ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Біль у спині через положення тіла

Чи може неправильне положення тіла викликати біль у спині?

Виявляється – може!

За даними Інституту м’язово-скелетної медицини та неврології положення тіла відіграє істотну роль у формуванні больових синдромів.

Положення тіла в спокої і в русі щодо стану хребетного стовпа і кінцівок називається “вертеброгенний руховий стереотип” (ВРС).

VDS

Вертеброгенний руховий стереотип (ВРС) визначається

 1. У статичному положенні (в спокої): ступінь вираженості шийного лордозу, грудного кіфозу, поперекового лордозу, положення голови щодо плечового пояса, кут нахилу ключиці, кут нахилу таза, кут нахилу крижів.
 2. У динамічному (при русі): величина і обсяг активних рухів в сегментах хребетного стовпа при ходьбі, поворотах і нахилах, величина і обсяг рухів хребетних рухових сегментів при пасивних рухах.

Вертеброгенний руховий стереотип формується протягом життя. З самого народження хребет починає формувати фізіологічні вигини, які в подальшому посилюються при придбанні вертикального положення тіла і ходьбі. На формування і структуру ВРС впливає: спадковий, конституційний тип опорно-рухового апарату, вік людини, його рід діяльності, ступінь тренованості, супутня патологія.

Вертеброгенний руховий стереотип змінюється в залежності від зовнішніх факторів – травми, положення тіла під час роботи, занять спортом та ін. і/ або внутрішніх чинників – порушення обміну речовин, запальних, дегенеративних змін хребта і внутрішніх органів.

Практично всі захворювання хребта викликають патологічний вертеброгенний руховий стереотип, який полягає в обмеженні рухів, придбанні больових поз, нестабільності, гіпермобільності в хребетному руховому сегменті.

І навпаки, відхилення від фізіологічно нормального вертеброгенного рухового стереотипу викликає асиметрію хребта, перевантаження м’язово-зв’язкового апарату, травматизацію і зміщення фасеткових суглобів хребта, компресію нервових структур.

Нерівномірне осьове навантаження на міжхребцеві диски зі зміщенням центру викликає їх посилене випинання (пролабіювання), що в подальшому може призвести до утворення грижі диска.

Причини порушень ВРС можуть виникати вже під час проходження плоду через родові шляхи, шляхом пошкодження хребта, що може позначитися на розвитку дитини і появі різної неврологічної симптоматики.Виразність і характер патологічного рухового стереотипу залежить від типу змін, які відбулися в хребті, від початкового стану кістково-м’язової системи, наявності супутньої патології внутрішніх органів, рівня порогу больової чутливості, спадкових і багатьох інших факторів, які враховуються при огляді та обстеженні пацієнта. Біль у спині може бути як причиною, так і наслідком патологічного рухового стереотипу. Тому оцінка вертеброгенного рухового стереотипу – важлива складова у виборі тактики лікування.

Важливо! Діагностика та лікування болю в спині

За даними Інституту м’язово-скелетної медицини та неврології, корекція вертеброгенного рухового стереотипу у хворих з хронічними больовими синдромами в області спини істотно поліпшує якість життя, призводить до  усунення больового синдрому і значного зменшення частоти рецидивів.

Дослідження рухового стереотипу пацієнта є невід’ємною частиною обов’язкового стандартного ортопедичного сегменту огляду, який проводиться як ортопедами, так і неврологами Інституту.

Вертеброгенний руховий стереотип (ВДС)

Для діагностики стану ВРС застосовуються:

 1. Неврологічний огляд з обов’язковою ортопедичною складовою.
 2.  Рентгенографія хребта.
 3.  МРТ хребта (при наявності показань).
 4. УЗД м’яких тканин: м’язи, сухожилля, зв’язки (при наявності показань).

Корекція патологічного рухового стереотипу

Основними напрямками в корекції патологічного рухового стереотипу є:

 1. Формування сталого рухового стереотипу суглобів хребта.
 2. Маніпуляційні коригуючі процедури на хребті (при наявності показань).
 3.  Рефлексотерапія.
 4.  Лікувальна фізкультура.
 5. Масаж.
 6. Фізіотерапія.
 7. Та ін.

Тактика лікування визначається лікарем після обстеження і встановлення (уточнення) діагнозу. Маючи значний досвід у лікуванні та діагностиці ВРС та сучасний комплекс діагностичного обладнання, лікарі центру допоможуть вам швидко та правильно пройти обстеження та  призначити необхідне лікування

Акції