ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Як продовжити активне життя

Проект для зрілих людей, які хочуть зберегти здоров’я та покращити якість життя

У літературі і особливо в інтернеті наводиться безліч порад, як відстрочити старість. Усі вони правильні. Справді, потрібно висипатись і частіше бути на свіжому повітрі. Для продовження життя добре обмежити прийом алкоголю і кинути палити. Потрібно більше рухатися, і менше їсти, не нервувати, не зловживати ультрафіолетом та багато іншого. Найбільше вражає рекомендація користуватися косметичними засобами. Остання нагадує фарбування трухлявого пня дорогим та красивим барвником. Вибачте, мимовільна професійна лікарська асоціація.

Багато з цих рекомендацій працюють. Але дотримання їх замало у тому, щоб реально забезпечити довголіття. Ці поради правильні, але дуже загальні. Ми ж хочемо поглянути на проблему з погляду досвідченого лікаря та вивести її виключно у площину медичних знань та сучасних можливостей.

Що таке старість? 

Як можна «помацати» зачатки цієї старості та реально оцінити її перші ознаки? Адже початкові ознаки – це «дзвіночки», які нам першими мають сповістити, що настав час задуматися як продовжити молодість і забезпечити гідну якість життя.

Ми намагатимемося розібратися в цих перших ознаках. І зробимо це, спираючись на медичну статистику. Статистику захворюваності та смертності. Це та статистика, яка переконливо виокремлює критичні зони в організмі людини. Це ті органи або системи органів, які першими зношуються і виходять з ладу. Функція цих органів знижується, вони піддаються переродженню.

Згідно зі світовою медичною статистикою, ключовими (критичними) зонами є:

  • судини
  • ендокринна система (остеопороз у тому числі)
  • передміхурова залоза у чоловіків
  • кісткова та хрящова тканина, включаючи нестачу живлення кісткової тканини (остеопороз) та хряща (артроз).

Як бачите, все переплетено в організмі. І, з якого боку не дивися, наприклад , на кісткову тканину, все впирається в ендокринну регуляцію кальцієвого обміну, який залежить від паращитовидних залоз. А паращитовидні залози , у свою чергу, регулюються гіпофізом. 

Всі критичні зони організму відстежуються, діагностується їх стан, аналізуються причини, що призводять до виявленої в них патології.

Старість – це насамперед інволюція

У медицині є поняття «інволюція». Інволюція – це згасання. Інволюція супроводжується зниженням функції. З віком першими згасають залози внутрішньої секреції. Їхня секреторна функція поступово знижується. Як це позначається на організмі? Шкіра спочатку стає не такою еластичною, починає підсихати. Далі ще гірше – провисати і зморщуватися. Перші ознаки – це шкіра паху та шкіра плечей у пахвових западин. Таке провисання змушує міняти одяг та уникати (особливо жінкам) таку інтернетівську рекомендацію, як «бути більше на сонці». Розглядаючи це питання в ракурсі відвідин пляжу чи носіння відкритого одягу. Такі проблеми є віковими. І пов’язані вони насамперед із залозами внутрішньої секреції.

Які залози внутрішньої секреції найголовніші?

Усі головні. Усі залози пов’язані між собою дуже тісно. Всі вони реагують один на одного дуже тонко та швидко. Гормональне тло – це оркестр. Диригентом цього оркестру є гіпофіз. Найголовніша залоза внутрішньої секреції, яка розташована у головному мозку. А як оркестру грати без диригента?

Чому знижується функція гіпофіза?

По деяким причинам. Перша – це кровопостачання гіпофіза. Воно підпорядковується тим самим правилам, як і кровопостачання мозку, т.к. гіпофіз – невід’ємна частина мозку. І якщо у вас є хронічна втома, головний біль, запаморочення, зниження пам’яті, ви погано висипаєтеся або з’явився шум у вухах – будьте впевнені, що проблеми з кровопостачанням головного мозку і, відповідно, гіпофіза вже є.

Тому перше, на що треба звернути увагу , – це кровотік головного мозку.

Як не крути, « всі дороги ведуть до Риму»: все впирається в судини . Судини є скрізь у шкірі , головному мозку , гіпофізі .

Йдеться не лише про прохідність судин. Нормальний діаметр ключових судин ще ні про що не говорить. Говорить лише про те, що судинний хірург тут не має поля для його діяльності.

Зрозуміти причину початкових змін головного кровотоку – тонкий процес. Головне в ньому – це визначення адекватності кровотоку мозку (у достатньому обсязі кров подається до мозку) і чи збережені резерви компенсації мозкового кровотоку (чи компенсований кровотік, чи витримає мозок розумове чи фізичне навантаження?), чи немає надлишку крові в черепній коробці та ін. .

У результаті – чи вистачає крові для мозку та гіпофіза зокрема, чи ні? Чи немає застою крові та переповнення мозку: чи не порушений відтік і чи відповідає він припливу? Ми оперуємо великим спектром показників кровотоку головного мозку, оцінка яких дозволяє досить точно зорієнтуватись у лікувальній тактиці. Мета цієї тактики – зробити так, щоб кров у достатній мірі (не більше і не менше) омивала тканини мозку та його придатків: гіпофіз, очі, вуха… Це називається «оптимізувати кровотік».

Які початкові ознаки зниження кровотоку головного мозку та гіпофізу?

Для штатної (нормальної) роботи мозку і гіпофіза обсяг крові, що притікає, повинен дорівнювати обсягу набряку. У цьому мають бути збережені швидкісні показники крові. Якщо це співвідношення змінюються – виникає патологія. Вона називається дисциркуляторною енцефалопатією (ДЕП). Слід зазначити, що процес має початок і кінець. Коли бачимо на МРТ ознаки ДЕП, то кінець вже близький. Початкові ознаки ДЕП – це коли кровотік вже змінено, але ще сон не порушений, і голова не болить чи не крутиться, коли немає скарг на згадку та у вухах не шумить. Йдеться про початкові стадії зміни кровотоку мозку та гіпофіза, коли скарги ще відсутні. Саме поява скарги – показник вже значних відхилень у кровотоку головного мозку. І головне: у кожної людини свої анатомічні особливості кровообігу та будови тканин, які здатні змінювати цей кровообіг. Тому рання діагностика – найефективніший метод спрогнозувати ті чи інші проблеми у майбутньому.

Гіпофіз має свої судинні басейни. Ці судини тісно пов’язані із загальним (системним) мозковим кровотоком. Тому, якщо є головний біль, запаморочення, шум у вухах, порушення сну, погіршення пам’яті, хронічна втома, відсутність належної працездатності – це перші ластівки старості. Їх потрібно ловити «на зльоті», реагувати швидко та переводити кровотік мозку у штатний режим.

Що потрібне для діагностики?

Невролог – це лікар із патології нервової системи. Він визначить, наскільки далеко зайшов процес і які причини призвели до скарг. Безумовно, допоможуть неврологу МРТ головного мозку та судин, а також функціональні дослідження кровотоку головного мозку. Якщо ж цією патологією займатиметься невролог-реабілітолог, то з’явиться набагато більше шансів покращити кровотік мозку та гіпофіза та стабілізувати його. У деяких випадках навіть без застосування медикаментів. Йдеться про фізичну реабілітацію, лікувальне навантаження на систему кровообігу. Але тут є підводний камінь. Якщо ж, наприклад, дати навантаження при порушеному відпливі крові від мозку, це може лише нашкодити. Так само як нашкодити використанням препаратів, що розширюють судини головного мозку.

Більше того, необхідно тестувати стан самих судин та їх стінки. Якщо є запальний процес у стінці судини чи атеросклероз, тактика лікування мозку і гіпофізу кардинально змінюються.

Слід особливо наголосити, що судини, як правило, не болять. Вони не повідомляють про свої проблеми своєчасно. І лише при критичному звуженні судин виникає задишка, біль за грудиною, у руці, у спині. І, як наслідок – інфаркт міокарда. Не будемо зупинятись на цій патології. Інфаркт – це поле діяльності для реаніматологів, кардіологів та судинних хірургів. Якщо людина, безумовно, вижила. Інсульт – проблема неврологічного стаціонару чи реанімації при неврологічному стаціонарі. Наше ж завдання не лише покращити кровотік головного мозку та гіпофіза, а й не допустити до інсульту чи інфаркту.

Читати більше:

Атеросклеротичний тест

Як покращити кровотік мозку та гіпофіза

Зони ризику в організмі людини

Записатися на прийом Як проїхати
Лечебно-диагностический центр «Меддиагностика»
Записатись
Зателефонувати
Як проїхати