ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Нові можливості МРТ

Сьогодні МРТ дозволяє побачити початкову недостатність кровотоку в мозку, прогнозувати мікроінсульт і відрізнити доброякісну пухлину від злоякісної.

Розвиток медицини вимагає збільшення точності діагностики. Ті, що йдуть вперед медичні технології тягнуть за собою удосконалення існуючих методів обстеження та впровадження нових революційних процедур. Цей процес не обійшов стороною один з найбільш наочних і інформативних методів діагностики – магнітно-резонансну томографію (МРТ).

Ще десять років тому прогрес в МРТ діагностиціполягав у збільшенні напруженості магнітного поля. І це логічно. Чим вище магнітне поле, тим більше тонкі зрізи і більш чіткі зображення можна було отримувати. Поряд з цим, збільшення потужності магнітного поля томографів тягло за собою появи нових протипоказань для проведення МРТ. Чим вище магнітне поле, тим більше нагріваються тканини тіла під час дослідження. Це особливо стосується високопольних магнітів. Більш того, чим вище магнітне поле, тим більше шанс отримати артефакти на зображеннях (спотворень зображень, помилкових зображень, які не відповідають реальним). Для нівелювання артефактів, технічна частина МРТ обладнання ставала все більш складною і громіздкою, а програмне забезпечення ускладнювалося і усовершенстовалось в геометричній прогресії. Це тягло за собою подорожчання обладнання.

Фактично, коли МРТ томографи досягли напруженості магнітного поля в 3Т (три тесла), процедура досягла порогу безпеки, з’явився ризик виникнення ускладнень для пацієнта. Проведення досліджень на таких магнітно-резонансних томографах ускладнено великим переліком протипоказань. Це відчутно обмежує використання в повсякденній медичній практиці МРТ приладів, з напруженістю магнітного поля 3 тесла.

На щастя, наука не стоїть на місці. МРТ перестало обмежуватися тільки вивченням анатомії. Інженери пішли іншим шляхом. Замість збільшення напруженості магнітного поля стали використовувати більш складне програмне забезпечення і вдосконалені технологічні процеси для збору діагностичної інформації. Нове програмне забезпечення дало можливість вивчати функцію досліджуваних органів без істотного підвищення магнітного поля. На сучасних МРТ апаратах такі програми встановлюють на 1.5 тесловий МРТ. Варто відзначити, що програм адаптовані для низкопольного обладнання – 0.4Т. З введенням нових протоколів сканування і удосконаленням програмного забезпечення томографів, стало можливим отримувати дуже високу якість досліджень на менш потужних за напруженістю магнітного поля системах. У клініці «Меддіагностика» технологічні дослідження з використанням новітніх технологій увійшли в повсякденну практику. Прикладом може служити DWI режим.

DWI режим МРТ

DWI режим – дифузійно-зважені зображення. Програма DWI виявився вкрай корисним для дослідження будь-якої області тіла людини. З режимом DWI на сучасних томографах 1.5ті вище, МРТ зробило крок на принципово новий рівень діагностики. Стала можливою рання діагностика порушення кровообігу і ішемічних судинних процесів головного мозку (ішемія – зниженні кровотоку в мозковій тканині). До появи DWI, виявлення гострих мікроінсультів (ураження малих ділянок мозку) було ускладнено. На стандартних МРТ зображеннях їх важко відрізнити від дегенеративних змін речовини головного мозку. Років 10 тому така диференціальна діагностика по МРТ нагадувала ворожіння на кавовій гущі. Вже дуже зовні схожі в мозковій тканині дегенеративні (інволюційні) дрібні вогнища і вогнища зниження кровотоку.

Крім незаперечною цінності у виявленні дефектів кровообігу в мозковій тканині, DWI виявилася корисною для виявлення і розшифровки типу пухлин головного мозку.

Режим DWI допомагає диференціювати доброякісну пухлину від злоякісної, що виявилося вкрай цінним для вибору тактики лікування. Більш того, нерідко діагности стикаються з різного роду утвореннями в тканинах, які є випадковими, клінічно незначущі знахідками, що не підлягають видаленню. Такі асоціації можуть себе не проявляти клінічно і з ними можна спокійно продовжувати жити. Для уточнення структури таких знахідок в МРТ використовують ряд програм, зокрема – DWI.

На МРТ зображеннях ішемічні зміни (інсульт) в мозковій тканині виявити досить складно. У клініці важливо диференціювати гострий ішемічний процес від старого. У цьому допомагає DWI.

На сканограммах внизу представлені різні методи візуалізації стану тканини мозку на прикладі ішемії і інсульту мозочка. На Т2 зображеннях (див. Рис. Нижче) зміни слабо помітні. З обох сторін вони виглядають схожими, у вигляді ділянок підвищення МРТ сигналу, неправильної форми.

DWI mrt

На зображенні внизу в Т1 режимі чіткіше видно зміни в правій гемісфери мозочка. Вони носять більш дифузний і однорідний характер у вигляді зливних ділянок слабо зниженого сигналу, зліва ж сигнал більш гетерогенний, з більш темними областями характерними для постінсультних кістозних змін, оточеними нерівномірної товщини зонами слабо зниженого сигналу (зміни сигналу в цих прикордонних зонах нічим не відрізняються від змін в правій півкулі мозочка).

DWI mrt1

Зображеннях в режимі FLAIR: зони гострого інсульту у вигляді ділянок підвищеного сигналу в правій півкулі мозочка. У лівій півкулі – зміни менш яскраві і не дозволяють судити про характер процесу.

DWI MRT

DWI розставляє крапки над «і» (малюнок нижче): осередки в правій півкулі мозочка мають підвищений сигнал (свідоцтво гострого порушення мозкового кровообігу), ліворуч – все зміни мають інтенсивність подібну речовини мозку (відповідають наслідків перенесеного ГПМК)

DWI mrt3

Варто також відзначити, що для DWI-режим дозволив розширити можливості контрастного МРТ дослідження (перфузионная магнітно-резонансна томографія), зробивши його багато більш інформативним. Таке поєднання, наприклад, виявилося вельми корисним при діагностиці раку шийки матки або для виявлення метастазів в очеревину.

Режим перфузионной магнітно-резонансної томографії

Прикладом вкрай корисних сучасних програм в нових МРТ є контрастна перфузионная магнітно-резонансна томографія. Використання цього режиму МРТ обмежена в рутинній медичній практиці. Режим вимагає особливих технічних можливостей МРТ обладнання з напруженістю поля не менше 1.5т. Такі технічні рішення реалізовані не у всіх МРТ сканерах. Контрастна перфузионная МРТ – це потужна технологія, яка виводить магнітно-резонансну томографію на принципово новий рівень. Технологічно МРТ системи останніх поколінь здатні проводити швидкісне сканування, що закладено в принцип використання перфузионной МРТ. З її допомогою протягом однієї хвилини проводиться і аналізується від 300 до 450 зрізів (по 10-15 зрізів кожні 2 секунди). Ми отримуємо точну і «швидку» інформацію про досліджуваної області мозку, що є обов’язковим фактором оцінки тканинного кровообігу за одиницю часу. Цей процес синхронізований з проходженням контрастної речовини через орган, кількість якого вираховується сканером.

Перфузионная МРТ дає можливість оцінити різні за своєю природою патологічні процеси. Наприклад, розрізнити доброякісну і злоякісну пухлину в головному мозку. Ця методика заснована на оцінці різниці кровотоку в дрібних (мікроскопічних) судинах нормальної і патологічно зміненої тканини. Оцінюючи швидкість тканинного кровотоку на рівні мікроциркуляції, МРТ з високим ступенем достовірності визначає природу патологічного вогнища в головному мозку. Така тонка диференціація допомагає, неврологів і хірургам-онкологів більш точно визначити кордон патологічного процесу в складних клінічних випадках, а іноді дає майже гістологічну верифікацію пухлинного освіти. Наприклад, допомагає чітко диференціювати менінгіому від невриноми слухового нерва і від папіломи хороідального сплетення бічних шлуночків мозку,

На наданому МРТ зображенні візуалізується об’ємне утворення (менінгіома) правої петроклівальной області. Відзначається виражене підвищення перфузії (яскраво пофарбований фрагмент), що свідчить про підвищений рівень кровопостачання освіти (Діагноз: Менінгіома).

DWI mrt4

Мал. нижче: Внутрішньомозкові структурні зміни лівої таламической області, інтенсивно накопичують контрастну речовину. На перфузійних МРТ відзначається виражене посилення перфузії патологічного вогнища, що свідчить про високу злоякісності процесу (на малюнку праворуч графічної відображення перфузійних процесів).

DWI mrt5  DWI mrt6

У центрі «Меддіагностика» DWI режим є не тільки на томографі 1.5 тесла, а й на сучасному низькопідлоговий томографі відкритого типу 0.4Т , який оснащений DWI функцією і дозволяє проводити точну діагностику.

Ціни на МРТ обстеження в Києві

Акції

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: