ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Смерть від атеросклерозу судин. Як цього уникнути?

Смерть від атеросклерозу судин. Як цього уникнути?

При атеросклерозі можлива раптова смерть. Українскі вчені знайшли причини атеросклерозу і навчились боротися з ним. Приклад зменешення атеросклеротическої бляшки без операції наведено тут.

Згідно зі статистикою, найбільш ймовірною причиною раптової смерті є атеросклероз коронарних судин і судин головного мозку. У першому випадку – це інфаркт. У другому – інсульт.

Атеросклероз – накопичення холестерину в стінці судини з поступовим звуженням просвіту судини. Ось так виглядає судина при пізньому атеросклерозі.

Смерть від атеросклерозу судин. Як цього уникнути? Смерть від атеросклерозу судин. Як цього уникнути?

Поступово бляшка росте, збільшується в розмірі і в підсумку перекриває судину (див. малюнок нижче). Від початку процесу до повного перекриття судини може пройти досить мало часу – кілька років. Все залежить від причини, яка запустила атеросклероз.

Крім того, ускладнення атеросклерозу (інфаркти та інсульти) виникають і у хворих з невеликими бляшками. Це відбувається при порушенні цілісності її «покришки». Тому інфаркти та інсульти можуть розвиватися як у літніх людей з вираженим атеросклерозом, так і у молодих – з наявністю однієї маленької бляшки, яка до цього могла себе нічим не проявляти. Людина може вважати себе абсолютно здоровою. При цьому, у молодих людей без попередніх скарг, частіше розвиваються більш великі інфаркти і інсульти, оскільки клітини серця і мозку не “треновані» до нестачі кисню.

Смерть від атеросклерозу судин. Як цього уникнути?

У країнах Східної Європи частота смертності від цих двох недуг приблизно однакова (50% \ 50%). У Росії смертність від атеросклерозу становить 800 осіб на 100 000 населення. Це найвищий показник в світі (дивитися статистику).

Проблема в тому, що наявність атеросклерозу частіше констатують в пізніх (запущених) стадіях захворювання, коли вже пізно думати про профілактику. Нерідко – це критичні скарги. Гірше, коли його знаходять посмертно при розтині: стає зрозумілою причина раптової смерті.

На жаль, раннє виявлення атеросклерозу – це вкрай рідкісні випадки в медичній практиці. Погодьтеся, хто буде звертати увагу на мінімальні скарги? .. Подавило трохи серце і пройшло або з’явився головний біль при зміні погоди. Заболіло в грудній клітці, стала турбувати швидка стомлюваність. Легке запаморочення, «шатнуло» раз, а потім начебто і не турбує … Погіршилася пам’ять, став поганим сон, з’явився шум у вухах … Почуття втоми вранці …

Скарг може бути безліч. Адже атеросклероз – це недостатність кровоплину: нестача кисню для живлення мозку, серця, ніг і ін. І найголовніше – ці начебто скарги мінімальні, вони майже непомітно наростають. Багато їх списують на вік, деякі – на втому і стомлюваність на роботі. Якщо людина хоч якось стурбована своїм здоров’ям, розвиток атеросклерозу можна зупинити і повернути назад. Для того, щоб атеросклероз не став несподіваним вироком, потрібно дотримуватися лише однієї умови: своєчасно перевірити свої судини на предмет атеросклерозу.

Розвиток атеросклерозу можна зупинити і навіть зменшити бляшки в розмірі нехірургічними методами. Як це зробити? На цьому зупинимося пізніше. ***

Як проявляє себе атеросклероз?

Спочатку ніяк. Проблема полягає в тому, що атеросклероз – захворювання підступне. Відкладення холестерину в стінках судин протікає безсимптомно. Катастрофа розвивається раптово і на пізніх стадіях захворювання. При атеросклерозі спочатку не виникає, ні головного болю, ні запаморочення. Людина отримує задоволення від смачної і жирної їжі.

Атеросклероз – це захворювання, яке починає проявлятися тільки при стійкому дефіциті кровотоку в судині. Це, наприклад, може бути біль в серці при навантаженні (ходьбі).

Чи викликає атеросклероз головний біль, запаморочення?

Головний біль має свої механізми розвитку. Головний біль, як правило, пов’язаний з роздратуванням іннервованих структур головного мозку, частіше – його судин і оболонок. Для виникнення головного болю повинен підвищитися тиск в судинах мозку, або у ліквору. При атеросклерозі судин головного мозку як правило головного болю не виникає. Якщо виникають скарги на головний біль, то причини цього головного болю зовсім інші.

При проведенні МРТ на сучасному обладнанні видно навіть незначні зміни в мозку, пов’язані з порушенням мозкового кровотоку. Сучасне МРТ обладнання дозволяє бачити мінімальні зміни в ішемічному мозку, які тільки починають розвиваються на ранніх стадіях зниження кровотоку мозку.

Смерть від атеросклерозу судин. Як цього уникнути?

Чітко видно інсульт (див. Нижче).

Смерть від атеросклерозу судин. Як цього уникнути?

Як діагностувати атеросклероз?

Найдоступніший спосіб діагностики і самий ефективний – це атеросклеротичний тест (розробка клініки «Меддіагностика»). Він дозволяє протягом декількох хвилин визначити наявність атеросклерозу і його стадію. Ми виявляємо наявність атеросклеротичних бляшок, визначаємо ступінь звуження судин серця, а також – найбільш ранні прояви атеросклерозу – потовщення внутрішнього шару судин. На цьому етапі ми можемо ефективно впливати на процеси розвитку атеросклерозу. Часто вдається стабілізувати процес або навіть зменшити його прояви.

Нижче наведені приклади візуалізації атеросклеротичного ураження судин.

Смерть від атеросклерозу судин. Як цього уникнути? Смерть від атеросклерозу судин. Як цього уникнути?

Виявити наявність атеросклерозу судин серця у пацієнта дозволяє тест з навантажувальними пробами (тредміл-тест), який є для клініки «Меддіагностика» рутинним і проводиться при будь-якій підозрі на патологію судин серця.

Його суть полягає в тому, що при фізичному навантаженні (ходьба в різних режимах, біг) серцю потрібно більше кисню. Відповідно, судини повинні постачати більше крові до м’язів серця. У разі звуження судини не справляються з харчуванням серцевого м’яза. М’яз серця випробовує кисневе голодування, його функція починає змінюватися. Це проявляється на електрокардіограмі, яку записують паралельно.

Звичайно, можна провести коронарографію, яка є «золотим стандартом» у діагностиці атеросклеротичного ураження судин серця. Але, коронарографія є складним дослідженням, яке має свої недоліки і ризики (хірургічне втручання в судини серця, введення контрасту, велике рентгенівське навантаження, дорожнеча дослідження). Немає необхідності проводити її всім пацієнтам з болями в грудній клітці.

Для того, щоб визначити чи є у Вас атеросклероз судин серця і чи потрібно Вам проводити коронарографію, спочатку призначається більш простий, дешевий і безпечний для пацієнта тредміл-тест. І тільки при підтвердженні стенокардії на тредміл-тесті рекомендується проведення коронарографії.

Використовувані в клініці «Медіагностика» методи нехірургічного виявлення атеросклерозу є рішенням в рамках доказової медицини та рекомендовані протоколами Міністерства охорони здоров’я України для уточнення причини болю в серці, визначення подальшої тактики обстеження та лікування, в тому числі і перед проведенням коронарографії.

Недоліки коронарографії

  1. Коронарографія – це хірургічна операція з усіма можливими ускладненнями.
  2. Коронарографія – вельми недешева операція.
  3. Більш того, при коронарографії пацієнт отримує чимале рентгенівське променеве навантаження.

Використовувані в клініці «Медіагностика» методи нехірургічного виявлення атеросклерозу є рішенням в рамках доказової медицини. Вони дозволяють без високих фінансових і фізичних витрат визначити доцільність проведення хірургічного втручання у вигляді коронарографії.

Клінічний приклад

Нещодавно в клініці «Меддіагностика» проходив лікування пацієнт – лікар з 35 річним стажем. Його вік – 62 роки. Раніше виник інтенсивний біль в області серця. Терміново була проведена коронарографія … Яка не виявила звуження коронарних судин серця. Проведене подальше обстеження виявило причину болю – патологія хребта. Питання лікування і реабілітації вирішили за 1 тиждень. На даний момент у пацієнта болю в серці немає.

Що рекомендує міжнародне співтовариство?

Згідно КЛІНІЧНИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ ESC / EACTS ПО РЕВАСКУЛЯРІЗАЦІЇ МІОКАРДА (2014 року) (цитовано згідно з публікацією: Російський кардіологічний журнал № 2 (118) | 2015), «може бути використано кілька тестів, важливо уникати зайвих діагностичних кроків». Про коронарографію: «Ризики навантажень, фармакологічних провокацій, застосування контрастних речовин, інвазивних процедур і сумарних променевих експозицій повинні бути зважені щодо ризиків самого захворювання і затримки діагнозу».

Це означає, що згідно з міжнародними рекомендаціями, коронарографію проводять:

  1. В екстрених ситуаціях при доведеній ішемії (порушення харчування) серця (як мінімум з використанням ЕКГ).
  2. При наявності точного діагнозу «стенозуючий атеросклероз».
  3. Немає сенсу проводити окремо коронарографію, а потім ще одну операцію по реваскуляризації (установка стентів для розширення судин). Доцільно об’єднати ці дві процедури.

Таким чином, спочатку діагноз, а потім – коронарографія. Тим більше, що болі в області серця нерідко викликані так званими внекардіальними причинами – не пов’язаними з самим серцем. Наприклад, зі змінами в хребті і навколохребтових суглобів (читати більше).

Визначити наявність атеросклерозу без коронарографії. Як це робиться? Читати більше.

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать