ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Мы лечим заболевания опорно-двигательного аппарата (позвоночника, суставов) и заболевания нервной системы с 1978 года, с момента создания нами первой в СССР клиники вертебрологии.

Мы более чем 40 лет сохраняем и развиваем традиции клиники. Наши интересы - это болезни позвоночника, суставов, неврология, ортопедия, ревматология, патология сосудов и сердца в неврологии и др.

Наша совершенная и мощная диагностическая база основана на мировых университетских стандартах. При этом наши собственные разработки в диагностике, лечении и реабилитации дают возможность решать самые сложные клинические задачи.

Ключевой приоритет клиники – это качественная диагностика и эффективная медицинская помощь нашим пациентам

Біль у коліні після бігу

Біг – це природне навантаження для людини. У рідкісних випадках виникає біль у коліні у дитини, яка пустує, бігає, стрибає. Це можна пояснити тим, що дитина важить мало і навантаження на коліна мінімальне. Також у дитини еластичні тканини, в яких ще не почалися процеси так званої інволюції, властиві дорослій людині. Після закінчення формування скелета у людини, приблизно у віці 21-23 роки, починається поступова інволюція (зворотній процес).

Біль у коліні після бігу

З віком тканини змінюють свою щільність і еластичність. На жаль, чим старше стає людина, тим більша ймовірність виникнення болю в коліні під час бігу.

Та й навантаження на коліно з віком зростає. Не тільки у зв’язку з підвищенням ваги, але і в наслідок зміни характеру навантажень та їх інтенсивності. У спорті, чим доросліше підліток, тим більше навантаження йому пропонує тренер. Травми й супутні болі в коліні, наприклад після інтенсивного бігу, виникають частіше, ніж після ходьби або помірного бігу.

Біль в коліні після бігу частіше виникає внаслідок травми. Причому, якщо людина спіткнулась, нога потрапила в ямку, підвернулась під час бігу і травма серйозна, то біль виникає відразу. Вона різка, нерідко коліно набрякає. Якщо ж біль, після бігу, наростає поступово, можливо травма м’яких тканин коліна була мінімальною. Травмуватися може одна зі зв’язок або місце прикріплення м’яза, може запалюватися внутрішня устілка суглоба – синовіальна оболонка. В цьому випадку запалення, а з ним і біль, наростає поступово.

До речі, синовіальна оболонка колінного суглоба – це одна з найбільш болісних структур при запаленні в коліні. Тому, якщо виник біль у коліні після бігу, в першу чергу необхідно упевнитися, чи немає в коліні запалення. Запалення в коліні – це артрит.

Артрит – це запалення суглоба. Він супроводжується більшою продукцією суглобової (синовіальної) рідини. Артрит може бути наслідком травми, порушення обміну речовин, наслідком неприродної підвищеної рухливості суглоба та ін. Читати про артрит більше.

Для розуміння причини болю в коліні після бігу проводять МРТ дослідження суглоба. Якщо немає можливості провести МРТ коліна для початку достатньо обмежитись ультразвуковим дослідженням. При цьому, слід пам’ятати, що золотий стандарт в дослідженні колінного суглоба – це рентген.

У багатьох пацієнтів виникає питання: навіщо робити два дослідження? Справа в тому, що МРТ коліна і рентген коліна – це зовсім два різні дослідження, які дають кардинально різну інформацію. Рентген першим покаже ознаки дегенеративних (початок артрозу) або обмінних захворювань. Рентген в діагностиці стану суглобів – найперший етап у дослідженнях. У цьому МРТ не може замінити рентген. Ці два дослідження (і МРТ, і рентген) доповнюють один одного. Особливо, якщо біль в коліні з’явився після бігу, потрібно переконатися чи не було травми, чи цілі м’які тканини колінного суглоба. Також не буде зайвим перевірити кісткову тканину. Співвідношення суглобових кісткових поверхонь в суглобі краще видно на рентгені. По результатам рентгену можна зробити певні висновки про порушення біомеханіки колінного суглоба, про перевантаження деяких областей коліна і про багато іншого, що часом не можна нормально побачити на МРТ. Бувають і т. зв. стресові переломи, ранній розвиток артрозу в колінному суглобі, остеопороз або остеомаляція, які можуть вплинути на розвиток болю в коліні, особливо після навантаження. Саме рентген дозволяє запідозрити зниження щільності кісткової тканини (остеопороз), що також може привести до болю в коліні після бігу.

Одночасне використання рентген-діагностики та МРТ колінного суглоба дозволяє комплексно оцінити стан суглоба, знайти причину болю і почати адекватне лікування. Такий стандарт застосування цих двох методів діагностики одночасно (МРТ і рентген) використовується у всьому світі.

У ззовні здорової людини після бігу може виникати біль в коліні і при відсутності явної травми. Така ситуація найчастіше виникає при вихідному прихованому запаленні у суглобі. Запалення у суглобі – це артрит (див. Вище). Так починаються захворювання коліна ревматичного характеру. В такому випадку роблять не тільки МРТ або УЗД суглоба, але і з’ясовують причину запалення в суглобі. Для цього дещо розширюють діагностику і проводять лабораторні дослідження. Такий комплексний підхід в діагностиці болю в коліні дозволяє виявити реальну причину захворювання: порушення обміну речовин або дебют ревматичного захворювання, або біль, спричинений банальною травмою або фізичним навантаженням коліна після бігу.

Слід зазначити, що деякі пошкодження в коліні можуть відразу кинутися в очі при МРТ дослідженні. Але не завжди це основні причини болю. Важливо при обстеженні звертати увагу на різного роду незначні зміни. І ті, і інші можуть бути причиною болю після бігу. При цьому «великі знахідки» зовсім необов’язково будуть реальною причиною болю в коліні після бігу. Наприклад, наявність МРТ-ознак розриву меніска (розшарованого заднього рогу меніска), що впадає в очі в першу чергу, не обов’язково буде основною причиною болю в коліні після бігу. Формально, при виявленні таких змін в меніску, навіть може бути запропоновано видалити меніск хірургічно. Однак, при більш детальному аналізі клінічної ситуації може виявитися, що меніск не є причиною болю і поспішати з його видаленням немає сенсу. Причина може полягати зовсім в іншому, як це було описано в одній з наших публікацій ( читати більше ).

Наш досвід показує, що лікування болю в коліні після навантаження, наприклад, загострення болю в коліні після бігу, має ґрунтуватися на точній діагностиці.

Читати більше

  1.  Про артрит колінного суглоба.
  2.  Остеопороз.
  3.  Як уникнути операції на коліні.

Акції