ВСЯ ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ В ОДНІЙ БУДІВЛІ

Неврологічна реабілітація

Неврологічна реабілітація – це не лише лікування наслідків інсультів і травм нервової системи, складної неврологічної патології. Невролог-реабілітолог може допомогти і в більш чисельних і звичайних випадках, таких як головний біль, запаморочення, чи біль у спині.

Диагностика и лечение мигрени

Навіть при грижі диску нейро-реабілітація вкрай важлива, як останній етап лікування

Неврологічна реабілітаця незамінна, наприклад, при хворобі Паркінсона і при вегетосудинній дистонії. Вона вкрай ефективна при сколіотичних деформаціях хребта та порушеннях постави тому, що при сколіозі присутній неврологічний компонент нервово-м’язового забезпечення хребта функції хребта.

Неврологічна реабілітація

Неврологічна реабілітація

Застосовуючи неврологічну реабілітацію можливо навіть отримати більш суттєвий результат, ніж від прийому пігулок.

Без сумніву лікування стає більш ефективним, коли застосовуються можливості декількох спеціальностей. В даному разі – знання неврології і реабілітаційних підходів. Лікар не тільки розуміє суть неврологічної проблеми, але й використовує безмедикаментозне лікування, опираючись на власні можливості організму хворого.

Це особливо актуально, коли неможлива або небажана медикаментозна терапія, апаратна фізіотерапія, або коли ці опції вже були вибрані, але результату не дали. На жаль, у зв’язку з алергізацією нашого населення та зростанням непереносимості до найбільш уживаних груп препаратів з інших причин (побічна дія на внутрішні органи, наприклад), проблема лікування таких пацієнтів повстає дедалі гостріше. Але неврологічна реабілітація зазвичай може з таким упоратися.

Наведу один клінічний приклад:

Сергія Н. знаю давно. Наші діти вчилися в одному класі. Одного разу він запросив мене на новий спортивний майданчик в парку біля його дому з проханням переглянути вправи, які він виконує. Справа в тому, що за освітою я лікар-невролог. Але працюю не просто неврологом. Я – невролог-реабілітолог. Такий собі рідкісний різновид відомої спеціальності який дозволяє вирішувати досить багато неврологічних і судинних проблем і допомагати хворим навіть без медикаментів.

Медичні поради я давав Сергієві протягом декількох років, адже він давно бореться з проблемами хребта. Втім, нещодавно з’ясувалось, що виникла зовсім інша проблема – синдромом хронічної втоми, спричинений ненормованим робочим днем і постійними стресами. Цей діагноз з’явився після звернення до поліклініки зі скаргами на головний біль, погіршення уваги, пам’яті, працездатності. Але головний симптом – втрата здатності швидко приймати рішення, що в його менеджерській роботі було вже зовсім погано, і з часом взагалі змусило змінити сферу діяльності.

Зусилля лікарів – медикаментозне лікування, фізпроцедури, – не увінчалися успіхом. У місцевій поліклініці цілком резонно порадили зайнятися фізичною формою й виконувати посильні вправи, бо нервова кабінетна робота знесилила його зовсім.

Він, як людина сучасна, зайшов на YouTube, набрав різних красивих вправ, скомпонував їх на власний розсуд і почав тренування. Спочатку навіть було добре, але далі щось пішло не так і стан його почав погіршуватися. Потрібна була компетентна допомога.

Як він і попросив, я обстежив тренажери паркового майданчику, спробував сам поробити вправи на них. Ну що сказати… Тренажери були далекі від біомеханічної досконалості й  лікувальними їх назвати я б не ризикнув. Проте, ці паркові атракціони виглядали досить яскраво, весело, давали відчуття руху й заохочували своїм видом до занять фітнесом. Та й потім,у Сергія інших можливостей, на жаль, на той час не було й тому треба було виходити з того, що є.

Коли я дійшов до вправ, то вони виявилися так собі. Та й виконував Сергій їх, підозрюю, трохи не в тому вигляді, що на YouTube, адже великого спортивного досвіду, як виявилося він не мав.

Отже, задача була непроста, але й вибору в мене вже не було.

Першим ділом я поставив йому дихання, бо дихав він від потрібного “з точністю до навпаки” – затримував подих на силових вправах, дихав не ритмічно, зате гучно, створюючи додаткові перепони повітрю губами (вважаючи, що саме так треба, адже, “по-перше це красиво”) й відповідно – підвищуючи на рівному місці як внутрішньочерепний, так і артеріальний  тиск.

Далі я навчив його правильній синхронізації дихання й руху, особливо, видиху на зусилля, порекомендував більше пити в першу половину дня й насварив за відсутність води взагалі (“Потім нап’юся!”, – він спершу заявив, і мені ще довелося його довго переконувати).

Коли я перейшов до порядку вправ, то зрозумів, що тут у Сергія повний хаос. Так програму не будують. “Ну так, -, сказав Сергій, – на YouTube було інакше, але там були вправи на тренажерах, яких тут нема. То я й скоротив”…

Довелося в польових умовах дообстежити (навіть поміряти тиск, – добре, що захопив з роботи тонометр), виправити кричущі помилки й призначити комплекс вправ на тих тренажерах, які були. Але вже в правильних варіантах і в правильній послідовності.

Не буду довго переказувати події, але скажу лише, що покращення ми таки добилися.

Протягом цієї невеличкої історії я для себе я з’ясував дуже важливий момент.

Дуже важко займатися самостійно за вправами з інтернету. Практично неможливо. Адже ні дихання, ні правильний рух без навичок не засвоїш. Також неможливо проконтролювати себе. Хіба лише маючи відповідний досвід.

А от нашкодити собі таким хаотичним заняттям досить просто. Неправильний рух у купі з неправильним диханням може докорінно змінити ефект на протилежний, і зробити з корисної вправи шкідливу.

У Сергія, до речі, тиск таки був підвищений і довелося щось із тим також робити. Я таки обстежив його судини й пізніше зробив більш точну корекцію вправ, які ми з ним підібрали вже на нормальних лікувальних тренажерах. Для мене не було нічого дивного, що скорегувати артеріальний тиск одними вправами вдалося досить легко. Головне було прибрати натужування на зусиллі і затримку дихання, та навести лад у порядку вправ.

Насамкінець зазначу, що після декількох занять під професійним наглядом справи пішли краще й Сергій вже подумує про повернення до попередньої діяльності.

Тримаємо за нього кулаки.

Драч Едуард Валерійович,
Лікар невролог-реабілітолог

Пошукові слова: невролог, невролог-реабілітолог, синдром хронічної втоми, біль у спині, порушення постави, головний біль, головокружіння

Акції