вертеброгенний руховий стереотип” (ВДС).

VDS

Вертеброгенний руховий стереотип (ВДС) визначається:

 1. У статичному положенні (в спокої): ступінь вираженості шийного лордозу, грудного кіфозу, поперекового лордозу, положення голови щодо плечового пояса, кут нахилу ключиці, кут нахилу таза, кут нахилу крижів.
 2. У динамічному (при русі): величина і обсяг активних рухів в сегментах хребетного стовпа при ходьбі, поворотах і нахилах, величина і обсяг рухів хребетних рухових сегментів при пасивних рухах.

Вертеброгенний руховий стереотип формується протягом життя. З самого народження хребет починає формувати фізіологічні вигини, які в подальшому посилюються при придбанні вертикального положення тіла і ходьбі.

На формування і структуру ВДС впливає: спадковий, конституційний тип опорно-рухового апарату, вік людини, його рід діяльності, ступінь тренованості, супутня патологія.

Вертеброгенний руховий стереотип змінюється в залежності від зовнішніх факторів – травми, положення тіла під час роботи, занять спортом та ін. І / або внутрішніх чинників – порушення обміну речовин, запальні, дегенеративні зміни хребта і внутрішніх органів.

Практично всі захворювання хребта викликають патологічний вертеброгенний руховий стереотип, який полягає в обмеженні рухів, придбання больових поз, нестабільності, гипермобильности в хребетному руховому сегменті.

І навпаки, відхилення від фізіологічно нормального вертеброгенного рухового стереотипу викликає асиметрію хребта, перевантаження м’язово-зв’язкового апарату, травматизацію і зміщення фасеткових суглобів хребта, компресію нервових структур.

Нерівномірне осьова навантаження на міжхребцеві диски зі зміщенням центру викликає їх посилене випинання (пролабирование), що в подальшому може призвести до утворення грижі диска .

Причини порушень ВДС можливі вже під час проходження плода через родові шляхи, шляхом пошкодження хребта, що може позначитися на розвитку дитини і появі різної неврологічної симптоматики.

Виразність і характер патологічного рухового стереотипу залежить від типу змін, які відбулися в хребті, від вихідного стану кістково-м’язової системи, наявності супутньої патології внутрішніх органів, рівня порога больової чутливості, спадкових і багатьох інших факторів, які враховуються при огляді та обстеженні пацієнта.

Біль у спині може бути як причиною, так і наслідком патологічного рухового стереотипу. Тому оцінка вертеброгенного рухового стереотипу – важлива складова у виборі тактики лікування.

Важливо! Діагностика та лікування болю в спині

За даними Інституту м’язово-скелетної медицини та неврології, корекція вертеброгенного рухового стереотипу у хворих з хронічними больовими синдромами в області спини, викликали істотне поліпшення якості життя, купірування больового синдрому і значного зменшення частоти рецидивів.

Дослідження рухового стереотипу пацієнта є невід’ємною частиною обов’язкового стандартного ортопедичного сегмента огляду, який проводиться як ортопедами, так і неврологами Інституту.

Вертеброгенний руховий стереотип (ВДС)

Для діагностики стану ВДС застосовуються:

 1. Неврологічний огляд з обов’язковою ортопедичної складової.
 2. Рентгенографія хребта.
 3. МРТ хребта (при наявності показань).
 4. УЗД м’яких тканин: м’язи, сухожилля, зв’язки (при наявності показань)

Корекція патологічного рухового стереотипу

Основними напрямками в корекції патологічного рухового стереотипу є:

 1. Формування стійкого рухового стереотипу суглобів хребта
 2. Маніпуляційні коригуючі процедури на хребті (при наявності показань).
 3. Рефлексологія.
 4. Лікувальна фізкультура.
 5. Масаж.
 6. Фізіотерапія .
 7. Та ін.

Тактика лікування визначається лікарем після обстеження і встановлення (уточнення) діагнозу. “Ефективним лікування може бути тільки при правильному діагнозі” . Або стосовно конкретного захворювання: “Діагностика і лікування ВДС проводиться в Центрі” Меддіагностика “.

Акції

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: