ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Ефективне лікування ВСД

Для лікування вегето-судинної дистонії в неврології і кардіології використовується широкий спектр традиційних медикаментозних методів. На жаль, виключно медикаментозна терапія на сьогодні не в змозі тонко і вибірково регулювати процеси в мозку і судинах. Медикаментозний вплив носить загальний характер. При застосуванні медикаментів потрібно створити певну концентрацію ліків в крові для того, щоб отримати ефект. Наприклад, застосовуючи ліки, які розширюють судини (розслабляють м’язову стінку судини), вони діють не тільки на спазмовані судини, але і на початково розслаблені (які спочатку розширені через їхній низький тонус і не потребують розширення). Вгадати вкрай складно. Тому і ефект від медикаментозного лікування ВСД неоднозначний.

Зовсім інший рівень впливу – це безпосередній вплив на центри регуляції судинного тонусу, які розташовані в головному мозку.

Ефективне лікування ВСД

Ефективне лікування ВСД
1 – паравентрикулярное; 2 – дорсомедіальних: 3 – преоптичне; 4 – супраоптическое; 5 – заднє

Як проявляє себе ВСД?

 • головний біль, в тому числі односторонній головний біль,
 • запаморочення,
 • нестабільність артеріального тиску,
 • біль в потилиці,
 • біль в оці (очниці),
 • емоційна лабільність,
 • гіпергідроз (вологі шкіра, кисті рук і стопи)
 • шум в вухах,
 • швидка зміна настрою,
 • почуття тривоги,
 • вегетативні дисфункції внутрішніх органів,
 • панічні атаки,
 • симпатоадреналові кризи
 • ін.

Причини клінічних проявів, які перераховані вище лежать в тому числі в площині порушення регуляції судинного тонусу (вегето-судинної дистонії). Складова дистонії – це спазм судин. Він має стресову природу. Спазмує судини в організмі стресовий гормон адреналін, який надходить в кров з надниркових залоз.

Що дає команду наднирковим залозам викинути адреналін?

Головний мозок через органи почуттів оцінюють ситуацію. Мозок реагує зміною настрою, наприклад, на запах. Феромони настрій покращують і викликають позитивні емоції, наприклад, статевий потяг. Запах гниючої плоті змушує нас морщиться і поспішати піти подалі. І те, і інше – стрес, але якісно різній.

Судинна реакція на стрес – це злагоджена робота деяких відділів головного мозку, в центрі яких знаходиться гіпоталамус. Стресово-забарвлена ​​інформація проходить через гіпоталамус, де трансформується в вегетативно-судинну реакції. Завдяки гіпоталамусу організм налаштовується на майбутні події.

Ефективне лікування ВСД

Якщо це небезпека, то гіпоталамус включає свій головний «важіль» управління – гіпофіз.

ГІПОФІЗ є невід’ємною частиною гіпоталамуса (див. Гіпофіз на мал. нижче).

Ефективне лікування ВСД

Гіпофіз пов’язаний з залозами, які реагують на команду гіпоталамуса з гіпофізом. У кров з надниркових залоз миттєво надходить адреналін. Це головний стресовий гормон. Адреналін скорочує (спазмує) стінку судин.

Гіпофіз – дуже важлива залоза. Вона керує не тільки залозами, але всіма залозами внутрішньої секреції.

Ефективне лікування ВСД

Чим сильніше стресовий подразник, тим більше адреналіну. Стрес припинився – гіпофіз припиняє продукувати адренокортикотропний гормон, викид адреналіну знижується. Судини розслабляються. Так гіпоталамус керує судинним тонусом.

Знайшовши ключ до гіпоталамусу, можна опосередковано знизити вироблення гормонів стресу. У тому числі – адреналіну. Це важливо, оскільки адреналін бере безпосередню участь у формуванні ВСД у вигляді спазму судин.

Для зняття спазму судин при ВСД потрібно пригальмувати функцію ядер гіпоталамуса, які дали команду спазмувати судини.

Ефективне лікування ВСД

Ядра гіпоталамуса не є незалежними.

Для впливу на гіпоталамус враховуються різноманітні нервово-вегетативні зв’язки гіпоталамуса. Розуміння і використання цих зв’язків дозволяє вирішувати різні клінічні задачі.

Нервові зв’язки гіпоталамуса, які використовуються для лікування ВСД

Гіпоталамус активно контактує з лімбічною системою мозку.

Ефективне лікування ВСД

Лімбічна система мозку бере безпосередню участь в психоемоційнії діяльності мозку. Гіпоталамус перебуває в центрі лімбічної системи.

Підживив енергетично лімбічну систему мозку, можливо також поліпшити настрій людині, активізувати пам’ять, знизити нервозність. При цьому судини розслабляються і кровотік відчутно змінюється.

Гіпоталамус контактує не тільки з корою мозку, але і з багатьма нижлежачими його відділами: міст, довгастий мозок, спинний мозок. Таким чином він регулює судинорухові рефлекси через довгастий спинний мозок.

Ефективне лікування ВСД

Ці зв’язки здійснюються провідниками (волокнами) вегетативної нервової системи. Нижче наведені ключові зв’язки гіпоталамуса (схема по О.Г. Баклаваджян), які беруть участь в регуляції гіпоталамусом вегетативних реакцій, включаючи судинний тонус.

Ефективне лікування ВСД

Облік наведених і ряду інших зв’язків гіпоталамуса з іншими ділянками мозку і периферійними тканинами дозволяє ефективно управляти судинними реакціями організму. Такий виборчий вплив допомагає:

 • запобігати або знімати панічні атаки,
 • регулювати в ряді випадків артеріальний тиск,
 • лікувати запаморочення,
 • стабілізувати функцію кишківника та ін.

Використовуючи цей принцип, нам вдалося швидко і ефективно лікувати навіть посттравматичну стресову хворобу (розлад) – ПТСР

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), посттравматичний стресовий синдром, посттравматична стресова хвороба або post-traumatic stress disorder (ПТСБ) – різні назви одного стану. ПТСР – стійка стресова реакція організму, з якої людина не може вийти з огляду на неспрацьовування фізіологічних механізмів відновлення вегетативних центрів гіпоталамуса і лімбічної системи. Супроводжується ПТСР (або ПТСБ) психоемоційними, судинними та іншими вегетативними позамежними реакціями.

Гіпоталамус – це центральний «хаб», який визначає вегетативну відповідь організму на зовнішні і внутрішні подразники. У цьому «хабі» є свої входи, виходи, «тумблери» у вигляді ядер і регулюючі рівень сигналу «ручки».

Кожне з ядр гіпоталамуса має свої рівні регуляції. До них підходять чутливі нервові шляхи. Від них відходять командні вегетативні провідники, які беруть участь в регуляції судинного тонусу. Потрібна точна апаратна і клінічна діагностика для розуміння, на які зв’язки впливати при лікуванні ВСД для того щоб вплинути на функцію лімбічної системи, зокрема – на гіпоталамус.

Ефективне лікування ВСД

Гіпоталамус можна порівняти з центральним контролером (регулятором) вегето-судинного тонусу організму. Ядра гіпоталамуса опосередковано пов’язані з тканинними рецепторними (з так званими вегетативними полями). Впливаючи на них, можна управляти роботою самого гіпоталамуса і, таким чином, лікувати вегето-судинну дистонію.

Читати більше про можливості гипоталамічного синдрому і негативного впливу на рецепторні вегетативні поля для регуляції функції гіпоталамуса при лікуванні ВСД

Записаться на приём Как проехать

Акції

Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записаться
Позвонить
Как проехать